فرقی نمی‌کند به تازگی یک کسب‌و‌کارتان را راه اندازی کرده‌اید، مدیر یک تیم حرفه‌ای هستید یا در مقام یک معلم فعالیت می‌کنید! درهرصورت نحوه صحیح رهبری مهارت مهمی است که باید آن‌ را بیاموزید. شاید از خود بپرسید چطور یک رهبر خوب باشم؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم درست است که بعضی افراد ذاتا رهبران خوبی هستند؛ اما این ویژگی بیشتر از آن که یک استعداد ذاتی باشد، مجموعه‌ای از مهارت‌هاست. هر فردی با یادگیری و به کارگیری این مهارت‌ها می‌تواند به یک رهبر خوب و تمام‌وکمال تبدیل شود.  اگر می‌خواهید بدانید چطور یک رهبر خوب باشید، در ادامه با کاغذرنگی و معرفی 20 مهارت که در رهبری به شما کمک خواهند کرد، همراه باشید.

1. احساسات خود را مدیریت کنید

احساسات شما منشا اصلی برای میزان انرژی‌تان در طول روز هستند. بنابراین احساس خوب برابر است با انرژی بالا و احساس باعث می‌شود انرژی پایینی داشته باشید. برای این‌که یک رهبر خوب باشید باید احساسات خود را مدیریت کنید. وقتی بتوانید انرژی خود را مدیریت کنید، احساساتتان را هم مدیریت خواهید کرد.

مدیریت احساسات

2. مهارت‌های خود را توسعه دهید

اگر برای رهبری یک گروه یا یک تیم مهارت لازم را نداشته باشید؛ هیچ چیزی نمی‌تواند شما را به یک رهبر خوب تبدیل کند. بنابراین نه‌تنها نیاز دارید روزبه‌روز مهارت‌های تخصصی خود را گسترش دهید، بلکه همیشه باید دنبال توسعه و بروزرسانی مهارت‌های رهبری در خودتان باشید. به‌این‌ترتیب با گذر زمان از نظر شخصیتی و مهارتی رشد چشمگیری خواهید داشت.

3. توانمندی‌های ارتباطی خود را بالا ببرید

سعی کنید بیاموزید که چگونه بدون پرس‌و‌جو و فقط با گوش دادن و نگاه کردن بفهمید در اطراف شما چه خبر است. یک رهبر خوب فقط یک سخنران قدرت‌مند نیست، بلکه خوب می‌شنود، خوب می‌بیند، با محیط اطراف خود به‌درستی ارتباط برقرار می‌کند و در یک کلام مهارت‌های ارتباطی بالایی دارد. برای تبدیل شدن به چنین فردی، پرسیدن از اعضای تیم را کم کنید و درعوض با حواس جمع‌تر و دقت بالاتری به محیط، اعضای تیم و عملکرد افراد همکارانتان توجه کنید.

همکاری و تعامل

4. رهبر خوب باشید و اشتباهات خود را بپذرید

فقط یک فرد قوی با اعتمادبه‌نفس بالا می‌تواند به‌راحتی بگوید من اشتباه کردم. گاهی اوقات افراد فکر می‌کنند پذیرفتن اشتباهات‌شان نشانه ضعف آن‌هاست؛ اما واقعیت خلاف این رفتار و تفکر است. این که شما اشتباهات خود را بپذرید و از آن‌ها فرار نکنید، نشان از صداقت و جسارت شما دارد. بنابراین با قدرت اشتباهاتتان را بپذیرید و همه توان خود را برای جبران خطاهایتان به کار بگیرید.

5. یاد بگیرید استعدادها را شناسایی کنید

یک اصل مهم که رهبران بزرگ آن را بلد هستند، این است که می‌دانند چطور با افراد مناسب ارتباط برقرار کنند. افرادی که بتوانند استراتژی موردنظر آن‌ها را اجرایی کرده و این رهبران را به اهداف تعیین شده برسانند. البته استخدام افراد خبره و بااستعداد تنها بخشی از این فرایند بوده و بخش دیگر نحوه رفتار با چنین متخصصانی است. شما باید بدانید چطور افراد مختلف با پیشینه‌ها و توانایی‌های متفاوت می‌توانند به‌درستی کنار یک‌دیگر کار کنند. تشخیص اینکه چه افرادی کنار هم قرار بگیرند یا همکاری کمتری با هم داشته باشند تا خروجی تیم در بالاترین حد خود باشد، با شماست.

چطور یک رهبر خوب باشیم ؟

6. بیاموزید خود را بخشی از تیم بدانید

اگر فکر می‌کنید تصویر و درک شفافی از واژه «تیم» ندارید، بهتر است کمی درباره این مفهوم مطالعه کنید. تیم یعنی مجموعه‌ای از افراد که برای یک هدف واحد با یک‌دیگر کار می‌کنند. رهبران عالی خود را از تیم جدا نمی‌دانند. بلکه آن‌ها خود را بخشی از تیم دانسته و فارق از این‌که در چه جایگاه یا مقامی قرار دارند؛ برای پیشرفت تیم هر کاری لازم باشد انجام می‌دهند.

7. دستاوردهای بزرگ، حاصل تلاش تیم است نه فقط شما

یکی از اشتباهات رایج برخی از رهبران، این است که دستاوردهای تیم را به خاطر اعتبار و کار خود می‌دانند و دیگران را نادیده می‌گیرند؛ اما رهبران واقعی بسیار آگاهانه‌تر رفتار کرده و می‌دانند دستاوردهای بزرگ یک تیم، حاصل تلاش همه افراد آن تیم است، نه فقط رهبر تیم! بنابراین باید بیاموزید قدرشناس و سپاسگزار باشید. به‌عبارت‌دیگر تلاش سایر اعضای تیم را نادیده نگرفته و برای فعالیت همه آن‌ها ارزش قائل شوید.

چطور یک رهبر خوب باشیم ؟

8. برای رهبر خوب بودن، مربی باشید نه موعظه‌گر

همه افراد پیشرفت و توسعه‌فردی را دوست دارند؛ آن‌ها می‌خواهند بدانند چگونه می‌توانند بهتر عمل کرده و مسیر رشد خود را پیدا کنند. وظیفه شما به‌عنوان یک رهبر این است که آن‌ها را هدایت و راهنمایی کنید، نه این‌که صرفا سرپرست آن‌ها باشید و مدام افراد تیم را موعظه کنید. زمانی‌که مانند یک مربی کنار افراد تیم باشید، به‌تدریج تیم را رشد خواهید داد.

9. روی افراد تیم سرمایه‌گذاری کنید

برای این‌که یک رهبر بزرگ باشید، باید به آن‌چه برای سازمان و افراد آن مهم است، اهمیت بدهید. اگر دوست دارید افراد تیمتان همیشه خوشحال، راضی، متعهد و عاشق تیم و کار خود باشند، برای آن‌ها زمان صرف کرده و آن‌ها را پرورش دهید. کافی است به افراد تیم فرصت دهید تا نقاط ضعفشان را شناسایی کنند و در رفع نواقص و ضعف‌هایشان به آن‌ها کمک کنید.

ایجاد اعتماد تیمی

10. به افراد تیم آزادی داده و انعطاف‌پذیر باشید

بسیاری از افراد می‌دانند کارها را با چه روشی انجام دهند، بنابراین دلیلی ندارد که روی روش کار آن‌ها تمرکز کنید. رهبرانی که به اعضای گروه خود آزادی عمل می‌دهند و انعطاف‌پذیر هستند، درواقع این پیام را به آن‌ها می‌رسانند که به توانایی و عملکردشان ایمان دارند. درمقابل افراد تیم هم بهترینِ خود را به شما نشان خواهند داد.

11. از تلاش افراد تیم قدردانی کنید

هنگامی که یکی از افراد تیم کار خود را به‌خوبی انجام داد، آشکارا از او تشکر و قدردانی کنید. بگذارید همه بدانند کاری که به‌درستی انجام شده، نتیجه تلاش و زحمت افراد تیم است. این نکته هم فراموش نکنید؛ اگر خلاف این مورد اتفاق افتاد، به هیچ وجه افراد گروه را مقابل دیگران‌ یا حتی سایر اعضای تیم سرزنش نکنید.

چطور یک رهبر خوب باشیم ؟

12. میان افراد تیم حضور داشته باشید

هنگامی که اوضاع آرام است، از اتاق خود خارج شده و با سایر همکارانتان خارج از تیم ارتباط برقرار کنید. این چیزی است که از یک رهبر انتظار می‌رود. افراد تیم و دیگر همکارانتان هم احساس بهتری نسبت به چنین رهبری خواهند داشت. وقتی سایر افراد مجموعه، شما را فقط فردی پرمشغله ندیده و به‌راحتی به شما دسترسی دارند، یک معالمه برد-برد خواهید داشت.

در این حالت هم شما با جامعه ارتباط داشته و بازخورد آن‌ها را می‌شنوید و هم آن‌ها با شما ارتباط داشته و‌ احساس بهتری به شما خواهند داشت.

13. زود قضاوت نکنید

بسیاری از اتفاقات بدی که در طول روز اتفاق می‌افتد، بر اثر قضاوت زود هنگام یا سوءتفاهم رخ می‌دهد. بنابراین به‌عنوان رهبر یک تیم لازم است پیش از قضاوت درباره شرایط موجود همه جوانب را به‌دقت بررسی کنید. رهبران خوب در قضاوت و تصمیم‌گیری عادل هستند. آن‌ها مهربان‌ بوده و همیشه به افراد تیم خود فرصتی دوباره می‌دهند.

قضاوت نکنید

14. برای تبدیل به رهبر خوب حساسیت بیجا نشان ندهید

رهبرانی که جز به‌ جز کارها و رفتارهای افراد تیم خود را کنترل می‌کنند، فرصت شکوفایی، استفاده از توانایی‌های بالقوه و تجربه‌های جدید را از اعضای تیم می‌گیرند. بنابراین اگر دوست دارید یک رهبر خوب باشید، هرگز نسبت به تیم خود چنین رفتاری نداشته باشید. در بسیاری از موارد آن‌ها را به حال گذاشته و حریم شخصی‌شان را حفظ کنید.

15. به‌عنوان یک رهبر خوب، شوخ‌طبع باشید

هرچند ممکن است جنس فضای کارتان جدی باشد و بطلبد که شما نیز به‌عنوان یک رهبر، رفتاری جدی داشته باشید؛ اما فراموش نکنید یک رهبر خوب می‌داند چطور فضایی هیجان‌انگیز و مطبوع ایجاد کند. رهبران خوب می‌توانند یک فرهنگ مثبت ایجاد کرده و اشتیاق را در دل اعضای تیم زنده کنند. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند هر کاری سختی‌های خود را دارد و یک فضای جالب، مثبت و شوخ چه‌قدر روی روحیه افراد تاثیرگذار است.

چطور یک رهبر خوب باشیم ؟

16. توانمندی‌های تیم خود را سازماندهی کنید

شما در نقش رهبر یک تیم باید یاد بگیرید نقاط قوت و توانمندی‌های تیم را سریع تشخص دهید. با این کار شما می‌توانید به اعضای تیم کمک کنید نقاط قوت خود را رشد داده و از توانمند‌ی‌هایشان برای بهبود عملکرد تیم استفاده کنند. بنابراین علاوه‌براینکه افراد تیم در حوزه کاری خود حرفه‌ای‌تر می‌شوند، کار تیم را هم بهتر پیش خواهند برد.

17. حس مسئولیت‌پذیری تیم را زنده نگه دارید

یکی از بزرگ‌ترین لغزش‌ها در تیم زمانی رخ می‌دهد که افراد مسئولیت کارهای خود را نپذبرند. مسئولیت‌پذیری اصل مهمی است که همه افراد تیم باید آن را در خود پرورش دهند. درصورتی‌که اعضای تیم چنین صفتی را نداشته باشند، نمی‌توانید برای انجام کارها با خیال راحت روی آن‌ها حساب کنید. بنابراین سعی کنید اول از همه مسئولیت خود را به خوبی انجام دهید و در قدم بعدی شرایطی فراهم کنید که افراد تیم هم نسبت به وظایف خود مسئولیت‌پذیر باشند.

افزایش مسئولیت پذیری تیمی

18. به اعضای تیم اعتماد داشته باشید تا مورد اعتماد قرار بگیرید

وقتی به اعضای تیم خود اعتماد می‌کنید، درحقیقت پیامی به آن‌ها نشان می‌دهید که باورشان دارید. این‌کار باعث افزایش اعتمادبه‌نفس هریک از افراد تیم‌تان ‌می‌شود. بنابراین این اعتماد مانند یک محرک عمل کرده و باعث می‌شود اعتماد آن‌ها هم به شما بیشتر شود. درنتیجه روابط شما با تک‌تک افراد تیم رشد کرده و این اعتماد روی عملکرد همه شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

19. برای تبدیل بهرهبر خوب باید دلسوز تیم و مراقب‌ آن‌ها باشید

فرض کنید مدیر شرکت انتظاراتی از تیم شما دارد که انجام آن در عمل غیرممکن است. در چنین شرایطی شما به‌عنوان یک رهبر خوب باید از تیم خود حمایت کرده و در برابر خواسته‌های مدیران ارشد، از تیم خود ذفاع کنید. یعنی وضعیت را به‌طور شفاف برای مدیران توضیح داده و ضمن بهینه کردن شرایط برای گروه، زمینه رسیدن به اهداف موردنظر مدیر مجموعه را فراهم کنید. به‌این‌ترتیب هم دلسوزی و حمایتتان را از تیم نشان داده‌اید و هم برای خواسته‌های مدیر ارزش قائل شده‌اید. به یاد داشته باشید رهبران دل‌سوز بیشتر مورد تحسین و توجه تیم خود قرار می‌گیرند.

چطور یک رهبر خوب باشیم ؟

20. عاشقانه تیم خود را رهبری کنید

حتی رومیان باستان هم به‌خوبی می‌دانستند عشق تسخیرکننده دیگران است. عشق به مردم، عشق به افراد گروه‌، عشق به آن‌هایی که کنار شما هستند و برای پیشبرد اهداف همراهیتان می‌کنند. اگر اینطور عاشقانه همراه تیم خود بمانید، راز تبدیل شدن به یک رهبر بزرگ را کشف کرده‌اید.

در آخر می‌توانید از پیشنهاد مدیران موفق برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی استفاده کرده و موفقیت بیشتری نصیب تیمتان کنید. اگر شما نیز مهارت‌هایی را سراغ دارید که به تکمیل موارد یاد شده کمک می‌کند، آن‌ها را با ما و سایر کاربران کاغذرنگی در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید