خلاصه مطلب

کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم اثری عاشقانه از نادر ابراهیمی است که در آن ضمن رقم زدن لحظاتی عاشقانه برای شما نکاتی آموزنده در مورد زندگی مشترک را نیز به شما آموزش خواهد داد.

اگرچه کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم در نگاه اول اثری عاشقانه به‌نظر می‌رسد؛ اما به‌واقع این کتاب اثری آموزنده است. جای‌جای کتاب پر شده از کلمات عاشقانه و ابراز احساسات یک مرد عاشق‌پیشه به همسر و معشوق خود! می‌توان گفت کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم درس زندگی توام با عشق را به شما نشان خواهد داد.
در هر نامه از کتاب واقعیتی از زندگی به رشته تحریر درآمده است. واقعیت‌هایی که حتی اگر آن‌ها را تجربه نکرده باشید، برای یک‌بار هم که شده اطراف خود دیده‌اید. اما آن‌چه بیان واقعیت‌های زندگی و راه حل آن‌ها را از کلام نادر ابراهیمی با بقیه لحن‌ها متمایز کرده؛ عشقی است که حتی در گلایه‌ها هم جریان دارد. نادر ابراهیمی در نامه‌هایی به همسرش عاشقانه گلایه کرده، عاشقانه درخواست کرده و خلاصه هرچه گفته با عشق و صداقت گفته است.

نامه‌های کتاب اغلب به چند صفحه می‌رسند. بااین حال بعضی از نامه‌ها در چند سطر خلاصه و در مقایسه با سایر نامه صرفا صحبت‌های ساده‌ای را شامل می‌شوند.
به عنوان مثال در نامه دوم از کتاب می‌خوانیم:

عطر آگین باد و بماناد فضای امروز خانه‌مان
و فضای خانه‌مان همیشه، در چنین روزی که روز عزیزِ ولادتِ پُر برکت تو برای خانواده‌ کوچک ماست…

متن نامه نوشته‌ای بسیار ساده است. این نشان می‌دهد نویسنده حتی ساده‌ترین احساسات عاشقانه‌اش را هم بی‌پرده ابراز کرده است.

معرفی کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم نادر ابراهیمی

داستان انتشار کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم

نکته جالبی که درباره 40 نامه کوتاه به همسرم وجود دارد؛ جریان چاپ این کتاب است که نادر ابراهیمی در مقدمه کتاب به آن اشاره می‌کند.
نادر ابراهیمی به گفته خود طی سال‌های 63 – 65 در تنهایی و دور از خانه و خانواده‌اش مشغول تمرین خطاطی بود. دلتنگی او را به فکر واداشت و به‌نظرش رسید برای رفع دلتنگی خود نسبت به همسرش، متن تمرین‌هایش را به نوشتن نامه‌هایی به همسر خود اختصاص دهد. او نوشتن نامه را شروع کرد تا جایی که به‌نظرش می‌رسد خرده و کلان مسائلی که خودش و همسرش داشته‌اند، ممکن است برای افراد دیگری هم پیش آمده باشد. از این رو به فکر چاپ نامه‌ها در قالب کتاب افتاد.

نادر ابراهیمی در این‌باره در مقدمه کتاب می‌گوید: فکر کردم این مجموعه، شاید فقط نامه‌های من به همسرم نباشد؛ بَل سخنان بسیاری از همسران به همسرانشان باشد. به‌همین دلیل به فکر بازنویسی و چاپ و انتشار آنها افتادم.

از این موضوع می‌توان گفت نادر ابراهیمی برای خوشبختی دیگران نیز در تلاش بوده است. به‌همین دلیل هم دست نوشته‌هایش که همگی نامه‌های کاملا شخصی بوده‌اند را به‌عنوان هدیه‌ای تقدیم مردم زمان خود و آیندگان کرده است.

با هم بخشی از کتاب را بخوانیم

در نامه‌ای از کتاب می‌خوانیم:

عزیز من!
زندگی مشترک را نمی‌توان یک بار به خطر انداخت و باز انتظار داشت که شکل و محتوایی همچون روزگاران قبل از خطر داشته باشد.
چیزی قطعا خراب خواهد شد
چیزی فروخواهد ریخت
چیزی دگرگون خواهد شد
چیزی – به عظمت حرمت – که بازسازی و ترمیم آن بسی دشوارتر از ساختن چیزی تازه است…
کاسه‌ بلور را نمی‌توان یک بار از دست رها کرد، بر زمین انداخت، لگد مال کرد و باز انتظار داشت که همان کاسه بلورین روز اول باشد.
من، ممنونِ آنم که تو هرگز در سخت‌ترین شرایط و دشوارترین مسیر، این کاسه نازک تنِ زودشکنِ بلورین را از دست‌های خویش جدا نکردی…

معرفی کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم نادر ابراهیمی

کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم جز آن‌دسته از کتاب‌هایی است که وجودش در کتابخانه شخصی هرفردی لازم است. این کتاب آمیزه از عشق، امید و زندگی است که خواندن و باور آن قطعا می‌تواند شیرینی زندگی شما را دوچندان کند.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید