خلاصه مطلب

نمی‌دانم به یخ نوردی علاقه‌مند هستید یا نه؛ اما درصورتی‌که می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره این ورزش مهیج داشته باشید، مطلب خوبی را انتخاب کرده‌اید! من می‌خواهم در این مطلب اطلاعاتی درباره این ورزش به شما بدهم که مطمئن هستم تا امروز از آن‌ها بی‌خبر بوده‌اید.

ماجراجویی‌های یخ نوردی شباهت زیادی به صخره‌نوردی دارد. در این ورزش باید با مهارت روی یخ‌ها حرکت کنید. وقتی سعی دارید از یخ‌ها بالا بروید، امکانات محدودی همراه شماست و این شما هستید که باید میزان مهارتتان را به چالش بکشید. تا چندسال پیش این ورزش، زیرمجموعه‌ای از صخره‌نوردی به‌حساب می‌آمد، اما رفته‌رفته، به لطف استقبال زیاد، یخ‌نوردی هم به یک ورزش جدا تبدیل شد.

این روزها دیگر بالا رفتن از یخ‌ها باب شده و خیلی‌ها هستند که برای تجربه این تفریح خود را به آب‌وآتش می‌زنند. اگر شما هم می‌خواهید صعود از یخ‌ها را امتحان کنید، اما هیچ اطلاعی از آن ندارید، این مطلب برای شماست.

در ادامه این مطلب از کاغذرنگی می‌خواهم تجهیزات، ترفندها، بهترین زمان رفتن به یخ نوردی و چند تا از ایمن‌ترین مکان‌ها برای این ورزش را به شما بگویم.

چه فصلی برای رفتن به یخ نوردی بهتر است؟

اول از همه، قبل از این‌که بخواهید با این ورزش مهیج و البته خطرناک آشنا شوید، باید درباره بهترین زمان انجام آن اطلاعاتی داشته باشید. همان‌طور که احتمالا حدس زده‌اید، برای تجربه یخ‌ نوردی بهتر است فصل زمستان را انتخاب کنید.

بهترین سطح برای پیچ ها

البته نمی‌توان گفت دیگر فصل‌ها برای این ورزش مناسب نیست، حتی در تابستان هم امکان رفتن به یخ نوردی وجود دارد، به شرطی که منطقه سردسیر و پربرف و یخی را انتخاب کرده باشید. معمولا اطراف یخچال‌ها، مناطق کوهستانی هستند. بنابراین می‌توانید با یک تیر دو نشان زده و کوه‌نوردی را هم تجربه کنید.

یخچال‌های طبیعی محیط‌هایی عالی برای این ورزش هستند. البته در کشورهای ما یخچال‌های طبیعی مناسبی برای این کار وجود ندارد. بنابراین اگر هوس یخ نوری در چله تابستان را دارید، باید دست به دامن کشورهای دیگر شوید.

بهترین فصل یخ نوردی

چون در ایران محیط‌های کمی برای یخ نوردی وجود دارد، بسیاری از افراد حرفه‌ای از صخره‌نوردی برای تمرین استفاده می‌کنند تا بتوانند در فصل مناسب یخ‌ها را هم فتح کنند.

معمولا افرادی که می‌خواهند صخره‌نوردی را شروع کنند، باید چند ماه آن را تکرار و تمرین کنند تا بدنشان آماده شود. هر تمرین صخره‌نوردی تجربه‌های مختلفی برای ورزشکاران است و آن‌ها را در مدیریت بحران، تصمیم‌گیری‌های آنی، خلق مسیرهای جدید و… کمک می‌کند.

برف و یخ نوردی

تجهیزاتی که باید برای یخ‌نوردی داشته باشید

بدون شک نمی‌توانید این ورزش را بدون تجهیزات مخصوصش انجام دهید، پس باید وسایل موردنیاز آن را تهیه کنید تا حین تمرین و تجربه آن به دردسر نیفتید. برای این‌که بتوانید در برابر سرما مقاومت کنید و از دیواره یخی سُر به راحتی بالا بروید، باید تجهیزات و وسایل مخصوصی داشته باشید. فهرست وسایل یخ نوردی موردنیازتان را ببینید:

 • چکمه‌های عایق مخصوص یخ‌نوردی
 • عصای کوه‌نوردی
 • کلاه کوه‌نوردی
 • کرامپون (متناسب با کفش)
 • تبرهای یخ‌شکن
 • دستگاه بلای
 • کارابین
 • میخ یا پیچ‌های یخ
 • طناب
 • دستکش گورتکس
 • محافظ چشم
 • بولارد یخ

نکاتی که باید در یخ نوردی به آن توجه داشته باشید

هر ورزش، تکنیک‌هایی دارد که اگر آن‌ها را ندانید، ممکن است حین انجام آن با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه شوید. ترفندهای یخ‌نوردی نسبت به خیلی از ورزش‌های دیگر بیشتر است که نشان می‌دهد این ورزش حساسیت بالایی دارد. برای این‌که بتوانید این ورزش را به بهترین شکل اجرا کنید و پایان برسانید، باید نکات مهمی را رعایت کنید.

در ادامه تعدادی از مهم‌ترین نکاتی را که باید هنگام انجام این ورزش رعایت کنید، گفته‌ام.

برف های زیاد و چالشی

چطور باید از یخ‌ها بالا رفت؟

فرض کنید با یک آبشار بزرگ یخ‌زده روبه‌رو هستید که ضخامت یخ‌های آن بسیار زیاد است؛ در این شرایط باید تبر را در یخ‌ها فرو کنید و با استفاده از دیگر تجهیزاتتان مثل کفش‌های میخ‌دار، دسته‌ها و… از آن بالا بروید. لحظه‌ای که در حال بالارفتن از یخ‌ها هستید، پاهایتان در آن‌ها فرو می‌رود و صدای ترک خوردن یخ، سطح آدرنالین خونتان را بیشتر می‌کند.

کفش های میخی

هرچند بعضی جاها می‌توانید با کفش صاف و بدون استفاده از کرامپون پیش بروید، اما توصیه می‌کنم احتیاط را کنار نگذارید و هر لحظه حواستان به ارتفاع زیاد، لغزش‌های احتمالی و… باشد. یخ نوردی مثل این است که جانتان را کف دست بگیرید و به ارتفاعات یخ‌زده صعود کنید. بنابراین باید حسابی مراقب باشید.

آبشار یخ زده

یخچال‌های طبیعی با مسیرهای پیچیده، شیب‌های ناگهانی و… یکی از چالش‌برانگیزترین گزینه‌ها برای یخ‌نوردی هستند که تجربه و مهارت بالایی می‌طلبند. برای طی این موانع باید از ترفندهای مختلف استفاده کنید تا بدون مشکل آن‌ها را پشت سر بگذارید.

انتخاب مسیر و جای پاهایتان اهمیت زیادی دارد و باید همیشه حواستان به آن‌ها باشد. درست است که می‌توانید با تبر یخ‌ها را شکسته و با استفاده از آن جای پاهایتان را تنظیم کنید، اما همیشه این احتمال وجود دارد که نتوانید در شرایطی از این روش استفاده کنید. این‌جاست که کرامپون به کمکتان می‌آید و می‌توانید با استفاده از آن راحت‌تر مسیر را پشت سر بگذارید.

تبرهای ویژه یخ نوردی

استفاده از تبر و یخ‌شکن‌ها

راه رفتن روی یخ با شیب کم نیازی به تبر ندارد و می‌توانید به کمک کفش‌های ویژه خود روی آن‌ها قدم بزنید. همیشه زمانی که می‌خواهید به یخ نوردی بروید، باید همه تجهیزات همراهتان باشد، چون بلاخره در هر موقعیت یک یا تعدادی از آن‌ها به کارتان می‌آید، به‌ ویژه اگر مسیر طولانی پیش‌‌رویتان باشد.

اغلب برای این‌که بتوانید مسیرهایی با شیب زیاد را پشت‌سر بگذارید، باید حداقل از 2 ابزار مختلف (تبر و دسته، کمربند و طناب، قلاب و…) استفاده کنید.

یکی از این وسایل پیچ است که از آن برای سوراخ کردن یخ استفاده خواهید کرد. با پیچ می‌توانید فضایی مثل طاقچه یا پله درست کنید و پایتان را به‌راحتی روی آن بگذارید. علاوه‌براین برای این‌که پیچ‌ها را در یخ فرو کنید، به چکش نیاز دارید.

قلاب ها و پیچ ها

حفظ تعادل روی یخ‌ها

همان‌طور که گفتم، این ورزش هم مثل صخره‌نوردی است و هنگام حرکت باید مراقب باشید مبادا تعادلتان از بین برود. ممکن است زمانی که روی یخ‌ها راه می‌روید، پایتان لیز بخورد. لغزش پاها باعث می‌شود از گروه عقب بمانید یا چند متر سقوط کنید.

برای جلوگیری از لغزش پاها می‌توانید از موانع طبیعی استفاده کنید. معمولا در مسیر، قندیل‌های زیادی وجود دارد که با گرفتن آن‌ها تا حد زیادی تعادلتان حفظ می‌شود. جاهایی از مسیر که فکر می‌کنید برایتان صعب‌العبور است، یک پیچ در صخره فرو کنید و با استفاده از آن، مسیر را به‌راحتی پشت‌سر بگذارید.

حفظ تعادل روی یخ

چطور بهترین سطح برای پیچ‌ها را پیدا کنید؟

پیچ‌ها را در صخره‌هایی فرو کنید که امنیت بیشتری دارند. صخره‌ و قندیل‌های ضخیم می‌توانند ایمن‌ترین جاها برای میخ یا پیچ باشند. زمانی که پیچ در جای مناسب قرار گرفت، آن را بکشید و مطمئن شوید که خارج نمی‌شود، حالا طناب را به آن ببندید و به مسیرتان ادامه بدهید.

قبل فروکردن پیچ یا میخ در یخ‌ها، باید یخ‌های نرم را پاک کنید تا پایه‌های محکم‌تری برای صعود خود بسازید. میخ‌ها باید با شیب 10 درجه روی دیوار نصب شوند تا بیشترین مقاومت را داشته باشند.

پیچ و میخ های یخ نوردی

چرا برای یخ‌ نوردی به راهنما نیاز دارید؟

پیشنهاد می‌کنم برای رفتن به یخ‌نوردی، یک راهنما هم در گروهتان باشد. یک راهنمای حرفه‌ای و کاربلد تجربه زیادی در یخ‌نوردی دارد و می‌تواند به شما کمک کند. راهنما، بسیاری از تجهیزات ایمنی را در کوله خود دارد تا در موقعیت‌های اضطراری همه تیم از آن‌ها استفاده کنند.

رهبری تیم یخ نورد ها

لزومی ندارد تجهیزات گفته شده را بخرید. می‌توانید آن‌ها را از افراد دیگر اجاره کنید؛ اما در هر صورت همه این تجهیزات باید همراهتان باشد تا یک ورزش بی‌خطر و البته مهیج را تجربه کنید.

یک راهنمای محلی می‌تواند اطلاعات زیادی درباره آب‌وهوا و درجه سختی موانع به شما بدهد. از آن‌جایی که یخ نوردی ورزشی سخت محسوب می‌شود، همراهی یک راهنما به بالارفتن ایمنی و کمترشدن احتمال بروز مشکل کمک می‌کند.

رهبرهای کاربلد

یک راهنمای باتجربه می‌تواند کارهای زیادی برای حفظ امنیت افراد گروه انجام دهد. انتخاب مسیرهای امن، زمان‌بندی مناسب، تجهیزات حرفه‌ای و حیاتی، تکنیک‌های خاص و ترفندهای مهم و… تنها بخشی از این راهکارهاست.

همچنین افراد گروه یخ‌نوردی باید از شرایط جوی، سقوط بهمن، مشکلات غیرقابل پیش‌بینی و… مطلع باشند؛ همه این کارها فقط از دست راهنما برمی‌آید.

یخ نوردی

بسیاری از راهنماها گواهینامه IFMGA دارند. این افراد مطمئن‌ترین رهبرها برای هدایت تیم یخ نورد هستند. این گواهینامه توسط انجمن بین‌المللی راهنمایان کوهستان صادر می‌شود. افرادی که این مدرک را داشته باشند، می‌توانند یک برنامه‌ریزی دقیق پیاده کرده و گروه را به بهترین شکل مدیریت کنند.

راهنما به شما کمک می‌کند که بتوانید در ایده‌آل‌ترین شرایط پله‌های یخی را پشت‌سر گذاشته و به قله برسید.

رهبری تیم یخ نوردی

اگر تجربه کوه‌نوردی در زمستان را داشته‌اید، تا حدودی یخ نوردی را هم تجربه کرده‌اید. کوه‌نوردی در فصل زمستان یکی از بهترین روش‌ها برای آشنایی با یخ نوردی محسوب می‌شود. برای این‌که بتوانید مرحله‌به‌مرحله با این ورزش آشنا شوید، بد نیست گاهی هم زمستان را برای صعود به قله کوه‌ها انتخاب کنید.

آشنایی با بولارد یخ

این وسیله یکی از بهترین تجهیزاتی است که باید در یخ نوردی همراهتان داشته باشید. با بولارد یخ می‌توانید یخ‌ها را بدون ترک خوردن، بشکنید و طناب را به آن‌ها ببندید.

بولارد یخ

بولاردها شبیه همان موانعی هستند که در خیابان از آن‌ها استفاده می‌شود و ضخامت زیادی دارند؛ همین ویژگی باعث می‌شود بتوانید طناب را با اطمینان‌خاطر بیشتری به آن‌ها ببندید. شما باید بولارد را به عمق 10 تا 12 متر در یخ فرو کنید؛ فقط حواستان باشد که هنگام انجام این کار یخ‌ها ترک نخورند.

برای این کار اول با یک طناب یخ و برف‌های نرم سطح را پاک کنید و به بخش مقاوم برسید تا بولارد به خوبی در آن قرار گرفته و مقاومت بالایی داشته باشد.

بولارد یخ چیست؟

حتی می‌توانید از این وسیله برای برپا کردن چادر و محلی برای استراحت استفاده کنید. بالای بولارد چند شیار برای طناب‌ها وجود دارد که می‌توانید طناب را در آن انداخته و با خیال راحت به مسیرتان ادامه بدهید.

چند مورد از بهترین مناطق برای یخ‌ نوردی

همان‌طور که می‌دانید مکان‌های زیادی برای یخ‌نوردی وجود ندارد و بخش بسیار کمی از این مناطق سهم ایران شده است. اگر بخواهم بهترین جاها برای انجام ورزش یخ نوردی را به شما معرفی کنم، متاسفانه در هیچ‌کدام از آن‌ها نام ایران نیست.

به‌ همین‌دلیل است که افراد کمی از کشورمان این ورزش را به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند. در ادامه بهترین مناطق برای انجام یخ‌نوردی را به شما معرفی می‌کنم.

یخ نوردی خوب در محیط خوب

1. بنف (Banff) در کانادا

این منطقه یکی از بهترین مناطق برای ورزش‌های زمستانی مثل اسکی است. با رفتن به این منطقه پربرف می‌توانید دو ورزش مهیج را یک‌جا تجربه کنید. در بنف کانادا امکان انجام اسکی و یخ‌نوردی برای گردشگران فراهم است.

بنف در کانادا

2. هوکایدو (Hokkaido) در ژاپن

یکی‌دیگر از کشورهایی که می‌توانید در آن یخ‌نوردی را تجربه کنید، کشور ژاپن است. در منطقه هوکایدو چند دره وجود دارد که یکی از بهترین مکان‌ها برای اسکی هستند. وجود دره‌ها با منظره‌ای تماشایی، هوکایدو را به یکی از بهترین مناطق برای تجربه یخ نوردی تبدیل کرده است.

هوکایدو (Hokkaido) در ژاپن

3. کرانیسکاگورا (Kranjska) در اسلوونی

در این منطقه می‌توانید یخ‌نوردی و اسکی روی یخ را تجربه کنید. برای آن‌هایی که به کشور اسلوونی سفر کرده‌اند و می‌خواهند این ورزش را انجام دهند، کرانیسکاگورا بهترین منطقه محسوب می‌شود.

اسلوونی

4. کاندرشتگ (Kandersteg) در سوئیس

بدون شک آلپ یکی از بهترین مناطق برای کوه‌نوردی، صخره‌نوردی، اسکی و حتی یخ‌نوردی است. برای بازدید از این منطقه دیدنی باید به کاندرشتگ بروید.

سوئیس

5. دره‌های ایسلند

مطئمن هستم خودتان هم حدس می‌زدید بتوانید در این کشور یخ‌نوردی را تجربه کنید. دره‌های ایسلند جایی رویایی برای این ورزش هستند و می‌توانید در سفر به این کشور دیدنی، یخ‌نوردی را هم تجربه کنید.

سوییس و یخ نوردی

6. کان (Cogne) در ایتالیا

شاید برایتان عجیب باشد، اما بیشتر از 100 آبشار یخ‌زده در منطقه کان ایتالیا وجود دارد که جان می‌دهند برای صخره‌نوردی‌های یخی و تجربه ماجراجویی میان قندیل‌های کوچک و بزرگ!

کان در ایتالیا

7. ریوکان (rjukan) در نروژ

خبر خوب آن که به دلیل تنوع فضای کوهستانی، در ریوکان یخ نوردی برای همه سطوح تیم‌های یخ‌نوردان وجود دارد. علاوه‌براین مناظر چشمگیر کوه‌هایی که در جزایر لوفوتن در دریا فرو می‌روند، بسیار دیدنی و زیباست.

. ریوکان (rjukan) در نروژ

یخ نوردی، ورزشی غیرممکن در ایران

همان‌طور که احتمالا تا الان متوجه شده‌ باشید، احتمال پیداکردن منطقه‌ای ایمن برای یخ‌نوردی در ایران تقریبا صفر است و برای تجربه آن باید به کشورهای دیگر سفر کنید. با این حال اگر از نظر بودجه نمی‌توانید به کشورهای دیگر بروید، بهتر است به صخره‌نوردی در ایران قانع باشید.

مواظب باشید هیجان یخ‌نوردی شما را به تجربه غیراصولی آن در ایران وادار نکند؛ چراکه این کار احتمالا عواقب زیادی برایتان خواهد داشت.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید