موفقیت خواسته قلبی هر انسان به‌ویژه زنان و دختران جوان است. اگر شما هم دغدغه رسیدن به حس شادکامی و موفقیت را دارید، به‌احتمال زیاد برایتان جای سوال دارد که چگونه باید از شکست خوردن در امور مختلف اجتناب کرد؟ ما در این مطلب قصد داریم با بررسی بعضی نکات، عوامل رسیدن به موفقیت را بشناسیم. با کاغذرنگی همراه باشید.

همچنین می‌توانید بخش دوم این مطلب، چگونه یک زن شاغل موفق باشیم را مطالعه کنید.

1. برای موفقیت شخصی برنامه‌ریزی کنید

برای موفقیت در زندگی شخصی، کاری و… تعیین اهداف ایده خوبی است. با مشخص کردن اهداف کوتاه مدت، میانی و بلند مدت در مسیر موفقیت قرار خواهید گرفت. اهداف خود را روی کاغذ یادداشت کنید. این کار باعث افزایش میل و تلاش شما می‌شود. سپس آن‌ها را نسبت به شرایط تغییر دهید تا برای برآورده کردن‌شان امکانات و راحتی بیشتری داشته‌ باشید. بهتر است برنامه‌ریزی خود را بیش از دوبار در سال مورد ارزیابی قراردهید تا مطمئن شوید هنوز قابل دستیابی هستند یا لازم است تغییراتی در آن‌ها ایجاد کنید.

تعیین اهداف غیر واقعی و دست‌نیافتنی علاوه‌بر اینکه باعث اضطراب می‌شود، می‌تواند موفقیت و توانایی شما برای رسیدن به اهداف دیگر را هم مختل کند. در صورت لزوم برای انتخاب اهداف شخصی و مقابله با اضطراب‌های آن باید با یک مشاور و راهنمای خوب صحبت و مشورت کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم فهرستی از کارهایی که برای دستیابی به اهداف خود انجام داده‌اید، بنویسید. پس از مرور فهرست فعالیت‌ها و اهداف خود، احتمال دارد به موارد جدید بربخورید که می‌توانید آن‌ها را هم به لیست خود اضافه کنید.

موفقیت و برنامه ریزی

2. اعتمادبه‌نفستان را حفظ کنید

بی‌شک دو ویژگی مشترک در افراد موفق اعتمادبه‌نفس بالا و اعتقاد قلبی‌ برای دستیابی به نتیجه مطلوب است. بنابراین شما هم به‌راحتی با پرورش اعتمادبه‌نفس خود وارد جاده پر پیچ‌وخم موفقیت می‌شوید. اگر به‌دلیل موفقیت دیگران از خود ناامید شده و اعتمادبه‌نفس‌‌تان را از دست داده‌اید، باید سرعت‌تان را برای دستیابی به موفقیت در هریک از حوزه‌های زندگی بیشتر کنید.

به‌طور مثال دوست یا همکار شما وضعیت شغلی بهتری نسبت به شما پیدا کرده است. اگر این موضوع باعث کاهش اعتماد‌به‌نفس شما شده، باید وقت و انرژی بیشتری برای کسب دستاوردهای ممکن داشته باشید. البته این نکته مهم را هم فراموش نکنید که شکست و ناکامی بخش جدایی‌ناپذیر دستیابی به موفقیت هستند. برای مثال بد نیست بدانید نویسنده مجموعه کتاب‌های هری پاتر (جی کی رولینگ) پیش از این‌که چنین موفقیت بزرگی کسب کند، در زندگی و حرفه خود شکست‌های زیادی را تجربه کرده‌ است.

افزایش اعتماد به نفس

3. برای موفقیت از دیگران انتظار کمک زیادی نداشته‌ ‎باشید

هنگامی که برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنید، باید به خودتان اعتماد داشته باشید. در مسیر تلاش برای رسیدن به اهداف باید از خودتان انتظار کمال داشته‌ باشید نه از دیگران! در اغلب اوقات درخواست کمک بی‌جای شما از دیگران باعث اختلال در عملکردتان و درنتیجه دوری اطرافیان از شما می‌شود. انتظار از دیگران می‌تواند به‌طور جدی تاثیر منفی روی روابط شما بگذارد. بنابراین به خودتان متکی باشید و از دیگران انتظار کمک نداشته باشید.

کاهش انتظارات از دیگران

4. رابطه شخصی عمیق داشته‌ باشید

در اطراف خود دوستانی واقعی و همکارانی را نگه‌ دارید که لحظات خوبی را با آن‌ها سپری کرده‌اید؛ چراکه این کار باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما می‌شود. همچنین این افراد می‌توانند کمک بیشتری به بالابردن سطح موفقیت شخصی و کاری شما بکنند. البته کنار ارتباط با دوستان، همکاران و خانواده، وجود یک شخص حامی کنار شما بسیار مهم است. شخصی حامی و همراه شما می‌تواند اعتمادبه‌نفس‌تان را بالا برده و باعث ایجاد انگیزه بیشتر شود.

علاوه‌براینکه با احساس قدردانی و ابراز محبت می‌توانید روابط پایدار و قدرتمندی داشته باشید، باید به‌طورویژه فردی را برای دوستی و صمیمیت انتخاب کنید که انگیزه‌بخش، شتابدهنده و حامی معنوی شما باشد تا مانع توقف شما در مسیر پیروزی بشود.

موفقیت با روابط عاطفی

5. از جسم و ذهن خود برای موفقیت حفاظت کنید

اگر از سلامت جسم و روح خود مراقبت نکنید، رسیدن به موفق برایتان سخت می‌شود. ورزش یک راه عالی برای کاهش استرس است که اندروفین‌ها و انرژی‌ بدن را افزایش می‌دهد. همچنین دو بار پیاده‌روی کوتاه مدت در روز به بدن و ذهن شما احساس تازگی می‌دهد. به‌عنوان مثال چهار تا پنج کیلومتر پیاده‌روی روزانه کمک ‌می‌کند تا درباره مسائل شخصی و کاری بهترین راهکار را انتخاب کنید.

بد نیست بدانید برخلاف تصور اغلب افراد جامعه شبکه‌های اجتماعی روی سلامت روان و جسم افراد تاثیری منفی دارد. بسیاری از افراد به‌دلیل سرگرمی با شبکه‌های پیام‌رسان زمان کافی برای ورزش و حفظ سلامتی خود صرف نمی‌کنند؛ اما با یک برنامه‌ریزی درست می‌توانید همچنانکه از این سرگرمی لذت می‌برید، برای سلامتی‌تان وقت بگذارید. به‌طور مثال از ساعت 10 شب به‌مدت دو الی سه ساعت همه وسایل الکترونیکی را خاموش کرده و وقت خود را کنار عزیزانتان بگذرانید تا ذهنتان قوی بماند. همچنین می‌توانید به جای وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی، ورزش کنید تا آمادگی جسمانی بیشتری داشته باشید.

موفقیت با ورزش

6. امور مالی خود را بررسی کنید

اگر دخل‌وخرج شما با هم هماهنگ نباشند، رسیدن به موفقیت برای شما دشوار می‌شود. با کنترل مباحث مالی نه‌تنها می‌توانید اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید، بلکه خودبه‌خود راه‌هایی برای کسب موفقیت بیشتر پیدا می‌کنید. بررسی میزان درآمد و مقدار مخارج روی همه ابعاد زندگی شما تاثیر خواهد داشت. کمی تامل و بررسی وضعیت مالی پیش از خرید اقلام مختلف، کمک بزرگی برای شما خواهد بود.

به‌طور مثال اگر در ماه 2 میلیون تومان درآمد دارید، خانه‌ای را برای سکونت انتخاب نکنید که اجاره ماهیانه آن 1 میلیون و 500 هزار تومان باشد. پس‌انداز پول یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت بیشتر محسوب می‌شود. شما باید مقداری پس‌انداز برای اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی یا تفریحات بزرگ داشته باشید.

بررسی امور مالی و دسترسی به موفقیت

به‌عنوان یک زن برای موفقیت پیش از هرچیز باید روی خودتان کار کنید. هرچه جسم و ذهن سالم‌تری داشته باشید، توانایی بیشتری هم برای دستیابی به موفقیت خواهید داشت. همچنین روابط قوی یا افراد ارزشمند و توجه به استقلال مالی مانند سکوی پرتابی است که می‌تواند زمینه را برای رسیدن به پیروزی‌های بزرگ فراهم کند. به‌نظر شما چه عوامل دیگری در موفقیت زنان ما تاثیرگذار خواهند بود؟

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید