خلاصه مطلب

شعر دلم گرفته ای دوست از زیباترین اشعارسیمین بهبهانی است که طرفدارهای زیادی دارد. این شعر را همایون شجریان نیز با تصنیف به زیبایی خوانده است در این مطلب از کاغذرنگی شعر هوای گریه و آهنگ جذاب همایون شجریان آماده خواندن و شنیدن است با ما همراه باشید.

سیمین بهبهانی یکی از شاعران نامدار و برتر ایران است که در اغلب شعرهایش مضمون زنان و مشکلات آن‌ها را مطرح کرده است. این شاعر جزو بهترین شاعران زن ایران محسوب می‌شود و بعضی از اشعار او را خوانندگانی مثل همایون شجریان به‌ صورت تصنیف خوانده‌اند. در ادامه این مطلب از کاغذ رنگی شعر دلم گرفته ای دوست سیمین را برای شما آورده‌ایم که الحق تفکر و اندیشه عمیق شاعر درباره زندگی و علت آن را برای ذهن خواننده تداعی می‌کند. در صورتی که به این سبک و اشعاری با این موضوع علاقه‌مند هستید، شعر شب‌های شعر خوانی محمد علی بهمنی هم بسیار دلنشین است. شما می‌توانید موسیقی هوای گریه با صدای همایون شجریان را در همین مطلب بشنوید.

  • دلم گرفته ای دوست، هوای گریه با من
  • گر از قفس گریزم کجا روم، کجا من
شعر دل گرفته، سیمین بهبهانی

شعر دل گرفته

دلم گرفته ای دوست، هوای گریه با من،

گر از قفس گریزم کجا روم، کجا من؟

کجا روم که راهی به گلشنی ندانم،

که دیده برگشودم به کنج تنگنا من،

نه بسته‌ام به کس دل، نه بسته کس به من دل،

چو تخته‌پاره بر موج، رها، رها، رها من،

ز من هر آنکه او دور، چو دل به سینه نزدیک،

به من هر آن که نزدیک، ازو جدا، جدا من!

نه چشم دل به سویی، نه باده در سبویی،

که تر کنم گلویی، به یاد آشنا من،

ز بودنم چه افزود؟ نبودنم چه کاهد؟

که گویدم به پاسخ که زنده‌ام چرا من؟

ستاره‌ها نهفتند در آسمان ابری،

دلم گرفته ای دوست، هوای گریه با من

سیمین بهبهانی

هوای گریه همایون شجریان

سیمین بهبهانی

سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی در تیر ماه سال 1306 در تهران متولد شد. وی از شاعران معاصر ایرانی بوده که تابه‌حال بیش از 600 غزل سروده است. غزلیات سیمین در 20 کتاب نشر شده و روز به روز طرفداران زیادی را به خود جذب می‌کند. موضوعات اشعار سیمین بهبهانی معمولا در مورد عشق به وطن، زلزله، انقلاب، جنگ، فقر، تن فروشی و آزادی بیان بوده. جالب است بدانید که وی به‌دلیل وزن‌های بی سابقه در غزلیاتش به نیمای غزل شهرت دارد.

سیمین بهبهانی فرزند عباس خلیلی شاعر، نویسنده و مدیر روزنامه اقدام بوده همچنین وی سال 1325 با حسن بهبهانی ازدواج کرد. به‌همین دلیل با نام خانوادگی همرش شناخته می‌شود. وی از ازدواج با حسن بهبهانی صاحب دو پسر و یک دختر شد و ابوالحسن تهامی نژاد دبلور و صدا پیشه ایرانی داماد اوست. سیمین سال 1349 به دلایل شخصی از همسرش جدا شد و در همان سال با منوچهر کوشیار ازدواج کرد.
  • سال تولد: 28 تیز 1306
  • سال وفات: 28 مرداد 1393
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید