بعضی افراد فکر می‌کنند شخصیت همه انسان‌ها هنگام تولد شکل می‌گیرد. آن‌ها باور دارند شخصیت و اخلاقیات هم مانند تولد در یک زمان به‌وجود می‌آیند؛ اما درواقع اصلا این‌طور نیست. شخصیت‌ افراد قابل‌تغییر بوده و رفتارشان به‌نسبت تلاشی که برای تغییر دارند، متفاوت است. مردم می‌توانند شخصیت و جذابیتشان را ارتقا دهند و به اصطلاح کاریزما داشته باشند. در این متن راه و روش افزایش کاریزما و داشتن شخصیت دوست داشتنی را یاد می‌گیریم. با کاریزما شخصیتتان جذاب‌تر، قابل‌اعتماد‌تر خواهد بود و می‌توانید نفوذ بیشتری بر اطرافیانتان داشته باشید. با کاغذرنگی همراه باشید.

1. برای داشتن کاریزما تکرار و تمرین کنید

حتما برای شما هم پیش آمده که نسبت به بعضی افراد احساس خوشایندی داشته باشید و آگاهانه یا ناآگاهانه رفتار محترمانه و انرژی مثبتی در برابرشان داشته باشید. به‌احتمال زیاد دلیل اصلی این رفتار شما کاریزما و شخصیت کاریزماتیک موجود در وجود این افراد است. شما هم می‌توانید کاریزما داشته باشید و افراد را به‌ خود جذب کنید.

کاریزما مربوط به رفتاری است که شما از خودتان بروز می‌دهید. عکس‌العمل‌های نا‌خود‌آگاه، رفتار‌های اجتماعی، زبان بدن و… مسائلی هستند که در کاریزمای شما تاثیر می‌گذارند. به‌وجود آمدن کاریزما به رفتار شجاعانه خودتان بستگی دارد. داشتن کاریزما مستلزم رفتاری دقیق و انجام حرکاتی زیر ذره‌بین است.  اگر شما بتوانید روحیات و هیجانات خود را کنترل کنید، می‌توانید رفتارهای خود را بررسی و درصورت لزوم آن‎ها را حذف یا اصلاح کنید. به‌یاد داشته باشید شما درحال تغییر اخلاقیات خود نیستید؛ بلکه باید سبک رفتاری خود را نسبت به ارتباطات بیرونی کنترل و تنظیم کنید.

کاریزما

2. شنونده فعالی برای مخاطبتان باشید

نحوه برقراری ارتباط مهم‌ترین مساله در ایجاد کاریزماست. در برقراری ارتباط، هم می‌توانید فردی سرد و بی‌روح جلوه کنید و هم شخصیتی که جذب دیگران می‌شود؛ اما هر دوی این‌ها اشتباه است. هنگام برخورد با دیگران و شروع مکالمه با آن‌ها باید احساسی مانند تماشای تلویزیون یا گوش‌دادن به یک موسیقی را داشته باشید؛ یعنی ساکت بمانید تا افراد حرف خود را تمام کنند.

البته هیچ‌گاه نباید این مساله یک طرفه شود و شما همیشه ساکت باشید، بلکه هنگام صبحت کردن مخاطبتان، کاملا حواستان را به جملات خود فکر کنید و پاسخ‌های هوشمندانه بدهید. پاسخ‌های شما نشان‌دهنده میزان تسلط‌ بر ذهنتان است و به مخاطب نشان می‌دهد چقدر دقیق به کلام او گوش داده‌اید.

نحوه رفتار با دیگران

3. اعتماد‌به‌نفستان را بالا ببرید

هنگامی‌که با کاریزما رفتار می‌کنید، اعتمادبه‌نفس جایگاه بزرگی به شما هدیه می‌دهد؛ اما توسعه آن کار آسانی نیست. شما نمی‌خواهید متکبر باشید؛ از طرفی قصد ندارید مانند ترسوها با دیگران روبه‌رو شوید. صحبت درباره مسائلی که درباره‌شان اطلاعات کافی دارید، در افزایش اعتمادبه‌نفس موثر است. البته فراموش نکنید که نباید فقط درباره مطالب موردعلاقه خودتان صحبت کنید؛ چراکه به یک شخصیت خودپسند و کسل‌کننده تبدیل می‌شوید.

شما می‌توانید با دیگران آزادانه به گفتگو بپردازید و خود را نسبت به حرف‌هایشان کنجکاو نشان دهید. بی‌شک برای شما هم پیش آمده که هنگام مکالمه با دیگران، در مسائلی گیر کنید که هیچ دانشی از آن ندارید. اغلب افراد در این وضعیت به‌شکل دفاعی و منفی رفتار می‌کنند. اگر از “حالت دفاعی” به “حالت کنجکاوی” تغییر رفتار دهید، با علم به این واقعیت که آگاهی نسبت به آن مساله ندارید، باز هم اعتمادبه‌نفس بالایی در خود خواهید دید. مهم‌ترین چیز این است که شما، سعی بر سرپوش گذاشتن بر ناآگاهی‌تان نداشته باشید و دنبال پاسخی درست برای آن باشید.

تکرار و تمرین

4. هدفمند زندگی کنید تا کاریزما داشته باشید

مساله دیگر برای ایجاد اعتمادبه‌نفس هدف‌گذاری در زندگی است. افراد با اعتمادبه‌نفس و کاریزماتیک به‌طورحتم هدفی در زندگی دارند. نیازی نیست اهدافتان را روی پیشانی بنویسید، بلکه کافی است در ذهنتان اهداف شفافی داشته باشید و با اعتمادبه‌نفس برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید. یک علت، یک هدف یا یک چشم‌انداز را انتخاب و برای آن زندگی کنید.

افرادی که هدف دارند، برای رسیدن به آن می‌جنگند. باید آن‌قدر به هدف و اعتقادتان ایمان داشته باشید که خود را همیشه در حال دستیابی به آن تصور کنید. در هر وضعیتی به‌خود مطمئن باشید. نشان دهید که شما شک و شبهه‌هایی که بیشتر افراد به آن گرفتار هستند را ندارید. طوری عمل کنید که گویی می‌دانید کجا می‌روید، حتی اگر 100٪ مطمئن نیستید. ممکن است ندانید چه شرایطی در انتظارتان است؛ اما باید به‌گونه‌ای حرک کنید که گویی مقصد را می‌بینید.

مهم‌ترین راه برای ایجاد اعتمادبه‌نفس نداشتن موج منفی است. همه ما در لحظاتی کاری انجام می‌دهیم که بعدا به خود می‌گوییم “عجب کار احمقانه‌ای!”. آن لحظات را فراموش کنید. با فکرکردن مداوم به این کارها، رفتار شما دچار تغییر منفی و پسرفت می‌شود. مردم افراد با اعتمادبه‌نفس و هدفمند را دوست دارند؛ حتی اگر خصوصیات دیگر آن‌ها جذابیت کمتری داشته باشد.

chari

5. گفتگوی موفق را بیاموزید

افراد کاریزماتیک می‌دانند چگونه مکالمه را شروع کنند، آن را به‌درستی پیش ببرند و به بهترین شکل خاتمه دهند. اگر شما اطلاعی از شیوه صحیح صحبت‌ و برقراری مکالمه ندارید، اصلا نگران نباشید! با تمرین و تلاش می‌توانید این ویژگی را در وجود خود تثبیت کنید. به‌طورحتم کار آسانی نیست؛ اما با شجاعت برای ادامه مسیر قدم بزرگی در ایجاد کاریزما برمی‌دارید. پیش از شروع گفتگو کمی فکر کنید. در گام اول این مساله را درنظر بگیرید که آیا موضوع موردبحث باعث ناراحتی خودتان می‌شود یا خیر.

درصورتی‌که موضوع صحبت چندان جذاب به‌نظر نمی‌رسد، از آن مساله بگذرید؛ زیرا به‌احتمال زیاد طرف مقابلتان هم موضوع را دوست نداشته باشد. اگر در ادامه گفتگو مشکل دارید، استفاده از مثل‌ها، استعاره‌ها و… را امتحان کنید. به‌هرحال برای انتخاب یک مکالمه عالی دست شما باز است؛ پس فقط ساکت نباشید و همه چیز را امتحان کنید.

گفتگوی موفق

افرادی که در مکالمه حرفه‌ای رفتار می‌کنند، خوب می‌دانند چگونه افراد را راضی کنند؛ آن‌ها اغلب تجربیات خود را به‌اشتراک می‌گذارند. همچنین می‌توانید از طنز به‌عنوان ابزاری برای گفتگوی بهتر استفاده کنید. البته اگر از شوخی یا بازخورد آن اطمینان ندارید، ترجیحا انجامش ندهید! تصور کنید در جمعی که هیچ‌کس علاقه‌ای به طنز ندارد، یک نفر پشت‌ سر هم جوک بگوید؛ بی‌شک برای آن جمع، هیچ‌ چیزی غیرقابل تحمل‌تر از او نخواهد بود.

اما بالعکس، یک کمدین که نسبت به افراد حاضر در مجلس شناخت دارد، بسیار کاریزماتیک و جذاب است. زمانی‌که شوخ‌طبعی در مکان و روش درست استفاده شود، می‌تواند شما را به فردی دوست‌داشتنی در جمع تبدیل کند.

برای گفتگوی بهتر پرسش و پاسخ را فراموش نکنید. شخصی که سؤال می‌پرسد، جریان صحبت در جمع را کنترل می‌کند. البته افرادی که سوالات منطقی می‌پرسند، به‌طورحتم افرادی باهوش به‌نظر می‌رسند. تنها کافی است از سوالات شخصی و بی‌ربط بپرهیزید.

گفت و گوی شاد برای داشتن شخصیت کاریزما

6. برای کاریزما ارتباط چشمی موثر را تمرین کنید

گاهی اوقات تماس چشمی خوب می‌تواند بیش از هر کلمه‌ای ارتباط برقرار کند. ارتباط چشمی موثر نشان می‌دهد شما به حرف‌های مخاطبتان گوش می‌دهید و برایش اهمیت قائل هستید. نگاه‌کردن مداوم شما به پایین حسی از بی‌علاقگی به طرف مقابلتان می‌دهد. سعی کنید حداقل برای یک ثانیه هم که شده، ارتباط چشمی را بیش‌ازحد معمول نگه دارید. باگذشت زمان، متوجه می‌شوید افراد با احساساتشان به نگاه‌های شما پاسخ می‌گویند.

چگونگی برقراری تماس چشمی به‌اندازه مداومت در این کار مهم است. اگر مطمئن نیستید با نگاه‌کردن به طرف مقابل چه اتفاقی می‌افتد یا چگونه به صورت فرد مقابل نگاه کنید، بهترین راهکار نگاه به رنگ چشمان طرف مقابل است. با خیره‌شدن به چشم‌ها، ارتباط چشمی اتفاق می‌افتد؛ بدون اینکه متوجه باشید!

ارتباط چشمی مؤثر

7. زبان بدن خود را پرورش دهید

افراد کاریزماتیک احساسات خود را به روش‌های مختلف ابراز می‌کنند. استفاده از زبان بدن برای تأکید و تقویت احساسات یا صحبت می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما کند. بی‌شک افرادی که بدون هیچ حالت خاصی ایستاده‌اند، کم‌ترین جذابیت ممکن را در جمع دارند. مهم‌ترین اصل در زبان بدن این است که همیشه لبخند بزنید. لبخندزدن به افرادی که عصبانی یا بی‌علاقه به‌نظر می‌رسند، بسیار موثرتر از خندیدن میان انسان‌های خندان است.

البته زبان بدن فقط لبخند و واکنش‌های مثبت نیست؛ بلکه واکنش‌های منفی را هم می‌توان اجرا کرد. شاید زبان بدن منفی و پرکنایه برای بار اول مشکلی به‌وجود نیاورد، اما با ادامه‌دادن آن به‌مرور زمان دوستان و نزدیکانتان را ازدست می‌دهید. با گفتن حرف‌های پر از نیش‌وکنایه و زبان بدن تحقیرآمیز نمی‌توان شخصیتی کاریزماتیک داشت.

چگونه کاریزما را تمرین کنید

8. کاریزما را از دیگران یاد بگیرید

شما می‌توانید خصوصیاتی را که در دیگران مشاهده می‌کنید، یاد بگیرید. مشاهده، مهم‌ترین عامل درمورد کاریزما است. البته نیازی به کپی‌کردن حرکات دیگران ندارید، بلکه باید روش اجرای آن‌ها را یاد بگیرید. حرکات را مشاهده، تمرین و اصلاح کنید تا با اخلاقیات خودتان متناسب شود.

راهنمایی گرفتن از بقیه افراد در داشتن کاریزما

بی‌شک با اجرای موبه‌موی نکاتی که گفته شد، می‌توانید همه مشکلات را برای داشتن کاریزما از سر راهتان بردارید! اما فراموش نکنید مهم‌ترین مسئله در داشتن شخصیت کاریزماتیک‌، پذیرش شخصیت واقعی خودتان است. شما زمانی توان اصلاح مشکلات را دارید که آن‌ها را بشناسید. پس بیشتر در راه شناخت و اصلاح رفتار خود تلاش کنید و آنچه که هستید را بپذیرید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید