خلاصه مطلب

آفرود سواری از جمله هیجان‌انگیزترین سبک‌های رانندگی است که دنیای خاص خود را داشته و در آن با چالش‌های هیجان‌انگیزی روبه‌رو خواهید شد. اگر دوست دارید با آفرود سواری بیشتر آشنا شده و از دنیای متفاوت آن بیشتر بدانید، در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

آفرود سواری دنیای خاص خود را دارد، دنیایی که در آن رانندگان آفرود راه را از بیراهه‌ها پیدا می‌کنند و برای رسیدن ناچار به عبور از چالش‌ها هستند. بگذارید جزییات بیشتر را در ادامه برای‌تان بگوییم. در این مطلب از کاغذرنگی قصد داریم شما را با تفریح رنگی و هیجان انگیر آفرود سواری آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

آفرود یعنی چه؟ آفرود سواری به چه معناست؟

آفرود یا معادل آن در انگلیسی به معنای خارج از جاده یا بیراهه است و بیشتر به خودروهای دو دیفرانسیل شاسی بلند که قابلیت استفاده در جاده‌های صعب‌العبور را دارند، نسبت داده می‌شود. در آفرود سواری خبری از جاده صاف و آسفالت نیست و قرار است در شرایط متفاوتی رانندگی کنید. شرایطی که نه تنها نمی‌توان با یک ماشین عادی آن را پشت‌سر گذاشت، بلکه به مهارت در رانندگی، شناخت خوب از اتومبیل و دانش فنی برای تعمیر اتومبیل هم نیاز است.

به‌طورکلی آفرود سواری یا به قصد مسابقه انجام می‌شود یا تفریح، ازاین‌رو می‌توان آن را در دو دسته آفرود سواری مسابقه‌ای و تفریحی تقسیم کرد. در آفرود مسابقه‌ای رانندگان در کلاس‌های مختلف با یکدیگر به رقابت پرداخته و مثل هر مسابقه دیگری برنده با جایزه به خانه برمی‌گردد؛ اما در آفرود تفریحی، آفرودسوارها غالبا به دل طبیعت زده و مسیرهای چالش‌برانگیز طبیعت را برای رسیدن به منطقه‌ای بکر یا صرفا لذت از مسیر طی می‌کنند. درست مانند تفریح رفتینگ که در آن سرعت و هیجان حرف اول را می‌زند.

از کجا شروع کنید؟

آفرود سواری نیز مثل هر تفریح دیگری مقدماتی دارد؛ بنابراین قدم اول فراهم کردن این مقدمات و گام بعدی دانستن نکاتی ضروری است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مقدمات آفرود سواری

در این سبک رانندگی امکان روبه‌رویی با هر اتفاقی وجود دارد، به عنوان مثال ممکن است مجبور باشید تغییر مسیر ناگهانی بدهید یا وسط طبیعت آچار به دست شوید. اگر همه این موارد را دارید نوبت به آخرین مورد می‌رسد، شما بلااستثناء به یک اتومبیل دو دیفرانسیل نیاز دارید. متاسفانه با وجود افزایش سرسام‌آور قیمت اتومبیل، این روزها تهیه یک اتومبیل آفرود و تجهیز آن کمی دشوار شده؛ اما اگر واقعا عاشق آفرود هستید، بی‌شک باید با این مساله هم کنار بیایید. شما با توجه به بودجه‌ای که دارید می‌توانید یک اتومبیل 4*4 حرفه‌ای تهیه کنید یا از یک خودرو دست دوم استفاده کنید.

نکات ضروری که پیش از آفرود سواری باید به آن‌ها توجه کنید:

بخش اول؛ نکاتی فنی اتومبیل

دانستن موارد زیر به شما در تصمیم‌گیری‌ها برای تشخیص مسیری که بتوانید به‌راحتی از آن عبور کنید کمک‌ می‌کند.

 1. اگر به‌تازگی یک اتومبیل آفرود خریده‌اید، سعی کنید قبل آفرود سواری چند روزی با آن تمرین کنید تا به کنترل آن مسلط شوید.
 2. از آن‌جایی که مسیرهای آفرود قابل پیش‌بینی نیستند، ممکن است با شرایط مختلف و بعضا جاده‌های صعب‌العبور مواجه شوید. سعی کنید درباره وزن و ارتفاع خودرویتان اطلاعات کافی کسب کنید. متوجه شوید در شرایط مختلف به‌خصوص سطوح شیب‌دار کدام قسمت از اتومبیل فاصله‌ی کمتری با سطح زمین دارد. در این‌باره زوایای نزدیک شدن، زاویه انحراف و زاویه رمپ اتومبیل می‌تواند به شما کمک کند.
 3. از آپشن‌ها و سیستم‌های کمکی اتومبیل خود به‌خوبی مطلع شوید و استفاده صحیح از آن‌ها را یاد بگیرید.
 4. از آن‌جاکه ممکن است مجبور باشید از رودخانه عبور کنید، حواس‌تان به این موضوع باشد که آب به سیستم دیجیتال ماشین‌تان نرسد؛ چراکه اگر آب به سیستم دیجیتال ماشین رسید برایتان سنگین تمام خواهد شد.
 5. بخش‌های مختلف اتومبیل از جمله فیلترهای روغن، روغن ترمز، ترمز‌ها، تسمه‌ها، تایرها، شلنگ‌های بنزین و هوا را چک کرده و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 6. لوازم یدکی و قطعات موردنیاز که فکر می‌کنید ممکن‌ است در طول مسیر خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند را فراموش نکنید.
 7. آچارهای موردنیاز برای تعمیر ماشین و تایر زاپاس نیز همراه خود داشته باشید.
جاده های صعب العبور

بخش دوم؛ نکات ایمنی

 1. حتما یک جعبه کمک‌های اولیه همراه داشته باشید.
 2. بیل‌چه، کلنگ کوچک، طناب، میخ بزرگ و سیم بکسل را فراموش نکنید.

(میخ بزرگ برای اتومبیل‌های آفرودی که وینچ دارند به‌کار می‌آید.)

 1. به‌هیچ‌وجه تنها به آفرود نروید. توصیه می‌شود به‌جای یک ماشین با حداقل دو ماشین به این سفر هیجان‌انگیز بروید. به‌این‌شکل هنگامی که نیاز به کمک دارید حداقل چند نفر دیگر و یک ماشین همراه شماست.
 2. سعی کنید درباره مسیری که برای آفرود سواری انتخاب می‌کنید، اطلاعات لازم را کسب کرده و خانواده خود را نیز در جریان محل دقیق سفرتان قرار دهید.
 3. سعی کنید به‌جای این‌که وسایل سفر را قسمت عقب ماشین قرار دهید، آن‌ها را در بخش‌های مختلف اتومبیل جاسازی کنید. چراکه اگر عقب ماشین را سنگین کنید ممکن است انتهای ماشین هنگام عبور از یک سربالایی یا سرپایینی به سطح زمین گیر کند. این نکته هم فراموش نکنید که به‌طورکلی توزیع نامساوی بار با تغییر مرکز گرانش خودرو آن را از حالت پایدار خارج می‌کند.
آفرود سواری

بخش سوم؛ نکات امنیتی

 1. سعی کنید بدون عجله و با آرامش رانندگی کنید.
 2. ممکن است در نقطه‌ای جاده باریک شده و جایی برای عبور دو خودروی آفرودی نباشد. در چنین شرایطی اگر خودرویی از روبه‌روی شما آمد، فرقی نمی‌کند که خودرو کوچک است یا بزرگ، حق تقدم با خودرویی است که در حال طی مسیر سربالایی است؛ چراکه در سربالایی کنترل ماشین سخت‌تر است.
 3. اگر به نقطه‌ای رسیدید که رد چرخ عمیقی روی زمین بود، سعی کنید به‌جای عبور از روی رد، در صورت امکان یک چرخ ماشین را بین دو رد قرار داده و از آن‌جا عبور کنید. در غیر این‌صورت اگر اطراف رد چرخ فضای کافی وجود ندارد و احتمال می‌دهید دیفرانسل اتومبیل در آن گیر می‌کند، با بیلچه ردها را پر کرده و سپس عبور کنید.
آفرود سواری

بخش چهارم؛ نکات اخلاقی

 1. اتومبیل‌های آفرود به‌خاطر قدرت زیادی که دارند، ردهای عمیقی از خود به‌ جا گذاشته و می‌توانند باعث آسیب به سطح زمین شوند. بنابراین حتی‌الامکان سعی کنید ردپای جدیدی در محیط به‌جای نگذارید و از مسیرهایی عبور کنید که از قبل وجود دارند.
 2. در بعضی جاها لازم است چند تکه سنگ پشت چرخ بگذارید تا بتوانید از مسیر عبور کنید. فراموش نکنید بعد از این‌که از مسیر به‌ سلامت عبور کردید، سنگ‌ها را از سر راه بقیه بردارید.
 3. به حقوق حیوانات و گیاهان احترام بگذارید و از آسیب به آن‌ها خودداری کنید. عدم رعایت این مورد آرامش طبیعت را به‌هم می‌زند.
 4. سعی کنید برای روشن کردن آتش مقداری چوب خشک یا زغال همراه داشته باشید.
 5. حتما آتش را خاموش کنید.
آفرود در مسیرهای سخت

آیا می‌توان از راه آسان‌تری آفرود سواری را تجربه کرد؟

شاید بعد از این‌که موارد بالا را خواندید چیزی شبیه ایت جمله را با خود گفته باشید: «آفرود سواری سخت‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کردم» و این سوال را از خود بپرسید که آیا راهی هست که بتوانم به‌روشی آسان‌تر و البته کم هزینه آفرود سواری را تجربه کنم؟

در پاسخ باید بگوییم خوشبختانه این امکان وجود دارد و جای هیچ نگرانی نیست اگر حال‌و حوصله مواردی که در بالا به آن‌ها اشاهر کردیم را ندارید. راه حل شما تور آفرود است.

با کمک این تورها که به‌طورمعمول 2 روزه تا 5 روزه برگزار می‌شوند، می‌توانید طعم آفرود را همراه یک راننده آفرود حرفه‌ای تجربه کنید. درست است که خودتان رانندگی نمی‌کنید و هیجان کمتری دارد، اما لذتی که می‌برید هم دست‌کمی از لذتی که خودتان راننده یک اتومبیل آفرود هستید ندارد.

هزینه تورهای آفرود بسته به فصلی که در آن هستید و مدت زمان آن متغیر است اما می‌توان به‌طور حدودی قیمت آن‌ها را در زمان فعلی که در حال نوشتن این مطلب هستیم بین 150 تا 500 هزار تومان ارزیابی کرد.

آفرود سواری

کلام آخر

لذتی که در آفرود سواری است بی شک در کمتر تفریحی می‌توانید آن را جستجو کنید. لذت عبور از جاده‌های صعب‌العبور برای رسیدن به محلی بکر، تماشای طبیعت زیبای خدا، چای آشیتی، کمپ در طبیعت و موارد بسیار دیگر همگی دلایلی خوبی هستند که هر آدمی را شیفته تجربه آفرود سواری می‌کند. بنابراین می‌ارزد که حتی اگر هزینه تهیه اتومبیل آفرود و تجهیز کردن آن را هم ندارید برای یک‌بار هم که شده آن را با یک تور تفریحی آفرود تجربه کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید