خلاصه مطلب

یکی از اشعار عاشقانه احمد شاملو ای کاش عشق را زبان سخن بود نام دارد. در این مطلب از کاغذرنگی توضیحاتی در مورد این شعر را برایتان ارائه می‌دهیم با ما همراه باشید.

احمد شاملو یکی از شاعران بزرگ و پر آوازه ایرانی است که اغلب اشعارش را در سبک شعر نو و سپید گفته است. شعر عاشقانه هم بخشی از شعرهای شاملو است. یکی از سروده‌های زیبا و البته پر طرفدار این شاعر از انواع اشعار عاشقانه را در ادامه این مطلب از کاغذ رنگی برای شما آماده کرده‌ایم. شعر عاشقانه شاملو در دفتر ترانه‌های کوچک غربت سروده شده و شما می‌توانید با خرید این کتاب از مطالعه آثار این شاعر لذت ببرید. از دیگر آثار معروف این شاعر می‌توان به شعر بوسه اشاره کرد.

  • ای کاش عشق را زبانِ سخن بود
شعر عاشقانه، احمد شاملو

شعر عاشقانه

آنکه می‌گوید دوستت می‌دارم،

خنیاگرِ غمگینی‌ست،

که آوازش را از دست داده است.

ای کاش عشق را،

زبانِ سخن بود،

هزار کاکُلی شاد،

در چشمانِ توست،

هزار قناری خاموش،

در گلوی من.

عشق را

ای کاش زبانِ سخن بود،

آنکه می‌گوید دوستت می‌دارم،

دلِ اندُه ‌گینِ شبیست،

که مهتابش را می‌جوید.

ای کاش عشق را،

زبانِ سخن بود،

هزار آفتابِ خندان در خرامِ توست،

هزار ستاره‌ی گریان،

در تمنای من.

عشق را

ای کاش زبانِ سخن بود

احمد شاملو ۳۱ تیرِ ۱۳۵۸

احمد شاملو

احمد شاملو شاعر بزرگ معاصر و متولد سال 1304 زاده تهران بوده است. شاملو به‌دلیل شغل پدرش (ارتش) پیوسته به شهرهای متعددی مهاجرت می‌کرد، به همین منظور تحصیلاتش ناتمام (سطح متوسطه) ماند. از آثار این شاعر 4 کتاب شعر به نام‌های هوای تازه، آیدا در آینه، هم‌چون کوچه‌ای بی‌انتها و مجموعه کتاب کوچه به‌جا مانده است.

شاملو علاوه بر شاعری در زمینه مطبوعاتی، پژوهشی، فیلنامه‌نویسی و ترجمه فعالیت داشت. بعضی از آثار وی به زبان‌های انگلیسی، ژاپنی، سوئدی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، آلمانی، هلندی، فنلاندی، ارمنی، کردی، ترکی و رومانیایی ترجمه شده است.
  • سال تولد: 21 آذر 1304
  • سال وفات: 2 مرداد 1370
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید