خلاصه مطلب

داشتن ناخن‌های سالم و زیبا کار سختی نیست، فقط باید بیشتر به آن‌ها اهمیت بدهید و مراقب آن‌ها باشید. در این مطلب از کاغذرنگی14 راهکار برای مراقبت از ناخن‌هایتان به شما خواهیم داد. اگر دوست دارید ناخن‌هایی سالم و زیبا داشته باشید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

همه افراد دوست دارند همیشه ناخن‌هایی سالم و زیبا داشته باشند. به طوری که خیلی از افراد از شکنندگی و ظاهر نامناسب ناخن‌های خود شاکی هستند؛ اما نباید این موضوع مهم را فراموش کرد که زیبایی و استحکام ناخن‌ها تابع مراقبت دائمی از آن‌هاست. بنابراین می‌توان گفت همین موضوع مهم‌ترین دلیل شکنندگی و ظاهر نامناسب ناخن‌ افرادی است که اغلب چندان به ناخن‌های خود اهمیت نمی‌دهند. با این حساب برای داشتن ناخن‌‎های همیشه سالم و زیبا باید مراقبت از ناخن ها را جدی گرفت. در ادامه 14 راهکار برای مراقبت از ناخن را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم که با رعایت آن‌ها یا دست کم تعدادی از آن‌ها می‌توانید ناخن‌های زیبا و سالمی داشته باشید. با کاغذرنگی همراه باشید.

1. برای مراقبت از ناخن ها دستانتان را تمیز نگه داشته و کمتر لاک بزنید

قدم اول در مراقبت از ناخن ها این است که سعی کنید همیشه ناخن‌هایی تمیز داشته باشید که اطراف آن‌ها کثیفی، جرم، پینه و گردوغبار نباشد. از طرفی بهتر است مواد شیمیایی مانند لاک هم زیاد روی ناخن‌ها نباشد، چرا که لاک می‌تواند باعث خشکی ناخن‌های شده و از اکسیژن‌رسانی به آن جلوگیری کند. همچنین این نکته را هم به‌خاطر داشته باشید برای پاک کردن لاک ناخن از پاک‌کننده‌های بدون استون استفاده کنید.

دکتر آوا شمبان، نویسنده کتاب Heal Your Skin، توصیه می‌کند برای پاک کردن ناخن صابون را روی مسواک بمالید، سپس ناخن‌ها و پوست خود را به آرامی بشویید. این کار باعث می‌شود بدون نیاز به مواد شیمیایی، کثیفی‌ها پاک شده و پوست‌های مرده دست نیز برداشته شوند.

شست و شوی دست ها برای مراقبت از ناخن ها

2. با ناخن‌های خود مهربان باشید

نکته مهمی که در مراقبت از ناخن ها باید بدانید، این است که ناخن های شما بسیار ظریف و حساس هستند. بنابراین کوتاه کردن بیش از حد یا جویدن آن‌ها می‌تواند باعث عفونت آن‌ها شود.‌ برای جلوگیری از جویدن ناخن می‌توانید داروهای تلخ خوراکی از داروخانه تهیه کنید یا به شکل اصولی‌تر با مراجعه به مشاور این عادت را ریشه‌یابی و ترک کنید تا به سلامت ناخن‌های خود هم بیشتر کمک کنید.

جویدن ناخن ها

3. ناخن‌ها را به‌طور منظم کوتاه کنید

ناخن‌ها نیز مثل موها به‌طور منظم نیاز به کوتاه و مرتب بودن دارند. به عنوان مثال باید ماهانه یک بار ناخن‌های خود را کوتاه کنید. البته این زمان به میزان رشد ناخن‌های شما هم بستگی دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است ناخن‌های شما بعد از یک هفته تغییر چندانی نداشته باشند و لازم باشد هر دو هفته یک‌بار آن را کوتاه کنید. پس در نتیجه نکته مهم کوتاه کردن ناخن‌ها به‌طور منظم و براساس میزان رشد آن‌هاست.

کوتاه کردن ناخن ها یک کار مهم برای مراقبت از ناخن ها

4. برای مراقبت از ناخن سلامت آن‌ها را به طولشان ترجیح دهید

اگرچه داشتن ناخن‌های بلند زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد، اما این کار ناخن‌های شما را در معرض آسیب و شکستگی قرار می‌دهد. برای مراقبت از ناخن ها توصیه می‌شود همیشه ناخن‌هایتان به اندازه‌ای بلند باشد که خطر شکستگی و آسیب آن‌ها وجود نداشته باشد. این موضوع می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد، مثلا ناخن‌های برخی افراد حتی اگر طول یک میلی‌متر داشته باشد، می‌شکند، اما ممکن است طول ناخن‌های فردی دیگر پنج برابر این مقدار باشد، اما به‌هیچ‌وجه در معرض شکستگی قرار نگیرد.

5. بعد کوتاهی ناخن‌ها سوهان زدن را فراموش نکنید

معمولا بعد از کوتاهی ناخن‌ها، سر آن‌ها تیز و زاویه‌دار می‌شود. چنین شرایطی اصلا برای ناخن‌ها ایده‌آل نیست و ممکن است باعث آسیب یا شکستگی ناخن‌ها حین انجام کار شود. بعد از کوتاه کردن ناخن، تیزی آن می‌تواند بین شکاف وسایل مختلف گیر کند، روی پارچه‌ها و بافت‌های مختلف کشیده شود و حتی به پارچه‌های لطیف هم آسیب برساند. ازاین‌رو خیلی مهم است که بعد از کوتاهی ناخن‌ها، سوهان زدن آن‌ها را فراموش نکنید.

موقع سوهان ناخن‌ها این نکته را به ‌یاد داشته باشید که سوهان مورد استفاده شما جنسی نرم و مرغوب داشته باشد. همچنین همیشه در یک جهت و به آرامی ناخن‌ها را سوهان بزنید، چرا که درغیراین‌صورت به ناخن خود آسیب خواهید زد و ممکن است در اثر سوهان زدن در جهات مختلف ناخن شما آسیب ببیند.

سوهان زدن برای مراقب از ناخن ها

6. به بهداشت وسایل مراقبت از ناخن خود توجه داشته باشید

برای اغلب افراد وسایل مراقبت از ناخن کاملا شخصی است یا در بیشترین ظرفیت این وسایل با سایر افراد خانواده به اشتراک می‌گذارند. اما این کافی نیست و نمی‌توان از بهداشت وسایل به‌دلیل این‌که فقط خود و خانواده‌تان از آن‌ استفاده می‌کنید، چشم‌پوشی کرد. برای این‌ که ناخن‌های شما در معرض باکتری‌ها و عفونت قرار نگیرند، باید به طور مرتب ناخن‌گیر، سوهان و سایر وسایل خود را تمیز و ضدعفونی کنید، به‌خصوص وسایل فلزی! به یاد داشته باشید وسایل فلزی را باید ابتدا با آب و صابون شسته و بعد از خشک شدن با الکل ضدعفونی کنید.

وسایل مراقب از ناخن ها

7. در مراقبت از ناخن ها مراقبت کوتیکل آن‌ها نیز باشید

مثل سایر اعضای بدن، ناخن نیز از اجزای مختلفی تشکیل شده است. یکی از این اجزا کوتیکل نام دارد، کوتیکل ناخن بسیار حساس است و زود پاره می‌شود. وظیفه کوتیکل ناخن مراقبت از ماتریس ناخن است و اگر این قسمت آسیب ببیند، رشد ناخن مختل خواهد شد. همچنین پاره شدن کوتیکل می‌تواند ناخن شما را در برابر نفوذ باکتری‌ها و عفونت آسیب‌پذیرتر کند. سعی کنید کوتیکل ناخن‌های خود را مرطوب نگه داشته و موقع مانیکور ناخن‌ها به‌شدت مراقب آن‌ها باشید.

روغن بادام و نارگیل یک گزینه مناسب برای تغذیه کوتیکل‌ها و مرطوب نگه داشتن آن‌ها هستند.

اگر دقیقا نمی‌دانید کوتیکل ناخن چیست و کجای ناخن قرار دارد، باید بگوییم کوکتیل دقیقا همان لایه نازک پایین ناخن شما است. کوتیکول یک خط بسیار نازک است که در فاصله بین پوست و سطح محکم ناخن قرار می‌گیرد.

شناخت قسمت های مختلف ناخن برای مراقبت از ناخن ها

8. برای استحکام بیشتر هنگام لاک زدن، بیس و تاپ‌کات را فراموش نکنید

در حالت کلی همانطور که ابتدای مطلب هم گفتیم، بهتر است برای مراقبت از ناخن ها از لاک استفاده نکنید، با این حال اگر از لاک ناخن استفاده کردید، حتما قبل از لاک بیس کات زده و پس از آن نیز از تاپ کات استفاده کنید. از بیس کات برای نگه داشتن لاک روی ناخن استفاده می‌شود. همچنین بیس کات از زردی ناخن شما جلوگیری می‌کند.

تاپ کات نیز باعث تشکیل یک لایه براق روی ناخن می‌شود و به‌ عنوان یک محافظ برای لاک ناخن عمل می‌کند. کارکرد تاپ کات این است که علاوه‌بر درخشندگی ناخن مانع از رنگ پریدگی، لب‌پر شدن و تاثیر آفتاب روی لاک شود.

با استفاده از این دو ماده پیش و پس از لاک زدن، می‌توانید از زردی ناخن یا شکستگی لبه آن جلوگیری کنید.

استفاده از بیس کات و تاپ کات

9. قبل تهیه لاک برچسب روی آن را مطالعه کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در مراقبت از ناخن ها باید در نظر داشته باشید، مطالعه برچسب لاکی است که خریداری می‌کنید. بی‌شک همه لاک‌های موجود در بازار باهم یکی نبوده و محصولات بی‌کیفیت بین آن‌ها زیاد به ‌چشم می‌خورد. بنابراین توصیه می‌شود اولا لاک مورد استفاده شما از برندهای معتبر داخلی یا خارجی باشد، ثانیا هنگام خرید لاک حتما برچسب مواد تشکیل‌دهنده آن را مطالعه کنید. در صورتی که در ترکیبات لاک مواد شیمیایی سمی مانند دیبوتیل فتالات، فرمالدئید و تولوئن وجود دارد، از خرید آن خودداری کنید.

10. برای مانیکور ناخن‌ها از پولیش ژله‌ای استفاده نکنید

علی‌رغم زیبایی و استحکامی که پولیش‌های ژله‌ای دارند، معایب زیاد آن‌ها غیرقابل‌انکار است. استفاده از پولیش باعث می‌شود ناخن‌های شما آسیب ببیند.

  1. انجام غیربهداشتی و نادرست مانیکور ژله‌ای می‌تواند به لایه‌برداری یا بلند شدن لبه‌های ناخن منجر شود.
  2. پاک کردن پولیش ناخن ژله‌ای یک دردسر واقعی است. این ماده بافت فوق‌العاده چسبنده‌ای دارد که باید آن را با استون، سوهان آهسته روی ناخن یا با رفتن دوباره به آرایشگاه پاک کنید.
  3. مانیکور ژله‌ای ناخن به صورت پی‌درپی می‌تواند باعث نازک شدن ناخن‌های شما شود.
  4. بدتر از همه این‌که لامپ UV مورد استفاده برای خشک کردن پولیش ژله‌ای می‌تواند باعث سرطان شود.

با توجه به مواردی که گفته شد، برای مراقبت هر چه بهتر از ناخن ها بهتر است سمت پولیش‌های ژله‌ای نروید یا فقط در مناسبت‌های خیلی خاص این کار را انجام دهید. همچنین قبل انجام این‌کار از کرم ضد آفتاب برای دست و ناخن‌های خود استفاده کنید. کرم ضدآفتاب همان‌طور که می‌تواند از پوست شما در مقابل نور خورشید و اشعه UV محافظت کند، از آسیب اشعه UV خشک‌کن پولیش ژله‌ای نیز جلوگیری خواهد کرد.

پرهیز از پولیش ژله ای برای مراقبت هر چه بهتر از ناخن ها

11. دست و ناخن‌ها را همیشه مرطوب نگه دارید

همان‌طور که خشکی پوست بسیار مضر است، خشکی ناخن‌ها هم به شدت به دست آسیب می‌زند. بنابراین سعی کنید همیشه پوست ناخن‌های خود را مرطوب نگه دارید. ترکیبی از روغن بادام و آووکادو می‌تواند در آب‌رسانی به ناخن‌ها و کوتیکول‌های آن‌ها عالی باشد. البته لزوما نیازی نیست که از این دو موردی که گفتیم استفاده کنید. هر مرطوب‌کننده یا روغنی که سرشار از مواد مغذی برای پوست و ناخن باشد، به مراقبت از ناخن ها کمک خواهد کرد.

مرطوب نگه داشتن دست و ناخن یک راهکار مناسب برای مراقبت از ناخن ها

12. کمی به ناخن‌های خود استراحت بدهید

سعی کنید برای مدتی از لاک استفاده نکنید یا اگر عادت دارید همیشه روی ناخن‌های شما لاک باشد، از امروز مدت زمان آن را کاهش دهید. درست است که لاک باعث جذابیت و زیبایی ناخن‌ها می‌شود، اما گاهی لازم است ناخن‌ها برای ترمیم و بازسازی در حالت طبیعی خود باشند. همچنین ماندن طولانی لاک روی ناخن‌ها مثل لاک زدن‌های مکرر و پاک کردن آن باعث خشکی ناخن‌ها می‌شود. زردی و ضعیف شدن ناخن‌ها در اثر ماندن طولانی لاک روی ناخن‌ها را هم نباید نادیده گرفت.

علاوه‌بر لاک، استفاده ابزاری از ناخن‌ها، جویدن آن‌ها، عدم استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و… همه‌همه باعث آسیب ناخن می‌شود. با رعایت این موارد می‌توانید به ناخن‌های خود استراحت دهید.

پرهیز لاک زدن پی در پی و طولانی

13. برای مراقبت از ناخن هنگام کار دستکش بپوشید

فرقی نمی‌کند در حال شست‌و‌شوی ظروف هستید، غذا سرو می‌کنید، باغبانی می‌کنید یا در هوای سرد زمستانی مشغول قدم زدن هستید. شما باید برای مراقبت از ناخن های خود حتما دستکش بپوشید. هر کدام از مواردی که گفته شد، به‌نوبه خود می‌توانند سبب آسیب ناخن‌ها و پوست شما شوند. به‌عنوان‌مثال آب گرم و مواد شوینده می‌توانند باعث ضعیف شدن ناخن‌ها شده و پوست را خشک کنند.

پوشیدن دستکش برای مراقبت از ناخن ها

14. تغذیه مناسب داشته باشید

ناخن‌های شما از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده و طبیعی است که کمبود آن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله لایه‌لایه شدن، شکستگی و کم شدن دوام و استحکام ناخن‌ها شود. خوشبختانه این موضوع با داشتن رژیم غذایی مناسب قابل حل است. پس برای مراقبت از ناخن های خود ویتامین‌ها و مکمل‌هایی مانند بیوتین، ویتامین E و روغن ماهی را به رژیم روزانه خود اضافه کنید. علاوه‌براین خوردن غذاهای سرشار از پروتئین مانند لوبیا، ماهی و آجیل هم در برنامه غذایی خود داشته باشید تا بدنتان برای حفاظت و تقویت پوست و ناخن آماده باشد.

داشتن رژیم غذایی مناسب

مراقبت از ناخن ها انجام مجموعه‌ای از کارهای ساده و تغییر برخی عادات زندگی است. با توجه به آنچه گفته شد، متوجه شدید که داشتن ناخن‌های زیبا چندان هم سخت نیست! کافی است ضمن انجام کارهای مراقبتی برخی از عادات زندگی خود را نیز تغییر دهید.

اگر به مطالب سلامتی و مراقبت از خود علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب چگونه سالم بمانیم و راهکارهای مراقبت از پوست را نیز از دست ندهید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید