خلاصه مطلب

سریال لاست یا گمشدگان در ژانر درام و علمی تخیلی توسط جفری لیبر، جیکوب آبرامز و دیمون لیندلوف ساخته شده است. این سریال از بحث‌برانگیزترین مجموعه‌های تلویزیونی آمریکا به‌حساب می‌آید که توانست در همان فصل اول طرفداران زیادی را به خود جذب کند. ما در این مطلب از کاغذرنگی سریال لاست را مورد برسی قرار می‌دهیم.

سریال لاست یکی از پُربیننده‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی آمریکاست که از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۰ از شبکه‌ ABC پخش شد. این سریال در قالب شش فصل و در ۱۲۱ قسمت هیجان‌انگیز، داستان نجات‌یافتگان سقوط یک هواپیمای مسافربری را روایت می‌کند که در جزیره‌ای عجیب و اسرارآمیز با موجوداتی عجیب‌تر محبوس شده‌اند و برای زنده‌ماندن تلاش می‌کنند. در ادامه‌ی این مطلب از کاغذ رنگی با ما همراه باشید تا با این سریال بیشتر آشنا شویم.

لاست

لاست یا گمشدگان یک مجموعه تلویزیونی محصول کشور آمریکا است که به کارگردانی جک بندر و استیون ویلیامز ساخته شده. این سریال با موضوع درام و علمی تخیلی شامل 121 قسمت در 6 فصل می‌شود. سریال لاست یکی از بحث‌برانگیزترین مجموعه‌های تلویزیونی تاریخ محسوب می‌شود که از سال 2004 تا 2010 در شبکۀ ABC به نمایش گذاشته شد.

سریال گمشدگان داستان زندگی بازماندگانی از سقوط هواپیمای مسیر سدنی به لس‌آنجلس را روایت می‌کند که در یک جزیرۀ مرموز در اقیانوس آرام گیر افتاده‌اند و در آن جزیره با موجودات عجیبی روبه‌رو می‌شوند. از بازیگران سریال لاست می‌توان به تری اوکوئین، اوانجلین لیلی، املی دیراوین، جاش هالووی و الیزابت میچل اشاره کرد.
 • کارگردان: جک بندر و استیون ویلیامز
 • نویسنده: دیمون لیندلوف
 • موضوع: درام و علمی تخیلی
 • سال تولید: 2004
 • رده سنی: بزرگ‌سالان
 • کشور سازنده: آمریکا

بازیگران

نمایش همه
 • تری اوکوئین
 • اوانجلین لیلی
 • املی دیراوین
 • جاش هالووی
 • الیزابت میچل

مروری بر داستان سریال لاست

شروع سریال با سقوط هواپیمای مسیر سیدنی به لس‌آنجلس، آغاز می‌شود. بازماندگان این سقوط خود را در جزیره‌ای مرموز و اسرارآمیز در اقیانوس آرام می‌یابند که راه ‌گریزی از آن ندارند. در این جزیره افراد و موجودات عجیبی حضور دارند که همواه جان بازماندگان را تهدید می‌کنند. بازماندگان پرواز برای بقا در این جزیره‌ استوایی باید با مشکلات فراوانی دست‌و‌پنجه نرم کنند. بنابراین چاره‌ای جز اتحاد ندارند و مجبور به درگیری‌های متعددی با افراد مختلف و موجودات گوناگون می‌شوند.

سریال لاست دیدنی و مهیج

رفته‌رفته جزییات و اسرار ناشناخته‌ بیشتری از جزیره آشکار می‌شود و بازماندگان اطلاعات گوناگونی از جزیره و ساکنین آن کسب می‌کنند. شخصیت‌های دیگری نیز در ادامه وارد داستان شده و حقایق عجیبی آشکار می‌شود. داستان به‌مرور پیچیده‌تر شده و مسائلی مانند تاریخچه‌ جزیره، ویژگی‌های الکترومغناطیسی آن، گذشته‌های عجیب و پیچیده‌ هریک از نجات‌یافتگان و آینده‌ آن‌ها نمایش داده می‌شود.

جزییات و پخش سریال

ساخت سریال لاست در سال ۲۰۰۴ آغاز شد. فصل اول این سریال در قالب ۲۵ قسمت در همان سال روی آنتن شبکه‌ ABC رفت و تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت. درست مانند سریال فرار از زندان فصل اول آن با بازدیدی بی‌سابقه روبه‌رو شد. رکورد ۱۸ میلیون بیننده در قسمت اول و ۱۶ میلیون بیننده برای قسمت‌های بعدیِ فصل اول، تنها در کشور امریکا تا آن زمان بی‌سابقه بود. همچنین دو قسمت اول سریال بیشترین هزینه‌ تاریخ شبکه‌های تلویزیونی را با مبلغی درحدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون دلار دربرداشت.

معرفی سریال لاست

فصل دوم سریال نیز در قالب ۲۴ قسمت از  ۲۰۰۵ آغاز شد و تا ۲۰۰۶ روی آنتن بود. فصل سوم سریال گمشدگان نیز ۲۰۰۶ در قالب ۲۳ قسمت پخش شد و تا ۲۰۰۷ ادامه داشت. چهارمین فصل این مجموعه‌ تلویزیونی با ۱۴ قسمت، کوتاه‌ترین فصل سریال به‌شمار می‌رفت که در ۲۰۰۷ روی آنتن رفت، اما به‌دلیل مشکل اعتصاب نویسندگان در امریکا، مدتی متوقف شد و ۹ قسمت باقی‌مانده‌ آن از ۲۰۰۸ تا پخش شد.

فصل‌های پنج و شش مجموعه که پیچیده‌ترین بخش‌های سریال است، در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ طبق برنامه‌ریزی به‌ترتیب در قالب ۱۷ و ۱۸ قسمت از شبکه‌ی ABC پخش گردید. این درحالی بود که در فصل آخر، مدت زمان پخش هر قسمت به یک ساعت افزایش یافته بود و قسمت آخر فصل شش نیز در قالب دو اپیزود در سال ۲۰۱۰ روی آنتن رفت و پرونده این سریال پس ‌از ۶ سال بسته شد.

نگاهی به سریال پر بیننده آمریکا

بازیگران سریال لاست

سریال لاست در دنیای تصویر و رسانه، ازجمله سریال‌هایی ا‌ست که بازیگران متعددی در آن به ‌ایفای نقش پرداخته‌اند. بازیگرانی همچون تری اوکوئین، نوین اندروز، جاش هالووی، امیلی دی‌راوین، متیو فاکس، خورخه گارسیا، دنیل دای‌کیم، یونجین کیم، اوانجلین لیلی، هنری یان‌کوسیک و مایکل امرسون را می‌توان بازیگران نقش اصلی در بیشتر فصل‌ها نام برد.

همچنین بازیگران دیگری نیز مانند مگی گریس، مالکوم دیویدکلی، دامینیک مانهن، هارولد پرینو، فرانکویس چاو، سم اندرسون، ال اسکات‌کالدول، آدواله آکینویه‌آگباجه، الیزابت میچل و بسیاری دیگر در بعضی فصل‌های سریال لاست حضور داشته‌اند.

سریال لاست با شش قسمت

عوامل و دست‌اندرکاران سریال

قسمت‌های متعدد سریال توسط تهیه‌کنندگان، نویسندگان و کارگردان‌های نام‌آشنایی نوشته و ساخته شده است. عمدتا خالق این سریال را جفری لیبر، جفری جیکوب‌آبرامز و دیمون لیندلوف می‌دانند. همچنین آن‌ها به‌صورت مشترک طرح‌اولیه و فیلم‌نامه‌ آغازین را نوشته‌اند که توسط «آبرامز» کارگردانی شد. در ادامه و در طی پخش قسمت‌های آغازین سریال، نویسندگان، تهیه‌کنندگان و کارگردان‌های متعددی در پیش‌برد ادامه‌ فصل‌ها با سریال همکاری داشتند.

کنار نام دیمون لیندلوف، نام نویسندگان دیگری همچون کارلتون کیوز، ادوارد کیتسیس و الیزابت سارنوف که به‌ترتیب بیشترین نگارش فیلمنامه را به عهده داشته‌اند، دیده می‌شود. در بخش کارگردانی نیز کنار نام «جک بندر» که بیشترین قسمت‌های سریال را کارگردانی کرده، نام کارگردان‌هایی مانند استیون ویلیامز قرار گرفته است. در بخش تهیه‌کنندگان نیز نام‌های دیمون لیندلوف، کارلتون کیوز و جک بندر در بیشترین‌ها قرار گرفته است.

سریال لاست از بهترین سریال های آمریکا

افتخارات سریال لاست

سریال لاست بیش از ۴۸۰ بار نامزد دریافت جایزه‌های متعدد در زمینه‌ها و جشنواره‌های مختلف شده که از این تعداد ۱۰۶ جایزه را از آن خود کرده است. ازجمله‌ این جوایز می‌توان به برنده‌ سریال برجسته‌ درام در سال ۲۰۰۵ در جشنواره‌ی امی، و برنده‌ جایزه‌ گلدن‌گلوب با همین عنوان در سال ۲۰۰۶ اشاره کرد.

این مجموعه با تحسین گسترده‌ مردم مواجه شد و بارها توسط منتقدان مورد نقد و طبقه‌بندی قرار گرفت که توانست با جلب‌نظر آن‌ها یکی از ده سریال برتر تاریخ امریکا، تا آن زمان را از آن خود کند. همچنین نام سریال لاست در لیست ۲۵۰ فیلم برتر IMDb به‌چشم می‌خورد.

دوبله و پخش سریال در ایران

در دوره‌ای که شبکه‌های محدود تلویزیون رسمی ایران، اکثرا برنامه‌هایی غیرجذاب را پخش می‌کردند، این سریال پرمخاطب، توسط تیم حرفه‌ای دوبلاژ برای اولین‌بار به‌صورت رسمی و مجاز از طریقی ‌غیر از تلویزیون به خانه‌ عاشقان فیلم و سریال آمد.

در اوایل بهمن همان سال به‌طور متوالی سه فصل از سریال دوبله و روانه‌ بازار شد، اما به دلیل مشکلاتی مثل تاخیر در دوبله‌ سریال و عدم استقبال مردم، شرکت پارس ویدیو دوبله‌ این مجموعه را متوقف کرد و بقیه‌‌ سریال هیچ‌گاه وارد شبکه نمایش خانگی نشد.

تماشای بهترین سریال ها از IMDb

برخی از اتفاقات مثبت سریال

سریال لاست از همان ابتدا خود را به‌عنوان یک درام شخصیت‌محور و تاثیرگذار با بینشی انسانی ثابت می‌کند. این را می‌توان از تنوع بازیگران مجموعه با تنوع نژاد و رنگ‌پوست فهمید. به‌همین دلیل لاست به سریالی جهانی و بین‌المللی تبدیل شده است. بازیگرانی که از کشورهای اسکاتلند، استرالیا، عراق، آمریکا، نیجریه و کره‌جنوبی برای ایفای نقش انتخاب شده‌اند، به عقاید نژادپرستانه پایان داده‌اند.

همچنین بعضی از رویدادهای سریال بیشتر علمی‌تخیلی است، اما می‌توان توجیهاتی علمی برای آنها مطرح کرد. نویسندگان سریال در بیشتر اوقات به‌خوبی توانسته‌اند داستان سریال را با مسائل و رویدادهای فیزیکی و علمی گره بزنند. از نظر بعضی منتقدین، سریال لاست شاید گیراترین و قانع‌کننده‌ترین خط داستانی را در تاریخ تلویزیون دارد.

این سریال تنها موردتوجه طرفدارانش قرار نگرفت و در طی سال‌های آتی، منبع الهام فیلمسازان و نویسندگان مختلف برای ساخت آثارشان بوده است. همچنین یک شروع بین‌المللی و یک امتحان موفقیت‌آمیز برای ساخت سریال‌های باکیفیت در سراسر جهان بود.

اگر شما هم این سریال را تماشا کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با مخاطبان کاغذرنگی درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید