این روزها داشتن دفتر کار در خانه می‌تواند آسایش و راحتی بیشتری برای شما فراهم کند. یک جا قرار دادن پرونده‌های کاری، دفترچه‌های یادداشت، لوازم تحریر، اسناد، مدارک، لپ‌تاپ و… باعث می‌شود بازدهی بیشتر و فضای مرتب‌تری داشته باشد. به طوری که نداشتن فضای اداری اختصاصی در خانه می‌تواند یک به یک چالش جدی تبدیل شود. با این حال همه افراد در خانه خود یک اتاق خواب اضافه برای دفتر کار خانگی ندارند. به همین دلیل ساخت فضای مناسب کار در خانه کوچک می‌تواند با اگر و اماهای زیادی روبه‌رو شود.

خبر خوب این است که شما برای داشتن فضای کار الزاما به یک اتاق ویژه نیاز ندارید. خیلی از مکان‌های دیگر خانه هستند که می‌توانید میز کار، وسایل و ابزار موردنیاز و… خود را آن جا قرار دهید. حتی اگر خانه کوچکی دارید، باز هم احتمالا یک جای کوچک پیدا می‌شود که با کمی تغییر در آن بتوانید فضای مرتبی برای خود فراهم کنید.

در اینجا چند مکان کارآمد برای تهیه دفتر کار در منزل وجود دارد. اگر اتاق اضافه در خانه ندارید، این مطلب را از دست ندهید.

1. اتاق خواب، بهترین فضای مناسب برای کار در خانه کوچک

در بیشتر اتاق‌ها فضایی برای قرار گرفتن یک میز کوچک وجود دارد. با تغییر چیدمان اتاق خواب فضایی برای کار خود فراهم کنید. کنار تخت به جای میز آرایش و میزهای بغل تختی می‌توانید میز کارتان را قرار دهید. اگر حتی به اندازه میز کار در اتاق جا ندارید، یک طاقچه کوچک روی دیوار نصب کنید و وسایل کارتان را روی آن قرار دهید.

انتخاب دیگر استفاده از میزهای تاشوی پایه کوتاه است که پس از پایان کار می‌توانید آن را جمع کرده و گوشه‌ای قرار دهید. این میزهای کم جا قابل حمل هستند و می‌توانید آن‌ها را هر گوشه اتاق مورد استفاده قرار دهید.

فضای مناسب کار در خانه کوچک

2. اتاق نشیمن و میزهای گوشه سالنی

اگر فکر می‌کنید اتاق نشیمن فضای مناسب کار در خانه کوچک را دارد، می‌توانید یک میز تحریر با بعضی وسایل و برنامه‌ریزی‌های خود را در گوشه‌ای از نشیمن خانه انجام دهید. یکی از متداول‌ترین مکان‌ها برای قرار دادن میز کار، پشت مبل است. کافی است کمی مبل‌ها را جلو بکشید و در فضای خالی پشت آن میز کارتان را قرار دهید.

همچنین می‌توانید میزتان را کنار پنجره یا در امتداد دیوار به جای میز کنسول قرار دهید. اگر نگران به هم ریختگی اتاق نشیمن هستید، به جای میز کار از کنسول یا میز گوشه سالنی استفاده کنید. کنار این موارد برای مخفی کردن لوازم و مدارک دفتری خود بد نیست از جعبه‌های رنگارنگ و زیبا استفاده کنید. یک میز و صندلی شیک نیز به اتاق نشیمن هویت و زیبایی می‌بخشد.

کار در خانه های کم متراژ

3. آشپزخانه؛ هوشمندترین فضای مناسب کار در خانه کوچک

فضای آشپزخانه به عنوان قلب خانه برای انجام همزمان کارهای مختلف یک گزینه ایده‌آل است، به ویژه اگر فرزندانی دارید که باید در نوشتن تکالیف به آن‌ها کمک کنید. چراکه به این ترتیب دیگر مجبور نیستید برای انجام کارهای دیگر خیلی از فضای کار اصلی خود دور شوید.

شما می‌توانید یک میز کوچک در آشپرخانه قرارداده و یک فضای مناسب برای کار در خانه فراهم کنید. میزهای نصب شده به دیوار با عرض کم گزینه خوبی برای فضای مناسب کار در خانه کوچک هستند.

فضای مناسب کار در خانه کوچک

4. کمد لباس‌ها، جای پنهان هوم آفیس

اگر یکی از کمدهای خانه را به وسایل غیر ضروری و به درد نخور اختصاص داده‌اید، می‌توانید این وسایل را از کمد جمع کرده و بیرون کنید. به جای این وسایل داخل کمد را به فضای اداری خاص خود تبدیل کنید. برای این کار می‌توانید یک میز یا کابینت و قفسه در کمد لباس تعبیه کنید. با این روش می‌توانید در وقت‌های بلااستفاده بودن میز، آن را به‌راحتی مخفی کنید، در این صورت فضای کمتری از خانه اشغال می‌شود.

همچنین در صورتی که کودکان کم سن‌‌وسال در خانه دارید، با چنین ایده‌ای می‌توانید وسایل کار و فضای اداری خود را به طور کامل حفظ کنید تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

هوم آفیس در کمد

5. انباری و زیرپله، انتخاب منعطف خانه کوچک

زیرشیروانی، زیرپله و انباری قسمت‌هایی از خانه هستند که کمتر کسی به فکر استفاده از آن‌هاست. اما می‌توان به راحتی از این مکان‌ها به عنوان محیطی برای انجام کارهای اداری استفاده کرد. چراکه فضای این بخش خانه کاملا دنج است و از تردد زیاد، شلوغی و… در آن خبری نیست.

کافی است زیرپله، انباری یا هر بخش دیگر خانه را که برای ذخیره‌سازی وسایل از آن استفاده می‌کنید، تمیز کرده و بعد داخل آن را قفسه و میز قرار دهید. اگر فکر می‌کنید نیاز است، کمی رنگ به دیوارها بزنید یا از وسایل رنگی برای زیباتر شدن فضا استفاده کنید. کنار همه این موارد تامین نور مناسب برای این بخش خانه را دست کم نگیرید.

فضای مناسب کار در خانه کوچک

در این مطلب 5 فضای مناسب کار در خانه را معرفی کردیم که با استفاده صحیح از آن‌ها می‌توانید دفتری برای کار در خانه بسازید. اگر می‌خواهید از فضاهای موجود در خانه بیشترین استفاده را ببرید مطلب 10 نکته مهم برای طراحی یک اتاق مطالعه ایده‌آل با بازدهی بالا راهنمایی‌تان می‌کند.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید