خلاصه مطلب

کتاب مدیر مدرسه از جلال آل احمد یکی از بزرگ‌ترین آثار این نویسنده است. این کتاب در مورد معلمی است که دیگر از شغل خود و حقوق نا چیزش خسته شده است و می‌خواهد کاری دیگر انجام دهد. کاری که او انتخاب می‌کند مدیریت یک مدرسه است. بنابراین بدون فکر کردن درباره دردسرهای این کار تصمیمش را عملی می‌کند. در این مطلب از کاغذرنگی شما را با کتاب مدیر مدرسه آشنا خواهیم کرد.

رواج داستان‌های اجتماعی و انتقادی در ایران به دلیل مشکلات و سختی‌های بسیاری  موجود در جامعه، بسیار زیاد است. روش‌هایی که معمولا نویسنده‌ها برای انجام این مهم انجام می‌دهند، توصیف شرایط و خلق شخصیت‌های دیگر در فضایی مشابه با زندگی واقعی است. استادِ این سبک از نوشته، جلال آل احمد و معروف‌ترین کتاب آن مدیر مدرسه است. در این مطلب از کاغذ رنگی قصد معرفی رمان مدیر مدرسه اولین داستان بلند نوشته شده به قلم آل احمد را داریم.

کتاب مدیر مدرسه

مدیر مدرسه رمانی است که جلال آل احمد سال 1337 به چاپ رساند. این کتاب یک داستان بسیار جذاب و اثربخش درباره فضای حاکم بر مدرسه و فرهنگ آن در آن سال‌هاست.

ناشر این کتاب، انتشارات فردوس است. داستان آن در مورد معلمی است که از شغل خود خسته شده است. هرچند این معلم دنبال مدیریت است تا قدرت و آسایش بیشتری را تجربه کند، اما با انتخاب شغل مدیر مدرسه با چالش‌ها و سختی‌های بیشتر و متفاوتی مواجه می‌شود. این تصمیم ناگهانی باعث می‌شود در اخر به‌خاطر اتفاقی غیر منتظره‌ نامه استعفای خود را بنویسد و…
  • نویسنده: جلال‌آل‌احمد
  • سال انتشار: 1337
  • ناشر: جلال‌آل‌احمد

جلا آل احمد کیست؟

جلال یکی از نویسنده‌های برجسته تاریخ معاصر ماست و بسیاری معتقدند یکی از بهترین آن‌هاست. او در سال 1302 در روستای طالقان متولد شده و خانواده‌اش یکی از برجسته‌ترین رجال تاثیرگذار در تاریخ ایران را تحویل جامعه داده‌اند. محمود طالقانی پسر عموی جلال آل احمد است و یکی از افتخارهای ایران معاصر حساب می‌شود.

وی در سن 45 سالگی و پس از گذراندن سخت‌ترین تحولات جامعه فوت کرد. او تغییرات بسیاری در اخلاقیات خود داشت و همیشه در پی اصلاح تفکرات و کنش‌های اشتباه جامعه، متونی را به نگارش درآورده است.

نقد و بررسی کتاب مدیر مدرسه

مدیر مدرسه داستان چه کسی است؟

داستان مدیر مدرسه، درباره معلمی است که خسته از سختی‌های درس دادن به دانش‌آموزهای کلاس اول، می‌خواهد برای رد شدن از این مشکلات به سمت مدیریت مدرسه برود. او که فکر می‌کند در پست مدیریت، هیچ مشکل و سختی برایش پیش نمی‌آید. با درخواست به اداره فرهنگ ( آموزش و پرورش) مدیر مدرسه موقوفه می‌شود که مشکلات بسیاری دارد و در ادامه زندگی سعی در اصلاح آن‌ها می‌کند.

مدیر مدرسه را می‌توان برگرفته از زندگی خود جلال دانست. جلال آل احمد شغلش معلمی در دوران پهلوی بوده و شرایط آن دوران را در قالب داستان مدیر مدرسه بیان می‌کند. همان‌طور که قبلا گفتیم، نویسنده می‌تواند یک مصداق از کل جامعه را به عنوان نمونه بیان کند تا جامعه با مصداقی عینی شرایط را بداند.

نقطه قوت و نقطه ضعف نوشته چیست؟

کتاب مدیر مدرسه در بیان شرایط و احساسات و توصیف ظاهر آن‌ها بسیار خوب عمل کرده است. جزییات ظاهری هر شخصیت را آل احمد بیان می‌کند تا شما به‌راحتی بتوانید آن‌ها را جدا از یکدیگر بشناسید. حتی شخصیت‌سازی جلال در این داستان در گویش افراد هم رعایت می‌شود و هر شخصیت را با گویشی خاص در ذهن شما نمایان می‌سازد. این اثر بهترین کتاب جلال آل احمد است که مورد توجه تمام ادیبان ایران هم قرار دارد.

نثر کتاب مدیر مدرسه چگونه است؟

کتاب مدیر مدرسه در قالب داستان و با نثر محاوره‌ای نوشته شده است. بیشتر داستان به صورت اول شخص و از زبان خود مدیر بیان می‌شود. به نوعی که می‌توان راوی داستان را شخصیت اصلی آن دانست.

کتاب مدیر مدرسه مناسب چه گروه سنی است؟

کتاب مدیر مدرسه بیشتر برای جوانان و علاقه‌مندان به نثر جلال مناسب است. مخاطب در داستان با مشکلاتی آشنا می‌شود که جلال به صورت بی‌پرده آن‌ها را معرفی می‌کند. به همین دلیل این کتاب برای کودکان مناسب نیست. شما می‌توانید به دوستان و آشنایان خود این کتاب را هدیه و بسیاری را به خواندن آن ترغیب کنید. در ادامه پیشنهاد می‌کنیم  کتاب سه تار که یکی دیگر از متون همین نویسنده است، از دست ندهید. لطفا نظرات و انتقادات خود را پس از مطالعه کتاب با ما در میان بگذارید.

جلال آل اجمد

خیلی از کتاب‌خوان‌های قدیم و جدید اسم جلال آل احمد را شنیده‌اند. نویسنده معاصر ادبیات ایران که نوشته‌هایش گاها به سیاه‌نمایی یا طنزهای تلخ شبیه می‌شوند. جلال متولد سال 1302 تهران است. خانواده جلال بسیار مذهبی بودند؛ به‌همین دلیل اجازه ورود او به دانشگاه و دبیرستان را ندادند، اما او با اصرار و پافشاری توانست انتخاب‌های خودش را برای زندگی داشته باشد.

جلال آل احمد بعد از دوران دبیرستان با ورود به دانشگاه با سیمین دانشور آشنا شد. این آشنایی زمینه ازدواج این دو نویسنده را با یکدیگر فراهم کرد. جلال آل احمد سال 1348 در سن 46 سالگی فوت کرد و دنیای ادبیات را تا ابد وام‌دار خود نگه داشت.
  • تولد: 1302
  • وفات: 1348
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید