خلاصه مطلب

اگر به‌دنبال یک تفریح مهیج و خاص می‌گردید این مطلب از کاغذ رنگی را از دست ندهید. ما در این مقاله هر چیزی را که لازم است درباره پینت بال بدانید را گفته‌ایم.

این روزها در تجربه خیلی از تفریحات، هیجان حرف اول را می‌زند. به طوری که هرچه هیجان یک بازی یا تفریح بیشتر باشد، طرفداران بیشتری پیدا خواهد کرد. اگر شما هم اهل تفریح و دنبال تجربه‌ هیجا‌های جدید هستید، احتمالا نام پینت‌ بال را شنیده‌اید. این بازی مهیج، یکی از بهترین راهکارها برای تجربه جنگ تن‌به‌تن، زد و خورد، درگیری و… در یک چهارچوب کنترل شده و ایمن است. اگر تاکنون این بازی را امتحان نکرده‌اید و می‌خواهید پیش از تجربه آن، بیشتر از پینت بال بدانید، این مطلب از کاغذرنگی را از دست ندهید.

پینت بال چیست؟

پینت بال یک بازی گروهی و هیجان‌انگیزی است که در آن شما و دوستان در یک محیط مجهز و با پوشش مناسب به سمت هم تیراندازی و شلیک می‌کنید، اما هیچ‌کس آسیب نمی‌بیند. هرچند پینت بال هیجان بالایی دارد، اما با توجه به محیط امن آن نگرانی خاصی بابت آسیب جدی افراد وجود ندارد.

هرچند سبک این بازی شبیه‌سازی نظامی دارد، اما هدف آن تعلیم و پروش یک سرباز نظامی نیست! بلکه راهی است که شما می‌توانید به لطف آن کنار دوستان از کار تیمی برای رسیدن به پیروزی لذت ببرید. این بازی جذاب و البته پراسترس باعث می‌‌شود انرژی و هیجانات شما به ‌خوبی تخلیه شود و بتوانید

بازی های مهیج ایران

پینت بال چطور متولد شد؟

چارلز نلسون در اواسط دهه 1960 اسلحه‌های پینت بال را اختراع کرد. هدف او از این کار علامت‌گذاری بی‌دردسر و از راه دور روی درختان و دام‌ها بود. فعالان حقوق حیوانات که احساس می‌کردند این شیوه یک رنج و درد غیرضروری به حیوان وارد می‌کند، نسبت به استفاده از این اسلحه‌ها اعتراض کردند. بنابراین طولی نکشید که استفاده از این دستگاه‌ها کنار گذاشته و این قسمت از تاریخ پینت بال به زودی فراموش شد.

پس از گذشت سال‌ها، بالاخره در سال 1981 اهالی نیوهمپشایر اولین بازی پینت بال به شکل امروزی را انجام دادند. در این بازی 12 شرکت‌کننده حضور داشتند که به صورت گروهی این بازی را پیش بردند. تجربه بسیار جالب پینت‌بال باعث شد به تدریج این بازی محبوبیت بیشتری پیدا کند.

تقریبا چهل سال از اولین تجربه این بازی می‌گذرد و مردم آن را به عنوان یک ورزش جهانی می‌شناسند. علاوه‌براین لیگ حرفه‌ای (NPPL)  مسابقات پینت بال را در سراسر جهان برگزار می‌کند، حتی سازمان‌های بین‌‌المللی مختلفی هم وجود دارند که قوانین و دستورالعمل‌هایی را برای این ورزش تعیین می‌کنند تا مسابقات به بهترین شکل اجرا شوند.

بازی گروهی پینت بال

تفاوت دو بازی پینت بال و ایرسافت

خیلی‌ها فکر می‌کنند پینت بال و ایرسافت از نظر ورزشی زیر مجموعه یک رشته هستند؛ اما تفاوت‌های قابل‌توجهی بین آن‌ها وجود دارد که باعث شده هریک از این تفریحات برای گروه خاصی مناسب باشند.

تفاوت اصلی این دو بازی یا ورزش در گلوله‌های آن‌هاست. گلوله‌های مورد استفاده در پینت بال کمی بزرگ‌تر از تیله هستند؛ در حالی که اندازه گلوله‌های ایرسافت کوچک‌تر است. البته تفاوت قطر توپ‌های رنگی پینت بال و ایرسافت چندان زیاد نیست و کمی بیش تر از 3 میلی‌متر است. اما گلوله‌های پینت بال و ایرسافت علاوه‌بر اندازه، از نظر شکل ظاهری هم با یکدیگر تفاوت دارند. گلوله‌های پینت بال از یک مایع ژله‌ای رنگی در یک پوشش نازک و مومی کروی شکل ساخته شده و ماده داخل آن ترکیبی از آب و رنگ است؛ اما گلوله‌های ایرسافت از پلاستیک ساخته شده‌اند.

همچنین اسلحه‌های این بازی فقط کمی شبیه اسلحه‌های واقعی هستند؛ اما اسلحه‌های ایرسافت دقیقا کپی اسلحه‌های واقعی طراحی می‌شوند. این تمایز باعث می‌شود ساخت اسلحه‌های ایرسافت به شدت تحت‌کنترل قانون قرار داشته باشد. بنابراین پینت بال به مراتب از ایرسافت رایج‌تر است.

تفاوت بین بازی پینت بال و ایرسافت

آنچه باید درباره این بازی بدانید

پس از شناخت این بازی بد نیست کمی هم با بایدها و نبایدهای آن آشنا شوید تا ببینید اصلا برای انجام آن شرایط مناسبی دارید یا خیر؟

1. شرایط سنی

در اغلب کشورهای دنیا و ایران برای انجام این بازی محدوده سنی در نظر گرفته شده است؛ اما احتمال دارد در هر کشور قوانین مربوط به محدوده سنی با هم متفاوت باشند. در حال حاضر حداقل سن پیشنهاد شده برای تجربه این بازی در ایران 10 سالگی است؛ چراکه به طور تقریبی از این سن به بعد کودک می‌تواند از نظر جسمی و با توجه به وزن اسلحه آن را حمل کند و از طرفی درک درستی هم از قوانین و نوع بازی داشته باشد.

جالب است بدانید برای انجام این بازی در آمریکا هیچ قانون محدودیت سنی وجود ندارد و افراد خردسال هم می‌توانند در سنین کم پینت بال را در آمریکا تجربه کنند.

شرایط سنی برای بازی پینت بال

2. آسیب‌های احتمالی بازی پینت بال

اگر هنوز درباره امتحان کردن یا نکردن این بازی تردید دارید، احتملا موضوعی که باعث نگرانی شما می‌شود، ترس از آسیب دیدن است، اما باید بدانید به لطف تجهیزات جانبی و ایمنی،لباس‌های پوشیده و محافظ و اسلحه‌های نسبتا بی‌خطر پینت بال یک ورزش بسیار ایمن است.

تنها احتمال آسیب‌دیدگی جدی یا شدید در این بازی، به میزان حرکت، جنب‌وجوش و حتی بی‌احتیاطی شما در زمین بستگی دارد. البته این موضوع کاملا طبیعی است و نه فقط در پینت‌بال، بلکه در هر بازی دیگری هم ممکن است با چنین مواردی مواجه شوید. در غیر این صورت شاید فقط چند کبودی ساده پیدا کنید.

پینتبال

3. لباس مخصوص بازیکنان پینت بال

زمانی که صحبت درباره میزان آسیب‌دیدگی در برابر شلیک توپ‌های پینت بال است، احتمال دارد این سوال برای شما پیش بیاید که برای جلوگیری از درد گلوله‌ها باید چه بپوشید؟

با توجه به اینکه در این بازی شما هدف گلوله‌های رنگی قرار می‌گیرید، بهتر است تا آن جا که امکان دارد، روی پوستتان را بپوشانید. بنابراین به جز لباس ضخیم که بهترین گزینه است، شما باید از کفش، کلاه مخصوص، ماسک و دستکش نیز استفاده کنید و با خیال راحت به بازی بپردازید. البته نیازی به تهیه پوشش مخصوص این بازی نیست و زمانی که مجموعه‌های ارائه‌کننده این بازی مراجعه کنید، خودشان لباس، پوشش و سایر بخش‌های محافظتی لباس را در اختیارتان قرار می‌دهند.

بازی گروهی و تفریح هیجان انگیز

آیا پینت بال گران است؟

دلیل دیگری که باعث می‌شود اغلب مردم درباره تجربه در پینت بال مردد باشند، این است که تصور می‌کنند این ورزش به تجهیزات زیادی نیاز دارد و یک بازی پرهزینه محسوب می‌شود، اما این باور اشتباهی است، چراکه اولا لزومی به خرید تجهیزات این بازی نیست و همه وسایل موردنیاز در باشگاه‌های عرضه‌کننده پینت‌بال اجاره داده می‌شود. همچنین شما می‌توانید با تهیه این بازی از سایت‌های مختلف با تخفیف‌های خوبی آن را امتحان کنید.

بنابراین با کمی تیزهوشی می‌توانید هزینه تمام شده بازی را برای خود به حداقل برسانید.

بازی گروهی پینت بال

معرفی انواع بازی پینت‌بال

در مجموع برای اجرای این بازی، دو سبک اساسی وجود دارد که عبارت‌ هستند از وردس‌بال و اسپیدبال. هریک از این دو طرفداران خاص خود را دارد که با توجه به سبک و سلیقه خود آن را انتخاب می‌کنند.

1. بازی پینت بال به سبک وردس‌بال

این نوع بازی معمولا در یک فضای باز مانند جنگل اجرا می‌شود و اسم آن هم به همین موضوع مرتبط است. ابعاد زمین بازی وردس‌بال هم از 250 تا 2000 مترمربع متغیر بوده و به تعداد شرکت‌کنندگان بستگی دارد.

در زمین بازی وردس‌بال عموما پوشش‌های طبیعی مانند درختان، تپه‌ها و بوته‌ها نقش مانع و پناهگاه را بازی می‌کنند. البته علاوه‌براین اشیایی هم مانند ماشین‌های فرسوده، کیسه‌ها و گونی‌های خاک و… به طور خاص برای بهبود وضعیت بازی در محیط قرار داده می‌شود. جالب است بدانید هر چند وقت یک بار آرایش و چیدمان این وسایل در زمین بازی را تغییر می‌دهند تا شما با نقشه زمین آشنا نباشید.

برای این سبک پینت‌بال زمانی در حدود 15 الی 30 دقیقه در نظر گرفته شده است. وردس‌بال را می‌توانید به چهار سبک جذاب بازی کنید.

بازی گروهی پینت بال

سبک اول؛ دو پرچم

در این سبک، هر تیم یک پرچم دارد. این پرچم روی یک پایه احتمالی در پایگاه هر تیم قرار می‌گیرد. وظیفه و ماموریت هر تیم این است که یک نفر از اعضای آن بدون آن که مورد اصابت گلوله قرار بگیرد، پرچم تیم مقابل را به پایگاه خود برساند. در این مسیر سایر هم‌تیمی‌ها فرد حمل‌کننده پرچم را پوشش می‌دهند تا بتواند ماموریت خود را به درستی انجام دهد.

سبک دوم؛ یک پرچم

تفاوت این گیم‌پلی این است که فقط یک پرچم در در مرکز زمین وجود دارد و هدف این است که این پرچم را به سمت قلمرو خود برسانید. بنابراین جنگ دو تیم بر سر دسترسی به این پرچم است.

سبک سوم؛ دفاع و حمله

در این سبک، با یک قرعه‌کشی پرچم به یک تیم تعلق پیدا می‌کند. وظیفه تیم دارنده پرچم دفاع و حفاظت از آن است؛ درحالی که تیم دیگر باید پرچم را برداشته و به سمت زمین خود در جای مشخص شده بیاورد.

سبک چهارم؛ حذف

این یک سبک ساده‌تر از سایر روش‌های وردس‌بال و البته جذاب‌تر هم است. در این حالت تیمی که آخرین عضو آن تیر نخورده است، برنده میدان خواهد بود.

بازی پینت بال به سبک وردس‌بال

2. بازی پینت بال به سبک اسپیدبال

این سبک بازی در زمین‌های کوچک با طول حدود 45 در 40 متر اجرا می‌شود. اسپیدبال زمین بسیار ایمنی دارد، زیرا تمام زمین یکنواخت است. برای موانع این بازی هم از موانع نرم و بادی استفاده شده و بازی به شکلی حذفی است.

اگر شما هم اطلاعات دیگری درباره بازی پینت بال دارید، تجربه خود را برای ما کامنت بگذارید. همچنین در صورتی که به امتحان تفریح‌های هیجان‌انگیز و مهیج علاقه دارید، حتما بانجی جامپینگ را هم امتحان کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید