خلاصه مطلب

با اپیدمی ویروس کرونا بسیاری از شرکت‌های بزرگ داخلی و خارجی برای سلامت کارمندان خود دستور به دور کاری دادند حال با ما همراه باشید تا شرایط کار در خانه را به شما آموزش دهیم.

با گسترش ویروس کرونا در جهان، به توصیه پزشکان، خیلی از سازمان‌ها شرایطی را برای کارمندان خود فراهم کرده‌اند که از خانه کارهای خود را انجام داده و به دورکاری در خانه بپردازند. افراد زیادی تصور می‌کنند کار ریموت از خانه بسیار ساده‌تر و آسان‌تر خواهد بود؛ چراکه با حذف کارهایی مانند رفت‌وآمد زمان بیشتری برای خواب، بودن کنار خانواده یا ورزش خواهند داشت. فراموش نکنید کار از راه دور یک شمشیر دو لبه است که هم می‌تواند مفید باشد و هم مضر. هرچند در این دوره باید در خانه ماند، اما تمرکز روی کار واقعی ممکن است دشوارتر باشد.

برای مثال ممکن است ریختن انبوهی از لباس‌ها در لباسشویی از فهرست کارهای مدیران شما جذاب‌تر باشد، یا ساعت‌ها را به تماشای برنامه‌های تلویزیونی سپری کنید. همچنین این انزوا برای افرادی که به معاشرت در محل کار عادت دارند، می‌تواند یک شرایط نامطلوب باشد. با کاغذرنگی همراه باشید تا نکات مهم دورکاری در خانه را بشناسید و با استفاده از آن‌ها بهره‌وری خود را بالا نگه دارید.

1. مکانی صحیح برای دورکاری در خانه انتخاب کنید

سعی کنید یک مکان اختصاصی و راحت برای کار ریموت در خانه در نظر داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید به راحتی با فعالیت‌های کاری خود ارتباط برقرار کنید. همچنین می‌توانید هنگامی که کارتان تمام شد، مکان موردنظر را ترک کنید. بنابراین ذهن شما این را درک خواهد کرد که حضور در آن مکان خاص به معنای هوشیاری و انجام فعالیت‌های کاری است.

مت هاگی، خالق وبلاگ MetaFilter و نویسنده Slack، می‌گوید: «داشتن فضای اختصاصی برای دورکاری در خانه، قطعا موثر است. من 20 سال پیش کار ریموت را شروع کردم. آن زمان پشت میز کار وسط اتاق نشیمن در آپارتمان کوچکم در سانفرانسیسکو می‌نشستم. در چنین شرایطی و ماندن سر کار و متوقت نکردن فعالیت‌های کاری بسیار سخت بود؛ چراکه شرایط راحت خانه من را به استراحت تشویق می‌کرد.»

از آن زمان هاگی یک اتاق کار اختصاصی فراهم کرد که با حضور در آن و بستن در اتاق توانست عوامل حواس‌پرتی مانند تلویزیون، کاناپه و مبل راحتی، صدای گفتگوی سایر افراد خانواده، شبکه‌های اجتماعی، غذا و… را کاملا حذف کند. در نتیجه در مدت کمتری همه کارهای خود را به طور کامل انجام داده و به پایان می‌رساند.

دورکاری در خانه و نکات مهم آن

2. با همکاران یا دوستان خود تماس تصویری داشته باشید

هرچند بدون حضور همکاران وراجی که مدام صحبت می‌کنند، شرایط کاری راحت‌تر و ایده‌آلی‌ خواهید داشت، اما تعاملات اجتماعی حتی با همکاران می‌تواند احساس انزوا و تنهایی را کاهش دهد. دکتر Thuy Nguyen از دانشگاه دورهام که روی اثرات تنهایی مطالعه می‌کند، می‌گوید تأثیرات روانشناختی کار از راه دور برای دوره‌های طولانی اغلب نادیده گرفته می‌شود، در حالی که این موضوع یک عامل اساسی در بهبود روان ما و پیوند تیمی است. ما به تعامل اجتماعی عادت کرده‌ایم و همین گفتگو، مکالمه، همراهی و… همکاری و نزدیکی را ساده می‌کند.»

بنابراین برای کمک به پر کردن شکاف معاشرت حین کار از راه دور با یکی از همکار خود، صحبت کنید. اگر با همکارانتان راحت نیستید، می‌توانید با یکی از دوستان خود که وضعیت یکسانی را تجربه می‌کند، صحیت می‌کنید. برنامه‌های ویژه تماس تصویری را روی لپ‌تاپ خود نصب کرده و مکالمه ویدئویی داشته باشید تا احساس نزدیکی بیشتری داشته باشید.

تماس تصویری با دوستان و همکاران

3. با چند ایموجی، حریم کار خود را در خانه مشخص کنید

یکی از مشکلات افراد برای دورکاری در خانه ترددهای وقت و بی‌وقت سایر اعضای خانواده به اتاق کار است. در چنین شرایطی کار، برگزاری جلسه و پیگیری امور مختلف بسیار سخت خواهد بود. چه باید کرد؟

در چنین شرایطی استفاده از چند برچسب و ایموجی که بتواند به سایر افراد خانواده نشان دهد نباید وارد اتاق شما شوند، کافی خواهد بود. ایموجی رعایت سکوت یا یک پیام ساده مزاحم نشوید را از وب پیدا کرده و آن را کپی کنید. این برگه را در ساعات کار و جلسات به در اتاق خود بچسبانید. شاید برایتان جالب باشد، اما تا حدود 70% همین پیام ساده می‌تواند بسیار تاثیرگذار بوده و از ترددهای غیرضروری به اتاق شما جلوگیری کند.

همچنین می‌توانید از نکات مربوط به کاهش صداهای مزاحم محیط در اتاق و فضای کار استفاده کنید تا صداهای کمتری در فضای کاری خود بشنوید.

دورکاری در خانه

4. برای دورکاری یک برنامه مشخص داشته باشید

هنگام کار در خانه، باید یک برنامه روزانه با ساختاری منظم‌تر از حد معمول داشته باشید. زمانی که از خانه کار می‌کنید، معمولا زمان و ساختار روزتان تحت‌تأثیر افراد دیگر خانواده است. اگر شما روز کاری ریموت خود را با ساختارهای معمولی شروع کنید، نمی‌توانید برای موارد غیر قابل پیش‌بینی برنامه مشخصی بچینید. بنابراین ممکن است در برخورد با آن مشکل داشته باشید.

برای مثال می‌توانید برای بازی با حیوان خانگی خود، صرف غذا با خانواده، خرید مایحتاج خانه و… برنامه‌ای با چندین وقفه در طول روز داشته باشید. به این تزتیب هم به خانواده خواهید رسید و هم به کارهای مختلف خود، با این تفاوت که شرایط کاری خوب و منظمی هم خواهید داشت.

نکات جالب از دورکاری در خانه

نظر شما چیست؟ آیا این نکات  می‌توانند به بهره‌وری بیشتر افراد در خانه کمک کنند؟ اگر شما هم تجربه‌ای از دورکاری در خانه دارید و ما آن را مطرح نکردیم، آن را با مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید تا سایر افراد هم از این تجارب استفاده کنند.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید