خلاصه مطلب

مدیریت مالی یکی از دغدغه های است که بیشتر مردم با آن مشکل دارند. برای مدیدریت مالی درست حتما لازم نیست که کارهای بزرگی انجام دهید یا درس مدیریت خوانده باشید شما می‌توانید با چند کار ساده و منظم هم مدیریت مالی انجام دهید و هر چقدر دقیق‌تر این نکات را انجام دهید موفقیت در مدیدریت مالی شما بیشتر است.

در علوم مربوط به مدیریت مالی یاد خواهید گرفت که چطور از پول خود به درستی استفاده کنید؟ مدیریت مالی شخصی مجموعه‌ای از فعالیت‌های مالی یک فرد مانند درآمد، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و هزینه‌ها می‌شود. هر فردی باید بعد تعیین این چهار عنصر اصلی یک برنامه‌ریزی دقیق برای موسائل مالی خود داشته باشد. برنامه‌ای که شامل تحلیل وضعیت مالی فعلی، پیش‌بینی نیازهای کوتاه‌مدت و بلندمدت و… باشد. مدیریت مالی کمک می‌کند شما بتوانید حساب شده به سمت اهداف و خواسته خود بروید، مسیر خود را به درستی بشناسید و با قدرت ریسک و خطر خود بیشتر آشنا شوید. با ما در کاغذ رنگی باشید تا همه بایدها و نبایدهای مدیریت مالی را برای شما توضیح بدهیم.

قدم اول؛ مبانی مالی در مدیریت مالی شخصی

برای داشتن یک برنامه مالی دقیق، باید یک حداقل‌هایی را در نظر داشته باشید و رعایت کنید. در ادامه این موارد را فهرست کرده‌ایم.

1. تقویم مالی داشته باشید

اگر به خودتان اعتماد ندارد و می‌ترسید مسائل مالی را فراموش کنید، یک تقویم مالی برای خود درست کنید. این تقویم درست مثل تقویم روزهای مهم برای شما عمل می‌کند. بنابراین شما می‌توانید روزهایی که ویزیت دکتر، قسط وام، سرویس ماشین و… دارید، همه موارد را در تقویم خود مشخص کنید.

همچنین شما می‌توانید یک اپلیکیشن برای تقویم مالی خود تنظیم کنید تا در روزهای مقرر بعضی هزینه‌های ثابت را به شما یاددآوری کند. یکی از بهترین اپلیکیشن‌های مالی که می‌توانید هم تقویم مالی خود را تنظیم کنید و هم تقویم جلسه‌های را ببنید، گوگل کلندر است.

تقویم مالی داشته باشید

2. برای مدیریت مالی شخصی نرخ بهره را بررسی کنید

توجه به نرخ بهره به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید دقیقا باید روی کدام بدهی یا پس‌انداز خود تمرکز بیشتری داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند که اگر وامی دارید بهره زیادی بابت آن پرداخت نکنید و در نتیجه آن بتوانید پول بیشتری ذخیره و پس‌انداز کنید. به طور مثال ممکن است چند وام گرفته باشید و ندانید که در وهله اول قسط کدام یک را باید پرداخت کنید. هنگامی که نرخ بهره هر وام را بررسی می‌کنید، متوجه خواهد شد که عدم پرداخت کدام قسط خسارت مالی بیشتری برای شما خواهد داشت.

بنابراین با یک حساب‌وکتاب ساده می‌توانید از خسارات مالی و هزینه‌های اضافه پیشگیری کنید.

مدیریت مالی شخصی

3. ارزش خالص اندوخته خود را پیگیری کنید

ارزش خالص شما تفاوت بین دارایی و بدهی شما را تعریف می‌کند. این رقم می‌تواند رقمی بزرگ یا کوچک باشد که به شما نشان می‌دهد که کجای مسیر برنامه مالی خود ایستاده‌اید. توجه به رقم ارزش خالص به شما کمک می‌کند در هر بازه زمانی متوجه شوید چقدر در راستای اهداف مالی خود پیشرفت یا حتی پسرفت کرده‌اید.

شما با نظارت مرتب بر میزان ارزش خالص خود می‌توانید اهداف بزرگی در برنامه مالی خود بگنجانید و در طول سال برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید. زمانی که تعریف دقیقی از جایگاه مالی خود داشته باشید، می‌توانید برای نیازهای خود مسیر تعیین کنید و در زمان معین به آن‌ها برسید.

مدیریت مالی شخصی

قدم دوم؛ بودجه‌بندی حرفه‌ای

پس از آنکه وضعیت فعلی خود را مشحص کردید، می‌توانید با یک بودجه‌بندی حرفه‌ای قدم‌های بزرگ‌تری بردارید.

1. برای مدیریت مالی شخصی دوره زمانی مشخص کنید

بودجه‌بندی یعنی بتوانید به اصطلاح دخل و خرجتان را با هم هماهنگ کنید. به عبارت دیگر تا زمانی که درآمد خود را با خرجتان تنظیم نکنید، احتمال آن که آخر ماه از نظر مالی کم بیاورید، بسیار زیاد است، اما در حالت برعکس می‌توانید پولی را ذخیره یا سرمایه‌گذاری کنید. اگر در بودجه‌بندی زمانی را مشخص نکنید، بعد از چند وقت در برنامه مالی خود شکست می‌خورید.

بودجه‌بندی زمانی تاثیر خود را نشان می‌دهد که در دوره زمانی مشخصی اتفاق بیفتد. به این ترتیب شما می‌توانید آن را اندازه‌گیری کنید. در این حالت مسائل مالی برای شما شفاف است و با این کار می‌گیرید با پس‌انداز کم هم می‌توان به سرمایه‌های هنگفتی رسید.

2. تا حد امکان ولخرجی نکنید

اگر سبک زندگی شما به شکلی است که به طور دائم بیش از حد هزینه می‌کنید، سعی کنید رژیم هزینه کردن بگیرید. شاید در ابتدای مسیر بترسید و با خود فکر کنید که نمی‌توانید این کار را انجام دهید، ولی اگر پول خود را در جایی سپرده کوتاه مدت کنید و برای خرید و هزینه‌های روزمره مقدار کمی پول داشته باشید، کم‌کم می‌توانید رژیم خود را پیش ببرید.

با همین قدم ساده در مراحل ابتدایی رژیم خرج خود موفق خواهید بود و بعدها که توانستید خود را کنترل کنید، می‌توانید دوباره به روال قبلی خود برگردید. این روش یک راهکار عالی، ساده و کاربردی در مدیریت مالی شخصی است.

ولخرجی نکنید

3. برای مدیریت مالی شخصی باید فکرتان را به کار بیندازید

هر روز یک دقیقه وقت بگذارد تا معاملات مالی خود را بررسی کنید. این کار بیشتر از یک یا چند دقیقه وقت شما را نخواهد گرفت؛ اما در عوض انجام چنین کاری به شما کمک می‌کند مشکلات خود را شناسایی و برای آن راه حلی پیدا کنید. یادتان باشد شما باید بیشتر زمان خود را برای هدفتان صرف کنید و سعی داشته باشید از مسیر هدف خود خارج نشوید. برای این که مدیریت مالی شخصی خود را تقویت کنید، باید قدرت تجسم خود را تقویت کنید.

قدرت تجسم به شما کمک می‌کند جسارت تفکر به خواسته‌ها و آرزوهای بزرگتان را پیدا کنید و بتوانید در مدت کوتاهی به خودباوری برای رسیدن به آرزوهایتان دست پیدا کنید.

مدیریت مالی

4. قانون 20 درصد را رعایت کنید

قانون 20 درصد می‌گوید شما باید مواردی مثل پس‌انداز اضطراری، پرداخت بدهی و پر کردن سابقه بازنشستگی را در اولویت امور مالی و حقوقی خود قرار دهید تا بتوانید در آینده یعنی دوران میانسالی، پیری و بازنشستگی هم زندگی خوبی برای خود رقم بزنید. در این قانون گفته شده شما باید بیشتر روی سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت تمرکز داشته باشید.

این نوع سرمایه‌گذاری‌ها به شما می‌کند برای سنین پیری هم مدیریت مالی شخصی برنامه‌ریزی شده‌ای داشته باشید.

مدیریت مالی شخصی

5. قانون 30 درصد را اجرا کنید

در این قانون شما 30 درصد از درآمد خود را به هزینه‌های زندگی‌تان اختصاص دهید. این هزینه‌ها شامل رفتن به سینما، رستوران، شهربازی و… است. با رعایت قانون 30٪ می توانید همزمان صرفه‌جویی کرده و پس‌انداز قابل‌توجهی هم داشته باشید.

مدیریت مالی شخصی

قدم سوم؛ تقویت درآمد در مدیریت مالی شخصی

یکی دیگر از راه‌های افزایش پس‌انداز بهبود وضعیت مالی و تقویت درآمد است که در ادامه این بخش به آن خواهیم پرداخت.

1. واضح سازی

در ابتدای مذاکره از کارفرمای خود بخواهید درباره حقوق شما شفاف‌سازی کافی انجام دهد. یعنی به طور دقیق به شما بگوید که چه میزان حقوقی دریافت می‌کنید؟ آیا با افزایش کیفیت کار حقوق هم افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر؟ چطور می‌توانید جایگاه بهتری به دست آورید؟

در مجموع از او بخواهید روش‌های افزایش حقوق را به شما بگوید تا بتوانید دیدگاه بهتری نسبت به وضعیت مالی خود داشته باشید. همچنین با این سولات می‌توانید تمرکز خود را برای افزایش حقوق بیشتر کنید.

شفاف سازی

2. چانه‌زنی برای مدیریت مالی شخصی را دست‌کم نگیرید

همراه با حقوق شما مزایایی مانند مرخصی زایمان، حق اولاد، حق مسکن، اضافه کار و… هم در پرونده مالی شما وجود خواهد داشت. اگر این مزایا به درد شما نمی‌خورد، می‌توانید با کارفرمای خود به این نتیجه برسید که به جای پرداخت‌های غیرنقدی برای این بخش، پول آن‌ها را به شما بدهد. این کار آگاهی شما را نسبت به محیط و قوانین کار افزایش شده و تجربه شما را برای مذاکرات مالی بیشتر از قبل می‌کند.

3. با قوانین حقوقی آشنا باشید

در سال‌های اخیر علی‌رغم وجود مشکلات متعدد در بازار کار، تعداد کمی از افراد از قوانین کار مطلع بودند و توانسته برای حقوق و مرخصی خود گفتگوهای حرفه‌ای را پیش ببرند. در صورتی که با قوانین وزارت کار و مسائل مربوط به کارفرما و کارکنان آشنا نباشید، احتمال آن که حق شما پایمال شود و نتوانید با دلیل و مدرک کافی حقوق خود را زنده کنید، بسیار بالاست.

آشنایی با قوانین

4. پیشنهادات پول‌ساز ارائه بدهید

کارفرمای شما اهمیتی نمی‌دهد که آیا شما برای خانه‌ای بزرگ‌تر پول بیشتری می‌خواهید یا نه؟ تنها چیزی که برای او اهمیت دارد، کار، تلاش و خرجی موفقیت‌آمیز شماست که از شما یک یک کارمند حرفه‌ای و کاربلد می‌سازد. بنابراین هنگام مذاکره درباره پرداخت یا درخواست افزایش حقوق سعی کنید پیشنهادهای کاری به او بدهید تا کارفرمای خود را به موفقیت نزدیک‌تر کنید.

یک ضرب‌المثل ژاپنی است که می‌گوید: اگر می‌خواهید به جای رییستان بنشینید، باید او را به سمت بالاتر هل بدهید.

مدیریت مالی شخصی

قدم چهارم؛ بدهی و اقساط

کنار همه موارد مالی گفته شده، موضوع بدهی و اقساط خیلی مهم هستند. چطور این بعد مالی خود را جدی بگیرید؟

1. بدهی‌های کوچک را زودتر صاف کنید

مطالعات نشان می‌دهد پرداخت بدهی‌های کوچک و کم می‌تواند به شما اطمینان دهد که قادر به پرداخت بدهی‌های بزرگ‌تر هم خواهید بود. اگر کوهی از بدهی‌ها روبه‌روی شما قرار گرفته است، سعی کنید پرداخت‌های خود را با بدهی کوچک‌تر شروع کنید و به تدریج برای خراب کردن کوه قدم بردارید.

شما باید به شکل پلکانی به سمت آزادی از بدهی‌ها بروید. این روش می‌تواند انگیزه شما را در مدیریت مالی شخصی افزایش دهد و کمک کند تا به خود اعتماد بیشتری پیدا کنید.

مدیریت مالی شخصی

2. هرگز ضامن مالی کسی نشوید

قبل از ضامن شدن درباره شخصی که قصد دارید ضامن او باشید، حسابی فکر کنید؛ چون ممکن است با پرداخت بدموقع اقساط اعتبار شما در بانک مقصد خدشه‌دار شود و بانک دیگر اعتبار قبل را برای شما قائل نشود.

از طرف دیگر در صورتی که شخص وام گیرنده اقساط خود را پرداخت نکند، شما موظف هستید اقساط وام گیرنده را پرداخت کنید. از همین رو اگر به طور جدی در حال مدیریت مالی شخصی مسائل حقوقی و مالی خود هستید، این نکته را جدی بگیرید و ریسک نکنید.

مدیریت مالی شخصی

3. وام دانشجویی بگیرید

همیشه وام‌های دانشجویی را به جای وام‌های بانکی انتخاب کنید. اگر شما در مقطع دانشگاهی در حال تحصیل هستید و کار تمام وقت برایتان مشکل است، وام‌های دانشجویی برای شما مناسب‌تر از وام‌های بانکی با بهره زیاد خواهند بود. بنابراین درباره وام‌هایی که می‌گیرید، هوشمند باشید.

در مجموع همیشه یادتان باشد اگر مجبور به وام گرفتن هستید، سعی کنید وامی را انتخاب کنید که بهره کم‌تری دارد.

وام گرفتن

قدم پنجم؛ خرید هوشمندانه برای مدیریت مالی شخصی

همانطور که گفتیم، زندگی هزینه دارد. اما در یک برنامه مالی حرفه‌ای چطور باید هزینه‌ها را مدیریت کرد؟

1. خریدهایتان را با هزینه‌هایتان محاسبه کنید

ممکن است خرید پیراهن مد روز 5 دلاری نسبت به پیراهن 30 دلاری به صرفه‌تر باشد؛ اما فقط در صورت نادیده گرفتن فاکتور کیفیت، پیراهن 5 دلاری از پیراهن 30 دلاری بهتر است. مثالی انگلیسی وجود دارد که می‌گوید هنوز اینقدر پولدار نشده‌ام که برای یک جنس دوبار هزینه پرداخت کنم. بنابراین سعی کنید تعدد خرید پوشاک یا وسایل دیگرتان را کم و در عوض به کیفیت آن توجه بیشتری کنید.

خریدهای گران اما به صرفه

2. در مدیریت مالی شخصی برای تفریح هزینه در نظر بگیرید

تحقیقات نشان داده است که هزینه برای رفتن به یک کنسرت، رستوران، سینما، سفر و… می‌تواند نسبت به خرید یک جنس گران‌قیمت، شما را شادتر و راضی‌تر نگه دارد. پس در خرج کردن هوشمندانه رفتار کنید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.

اگر همه پول خود را پس‌انداز کنید، دیگر توانایی و انرژی کافی برای ادامه دادن نخواهید داشت.

گردش و تفریح

3. خرید انفرادی را تجربه کنید

خرید یک کار شخصی است، زیرا لباس و تیپ شما نسبت به علایقتان ساخته شده است و کسی نمی‌تواند تا خودتان نخواهید درباره آن اظهارنظر کند. پس برای خرید کردن به تنهایی به بازار و فروشگاه‌ها بروید و سعی کنید آن چیزی را انتخاب کنید که واقعا دوست دارید. در مجموع نگذارید نظر دوستانتان روی تیپ و ظاهر شما تاثیر بگذارد. با این کار اعتمادبه‌نفس شما بیشتر هم می‌شود.

مدیریت مالی شخصی

4. خودتان باشید

در خرید کردن همیشه به سمت علایق و چیزی‌هایی بروید که دوست دارید نه سمت مد و مدل‌های روز! به طور معمول همیشه المان‌های مد روز لباس‌های جذابی نیستند. سعی کنید همیشه خودتان باشید، این کار شما را به صورت واقعی نشان می‌دهد. ثبات در نظر و دیدگاه، یکی از کارهایی است که برای اعتمادبه‌نفس بیشتر باید انجام دهید. هرچه اعتمادبه‌نفس شما بیشتر باشد، در مدیریت مالی شخصی موفق‌تری خواهید بود.

مدیریت مالی شخصی

5. حفاظت از برداشت

خرید کردن به نظر خوب می‌آید، اما در واقع روشی است که بانک ها شما را وسوسه می‌کنند که بیش از حد هزینه کنید و سپس برای هر خرید کارمزد دریافت می‌کنند. درباره جلوگیری از برداشت و سایر اشتباهات بانکی اطلاعات بیشتری کسب کنید تا از آنها جلوگیری کنید.

قدم ششم؛ بیمه و بازنشستگی درست

همیشه باید یک فکری هم برای سال‌های پیری خود داشته باشید. پس از همین حالا دنبال شرایط مناسب روزهای سالخوردگی باشید.

1. مدیریت مالی شخصی برای دوره پیری را جدی بگیرید

این ضرب‌المثل قدیمی را فراموش نکنید که کار امروز را به فردا نسپارید. هرچه زودتر برای صندوق بازنشستگی اقدام کنید، زودتر به نتیجه می‌رسید. با وضعیت کنونی کشور و بی‌ارزش شدن هر روز پول ملی هرچه سریع‌تر بتوانید برای بازنشستگی خود فکری کنید، بهتر است.

چراکه مشخص نیست در دوره میانسالی و سالخوردگی هم بتوانید به همین اندازه فعال باشید و کار کنید یا خیر؟

مدیریت مالی شخصی

2. به موقع مراجعه کنید

در مورد پرداخت هزینه اقساط و صندوق بازنشستگی کم حساس باشید، زیرا اگر دیر بجنبید ممکن است چند سال دیرتر بازنشسته شوید. در این حالت کاری که الان می‌توانید با هزینه کمتر و مدیریت ساده‌تر انجام دهید، به یک چالش تبدیل خواهد شد. از طرف دیگر اگر هر ماه قسطی برای بیمه پرداخت می‌کنید، سعی کنید آن را فراموش نکنید، چون در این صورت مجبور به پرداخت هزینه و غرامت سنگینی خواهید شد.

مدیریت مالی شخصی

3. برای یادگیری هزینه کنید

فراموش نکنید برای نوع مشخصی از نیازها به شکل یک اجبار هزینه کنید. برای مثال هزینه‌هایی مثل کسب تجربه، کورس‌های آموزشی، یادگیری مهارت، حفظ سلامت و… . چراکه این نوع هزینه‌ها به شکلی هستند که آورده آن‌ها مانند یک درآمد عالی درسال‌های بعد به شما بازمی‌گردد.

بنابراین در سنین جوانی تا حد امکان این موارد را در خود تقویت کنید و یاد بگیرید. برای چنین برنامه‌هایی قبل از هرچیز باید یک ذهن موفقیت محور داشته باشید.

مدیریت مالی

4. با افزایش حقوق بیمه را افزایش دهید

همیشه سعی کنید با افزایش حقوق هزینه‌های خود را هم افزایش دهید. این کار باعث فراوانی نعمت و پول در زندگی شما می‌شود و هم می‌توانید زودتر به اهداف خودتان برسید. هر بار که دستمزدی کلان دریافت می‌کنید، اولین کاری که باید انجام بدهید این است که انتقال دستمزد خود را به حقوق بازنشستگی افزایش دهید.

به این ترتیب دوران سالخوردگی آرام‌تر، مطمئن‌تر و امن‌تری را سپری خواهید کرد.

افزایش حقوق بازنشستگی

5. در مدیریت مالی شخصی بیمه عمر بگیرید

یکی دیگر از مواردی که می‌توانید با آن در آینده بیمه باشید، بیمه عمر است. در بیمه عمر شما به صورت قسط‌های کم ولی زیاد، می‌توانید پول زیادی را ذخیره کنید و پس از آن در سال‌های آینده از آن به عنوان سپرده استفاده کنید. با این کار شما سپرده بزرگی با قسط‌های کوچکی ایجاد کرده‌اید که نتیجه و سود آن در چند سال پیش رو برایتان واریز خواهد شد.

6. بیمه بلاهای طبیعی را جدی بگیرید

این نوع بیمه شامل سرقت، تخریب، زلزله و بلاهای طبیعی است. در این بیمه شما می‌توانید خود را نسبت به بروز اتفاقات پیش‌بینی نشده بیمه کنید و برای هرگونه اتفاقی آماده باشید. این نوع بیمه هم زیاد هزینه‌ای برای شما ندارد. به طوری که می‌توانید با کم‌ترین خرج از اتفاقات پیش‌بینی نشده پیش‌گیری کنید.

مدیریت مالی شخصی

قدم هفتم؛ ساختن اعتبار در مدیریت مالی شخصی

کسب اعتبار در مدیریت برنامه مالی به شما کمک می‌کند قدم‌های خود را مطمئن‌تر بردارید.

1. اعتبار از گذشته برایتان می‌آید

مرور گذشته بزرگ‌ترین درس برای زندگی آینده است. همیشه از گذشته خود درس بگیرد و با خود مرور کنید که از چه جایگاهی به این مقام رسیده‌ام. آیا خودتان از شرایط فعلی راضی هستید یا نه؟ اگر جواب شما بله باشد، کار شما برای همیشه خلاص است. در زندگی سعی کنید هیچ‌گاه سیر نشوید و همیشه به دنبال پیشرفت باشید.

اعتبار خود را بین دوستان، همکاران، خانواده و آشنایان زیاد کنید، یعنی خوش‌قول و خوش‌حساب باشید تا بتوانید همیشه روی کمک مالی دیگران حساب کنید.

مدیریت مالی شخصی

2. برای اعتبار داشتن، آرام باشید

اگر می‌خواهید یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشید ک برای دیگران جذاب است، همیشه تمام اطلاعات مربوط به خودتان را یک‌جا به دوستان و آشناهایتان انتقال ندهید این کار باعث می‌شود که دیگر جذابیتی نداشته باشید و نتوانید ارتباط را ادام دهید. سعی کنید به آرامی رفتار کنید و در جای مناسب از کلمات مناسب استفاده کنید تا جلوه جذاب‌تری از خود به نمایش بگذارید.

قدم هشتم؛ انگیزه داشتن برای مدیریت مالی شخصی

اگر حین انجام کارهایی که گفته شد، از خودتان می‌پرسید این کارها را انجام دهم که چه شود؟ نشان می‌دهد که هیچ انگیزه‌ای برای این کار ندارید. بنابراین پیشنهاد می‌کنم راهکارهای زیر را دنبال کنید تا متوجه شوید برای مدیریت مالی شخصی هم به انگیزه و دلیل نیاز دارید.

1. تابلو کائنات بسازید

برای شروع به تغییر و مدیریت مالی شخصی به انگیزه نیاز دارید، پس یک تابلو یا برد دیواری تهیه کنید و اهداف خود را روی آن بنویسید. برای آنکه اهداف مالی شما مشخص‌تر و واقعی‌تر باشد، هریک را با عکس و نوشته ثبت کنید. شما باید هر روز چند دقیقه با جملات انگیزه‌بخش به اهدافتان نگاه کنید و خدا را شاکر باشید. این کار می تواند به شما یادآوری کند که در راه رسیدن به اهداف مالی خود باشید و از مسیر ترسیم‌شده منحرف نشوید.

مدیریت مالی شخصی

2. اهداف مالی مشخص کنید

از اعداد و روزها نه فقط کلمات، برای توصیف آنچه می‌خواهید با پول خود به دست آورید، استفاده کنید. قصد دارید چه مقدار از بدهی خود را پرداخت کنید؟ و چه زمانی را برای آن در نظر گرفته‌اید؟ می‌خواهید چه مقدار از درآمد خود را ذخیره کنید؟ و تا چه تاریخی برای آن زمان در نظر گرفته‌اید؟ تمام این کارها را در هر روز با کار و فعالیت خود نشان دهید. مانند یک مدیر عالی رفتار کنید تا به این امر باور پیدا کنید.

مدیریت مالی شخصی

3. برای مدیریت مالی شخصی از عبارات نویدبخش استفاده کنید

یک عبارت را برای انگیزه دادن به خود مشخص کنیدو عبارتی که مخصوص شما باشد. یک عبارت که مثل یک قانون کلی در هزینه و ذخیره مالی عمل کند. این عبارت کلیدی حتی می‌تواند یک سوال باشد؛ مانند این که آیا این خرید واقعا به درد من می‌خورد یا نه؟ یا این عمل چه تاثیری در آینده من دارد؟

4. خود را دوست داشته باشید

عزتنفس و خودباوری دو مفهوم مهمی است که وجود یا عدم وجود آن در شما می‌تواند شخصیت و زندگیتان را به طور کامل دگرگون کند. خودباوری ضعیف موجب رنج آدمی می‌شود و احساس بی‌ارزشی و خجالت شما را آزار می‌دهد. طبیعی است که چنین احساساتی باعث می‌شوند شما در مدیریت مالی خود شکست بخورید.

بنابراین پیش از هر چیزی خود را دوست داشته و باور داشته باشید که شما شایسته بهترین شرایط مالی هستید در این حالت بی‌شک برای رسیدن به چنین شرایطی تلاش کافی خواهید داشت.

خودتان را دوست داشته باشید

5. اهداف کوتاه مدت داشته باشید

یک مطالعه تحقیقاتی نشان داده که هرچه هدف دورتر به نظر برسد و هرچه نسبت به زمان وقوع آن اطمینان کمتری داشته باشید، احتمال تسلیم شدن شما بیشتر است. بنابراین علاوه‌بر تمرکز بر اهداف بزرگ مثل خرید خانه هدف‌گذاری کوتاه‌تر و کوتاه مدت را نیز در این مسیر قرار دهید که نتایج سریع‌تری به بار خواهد آورد. راهکارهای رسیدن به هدف را در نظر داشته باشید تا بتوانید عملکرد بهتری از خود نشان دهید.

برای مثال خرید گوشی یا دوچرخه، یا هدف داشتن عدد مشخصی آورده مالی از جمله این موارد هستند که برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر مانند یک محرک قوی عمل خواهند کرد.

هدف کوتاه مدت خرید گوشی

6. در مدیریت مالی شخصی مثبت‌اندیش باشید

از عبارت‌ها و کلماتی استفاده کنید که بار مثبت دارند. به طور مثال نگویید و هرگز وام نمی‌گیرم. این جملات بار منفی زیادی داشته و شما را دچار ناامیدی و یاس می‌کنند. بهتر است بگوید به درآمدی سرشار و انبوه خواهم رسید. عبارات مربوط به شکرگزاری یکی دیگر از گروه جملاتی هستند که می‌توانند دیدگاه شما را نسبت به مسائل عوض کنند. در مجموع فراموش نکنید که شما باید بیشتر نیمه پر لیوان را ببنید.

7. هدفمند ورزش کنید

از قدیم گفته‌اند ذهن سالم در بدن سالم است. این گفته با تحقیقات علمی ثابت شده است. مشخصا بازدهی ذهن بعد از ورزش کردن بیشتر می‌شود. پس 20 دقیقه دویدن در هر روز می‌تواند به شما کمک کند تا عملکرد بهتری در برابر مسائل و مشکلات خود داشته باشید. ورزش و جدی گرفتن فعالیت بدنی سالم به شما در رسیدن به اهدافتان کمک بزرگی خواهد کرد.

مدیریت مالی شخصی

8. از زندگی خود لذت ببرید

علاقه‌مندی و لذت به معنای قدردانی از آنچه اکنون دارید، به جای تلاش برای خوشبختی با به دست آوردن چیزهای بیشتر است. این به معنی شکرگزاری بوده و این مفهوم را ندارد که دیگر نیازی نیست تلاش کنید. با چنین دیدگاهی قرار نیست دست از سعی و تلاش برداشته و در راه رسیدن به اهدافتان بمانید.

این کار باعث افزایش انگیزه در شما می‌شود و سرعت پیشرفت شما را چند برابر می‌کند. بنابراین در قدم اول از آنچه دارید، خوشحال باشید تا در گام‌های بعدی بتوانید از نظر مالی رشد کنید.

شکرگزاری و قدردانی

9. با پول رفاقت کنید

طبق یک تحقیقات علمی مشخص شده است که انسان‌ها هفت صفت از دوستان و افرادی که بیشترین تعامل را با آن‌ها دارند، دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر اخلاق شما نشانه هفت دوست یا آدمی است که شما بیشترین نزدیکی را به آن‌ها دارید. حال سعی کنید با پول هم همین کار را انجام دهید؛ یعنی خرج‌هایتان را به چشم بدهی نگاه نکنید و فکر کنید برای پیشرفت و منظم‌تر کردن زندگی باید این هزینه‌ها را پرداخت کنید.

فراموش نکنید اگر بتوانید مثبت‌اندیش باشید، نتیجه این کار را زودتراز هرچیزی می‌بینید. حال روحی بهتر، زندگی آرام‌تر، احساس خوشبختی و موفقیت تنها بخشی از آثار چنین دیدگاهی است.

مدیریت مالی شخصی

مدیریت مالی مبحث بسیار بزرگی است که نمی‌توان به همین راحتی درباره آن گفتگو و بحث کرد. ولی روش‌هایی متعددی در ابعاد مختلف وجود دارد که می‌توانید با در نظر گرفتن آن‌ها، بدون نیاز به دوره‌های پر خرج، مدیریت مالی شخصی را بسازید که بسیار کاربردی و عالی باشد/ فقط باید حواس خود را در امور کاری زندگی بیشتر جمع کنید تا بتوانید زندگی بهتری داشته باشید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید