خلاصه مطلب

یکی از روش‌های دکور دیوار استفاده از آلبوم دیواری است. آلبوم دیواری در واقع نوعی آلبوم عکس از عکس‌های شماست که به جای آلبوم‌های دفترچه‌ای یا قاب عکس روی دیوار پیاده‌سازی می‌شود. این دست از آلبوم بسیار زیبا و جذاب هستند و دیوارهای خالی منزل شما که برایشان ایده خاصی ندارید را تماشایی خواهند کرد. در این مطلب از کاغذرنگی با 20 ایده جذاب برای درست کردن آلبوم دیوار و دکور دیوار همراه شما خواهیم بود.

عکس‌ها تنها و بهترین یادگار از روزهای خاطره‌انگیز گذشته هستند. بنابراین طبیعی است که خیلی از شما دوست داشته باشید عکس‌های خانوادگی را نه در کمد، بلکه پیش رویتان روی میزهای گوشه سالنی قرار دهید یا به دیوار بزنید. اگر شما هم دوست دارید خاطره روزهای زیبای گذشته را با چیدمانی خلاقانه به دیوار بزنید و به اصطلاح یک آلبوم دیواری داشته باشید، با کاغذرنگی همراه باشید تا با چند تا از جدیدترین و خلاقانه‌ترین ایده های دکور دیوار با عکس های خانوادگی آشنا شوید.

1. ساخت آلبوم عمودی

یک ایده ساده برای داشتن آلبوم دیواری، ساخت یک آلبوم عمودی است. برای چنین ایده‌ای می‌توانید از قاب‌های کشیده و عمودی استفاده کنید. لزومی ندارد کل قاب عمودی را با تصویر پر کنید. شما می‌توانید بخشی از فضای قاب عمودی را با عکس و بخشی از آن را با متن پر کنید.

شاید عجیب به نظر بیاید؛ اما استفاده از وسایل قدیمی مانند یک قاب پنجره چوبی و از کار افتاده می‌تواند یک ایده ناب و البته کم هزینه باشد. شما می‌توانید در قاب‌های کوچک پنجره قدیمی عکس‌های خانوادگی را بچسبانید و در بخشی از آن عبارتی زیبا مانند «لحظات خوب کنار هم بودن» را بنویسید. به‌همین سادگی شما یک قاب عمودی برای آلبوم دیواری خود خواهید ساخت.

آلبوم دیواری

2. نصب شلف دیواری

یک راه ساده‌تر برای ایجاد آلبوم عکس روی دیوار، استفاده از شلف دیواری است. برای این کار شما می‌توانید یک شلف دیواری تهیه کرده و آن را بر دیوار نصب کنید. حال کافی قاب عکس‌های خود را روی آن بچینید. برای جذابیت بیشتر می‌توانید قاب عکس‌هایی در رنگ، مدل و اندازه‌های مختلف تهیه کنید. در این آلبوم دیواری که روی شلف قرار می‌گیرد، دستتان باز است تا از هر عکس و قابی استفاده کنید.

آلبوم دیواری

3. طراحی آلبوم منظم

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که ذهنی چارچوب‌بندی شده دارید، می‌توانید از آلبوم دیواری منظم استفاده کنید. برای این مدل به قاب عکس‌های مشابه، یک شکل و یک اندازه نیاز دارید. شما باید قاب عکس‌ها را در ردیف‌های مساوی روی دیوار نصب کنید. بنابراین 9 یا 16 قاب عکس کافی به نظر می‌رسد. وقتی همه قاب عکس‌ها را در ستون و ردیف‌های منظم زیر هم قرار دادید، یک آلبوم دیواری منظم و یکپارچه خواهید داشت.

فراموش نکنید برای این کار باید جای دقیق نصب تابلوها را با خط کش و مداد روی دیوار مشخص کنید.

آلبوم دیواری

4. ایجاد نظم در بی‌نظمی

اگر در منزل خود قاب عکس‌هایی با اندازه یکسان ندارید، می‌توانید ایده دیگری برای آلبوم دیواری اجرا کنید؛ چراکه قاب عکس‌هایی با اندازه‌های مختلف نیز می‌توانند کنار هم یک آلبوم عکس منظم و چشم‌نواز درست کنند. کافی است کمی خلاقیت و حوصله به‌خرج داده و قاب‌ها را مثل تکه‌های پازل کنار هم بچینید؛ به گونه‌ای که از مجموعه‌‌ قطعات نامنظم یک آلبوم دیواری منظم درست شود.

این روش هم می‌تواند طرحی زیبا و ساده از یک آلبوم دیواری روی دیوار خانه شما ایجاد کند.

آلبوم دیواری

5. استفاده از آلبوم عکس فومی

با استفاده یک تکه فوم همرنگ با دیوار می‌توانید یک آلبوم دیواری زیبا درست کنید؛ آلبومی که هر زمان بخواهید می‌توانید تصاویر آن را تغییر دهید. برای تصور بهتر این ایده فکر کنید قرار است یک تابلو اعلانات مستطیل شکل بزرگ روی دیوار اتاق خود نصب کنید.

جنس نرم فوم باعث می‌شود بتوانید به راحتی عکس‌های مختلف را روی فوم بچسبانید و از آن جدا کنید. بنابراین در هر لحظه و به هر مناسبت می‌توانید عکس‌ها را با تصاویر جدید جابه‌جا کنید.

آلبوم دیواری

6. ایده دیوار گالری یا گالری دیواری

منظور از دیوار گالری، پوشاندن بخشی از دیوار با تابلو عکس، تابلو نقاشی یا هر تابلویی است که فکرش را می‌کنید. با توجه به این تعریف، می‌توانید با ترکیبی از تابلوهای عکس خانوادگی، نقاشی و تصاویر هنری بخشی از دیوار را به یک گالری زیبا و جذاب تبدیل کنید. گالری دیواری که هم آثار هنری در آن به چشم می‌خورند، هم آثار عکاسی و حتی عکس‌های خانوادگی!

آلبوم دیواری

7. ایجاد آلبوم عکس سیاه و سفید

یک ایده متفاوت که طرفداران خاص خود را دارد، ساخت یک آلبوم دیواری از عکس‌های سیاه‌ و‌ سفید است. برای درست کردن چنین آلبومی باید همه تصاویر شما سیاه و سفید باشند. بنابراین یا باید سراغ عکس‌های قدیمی پدر و مادرتان بروید، یا چندتا از تصاویر و عکس‌های دلخواه خودتان را سیاه و سفید کنید.

آلبوم دیواری

8. طراحی آلبوم پانوراما

یکی از بهترین مکان‌ها برای به نمایش گذاشتن تصاویر پانوراما، دیوارهای اتاق است. این دسته از تصاویر به‌دلیل داشتن طول زیاد، در آلبوم‌های عکس جای نمی‌شوند. از طرفی تبدیل تصاویر پانوراما به تصاویری در مقیاس کوچک‌تر نیز جذابیت آن‌ها را از بین می‌برد.

بنابراین اگر تعدادی عکس پانوراما دارید، وقت آن رسیده که آن‌ها را قاب گرفته و روی دیوار اتاق خود نصب کنید. برای جذابیت بیشتر کار می‌توانید قاب‌های عکس پانوراما را با قاب‌های معمولی ترکیب کنید. به این شکل دیوار از یکنواختی خارج شده و نمایی خیره‌کننده پیدا می‌کند.

آلبوم دیواری

9. استفاده از قاب عکس‌های قدیمی

اگر در منزل خود قاب عکس‌های قدیمی دارید که هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند، می‌توانید یک آلبوم دیواری با قاب عکس‌های قدیمی ایجاد کنید. کافی است کمی وقت صرف کرده و قاب‌ها را در چند ترکیب مختلف کنار هم چیده و بررسی کنید کدام یک زیباتر به نظر می‌رسد. درنهایت می‌توانید ترکیب زیباتر را انتخاب کنید.

آلبوم دیواری

10. پیاده‌سازی آلبوم زمان

همانطور که از اسم آلبوم مشخص است، این آلبوم گذر زمان را نشان می‌دهد. برای درست کردن آلبوم دیواری زمان، قاب عکس‌های خود را بر اساس زمان کنار هم بچینید. جذابیت آلبوم زمان در این است که همه تغییراتی که در زندگی‌تان رخ داده، از گذشته تا به حال را، در یک قاب کوچک به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید سال ثبت هر عکس را هم گوشه آن بنویسید تا جزییات بیشتری در هر قاب مشخص باشد.

آلبوم دیواری

11. ترکیب سبک‌های مختلف

احتمالا همه تصاویر شما قاب گرفته یا شبیه هم نیستند. پس وقت آن رسیده که از ترکیب سبک‌های مختلف یک آلبوم دیواری متفاوت درست کنید. برای ساخت این آلبوم به تعدادی قاب عکس و عکس‌های بدون قاب، وسایل تزیینی دیواری و هر ابزاری که فکر می‌کنید در ساخت آلبوم به‌کار می‌آید، نیاز دارید. درنهایت این خلاقیت شماست که از دل تعدادی قاب با شکل‌های مختلف و وسایل دیگر، آلبومی زیبا و هارمونیک بیرون بکشید.

آلبوم دیواری

12. ساخت کلکسیون تصویر تکی افراد

درست کردن یک دیوار گالری از تصاویر تکی اعضای خانواده ایده نو و جالبی است. کنار هم گذاشتن عکس‌های تکی هریک از اعضای خانواده، آن هم در ژست‌های مختلف، می‌تواند حس متفاوتی برای بیننده ایجاد کند. برای ساخت چنین آلبومی سعی کنید از عکس‌هایی با حالات مختلف مانند شادی، هیجان، تعجب و… استفاده کنید.

همچنین هرچه محیط‌های عکس‌ها متفاوت‌تر باشند، بهتر و جذاب‌تر خواهد بود. به‌عنوان مثال از تصاویری در شب، روز، فصل‌های مختلف، مکان‌های گوناگون و مناسبت‌های متفاوت غافل نشوید.

آلبوم دیواری

13. طراحی آلبوم عکس دیواری با تم سفر

عکس‌های گردش و تفریح خانوادگی، جان می‌دهند برای یک آلبوم عکس دیواری. برای درست کردن این آلبوم باید یک پس زمینه با موضوع سفر درست کنید. مثلا می‌توانید مسیر یکی از سفرهای خود را با المان‌هایی مثل تابلو و جاده، روی دیوار رسم کرده و نقاطی که در آن‌ها توقف کرده و عکس گرفته‌اید را با استفاده از عکس‌های آرشیو خود مشخص کنید.

این ایده می‌تواند خاطره آن سفر را تا ابد در ذهن شما و همسفرانتان ماندگار کند.

آلبوم دیواری

14. ساخت آلبوم دیواری با وسایل مختلف

ممکن است تعداد عکس‌های شما چندان زیاد نباشند که بتوانید یک گالری دیواری بزرگ و چشم‌گیر درست کنید. در چنین شرایطی یک ایده‌ عالی برای درست کردن آلبوم دیواری ترکیب عکس‌ها با المان‌ها مختلف است. به‌عنوان مثال ترکیبی از ساعت دیواری، تابلوهای نقاشی و وسایل دکوری دیواری کنار چند عکس خانوادگی می‌تواند یک آلبوم دیواری شگفت‌انگیز برای شما ایجاد کند.

آلبوم دیواری

15. ایجاد آلبوم عشق

قلب نماد عشق و محبت است. آلبوم دیواری کلاژ قلبی یک ایده رمانتیک و خاص است که با هر بار نگاه به آن عشق و امید در شما جان تازه‌ای می‌گیرد. برای درست کردن این آلبوم به تصاویری نیاز دارید که هرکدام به‌نوعی بیانگر عشق و محبت هستند.

فراموش نکنید که ساخت این آلبوم کمی سخت و زمان‌بر است؛ بنابراین سعی کنید جای تصاویر را با دقت و به درستی بچینید تا خللی در شکل نهایی ایجاد نشود.

آلبوم دیواری

16. ساخت آلبوم ترکیبی از تصویر و نقل‌قول

اگر دنبال یک ترکیب الهام‌بخش هستید، آلبوم دیواری تصویر و نقل‌قول گزینه مناسبی است. این آلبوم به‌لطف ترکیب خاصی که دارد، نه تنها شما را سرشار از انرژی می‌کند، بلکه هر بار پیامی تازه برای شما دارد. البته به شرطی که هر چند وقت یکبار جملات آن را عوض کنید.

در طراحی چنین آلبومی باید عکس‌های مثبت و خوشایند خانوادگی یا تصاویر دلخواهتان را جمع‌آوری کرده و با جملات انگیزشی در یک ترکیب ناب کنار هم قرار دهید.

آلبوم دیواری

17. نصب ساعت و آلبوم لحظه‌ها

هریک از عکس‌های خانوادگی یادآور لحظه‌هایی خاص و منحصربه‌فرد هستند. آلبوم لحظه‌ها قرار است در هر ساعت یک خاطره زیبا را در ذهن شما تداعی کند. در این ایده به کمک عکس‌های خاطره‌انگیز خانوادگی، یک ساعت دیواری برای اتاق خود درست خواهید کرد. برای درست کردن این آلبوم باید 12 تا از بهترین تصاویر خود را جدا کرده و مانند یک ساعت، به صورت دایره روی دیوار بچسبانید. درنهایت با اضافه کردن یک موتور ساعت و عقربه‌های آن به این ترکیب، آلبوم لحظه‌های خود را تکمیل کنید.

آلبوم دیواری

18. ساخت آلبوم آبشاری

این ایده بیشتر برای خانه‌های دوبلکس مناسب است. اگر خانه شما دوبلکس است، وقت آن رسیده که حال‌و‌هوای دیوار کنار پله‌ها را عوض کنید. برای پیاده‌سازی این ایده به تعدادی قاب عکس و تابلوی نقاشی نیاز دارید. بعد آماده کردن قاب‌ها و تابلوها، با ترکیب دلخواه خود و متناسب با شیب پله‌ها آن‌ها را روی دیوار نصب کنید.

برای زیباتر شدن آلبوم دیواری‌ کنار پله‌ها نیز می‌توانید بین قاب‌ها شلف‌های دیواری نصب کرده و روی آن‌ها را با گلدان‌ها و وسایل تزیینی پر کنید.

آلبوم دیواری

19. آلبوم هندسی

اگر فکر می‌کنید ایده‌های آلبوم دیواری با قاب عکس و وسایل دکوری یک ایده قدیمی و سنتی است، می‌توانید همه این وسایل را کنار گذاشته و راهی کاملا جدید را امتحان کنید. به‌عنوان مثال با کمی نخ آلبوم دیواری دلخواهتان را تهیه کنید. برای این کار ابتدا باید با چکش و تعدادی میخ یک طرح هندسی روی دیوار ایجاد کرده و آن را با تکه نخ‌های کنفی تکمیل کنید. سپس تصاویر موردعلاقه‌تان را انتخاب کرده و با کمک گیره کاغذ، عکس‌ها را به نخ آویزان کنید.

آلبوم دیواری

20. آلبوم آویز

ویژگی منحصربه‌فرد این آلبوم، امکان آویزان کردن آن در قسمت‌های مختلف اتاق است. این آلبوم را می‌توانید با استفاده از یک چوب لباسی، چند تکه نخ و عکس‌های دلخواهتان درست کنید.

برای این کار، کافی است عکس‌ها را با نخ از چوب لباسی آویزان کنید.

آلبوم دیواری

آلبوم دیواری بی‌شک یکی از بهترین ایده‌ها برای زیباسازی فضای داخلی خانه و دکور پاییزی دیوارهاست. چراکه نه تنها زیبایی را به خانه‌ هدیه می‌کند، بلکه هربار تماشای آن، یادآور لحظه‌های خوب زندگی است. اگر شما هم ایده‌ای برای استفاده از عکس‌های خانوادگی در چیدمان خانه دارید، آن را با ما درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید