خلاصه مطلب

پرواز با پاراگلایدر از جمله تفریحات هیجان‌انگیز است که با آن رویای پرواز که احتمالا رویای شما هم بوده است را می‌توان تحقق بخشید. اگر دوست دارید این تفریح شگفت‌انگیز را تجربه کنید، اما اطلاعات کافی در مورد آن ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب از را از دست ندهید. در این مطلب از سیر تا پیاز آنچه در مورد پرواز با پاراگلایدر لازم است بدانید را برایتان خواهیم گفت.

در این‌که پرواز رویای کودکی اغلب افراد بوده، شکی نیست. شاید کم‌تر کسی باشد که نخواهد مانند پرنده‌ها در آسمان پرواز کرده و زمین را از بالاترین ازتفاع ممکن تماشا کند. اگر کمی در تاریخ به عقب بروید، به‌وضوح می‌توانید این شوق را در گذشتگان هم ببینید. این روزها آرزوی پرواز با پرندگان عظیم‌الجثه آهنی تحقق پیدا کرده است؛ اما خبر خوب آنکه علاوه‌بر هواپیماها، ابزاری هم برای پرواز تفریحی ساخته شده است. کایت، پاراگلایدر، پاراموتور و… بعضی از همین وسایل برای تجربه پرواز تفریحی هستند.

خوشبختانه پای این ابزارها، به‌ویژه پاراگلایدر به ایران هم باز شده است و می‌توان از پرواز با آن‌‌ها لذت برد. شاید شما هم تجربه پرواز را داشته باشید؛ اما درصورتی‌که هنوز آن را تجربه نکرده‌اید و رویای پرواز را در سر دارید، ما در این مطلب هر آن‌چه برای این کار نیاز دارید، معرفی کرده‌ایم. با کاغذ رنگی همراه باشید.

آشنایی با پاراگلایدر

بگذارید پیش از هرچیز کمی بیشتر با این ورزش هوایی آشنا شویم.

پاراگلایدر یک چتر با طراحی خاص محسوب می‌شود که از پارچه اسکای تکس، روکش و نخ‌های بسیار مقاوم تشکیل شده است. اولین گام‌ها برای طراحی این وسیله در سال 1960 توسط ناسا برداشته شد.

اوایل از پاراگلایدر برای کم کردن آسیب سفینه‌ها هنگام فرود استفاده می‌شد. حدود سال 1986 کوهنوردان سوئیسی از آن برای پایین آمدن از کوه استفاده کردند. البته چتر آن‌ها بیشتر به شکل چتر سقوط آزاد بود؛ اما بعد از آن زمان به مرور پاراگلایدرهای امروزی به وجود آمدند.

این وسیله برای حرکت به چیز خاصی مانند موتور نیاز نداد و اساس پرواز آن‌ باد است. به‌طوری‌که برای پرواز کافی است خلبان پاراگلایدر را برداشته و در خلاف جهت باد بدود. به‌همین سادگی و تنها بر اثر مقاومت چتر برابر باد، این چتر به پرواز درآمده و خلبان را با خود به آسمان می‌برد.

پاراگلایدر

پرواز با پاراگلایدر

برای تجربه پرواز دو راه پیش‌ روی شما قرار دارد.

  • پرواز با یک خلبان حرفه‌ای
  • گذراندن دوره‌ خلبانی

پرواز با یک خلبان حرفه‌ای

راه اول هزینه چندانی برای شما ندارد و هرزمان که دوست داشته باشید، می‌توانید پرواز را تجربه کنید. شما می‌توانید بدون نیاز به آموزش، با کم‌ترین هزنیه ممکن یک پرواز هیجان‌انگیز را تجربه کرده و از آن لذت ببرید.

این دسته از پروازها با یک مربی حرفه‌ای انجام می‌شود و زمان آن معمولا به 10 تا 15 دقیقه و در بعضی موارد حتی تا 20 دقیقه می‌رسد. برای تجربه پرواز با پاراگلایدر کافی است در گوگل عبارت «پرواز با پاراگلایدر» را سرچ کنید. در سال 98 این تفریح هزینه‌ای بین 200 تا 400 هزار تومان دارد.

ورزش پاراگلایدر

گذراندن دوره‌ خلبانی پاراگلایدر

اگر راه دوم را انتخاب می‌کنید، باید بدانید این‌‌کار در حدود 50 میلیون تومان برای شما هزینه دارد؛ اما مهم‌ترین مزیت این‌که خودتان بتوانید خلبان یک پاراگلایدر باشید، این است که بعد گذراندن دوره خلبانی دیگر محدودیتی برای پرواز نخواهید داشت.

بنابراین می‌توانید در سایت‌های مجاز آزادانه پرواز کنید. در ادامه مختصری درباره شرایط و قوانین، قیمت‌ کلاس‌ها و موارد دیگری که مربوط به پرواز با پارگلایدر است برای شما توضیح خواهیم داد.

ورزش پاراگلایدر

پاراگلایدر در تهران

خوشبختانه پرواز با پاراگلایدر برای ساکنان شهر تهران به راحتی امکان‌پذیر است. در تهران سایت‌های پرواز نسبتا زیادی وجود دارند، اما برخی از آن‌ها اختصاصی به نظر رسیده و افراد خاصی از آن استفاده می‌کنند.

با این وجود اگر قصد پرواز با پاراگلایدر را دارید، سایت‌های پرواز شهید عباس‌پور در غرب تهران و سایت چنار در شرق دماوند دوتا از بهترین گزینه‌ها هستند. پرواز در هر دو سایت از روی کوه انجام می‌شود و برای تیکاف (پرش از روی زمین) لازم است به بالای کوه بروید.

البته برای رسیدن به نقطه پرواز جای نگرانی وجود ندارد. اعضای تیم پشتیبانی پاراگلایدر با پاترول شما را تا بالای کوه همراهی خواهند کرد.

پاراگلایدر چیست ؟

قوانین و قواعد پرواز با پاراگلایدر

ازآن‌جاکه پرواز با پاراگلایدر یک ورزش هوایی به حساب می‌آید، مانند سایر ورزش‌ها قوانین و مقررات خاص خود را دارد. به‌طور مختصر اگر بخواهیم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم، موارد زیر را می‌توان بیان کرد.

  • گذراندن دوره آموزش پرواز
  • داشتن گواهینامه پرواز
  • پرواز در سایت‌های مجاز

این موارد مهم‌ترین و اساسی‌ترین چیزهایی هستند که برای تجربه پرواز با پاراگلایدر به آن‌ها نیاز دارید.

پاراگلایدر چیست ؟

شرایط جسمانی برای پرواز

پرواز با پاراگلایدر نیازمند شرایط خاصی نیست و از همه مهم‌تر برای خانم‌ها هم محدودیتی ندارد. فقط سلامتی، داشتن آمادگی جسمانی و البته اشتیاق و علاقه برای ورود به این رشته کافی است. شما تقریبا در هر سن و سالی که باشید، با هر قد و وزنی می‌توانید خلبان این چترهای دوست‌داشتنی باشید.

پاراگلایدر چیست ؟

آموزش پاراگلایدر

خبر خوش این است که در اغلب استان‌های کشور آموزشگاه‌های پرواز با پاراگلایدر دایر هستند. با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید اطلاعات کامل آن‌ها را به‌دست آورید. به‌طور متوسط آموزش سطح مقدماتی تا سطح پیشرفته این پرواز هزینه‌ای تقریبا برابر 25 میلیون تومان دارد.

البته با گذارندن دوره مقدماتی می‌توانید به‌راحتی با پاراگلایدر پرواز کنید؛ اما درصورتی‌که خواهان یک پرواز حرفه‌ای و گواهینامه‌های لازم برای این‌کار هستید، تقریبا 25 میلیون تومان برای شما هزینه دارد. بعد از آموزش هم لازم است یک پاراگلایدر تهیه کنید. این وسیله هم به صورت دست دوم در بازار ایران قیمتی در حدود 15 تا 30 میلیون تومان دارد. البته همه این قیمت‌ها در سال 98 هستند.

پاراگلایدر چیست ؟

به‌عنوان نکته آخر و جمع‌بندی، اگر وقت و هزینه یادگیری پرواز را دارید، بدون شک رفتن به کلاس‌های آموزشی بهترین راه است. درغیر این‌صورت بهتر است هر چند وقت یک‌بار با صرف هزینه‌ای بسیار کم‌تر از کلاس آموزشی، یک پرواز تفریحی را تجربه کرده و از آن لذت ببرید. اگر در زمینه پرواز با پاراگلایدر تجربه‌ای دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما و سایر کاربران کاغذرنگی درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید