خلاصه مطلب

یکی از زیباترین سبک‌های عکاسی که طرفدار زیادی دارد عکاسی از نور است اما این سبک عکاسی چالش‌های زیادی دارد چرا که دوربین شما هر چقدر هم حرفه‌ای باشد در شب نمی‌توانید با آن عکاسی کنید و نیاز دارید ترفندهای لازم برای عکاسی را بدانید پس برای یاد گیری این نکات همراه ما باشید.

یکی از سخت‌ترین چالش‌های عکاسی برای عکاسان، عکاسی از نور و ثبت حرکت نورهای مختلف است. چراکه دوربین‌های عکاسی هرقدر هم حرفه‌ای باشند، در شب یا وقتی که نور کم است، مشکلات خاص خود را دارند. شما می‌توانید با آموزش و به‌کارگیری چند ترفند ساده، در چنین شرایطی عکس‌های جالبی را ثبت کنید. در این مطلب با کاغذرنگی همراه باشید تا تکنیک‌ های عکاسی حرفه ای را بیاموزید.

سایل موردنیاز برای عکاسی از نور

  • دوربین حرفه ای
  • سه پایه
  • جرقه زن

تکنیک‌های عکاسی حرفه‌ای

همانطور که گفتیم برای عکاسی از نور به چیزی بیشتر از تجهیزات حرفه‌ای نیاز دارید. ترفندهای زیر به شما کمک خواهد کرد.

1. صبور باشید تا نور کم‌ شود یا از بین برود

برای ثبت تصاویری که نور در آن‌ها هنرمندانه برقصد، باید منتظر فرارسیدن شب و کاهش نور طبیعی محیط باشید. اینکه بخواهید در تاریکی مطلق شب عکاسی کنید یا در شرایطی که نور اندکی در محیط وجود دارد، به انتخاب و سلیقه شما بستگی دارد. درصورتی‌که مایل باشید از رقص نور عکاسی کنید یا به عبارتی عکاسی از نور را امتحان کنید، باید با چند نفر دیگر همراه شوید تا به شما کمک کنند.

نقاشی با نور

2. برای عکاسی از نور از سه پایه استفاده کنید

برای عکاسی از نور حداقل باید چند ثانیه (از 5 ثانیه به بالا حتی یا چند دقیقه) شاتر دوربین را باز نگه دارید. در این وضعیت لرزش دست، هرچند کم، عکس را خراب خواهد کرد. پس برای این که عکس شما شفافیت کافی داشته باشد و مبهم نشود، باید از یک سه پایه یا هر وسیله دیگری استفاده کنید که کمترین لرزش را به دوربین شما انتقال بدهد.

3. رعایت نکات فنی دوربین

برای اطمینان از یک عکس عالی در سوژه‌های رقص نور باید تنظیمات دوربینتان را به موارد زیر تغییر دهید.

  1. دوربین حرفه‌ای شما باید F-STOP یا عمق میدان بالایی داشته باشد. تنها در این صورت است که عکس شما با جزییات بیشتر مرکز کادر تصویر قرار می‌گیرد.
  2. ISO دوربین را به کمترین سطح ممکن تنظیم کنید. این کار باعث کاهش نویز در عکس شما می‌شود.
  3. سرعت شاتر یا SHUTTER SPEED خود را نسبت با نور محیط تنظیم کنید.
عکاسی از نور

4. حین عکاسی از نور نکاتی را رعایت کنید

دوربین‌های DSLR در نور کم سوژه موردنظر را سخت پیدا می‌کنند. به همین دلیل نمی‌توانید فوکوس را به‌طور دقیق روی سوژه قرار دهید و عکس کامل و واضحی بگیرید؛ پس بهتر است بگذارید اول چند دقیقه زمان بگذرد تا چشمتان به تاریکی عادت کند و بتوانید بهترین فوکوس را روی سوژه موردنظر داشته باشید. حالا لنز خود را روی حالت دستی، Manual یا M قرار دهید و تمام تمرکز خود را روی سوژه بگذارید.

به محض اینکه سوژه را در بهترین حالت ممکن دیدید، قفل کنید و دیگر دوربین را حرکت ندهید. حالا جرقه‌زن را روشن کنید، با آن حرفی بنویسید یا خطوطی بکشید. فراموش نکنید سرعت چرخاندن جرقه‌زن به سرعت شاتر بستگی دارد. پیشنهاد می‌کنم این نوع عکاسی را در شب و تاریکی کامل انجام دهید تا مرز نور و تاریکی در برجسته‌ترین حالت خود باشد.

عکاسی در شب

5. از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید

دوربین‌های حرفه‌ای مانند چشم انسان عمل می‌کند. همانطورکه در تاریکی چشم باید بیشتر باز شود تا بهتر ببیند، در دوربین هم دریچه دیافراگم باید بیشتر باز باشد تا کیفیت عکس بالا رفته و جزییات تصویر خوب مشخص باشد.

وقتی در تاریکی عکاسی می‌کنید، باید دریچه دیافراگم را بیشتر باز نگه دارید تا نور بیشتری به سنسور لنز وارد شود. در این حالت تمام جزییات تصویر به‌خوبی ثبت خواهند شد. دوربین با باز بودن دریچه دیافراگم تمام حرکات را ضبط می‌کند. بنابراین حرکات جرقه‌زن یا خطوطی که می‌کشید با کیفیت و دقت بالایی ثبت خواهند شد.

اگر می‌خواهید کلمه را هجی کنید یا بنویسید آن را به عقب مقابل دوربین هجی کنید.

می‌توانید از همین تکنیک برای آتش‌بازی و مراسم‌های چهارشنبه‌سوری استفاده کنید. نتیجه این نوع عکاسی از نور بسیار چشم‌نواز و فوق‌العاده است. حتما یک بار امتحان کنید و عکسی با سرعت شاتر آهسته بگیرید.

عکاسی از نور

البته این تکنیک فقط ویژه عکاسی از نور نیست. شما می توانید در روز هم از این تکنیک استفاده کنید و از نتیجه آن شگفت‌زده شوید. شاید شما هم عکس‌هایی از آبشار دیده باشید که در آن‌ها حرکت آب پیوسته باشد. در این نوع‌ عکس‌ها نیز از همین روش استفاده می‌شود.

شما می‌توانید با به‌کارگیری همین شیوه‌های ساده، عکاسی از نور یا عکاسی از سوژه‌های خاص را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید