خلاصه مطلب

یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحاتی که می‌توانید تجربه کنید، بدون شک کارتینگ است. اگر دوست دارید، در پیست‌های کارتینگ گردوخاک به‌پا کنید، قبل از هر چیزی بهتر است، با این تفریح آشنا شوید.

احتمالا یک‌بار هم که شده اسم کارتینگ به گوش‌تان خورده است یا پیست‌های آن را در گوشه‌کنار شهر دیده‌‎اید. اما آیا تاکنون قصد داشته‌اید درباره کارتینگ بیشتر بدانید و آن را تجربه کنید؟ اگر دوست دارید کارتینگ را تجربه کنید با این مطلب از کاغذرنگی و معرفی کارتینگ همراه باشید. در این مطلب می‌خواهیم ببینم کارتینگ چیست؟ تاریخچه آن را مرور کنیم و در آخر نیز شرایط لازم و هزینه کارتینگ تفریحی در ایران معرفی کنیم.

کارتینگ چیست؟

برای شروع سوال خوبی به‌نظر می‌رسد. کارتینگ به تعریف ساده ورزشی است که با ماشین‌های کارت انجام می‌شود. جالب است بدانید از این ورزش به‌عنوان ورزش مادر اتومبیل‌رانی نام برده می‌شود و نقش مهمی در آموزش علاقه‌مندان به اتومبیل‌رانی دارد. ماشین‌های کارت ابعاد کوچکی دارند، اما سرعت آن‌ها فوق‌العاده بالاست. به‌طوری‌که سرعت این اتومبیل‌ها به 180 کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد. البته ناگفته نماند سرعت 180 کیلومتری را فقط رانندگان حرفه‌ای این رشته تجربه می‌کنند و در کارتینگ تفریحی سرعت خیلی کمتر از این حرف‌ها است.

کارتینگ تفریحی

تاریخچه کارتینگ

آن‌چه امروز به‌عنوان کارتینگ شناخته می‌شود، حاصل زحمات آرت اینگلز راننده کهنه‌کار آمریکایی است. آرت اینگلز که با عنوان پدر کارتینگ جهان هرت دارد، اولین ماشین کارت را درسال 1956 یعنی بیش از نیم قرن پیش در جنوب کالیفرنیا ساخت؛ البته نه به‌شکل امروزی! بلکه به‌شکل یک ماشین کوچک که شاسی آن از لوله بود و یک موتور چمن‌زنی نقش موتور آن را بازی می‌کرد. ماشین جز مواردی بود که از آن استقبال فوق‌العاده‌ای شد؛ به‌طوری‌که یک سال بعد تولید این ماشین به 500 عدد در ماه رسید و سرانجام سال 1959 اولین مسابقات کارتینگ در شهر ناسائوی کشور باهاما در آمریکای مرکزی برگزار شد.

این تازه اول راه بود. کارتینگ به‌سرعت بین مردم محبوبیت پیدا کرد و سر از کشورهای مختلف جهان درآورد. تا جایی که توانست به‌عنوان یک ورزش رسمی جایی برای خود باز کند و بالاخره از سال 1964 اولین رقابت‌های کارتینگ قهرمانی جهان رسما شکل گرفت.

کارتینگ تفریحی

باوجوداین که کارتینگ در آمریکا و اروپا سریع جا باز کرد و حتی به فعالیتی محبوب در اروپا تبدیل شد؛ اما 45 سال از اولین مسابقات رسمی کارتینگ گذشت تا پای کارتینگ به ایران رسید. بالاخره در سال 1380 دو ایرانی کار خود را با 10 کارتینگ و 10 نفر داوطلب آغاز کردند.

خوشبختانه کارتینگ در ایران نیز رشد خوبی داشت و  از سال 1384 با کمک فدراسیون اتومبیل‌رانی مسابقات قهرمانی کشوری آن برگزار می‌شود. از آن تاریخ به بعد همه ساله رقابت‌های کارتینگ قهرمانی در ایران برگزار شده و نفرات برتر این رقابت‌ها شانس حضور در رقابت‌های جهانی را پیدا می‌کنند.

جالب است بدانید اولین سابقه حضور ایرانی‌ها در مسابقات جهانی کارتینگ به سال 2006 برمی‌گردد و بزرگ‌ترین افتخار این رشته به آقای سعید علوی تعلق دارد.

شرایط اولیه موردنیاز برای تجربه کارتینگ

اگر از کارتینگ حرفه‌ای که شرایط ویژه خود را دارد بگذریم، کارتینگ تفریحی است که محدودیت خاصی ندارد. تقریبا در هر سن‌وسال که باشید، می‌توانید آن را تجربه کنید. این تفریح برای خانم‌ها و آقایان از 12 سال به بالا مناسب است. البته ناگفته نماند محدوده سنی متغیر بوده و ممکن است در برخی پیست‌ها امکان تجربه کارتینگ برای سنین کمتر نیز فراهم باشد.

کارتینگ تفریحی

تجربه کارتینگ

خوشبختانه در اغلب استان‌های کشور دست کم یک پیست کارتینگ وجود دارد. ازاین‌رو تقریبا در هر کجای ایران که باشید، می‌توانید کارتینگ را تجربه کنید. برای کسب اطلاعات درباره پیست‌های کارتینگ نزدیک خود، کافی است جستجویی سریع در اینترنت داشته باشید.

هربار تجربه کارتینگ چیزی حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. چند دقیقه اول به آموزش‌های اولیه اختصاص داشته و زمان باقی مانده را از این سواری لذت خواهید برد. نگران تجهیزات و وسایل لازم هم نباشید، معمولا همه چیز را ارائه‌دهنده خدمات کارتینگ به‌طور رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد.

کارتینگ تفریحی

هزینه این تفریح هیجان‌انگیز در ایران

تقریبا همه آن‌چه برای کارتینگ تفریحی لازم بود بدانید را گفتیم، می‌ماند هزینه‌ای که برای تجربه کارتینگ باید در نظر بگیرید. کارتینگ بین همه تفریحاتی که تاکنون در تفریح رنگی به آن‌ها پرداخته‌ایم، تفریحی کم هزینه است؛ به‌طوری‌که د تابستان 98 برای هربار تجربه آن به کمتر از 100 هزار تومان نیاز دارید.

آن‌چه لازم است درباره کارتینگ تفریحی بدانید

کلام آخر

کارتینگ تفریحی است که با کمترین هزینه ممکن، تجربه‌ای هیجان‌انگیز و متفاوت از رانندگی و رقابت را در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین اگر مدتی است آدرنالین خون‌تان پایین آمده و به‌دنبال تفریحی هیجان‌انگیز و ارزان می‌گردید، کارتنیگ بهترین گزینه برای شماست؛ پیشنهاد می‌کنیم فرصت را از دست نداده و برای تجربه آن برنامه‌ریزی کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید