آرزوی هر زن این است که در شغل و زندگی شخصی خود موفق باشد. در قسمت قبل راه‌‎های کسب موفقیت در زندگی شخصی را بیان کردیم. اگر شما نیز مانند همه علاقه‌مند به موفقیت در کار خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم به‌طور کامل این مطلب را خوانده و به راه‌های گفته شده عمل کنید. با کاغذرنگی همراه باشید.

همچنین می‌توانید بخش اول این مطلب، چگونه یک زن موفق و مستقل باشیم را مطالعه کنید.

1. یک لیست از اهداف تعیین کنید

همانطور که برای زندکی شخصی خود این لیست را تهیه کردید، باید اهداف زندگی کاری خود را نیز تعیین کنید. با تعیین اهداف کوتاه، میان و بلندمدت برای خود، می‌توانید برای رسیدن به آرزوها راه آسان‌تری را پیش بگیرید. اهداف خود را روی کاغد بنویسید. این کار می‌تواند به یادآوری اهداف شما کمک کند.

به‌عنوان مثال بنویسید: من باید یک دوره را کنار یک سردبیر به‌عنوان کارآموز سپری کنم (هدف کوتاه‌مدت)، پس از گذراندن دوره کارآموزی می‌خواهم به استاد زبان انگلیسی تبدیل‌شوم (هدف میان‌مدت)، بعد گذشتن از دوره کارآموزی و اخذ مدرک استادی، باید به‌عنوان سردبیر شروع به‌کار کنم (هدف بلندمدت).

اهداف خود را نسبت به وقایع و شرایط به‌روز کنید تا بتوانید آن‌ها را انجام دهید. یک یا دوبار در سال اهداف خود را بررسی کنید تا اطمینان پیدا کنید این اهداف هنوز معقول و دستیافتنی هستند. همچنین درصورت لزوم موارد جدیدی را به آن‌ها اضافه کنید.

مشاوره گرفتن از همکار یا رئیستان می‌تواند کمکتان کند. اهداف غیرمعقول را در فهرست خود قرار ندهید. این موضوع نه‌تنها باعث اضطراب بی‌مورد می‌شود، بلکه ممکن است راه شما برای رسیدن به بقیه هدف‌ها را مشکل کند. به‌عنوان مثال اگر به‌تازگی در اتاق نامه‌ها کار کرده‌اید، باید بدانید این تجربه با کار کردن در بخش اجرایی متفاوت است. صحبت با هم‌کلاسی یا سرپرست مورداعتماد شما می‌تواند از اضطراب و نگرانی‌هایی که ممکن است در رابطه با اهداف‌کاری پیش‌روی‌تان قرگیرد، جلوگیری کند.

چظور موفق باشیم موفقیت

2. نسبت‌به توانمندی‌هایتان آموزش ببینید

با یادگیری مطالبی که مطابق با علاقه و شغل شما هستند و آموزش آن‌ها به دیگران، در کار خود موفق خواهید شد. شما باید تحصیلات خود را در رشته‌ای منطبق با شغلتان افزایش دهید تا رتبه کاری شما ارتقا پیداکند. راه‌های زیادی برای بالابردن سطح اطلاعاتتان درباره کار وجوددارد. کافیست درباره پیش‌نیازهای شغل خود تحقیق کنید. به‌طور مثال الزامات برای یک استاد دانشگاه مدرک دکترا و برخی آموزش‌ها برای حضور و مدیریت کلاس است. اگر بخواهید یک برنامه‌ریز و تامین‌کننده تدارکات برای مجالس باشید، بیشتر به دوره‌های آموزشی نیاز دارید نه مدارک تحصیلی!

مفاهیمی که به صورت عملی فرامی‌گیرید بسیار ارزشمند است. به‌طور مثال کار به عنوان دستیار ویرایشگر در یک مجله می‌تواند به شما برای تبدیل شدن به یک ویرایشگر کمک‌کند.

چظور موفق باشیم موفقیت

3. در کار حرفه‌ای خود اعتماد به‌نفس داشته‌باشید

دو ویژگی افراد موفق این است که نه‌تنها اعتماد به‌نفس دارند، بلکه معتقدند موفق خواهند شد. با رشد اعتمادبه‌نفس در خودتان، به‌سادگی می‌توانید مسیر موفقیت را هموار سازید. اگر به‌ این دلیل اعتماد به‌نفس ندارید که همکاران شما موفق‌تر هستند، برای دستیابی به موقعیت شغلی بهتر، به‌دنبال آموزش‌های بیشتری باشید. همچنین شما می‌توانید با رئیس یا همکار خود مشورت کنید. به‌طور حتم این کار به شما کمک می‌کند تا اعتماد به‌نفس خود را افزایش‌دهید.

این را در نظر داشته‌ باشید حتی با وجود اعتماد به‌نفس امکان شکست وجود دارد. چون شکست بخشی از راه موفقیت است. اگر زندگی‌نامه افراد موفق مانند استیوجابز، بیل‌گیتس و… را نیز مطالعه‌کنید، متوجه این موضوع خواهید شد.

چظور موفق باشیم موفقیت

4. عاشق کار خود باشید و آن‌را با شور و هیجان انجام‌دهید

شما نمی‌توانید موفق باشید، مگر این‌که به شغل خود علاقه‌مند باشید. اگه شما به‌اجبار و بدون علاقه مشغول به‌کاری شوید، راه سخت‌تری برای موفقیت خواهید داشت. چراکه انجام کاری که به آن علاقه ندارید، باعث می‌شود  آن‌را بیهوده بدانید. این طرز فکر باعث می‌شود شما نسبت به وظایف خود بی‌تفاوت باشید.

چظور موفق باشیم موفقیت

5. ریسک‌پذیر باشید

شما برای موفقیت در شغلتان باید ریسک کنید. این کار می‌تواند به موفق‌شدنتان سرعت ببخشد. به‌عبارت دیگر نباید با عجله و بدون فکر تصمیم بگیرید، بلکه باید با فکر و برنامه‌ریزی خطر کنید. به‌عنوان مثال، شاید به محل کار فعلی خود علاقه‌مند باشید، اما فضا و فرهنگ سازمانی آن را دوست‌ نداشته‌ باشید. هنگامی که یک فرصت شغلی با شرایط ایده‌آل شما فراهم شد، با ارزیابی و مشورت تصمیم بگیرید که کار در محل جدید به‌نفع شماست یا ضررتان.

چظور موفق باشیم

6. در برقراری ارتباط موثر باشید

باتوجه به اینکه محیط کار در حال پیش‌‍‌روی به‌سمت کارتیمی است، مهارت برقراری ارتباط موثر و مثبت باهمکاران اهمیت زیادی برای موفقیت در کار دارد. برای اینکه ارتباط موثری برقرار کنید، باید موارد مختلفی مانند خوب گوش‌دادن، مودب‌بودن و توانایی ابراز تشکر و تقدیر را داشته باشید.

شما باید بتوانید یک شنونده برای همکاران خود باشید، حتی اگر آن‌ها این‌کار را برای شما انجام نمی‌دهند. گوش‌دادن به نیازها یا مشکلات اشخاص به برقراری ارتباط با افراد کمک می‌کند که این مساله باعث می‌شود سرعت موفقیت شما کمی بیشتر شود.

همیشه با ادب باشید، حتی اگر اطرافیان با شما این‌گونه رفتار نکنند. اصطلاح (با عسل می‌توانید بیشتر از سرکه زنبور بگیرید.) چیزی است که شما می‌توانید در زندگی کاری خود اعمال و نتیجه مثبت آن‌ را لمس کنید. مودب بودن حتی به دادن خبر بد هم مرتبط می‌شود.

برای مثال موقع اخراج یکی از کارمندانتان اول موضوع مثبت را مطرح کنید، سپس حرف‌های خود را به‌سمت مساله منفی (اخراج) ببرید و پس از آن دوباره درباره یک موضوع خوشایند یا مثبت صحبت کنید.

همچنین از همکاران خود قدردانی و تشکرکنید. توجه به کسی که از شما حمایت کرده، برای برقراری یک رابطه کاری خوب بسیار  مهم است. قددردانی از حمایت دیگران نه‌تنها حس خوبی را به طرف مقابل شما منتقل می‌کند، بلکه نشان‌گر این است که شما برای زحمات آن شخص ارزش زیادی قائل هستید. این کار باعث ایجاد یک رابطه شخصی عمیق بین شما و همکارانتان می‌شود.

چظور موفق باشیم موفقیت

7. روابط کاری خوب را پرورش دهید

بدون داشتن روابط‌کاری مثبت با همکاران، در کارتان موفق نخواهید شد. بنابراین مهم است که در طول زمان، روابط کاری خود را حفظ کرده و گسترش دهید. بخشی از پرورش روابط مثبت، داشتن یک مجموعه از افراد مورداعتماد است. همکاران و دوستانی که بتوانید به آن‌ها اعتماد کنید به شما کمک می‌کنند تا موفق شوید. این مجموعه نه تنها در کار فعلی شما، بلکه میان همکاران سابق یا افرادی که در آینده با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید هم می‌تواند به شما کمک کند.

داشتن یک مربی با سابقه در حیطه کاری شما ایده خوبی است. او می‌تواند راهنمایی‌های ارزشمندی درباره ریسک کردن، رفتار با همکاران یا بهبود مهارت‌های کاری در اختیار شما بگذارد. همچنین بهتر است از همکاران‌ خود کمتر انتظار داشته‌ باشید. داشتن انتظار بیجا می‌تواند به‌طور جدی روی روابط کاری شما اثر منفی بگذارد و راه موفقیت شما را سخت کند.

چظور موفق باشیم موفقیت

8. استراحت کنید و تعطیلات داشته‌ باشید

صرف زمان بیرون از محیط‌کار از 10 دقیقه تا یک روز کامل برای پیشرفت و موفقیت شما اهمیت زیادی دارد. دور بودن از محیط کار باعث شادابی شما می‌شود و کمک می‌کند ذهن و جسم شما برای طی کردن مسیر موفقیت تازگی و طراوت پیداکند. همچنین علاوه‌‌بر تعطیلات، در طول روز هم نیاز به تایمی برای جدایی از کار دارید.

این استراحت‌های روزانه به ذهن و بدن شما تازگی می‌بخشد. اگر در طول روز ساعتی را قدم بزنید، به شما برای افزایش آمادگی جسمانی به‌منظور صرف وقت در محل کار کمک زیادی می‌کند. تعطیلات سالانه نیز برای شما بسیار مهم است. همان‌طور که استراحت‌های روزانه و هفتگی اهمیت دارند، شما باید چند روز در طول سال از فضای کاری فاصله بگیرید تا ذهنتان آماده ادامه مسیر موفقیت شود.

چظور موفق باشیم موفقیت

شما با انجام این کارهای به‌ظاهر ساده می‌توانید در کار خود موفقیت‌های خوبی کسب کنید. اگر پیشنهادی درمورد روش‌های گفته شده دارید، آن را با ما در کاغذرنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید