خلاصه مطلب

طرفداران اسموتی! امروز قرار است، یکی از خوش‌مزه‌ترین اسموتی‌های دنیا، یعنی اسموتی توت‌فرنگی را به شما آموزش دهیم. اگر دوست دارید، این آموزش جذاب را یاد بگیرید، همراه کاغذرنگی باشید.

اسموتی توت فرنگی یک نوشیدنی سالم، خوشمزه و دلچسب برای همه فصول سال به‌خصوص تابستان است. مهم‌تر از همه این‌که طرز تهیه این نوشیدنی تازه نیز بسیار آسان و سریع بوده و برای مهمانی‌های کوچک دوستانه انتخاب جدیدی خواهد بود. با این تعاریف اگر دلتان برای یک نوشیدنی دلچسب و گوارا تنگ شده است، تا پایان این مطلب با کاغذرنگی همراه باشید. ما در این مطلب طرز تهیه دو نوع اسموتی را برای شما آماده کرده‌ایم؛ نوع اول طرز تهیه اسموتی توت فرنگی با شیر و نوع دوم اسموتی توت فرنگی بدون شیر.

روش اول؛ اسموتی توت فرنگی با شیر

تهیه اسموتی توت فرنگی با شیر باعث می‌شود این نوشیدنی طعم بسیار بهتری داشته باشد. مزه‌ای قوی‌تر و بافتی غلیظ‌تر که می‌تواند ظاهر بهتری هم داشته باشد. به ویژه اگر از شیر پر چرب استفاده کنید.

مواد موردنیاز

 • 10 عدد
  توت فرنگی
 • 125 میلی‌لیتر
  شیر
 • 5 حبه
  یخ
 • شکر به میزان کافی
  شکر
 • بستنی وانیلی 3 اسکوپ
  بستنی (اختیاری)

طرز تهیه اسموتی با شیر

در تهیه اسموتی توت فرنگی با استفاده از شیر مراحل زیر را طی کنید.

1. خرد کردن توت‌فرنگی‌ها

با استفاده از یک چاقوی تیز برگ‌های توت‌فرنگی را جدا کرده و آن‌ها را به دو نیم تقسیم کنید. اگر چاقوی شما به اندازه کافی تیز نباشد، باعث له شدن توت‌‌فرنگی‌ها خواهد شد. این موضوع در شرایطی که قصد میکس توت‌فرنگی‌ها را دارید، حساسیتی نخواهد شد.

اسموتی توت فرنگی

2. ریختن توت‌فرنگی‌ها داخل مخلوط کن

اگر مخلوط کن ندارید غذاساز نیز می‌تواند به شما در این کار کمک کند. همچنین گوشتکوب برقی انتخاب دیگری است که در میکس توت‌فرنگی‌ها کمکتان خواهد کرد.

اسموتی توت فرنگی

3. ‌اضافه کردن شیر به مخلوط‌کن و ترکیب اسموتی توت فرنگی

در طرز تهیه اسموتی توت فرنگی غلیظ به شیر 2 درصد چربی نیاز دارید. اما درصورتی‌که دوست ندارید اسموتی شما غلیظ شود، می‌توانید از شیر ساده، شیر سویا یا شیر بادام استفاده کنید؛ بااین‌حال اگر شیر هم در دسترس ندارید، می‌توانید از ماست به‌جای شیر استفاده کنید. البته بهتر است ماست شیرین برای این کار انتخاب کنید.

اسموتی توت فرنگی

4. اضافه کردن یخ به مخلوط شیر و اسموتی توت فرنگی

برای این‌که اسموتی دلچسب و گوارا شده و بافت آن سفت و غیلظ‌تر شود؛ وجود چند حبه یخ لازم است. بنابراین چند حبه به شیر و توت‌فرنگی‌ها اضافه کنید. بعد از آماده شدن نیز برای این که اسموتی دیرتر گرم شده و وارفته و آبکی نشود بهتر است چند حبه یخ داخل لیوان‌ها بریزید.

برای جلوگیری از آسیب دیدن تیغه‌های مخلوط کن یا غذاساز تاحد امکان حبه‌های یخ را به اندازه‌های کوچک‌تری تبدیل کنید.

اسموتی توت فرنگی

5. ترکیب مواد در مخلوط‌کن

بسته به قدرت مخلوط‌کن لازم است بین 15 تا یک دقیقه آن را روشن نگه دارید تا مواد به‌خوبی با هم ترکیب شوند. بنابراین تا زمانی که مواد به‌خوبی باهم ترکیب شوند و اثری از تکه‌های یخ باقی نماند، مخلوط‌کن را روشن نگه دارید. با این کار در طرز تهیه اسموتی توت فرنگی با یک بافت یکدست مواجه خواهید بود.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی

6. اضافه کردن شکر به ترکیب اسموتی توت فرنگی

بعد از این‌که مواد خوب با یکدیگر مخلوط شدند، مقداری شکر داخل مخلوط کن بریزید و مجددا آن را روشن کنید. بهتر است قبل اضافه کردن شکر کمی از اسموتی را بچشید تا دقیقا متوجه میزان شیرینی آن شوید. بعد به میزان لازم به آن شکر اضافه کرده یا در صورت تمایل از شیرینی طبیعی مثل عسل استفاده کنید.

میزان شیرینی اسموتی به ذائقه‌ خودتان بستگی دارد. حتی ممکن است شیرینی توت‌فرنگی به تنهایی شیرینی موردنظرتان را فراهم کند. بنابراین انتخاب مقدار شکر موردنیاز، کاملا اختیاری و دست شماست. اگر بعد از این که شکر را به اسموتی توت فرنگی اضافه کردید، احساس کردید شیرینی آن زیاد شده؛ می‌توانید مقداری شیر یا توت‌فرنگی به اسموتی اضافه کرده و مجددا آن‌ها را مخلوط کنید.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی ب

7. تزیین اسموتی توت فرنگی

بعد از این‌که اسموتی توت فرنگی آماده شد، نوبت به سرو و تزیین آن می‌رسد. به این منظور اسموتی‌ها را داخل لیوان ریخته و برای تزیین یک توت‌فرنگی روی لبه آن قرار دهید. بهتر است برای این‌که اسموتی دیرتر گرم شده و حالت آبکی پیدا کند، لیوان‌ها را از قبل داخل یخچال قرار دهید تا سرد شوند.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی

ما در آموزش طرز تهیه اسموتی توت فرنگی از بستنی استفاده نکردیم. درصورتی‌که دوست دارید اسموتی شما بیش از مقدار فعلی غلیظ و شیرین شود؛ می‌توانید حین مخلوط مواد چند اسکوپ بستنی نیز به آن اضافه کنید.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی

روش دوم؛ طرز تهیه اسموتی توت‌ فرنگی بدون شیر

در این شیوه به جای شیر از آب استفاده می‌شود. با توجه به اینکه بعضی افراد به مصرف شیر حساسیت دارند، تهیه این نوشیدنی با آب برای آن‌ها بهتر است.

مواد موردنیاز

 • 10 عدد توت فرنگی
 • ¼ فنجان آب
 • 5 حبه یخ
 • شیرین کننده طبیعی مثل عسل یا شکر به مقدار لازم

طرز تهیه اسموتی بدون شیر

برای تهیه این نوشیدنی خوش‌طعم و رنگ مراحل زیر را طی کنید.

1. شستن و آماده کردن توت فرنگی‌ها

دقیقا مشابه اسموتی توت فرنگی نوع اول، برای درست کردن اسموتی بدون شیر نیز لازم است توت فرنگی‌ها را به دونیم قسمت کنید.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی

2. مخلوط کردن آب و توت‌فرنگی‌ها

علاوه‌بر آب می‌توانید از آبمیوه نیز استفاده کنید. استفاده از آب یا آبمیوه کاملا سلیقه‌ای است. اگر طعم خالص توت فرنگی را دوست دارید، لازم است از آب استفاده کنید. اما درصورتی‌که دوست دارید طعمی متفاوت خلق کنید، بهتر است از آبمیوه به‌جای آب استفاده کنید.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی

3. اضافه کردن شیرین‌کننده طبیعی یا شکر

اگر توت‌فرنگی‌های شما به اندازه کافی شیرین باشند به شکر یا عسل نیازی نیست. با این حال اسموتی را چشیده و ببینید طعم آن چطور است؛ بعد از این کار دقیقا متوجه خواهید شد به چه مقدار شکر یا عسل نیاز دارید.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی

4. ریختن یخ‌ها داخل مخلوط‌کن

اگر احساس می‌کنید حبه‌های یخ می‌توانند به تیغه‌های مخلوط‌کن آسیب برسانند، قبل از اضافه کردن، آن‌ها را به تکه‌های کوچک‌تری تبدیل کنید. همچنین می‌توانید برای این‌که به مخلوط‌کن فشار کمتری وارد شود، یخ‌ها را طی دو مرحله به مخلوط‌کن اضافه کنید.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی

5. ترکیب مواد با یکدیگر

مخلوط‌کن با سرعت کم روشن کنید و کم‌کم سرعت آن را زیاد کنید. به این شکل مواد بهتر مخلوط شده و یخ‌ها نیز آرام آرام خرد می‌شوند. از طرفی فشار کمتری نیز به تیغه‌ها وارد می‌شود.

روشن کردن مخطول کن از کم به زیاد

6. ریختن اسموتی توت فرنگی در لیوان و تزیین آن

بعد از این‌که مواد با هم خوب ترکیب شدند، اسموتی را داخل لیوان‌ها بریزید. برای تزیین آن‌ها نیز می‌توانید یک توت‌فرنگی روی لبه لیوان گذاشته، چند برگ نعنای تازه روی اسموتی بریزید و آن را همراه چند حبه یخ میل کنید.

طرز تهیه اسموتی توت فرنگی

باتوجه به آنچه گفته شد، افرادی که به با نوشیدن شیر دچار مشکلات گوارشی می‌شوند، می‌توانند از روش دوم استفاده کنند. این نوشیدنی برای تنوع می‌تواند جای آبمیوه های طبیعی را بگیرد؛ اما هرگز جایگزین ارزش غذایی آبمیوه نخواهد شد. اگر دوست دارید طرز تهیه چند آبمیوه طبیعی را بیاموزید، می‌توانید مطلب آن را در کاغذ رنگی بخوانید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید