خلاصه مطلب

تراریوم‌ها گلخانه‌های کوچک و دوست داشتنی هستند که شرایط نگهداری چندان سختی ندارند. فقط لازم است نور آن‌ها را تامین کرده و هر چند روز یک‌بار آن‌ها را آبیاری کنید. در این مطلب از کاغذرنگی با آموزش ساخت تراریوم همراه شما خواهیم بود. تا پایان این مطلب شما یک تراریوم زیبا و دوست داشتنی درست کرده و گلخانه‌ای کوچک و بخشی از طبیعت را خواهید داشت.

شاید شما هم با تراریوم آشنایی داشته باشید؛ اما درصورتی‌که بار اولی است نام آن را می‌شنوید، بگذارید کمی درباره آن توضیح دهیم. تراریوم در لغت به معنای گلخانه است؛ اما آن را بیشتر باغ شیشه‌ای معنی می‌کنند. تراریوم‌ها در واقع گلخانه‌هایی مینیاتوری هستند که طبیعت را به زندگی‌های شهری می‌آورند. گیاهان تراریومی معمولا کاکتوس‌ها و گیاهانی هستند که در شرایط عادی رشد چندانی ندارند، اما در شرایط گلخانه‌ای رشد بهتری دارند. از تراریوم‌ها برای تزیین منزل، محل کار، مراکز اداری و خلاصه هر جایی که فکرش را کنید، استفاده می‌شود. بنابراین ساخت تراریوم می‌تواند ایده جالبی برای رشد بهتر گیاه در خانه باشد.

خوشبختانه این گلخانه‌های کوچک و دوست داشتنی، شرایط نگهداری چندان سختی هم ندارند. فقط لازم است نور آن‌ها را تامین باشد و هر چند روز یک‌بار آبیاری شوند. از آن‌جاکه معمولا تراریوم‌های موجود در بازار کمی گران هستند، در این مطلب صفر تا صد ساخت تراریوم را به شما آموزش دهیم. اگر دوست دارید به سلیقه خودتان یک تراریوم درست کنید، با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل لازم برای ساخت تراریوم

 • 1 عدد
  تراریوم شیشه‌ای
 • بیلچه و…
  ابزار باغبانی
 • به تعداد مورد نیاز
  گیاهان تراریومی
 • به مقدار مورد نیاز
  سنگ‌های دریایی
 • به مقدار نیاز
  زغال فعال
 • به مقدار نیاز
  خاک گل
 • به مقدار مورد نیاز
  سنگریزه
 • ظرف شیشه‌ای: برای ساخت تراریوم، به یک ظرف شیشه‌ای شفاف و روباز نیاز دارید. اگر در انتخاب یا تهیه چنین ظرفی مشکل دارید، تنگ‌های ماهی یک از بهترین گزینه‌ها هستند.
 • سنگریزه: وجود این سنگ‌ها در تراریوم به زهکشی خاک کمک کرده و از جمع شدن آب اطراف ریشه گیاهان جلوگیری می‌کند.
 • ذغال فعال: برای ساخت تراریوم، مقدار کمی ذغال فعال کافی است. وجود این ماده در تراریوم، باعث جلوگیری از رشد قارچ‌ و باکتری‌ شده و آب را تازه نگه می‌دارد.
 • خاک گلدان: خاک مهم ترین چیزی است که به آن نیاز دارید. بنابراین در انتخاب آن دقت کنید. اگر قصد کاشت کاکتوس را دارید، بهتر است خاک مخصوص کاکتوس را تهیه کنید؛ همچنین درصورتی‌که قصد کاشت گیاهان پرآب و رطوبتی را دارید، خاک مخصوص این دسته از گیاهان موردنیازتان خواهد بود.
 • گیاه مخصوص تراریوم: برای انتخاب گیاه باید سراغ گیاهانی با رشد کم بروید. کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی گزینه‌های مناسبی هستند؛ بااین‌حال می‌توانید از گیاهانی مانند پیله‌آ، فیتونیا، کراسولای نقره‌ای، چمن هلکسین، تیلاندسیا یا گیاه هوایی و سرخس عنکبوتی استفاده کنید. فقط نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که از گیاهانی با شرایط نگهداری تقریبا یکسان استفاده کنید.
 • ابزار باغبانی (سایز کوچک): وجود این ابزار کار شما را برای ساخت تراریوم آسان‌تر می‌کند.
صفر تا صد آموزش ساخت تراریوم در منزل و نکات مربوط به آن

از کجا شروع کنید

برای ساخت تراریوم گام‌های زیر را دنبال کنید.

1. ریختن سنگریزه‌ها برای ساخت تراریوم

سنگ ریزه‌ها را داخل ظرف شیشه‌ای خود بریزید. درباره این که چه حجمی از سنگ‌ریزه‌ها برای تراریوم موردنیاز است، باید بگوییم به تناسب ابعاد و حجم هرظرف مقدار سنگریزه موردنیاز متفاوت است. اگر از یک ظرف شیشه‌ای متوسط با عرض و ارتفاع تقریبا یکسان استفاده می‌کنید، تا جایی که ارتفاع سنگ ریزه‌ها به ½ اینچ برسد کافی است.

صفر تا صد آموزش ساخت تراریوم در منزل و نکات مربوط به آن

2. ریختن ذغال فعال روی سنگ‌ها

در این مرحله یک لایه بسیار نازک، ذغال فعال روی سنگ ریزه‌ها بریزید. به‌طوری‌که سنگ‌ریزه‌ها چندان مشخص نباشند.

صفر تا صد آموزش ساخت تراریوم در منزل و نکات مربوط به آن

3. اضافه‌کردن لایه ضخیم خاک

در گام سوم نوبت اضافه کردن مهم‌ترین چیز، یعنی خاک گل می‌رسد. لازم است ارتفاع خاک به حدی باشد که ریشه گیاه بتواند به خوبی در آن رشد کند. مقدار خاک موردنباز به نوع تراریوم و ارتفاع آن بستگی دارد. به‌عنوان مثال ارتفاع خاک در تراریوم‌های استوانه‌ای بیشتر از تراریوم‌های عریض است. در تراریوم زیر ارتفاع خاک تقریبا 5 تا 6 سانتی‌متر در نظر گرفته شده است.

صفر تا صد آموزش ساخت تراریوم در منزل و نکات مربوط به آن

4. انتقال گیاه به تراریوم

در این بخش باید گیاه را به تراریوم منتقل کنید. برای این کار باید از بزرگ‌ترین گیاه شروع کنید. بعد از هرس ریشه گیاه، آن را به تراریوم منتقل کنید. این که گیاه را دقیقا کجای تراریوم قرار دهید، قانون خاصی ندارد. بااین‌حال می‌توانید از یک سمت تراریوم شروع کرده و گیاهان را کنار هم تا قرار دهید. یا این‌که همه گیاهان را وسط تراریوم بکارید.

صفر تا صد آموزش ساخت تراریوم در منزل و نکات مربوط به آن

5. تزیین پس از ساخت تراریوم

انجام این مرحله اختیاری است. اگر دوست دارید یک تراریوم زیبا داشته باشید، لازم است کمی آن را تزیین کنید. برای این‌کار می‌توانید اطراف گیاهان را شن‌های رنگی یا ماسه ریخته و با وسایل مصنوعی مانند ماشین اسباب‌بازی و… تزیین کنید.

صفر تا صد آموزش ساخت تراریوم در منزل و نکات مربوط به آن

در همین مرحله ساخت تراریوم کامل می‌شود برای نگهداری و مراقبت از آن آب کافی و نور غیرمستقیم خورشید را فراموش نکنید. میزان نیاز تراریوم شما به آب یا نور، به گیاه داخل آن بستگی دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم هنگام خرید گیاه نکات مربوط به نگهداری آن را از فروشنده بپرسید.

اگر تجربه‌ای از ساخت تراریوم دارید، آن را با مخاطبان کاغذرنگی درمیان بگذارید. همچنین اگر برای چینش گل‌ها کنار هم و تزیین تراریوم خود ایده‌ای ندارید، ما در ادامه مطلب تعدادی تصویر از تراریوم‌های مختلف برای شما قرار داده‌ایم. به کمک آن‌ها می‌توانید یک تراریوم زیبا برای خود طراحی کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید