خلاصه مطلب

شعر به من گفتی که دل دریا کن ای دوست سروده شاعر تاریخ معاصر ایران، سیاوش کسرایی است. این اثر یکی از معروف‌ترین آثار سیاوش بود که او را به اوج شهرت رساند. در ادامه مروری بر شعر زیبای به من گفتی و بیوگرافی این شاعر خواهیم داشت. همچنین در پایان مطلب به قطعه شنیدنی استاد محمدرضا شجریان از همین شعر، گوش‌جان می‌سپاریم.

به‌جرات می‌توان شعر به من گفتی که دل دریا کن ای دوست سیاوش کسرایی را بهترین و برترین شعر او دانست. این شعر دوست داشتنی همیشه موردتوجه دوست‌داران سیاوش کسرایی بوده و بسیاری آن را نمونه بارز بروز  اخلاقیات شاعر و تفکر او در شعر می‌دانند. شعر به من گفتی که دل دریا کن ای دوست زمانی معروف‌تر از قبل شد که استاد شجریان هم آن را به زیباییدر آهنگ اشک مهتاب اجراء کردند. در ادامه این مطلب از کاغذ رنگی شعر و آهنگ آن آماده خواندن و شنیدن هستند. از مطالعه آن‌ها لذت ببرید. همچنین شعرهای دیگری مثل خاطرات فروغ فرخزاد و بوسه احمد شاملو نیز نمونه‌های مناسب دیگری هستند که پیشنهاد مطالعه آن‌ها را به شما می‌دهیم.

  • به من گفتی که دل دریا کن ای دوست
  • همه دریا از آن ما کن ای دوست
شعر به من گفتی که دل دریا کن ای دوست، سیاوش کسرایی

به من گفتی که دل دریا کن ای دوست،

همه دریا از آن ما کن ای دوست،

دلم دریا شد و دادم به دستت،

مکش دریا به خون، پروا کن ای دوست،

کنار چشمه‌ای بودیم در خواب،

تو با جامی ربودی ماه از آب،

چو نوشیدیم از آن جام گوارا،

تو نیلوفر شدی، من اشک مهتاب،

تن بیشه پر از مهتابه امشب،

پلنگ کوه‌ها در خوابه امشب،

به هر شاخی دلی سامون گرفته،

دل من در تنم بی‌تابه امشب

سیاوش کسرایی

اشک مهتاب با صدای محمدرضا شجریان

4:19
سیاوش کسرایی

سیاوش کسرایی

سیاوش کسرایی شاعر، نویسنده و فعال سیاسی (چپ‌گرا) تاریخ معاصر ایران بود. از سیاوش آثار زیادی به‌جا مانده که می‌توان به مشهورترین آن، شعر به من گفتی دل دریا کن و کتاب آرش کمانگیر اشاره کرد.

سیاوش کسرایی بنیان‌گذار انجمن ادبی شمع سوخته بود. کسرایی در شهر اصفهان متولد شد و در زمان حیاتش در شهرهای اصفهان، تهران، مسکو، کابل، وین و مسکو زندگی کرد. این شاعر بعد از عمل جراحی قلب و مبتلا به ذات‌الریه در 69 سالگی از دنیا رفت و در وین به خاک سپرده شد.
  • تاریخ تولد: 1305
  • سال وفات: 1374
اشتراک گذاری:
نظرات (1)

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید