ژله‌ لقمه ای نوعی متفاوت‌ و خوشمزه‌ از ژله محسوب می‌شود که می‌توانید آن را در طعم‌ها و رنگ‌های مختلف درست کنید. ظاهر شیک و جدید این ژله آن را به انتخابی جدید برای رنگی کردن میز غذای مهمانی تبدیل کرده است. طرز تهیه این ژله مانند ژله خرده شیشه‌ای و ژله رنگین کمان بسیار آسان است. در ادامه با کاغذ رنگی همراه باشید تا مراحل آموزش طرز تهیه ژله لقمه ای را به سادگی یاد بگیرید.

مواد موردنیاز طرز تهیه ژله لقمه ای

  • 85 گرم پودر ژله (با طعم دلخواه)
  • 250 گرم بیسکویت ساده شیرین
  • 175 گرم کره ذوب شده
  • 1/3 لیوان آب
  • 2 عدد لیمو
  • 400 گرم شیر غلیظ شده
  • کاغذ روغنی رولی

مواد اولیه‌ گفته شده برای طرز تهیه ژله لقمه ای ویژه  3 یا 4 نفر است. بنابراین اگر می‌خواهید برای افراد کم‌تر یا بیش‌تری ژله لقمه ای تهیه ‌کنید، به همین میزان مواد اولیه را کم یا زیادتر کنید.

طرز تهیه ژله لقمه ای

طرز تهیه ژله لقمه‌ ای

ژله لقمه ای طرز تهیه آسانی دارد، فقط باید با دقت مراحل زیر را انجام دهید و یک دسر خوشمزه برای رنگی کردن دورهمی‌ها درست کنید.

1. خرد کردن بیسکویت‌ها

ابتدا بیسکوییت‌ها را داخل یک کاسه ریخته و آن‌ها را به طور کامل خرد کنید. شما می‌توانید برای خرد کردن بیسکوییت‌ها، آن‌ها را داخل یک کیسه ریخته و با گوشت‌کوب بکوبید تا کاملا خرد و پودر شوند. کره‌ آب شده را روی بیسکوییت‌ها بریزید؛ سپس با قاشق کره و بیسکوییت را خوب هم بزنید و له کنید تا بیسکویت حالت خمیری شکل داشته باشد.

بعد از تهیه بیسکویت خمیری، کاغذ روغنی رولی را ته ظرف پهن کنید و بیسکویت‌ها را روی کاغذ روغنی بریزید. با استفاده از کاردک یا کف‌گیر سطح بیسکویت‌ها به خوبی صاف کنید.

در صورت تمایل در طرز تهیه ژله لقمه ای می‌توانید از بیسکویت کوکی استفاده کنید، چون طعم بهتری به ژله می‌دهد.

Jelly Slice Process 3 Min
Jelly Slice Process 2 Min

2. آماده‌سازی خامه در طرز تهیه ژله لقمه ای

شیر غلیظ شده را در یک کاسه بریزید. سپس ژلاتین و لیمو را به مقدار گفته شده داخل شیر ریخته و آن‌ها به خوبی هم بزنید تا مایه‌ای غلیظ و یکدست تهیه شوند.

در ادامه گام از طرز تهیه ژله لقمه ای مایه شیری آماده شده را روی لایه بیسکوییت‌ها بریزید و با یک لیسک یا قاشق پهن آن را به طور کامل روی لایه بیسکوییت‌ها پخش کنید تا یک لایه صاف و یکدست از این خامه روی بیسکوییت‌ها قرار بگیرد.

بهتر است از شیر تغلیظ شده با چربی کامل استفاده کنید، چون خامه تهیه شده سفت‌تر می‌شود و دسرتان شکل بهتری خواهد شد.

طرز تهیه ژله لقمه ای با طعم متفاوت و خوشمزه

3. درست کردن ژله به رنگ دلخواه

با توجه به دستوراتی که روی بسته ژله نوشته شده، میزان کافی آب جوش، آب سرد و پودر ژله را با هم مخلوط کنید. این ترکیب را به طور کامل حدود یک الی دو دقیقه هم بزنید. برای خوش‌رنگ شدن دسر از ژله‌هایی با رنگ قرمز، آبی یا بنفش استفاده کنید؛ چراکه این رنگ‌ها تضاد خوبی با سفیدی خامه دارند.

حالا ژله را هم به عنوان آخرین لایه به مواد اضافه کنید. برای ریختن ژله روی خامه دقت کافی داشته باشید. ژله را به آرامی روی خامه بریزید تا بافت خامه را خراب نکند.

طرز تهیه ژله لقمه ای

4. سرو ژله لقمه ای

در آخر باید دسر رنگی‌رنگی را در یخچال قرار داده و اجازه دهید حدود چند ساعت در فضای سرد باقی بماند؛ چراکه ژله برای بسته شدن به سرمای زیاد در مدت طولانی نیاز دارد. می‌توانید هر یک ساعت دسر را چک کنید تا ببینید آماده شده یا نه؟

اما در مجموع بهتر است ژله را از شب قبل مهمانی آماده کنید تا دوره سرد شدن آن زمان مهمانی شما را هدر ندهد.

طرز تهیه ژله لقمه ای؛ ژله‌ای با طعم متفاوت و خوشمزه

می‌توانید برای تهیه ژله لقمه ای از تصاویر ارائه شده ایده بگیرید تا ژله لقمه‌ای را در طعم و رنگ‌های متنوع امتحان کنید.

Maxresdefault Min
Saffron Layered Rice Pudding 28779 1 Scaled Min
Jelly Rolls 9 Min
Champagne Jello Shots Colleen Jeffers 10 Min
A8af6a97 95d5 47d4 B9a0 A56dddd8bb2f Min Min
15299341276 294bd6fb9e H Min
1200px Rainbow Jello Cut 2004 Jul 30 Min
6a0646d8 6fdd 4c74 B489 A80f191e12a1 Min
1b42a9e3 Fad7 44c5 A9f2 Eddae6a83193 Min
DSC 0265 Min

نکته مهم در طرز تهیه ژله لقمه ای

برای اینکه پورد ژلاتین را به راحتی در آب حل کنید، ابتدا نصف پودر ژلاتین را داخل ظرف ریخته و کمی آب سرد روی آن بریزید. دومرتبه باقی مانده‌ آن را ریخته و کمی آب سرد به آن اضافه کنید تا ژلاتین گلوله نشود. سپس در یک ظرف دیگر به اندازه‌ی کم آب بریزید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید؛ ظرف ژلاتین از قبل آماده شده را به آب جوش اضافه کنید، ژلاتین را با قاشق هم بزنید تا کاملا شفاف شود.

اگر دستور دیگری برای تهیه دسر ژله لقمه ای می‌دانید، خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با سایر کاربران کاغذرنگی در میان بگذارید.