خلاصه مطلب

این کتاب به قلم اوریانا فالاچی نوشته و در سال 1975 در ایتالیا منتشر شد. در سال 1355 هم مانی ارژنگی آن را به زبان فارسی ترجمه کرد. داستان درباره زنی است که ناخواسته از مردی بادار شده بود و بعد از چند وقت متوجه جنینی می‌شود که در حال رشد در بدن او است. در این مطلب از کاغذ رنگی در مورد طرز صحیح تفکر در مورد داستان و در مورد سرگذشت کوتاهی از نویسنده کتاب برایتان گفته‌ایم.

اوریانا فالاچی زاده ایتالیا، یکی از روزنامه‌نگاران و نویسندگان معروف و چیره‌دست بود. او شهرت زیادی در روزنامه‌نگاری دارد. این شهرت به ویژه پس از جنگ جهانی دوم همراه مصاحبه با بزرگان سیاست دنیا بیش از پیش شد. این نویسنده عقاید خود را همواره آزادانه بیان کرده و با مخالفان خود منازعه داشته است. متاسفانه فالاچی سال 2006 درگذشت، اما کتاب‌هایی از خود به یادگار گذاشته که با خواندن آن‌ها می‌توان به عقاید و تفکرات او پی برد. یکی از معروف‌ترین کتاب‌های این نویسنده بزرگ، کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد است. در این مطلب از کاغذرنگی قصد داریم این کتاب معروف را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد به صورت اول شخص نوشته شده است. داستان در مورد زنی است که صاحب یک فرزند شده و از شب اول بارداری با فرزند خود صحبت می‌کند. این کتاب تا ژانویه 2007 بیش از چهار میلیون جلد، بدون شمارش نسخه های کپی فروش داشته است. سال 1355 این کتاب توسط مانی ارژنگی ترجمه شده و توسط انتشارات موسسه امیر کبیر چاپ شده است.

داستان کتاب طوری پیش می‌رود که هر خواننده ای را به فکر درباره سطوح عمیق اعتقادی وا می‌دارد. فکر به زندگی، فکر به اعتقادات ذهنی و فمنیسیتی و… از جمله مواردیست که در این کتاب به‌صورت کنایه و گاها مستقیم به آن اشاره می‌شود.
  • سال انتشار: 1975
  • مترجم: غلامرضا امامی تبریزی
  • نویسنده: اوریانا فلاچی
  • ناشر: انتشارات سفیر قلم

داستان کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

شاید یکی از دلایل محبوبیت این کتاب بین مردم ایران و زنان نوع گفت‌و‌گو بین شخصیت‌هاست. داستان کتاب همان‌طور که ممکن است از نام آن حدس زده باشید، درباره مکالمه مادر با جنین خود است. فضایی که برای ایرانی‌ها آشناست و احترام خاصی برای آن دوران قائل هستند. داستان کتاب درباره یک زن است که در جریان ارتباط با مردی ناخواسته باردار شده و جنینی در او رشد می‌کند. این زن پس از گذشت مدتی بدون مراجعه به دکتر متوجه حضور جنین خود می‌شود.

ذهن خود را به سمت داستان خاص با فضا‌سازی و تجسم شخصیت‌ها نبرید. حین مطالعه کتاب بیشتر درباره ذهنیت، نوع نگاه و تفکر زن و فرزند، تامل داشته باشید. زیرا هدف نویسنده هم ترسیم یک محیط خاص با شرایط خاص نیست. بلکه او می‌خواهد شما با مطالعه کنش‌ها، چالش‌ها، رنج، سختی‌ها و شیرینی‌های یک مادر درباره این شرایط فکر و راه خود را انتخاب کنید.

معرفی کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

فضا و شرایط شخصیت‌های داستان

کل نوشته، فضاسازی خاصی جز در انتهای صفحات کتاب ندارد. اغلب متن کتاب درباره عقاید، مکالمه بین مادر و جنین و فلسفه مهر ‌مادری است که بدون اختیار و کاملا ناخودآگاه یا فطری در وجود این زن بوجود آمده است. اگر کتاب‌های ماجراجویانه و هیجان‌انگیز را دوست دارید،بی‌شک این کتاب برایتان خسته‌کننده خواهد بود. چراکه در این کتاب معنا و مفاهیم مطرح شده، تنها اولویت نویسنده هستند.

سبک متن‌نویسی کتاب، برعکس تفکری که باعث نوشتن آن شده، بسیار ساده و حرفه‌ای است. با تمام سختی‌های نوشته، فالاچی با مهارت بسیار بالایی از کلمات ساده برای بیان نظر خود استفاده کرده تا هر کسی که کتاب را مطالعه کرد، متوجه منظور او بشود.

درخواست کتاب از شما

نویسنده این کتاب در طول روایت داستان از شما می‌خواهد به شرایط مادر در داستان بیندیشید و به نحوی خود را در این فضا تجسم کنید. اگر عشق را تنها در ارتباط بین دو انسان بالغ نبینید و بتوانید به معانی عمیق‌تر آن فکر کنید، می‌توانید این کتاب را در گروه کتاب‌های عاشقانه قرار دهید. عشقی که نه از روی هوس و هورمون‌های جسمی، بلکه از اوج فطرت مادر برای فرزندش خلق شده و القا می‌شود. اگر به رمان‌های عاشقانه مثل کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد علاقه‌مند هستید، می‌توانید رمان من پیش از تو را هم مطالعه کنید.

معرفی کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد در یک نگاه

در بخش پایانی کتاب برای جنین اتفاقی می‌افتد. در این قسمت فالاچی به صورت متبهرانه دادگاهی بین مادر و وجدانش تشکیل می‌دهد که یکی از زیباترین قسمت‌های کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده شد همین بخش است. پیشنهاد ما به شما خواندن این کتاب برای انتخاب سبک زندگی خودتان است. هر کسی می‌تواند خودش را در این شرایط فرض و انتخاب کند. چراکه این کتاب شما را با تردیدهای فرزندآوری، چالش‌ها و نگرانی‌های پیش‌روی مادران در چنین شرایطی مواجه می‌کند. پس از مطالعه کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد می‌توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اوریانا فلاچی

اوریانا فالاچی نویسنده و روزنامه نگار معروف اهل ایتالیا است که در سال 1929 به دنیا آمد. این نویسندۀ معروف ایتالیایی بیشتر شهرت خود را از مصاحبه با افراد بزرگ دوران خود به‌دست آورد. از جمله افرادی که با آن‌ها مصاحبه کرده می‌توان به معمر قزافی، روح اله خمینی، محمد رضا پهلوی و ایندیرا گاندی اشاره کرد. این روزنامه نگار ایتالیایی در دوران جنگ جهانی دوم در نقش یک چیریک زده فاشیسم کار می‌کرده.

فالاچی سال‌ها به تحقیق و پژوهش پرداخت و ید طولایی در امر سیاست و سیاست ورزی داشت. فالاچی سال 2006 با 77 سال سن درگذشت و یاد و خاطره زنی موفق را در ذهن همه به‌جا گذاشت.
  • سال تولد: 1929 میلادی
  • سال وفات: 2006 میلادی
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید