خلاصه مطلب

در این مطلب از کاغذ رنگی قصد داریم برایتان از داستان فیلم پر طرفدار هری پاتر بگوییم؛ اینکه از کجا شروع شد و چرا به این اندازه محبوبیت پیدا کرد. این فیلم در هشت قسمت ساخته شده و هر کدام از قسمت‌های آن یک کارگردان دارد. در آخر برای آشنایی بیشتر با این فیلم جذاب و دیدنی، خلاصه‌ای از داستان فیلم را مطرح کرده‌ایم.

موفقیت تاریخی مجموعه کتاب‌های هری پاتر و فیلم‌های آن دلایلی بودند که ما را به نوشتن این مطلب ترغیب کردند. در بخش فیلم رنگی کمی به این شخصیت دوست‌داشتنی می‌پردازیم. درادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

مجموعه فیلم هری پاتر

مجموعه فیلم هری پاتر روایت‌گر پسری یتیم با همین نام است که پدر و مادرش در دوران نوزادی، به‌دست یک جادوگر سیاه به نام ولدمورت کشته شده‌اند. هری تنها باز مانده خانواده پاتر و در واقع تنها کسی است که از مرگ در امان مانده است.

کل داستان این فیلم حول شخصیت‌های اصلی فیلم یعنی هری پاتر و دوستانش، هرماینی گرنجر و رون ویزلی می‌چرخد و زندگی آن‌ها از خردسالی تا بزرگسالی و قرار گرفتن‌شان در جنگی نابرابر را روایت می‌کند. این مجموعه فیلم گذشته از سکانس‌های فوق‌العاده جذاب و مهیج خود، مفاهیمی مثل عشق، امید و همبستگی را نشان می‌دهد. درواقع داستان هری پاتر، داستان دوستی، امیدواری، همبستگی و قدرت فوق‌العاده افرادی با سرشت نیک برای پیروزی در مقابل سختی‌ها و گذر از تاریکی‌هاست.
 • کارگردانان: کریس کلمبوس، آلفونسو کوارون، مایک نیوول، دیوید یتس
 • نویسنده: جی کی رولینگ
 • ژانر: عملی-تخیلی
 • تاریخ‌ اکران: 2001 تا 2011
 • رده سنی: کودکان، نوجوان و جوانان
 • کشور سازنده: بریتانیا

بازیگران

نمایش همه
 • دنیل ردکلیف
 • آلن ریکمن
 • روپرت گرینت
 • اما واتسون
 • رالف فاینس

داستان از قطار پرازدحام منچستر به لندن شروع شد!

هری پاتر برای اولین در سال 1990 در قطار پرازدحام منچستر به لندن به ذهن جی‌کی‌رولینگ راه پیدا کرد. او هرگز تصور نمی‌کرد این رمان تخیلی بتواند به یکی از پرطرفدارترین کتاب‌های تاریخ تبدیل شود و برای او ثروت و شهرتی غیرقابل تصور را به‌ارمغان آورد. جی‌کی‌رولینگ در این‌باره می‌نویسد:

من از سن شش سالگی تقریبا به‌طور مستمر چیزهایی می‌نوشتم؛ ولی هرگز علاقه‌ آن‌چنانی به خلق یک ایده نداشتم. در خلال چهار ساعت تاخیر قطار به‌سادگی نشستم و به‌فکر فرو رفتم. کم‌کم همه جزئیات در ذهنم شکل گرفتند. تصویر پسرکی لاغر و نحیف با موهای پَرکلاغی و عینکی روی چشمانش که نمی‌داند یک جادوگر است، برای من بیشتر و بیشتر شکل واقعیت به‌خود می‌گرفت…

شاید این تجربه بتواند تلنگری باشد که همیشه چیزهای خارق‌العاده از طی‌کردن راه‌های دشوار و پرپیچ‌وخم به‌دست نیامده‌اند. گاهی اوقات در کمال سادگی و فقط با دریافتن لحظه‌ای که در ذهن می‌گذرد، می‌توان عجایبی خلق کرد که تا جهان برپا است سخن از آن باشد.

هری پاتر

از جی کی رولینگ تا برادران وارنر

محبوبیت بیش از اندازه مجموعه کتاب‌های هری پاتر، برادران وارنر را به فکر ساخت اقتباسی از این مجموعه انداخت. سرانجام پس از انتشار کتاب هری پاتر و سنگ جادو کمپانی برادران وارنر حق ساخت اقتباس از روی رمان را در سال 1999 به‌قیمت یک میلیون یورو خریداری کرد.

این فیلم در هشت قسمت به ترتیب از اول به آخر با نام‌های هری پاتر و سنگ جادو، تالار اسرار، هری پاتر و زندانی آزکابان، جام آتش، هری پاتر و محفل ققنوس، شاهزاده دورگه و هری پاتر و یادگاران مرگ 1 و 2 ساخته شد.

هری پاتر

تقریبا می‌توان گفت ساخت هریک از قسمت‌های هشت‌گانه این کتاب را یک کارگردان برعهده داشته است. کارگردانی هری پاتر و سنگ جادو و هری پاتر و تالار اسرار را کریس کمبلوس، زندانی آزکابان را آلفونسو کوارون، جام آتش را مایک نیوول و سه قسمت آخر یعنی هری پاتر و شاهزاده دو رگه و یادگاران مرگ 1 و 2 را دیوید یاتس برعهده داشته است.

در سال 2001 اولین قسمت از این مجموعه یعنی هری پاتر و سنگ جادو روی پرده نمایش رفت و سرانجام پس از گذشت 10 سال در سال 2011 با آخرین قسمت یعنی هری پاتر و یادگاران مرگ 2 به کار خود پایان داد.

محبوبیت ماندگار روایتی که در یک لحظه شکل گرفت

مجموعه فیلم هری پاتر از 50 فیلم پرفروش تاریخ هستند. قسمت آخر آن یعنی هری پاتر و یادگاران مرگ 2 هشتمین فیلم‌ پرفروش تاریخ بود. این فیلم زمان خود رکورد سریع‌ترین فروش را داشت و درکل ۱٬۳۴۱٬۵۱۱٬۲۱۹ دلار فروخته است.

خلاصه داستان

داستان فیلم هری پاتر روایت‌گر پسری یتیم با همین نام است که در دوران نوزادی پدر و مادرش (که  هر دو جادوگر بوده‌اند) به‌دست یک جادوگر سیاه به نام ولدمورت کشته شده‌اند. هری پاتر از آن زمان در خانواده خاله‌اش بزرگ شده و زندگی می‌کند. در سن 11 سالگی یک نامه از طرف هاگوارتز برای هری فرستاده می‌شود؛ اما خانواده خبیث خاله هری بدون اطلاع او نامه را پاره می‌کنند.

باوجوداین فرستادن نامه‌ها از طرف مدرسه جادوگری پایان نمی‌یابد و تا جایی پیش می‌رود که خانه هری نامه‌باران می‌شود. خباثت خانواده خاله هری پایان ندارد و همچنان هری پاتر از رفتن به مدرسه هاگواترز محروم می‌ماند.

تا این‌ که هری پاتر در شب تولد 11 سالگی خود پس از دریافت نامه‌های مکرر از مدرسه هاگوارتز، از طرف روبیوس هاگرید به مدرسه دعوت شده و به محلی می‌رود که به آن‌جا تعلق دارد. پس از ورود هری پاتر به مدرسه هاگوارتز لحظات مبارزه او با قاتل پدر و مادرش یعنی ولدمورت آغاز می‌شود.

در هر قسمت از فیلم، هری چالش جدیدی در مقابل خود می‌بیند. او حل‌کننده یک جریان مرموز و غیرطبیعی است. درطول فیلم کاراکترهای منفی سعی در مقابله با هری پاتر را دارند؛ اما مطابق میل بیننده هربار هری با کمک دوستان خود یعنی رون ویزلی و هرماینی گرنجر درصدد حل مشکل بر می‌آید. البته همیشه هم فیلم آن‌طور که بیننده انتظار دارد، پیش نمی‌رود.

هری برای مبارزه‌ای که ناخودآگاه در آن وارد شده، عزیزان زیادی را از دست می‌دهد. جریان فیلم به‌همین روال پیش می‌رود؛ تاجایی‌که در قسمت‌های آخر هری پاتر با نقش منفی اصلی فیلم یعنی لرد ولدمورت و همراهان مستقیما وارد جنگ و مبارزه می‌شود. درنهایت با نابودی ولدمورت و بازگشت آرامش به شهر فیلم به‌پایان می‌رسد.

آتش عشقی که تحت هرشرایطی جریان دارد

هری پاتر ترکیبی از دلهره، ترس، هیجان، شادی و عشق است. البته عشق در این فیلم حرف اول را می‌زند؛ عشقی که برای ماندن و بقای معشوقش فدا می‌شود. ازاین‌رو صحنه‌های متعددی در فیلم وجود دارد که کاراکترهای فیلم برای حفظ عزیزان خود از جان خودشان می‌گذرند.

زیباترین سکانس عاشقانه فیلم را یکی از شخصیت‌های منفی فیلم یعنی سورس اسنیپ بازی می‌کند. صحنه عجیبی که تصوری غلط، برملا شده و دشمنی جای خود را به عشق می‌دهد. پرداختن به اینکه در این سکانس دقیقا چه اتفاقی می‌افتد را برعهده شما می‌گذاریم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت پاسخ این سوال یک‌بار از اول تا آخر مجموعه فیلم‌های هری پاتر را تماشا کنید.

مجموعه‌ای فانتزی اما معناگرا

درجریان فیلم می‌توان به‌خوبی معناگرایی علاوه‌بر فانتزی بودن آن را مشاهده کرد. به‌طوری‌که این فیلم صرفا برای سرگرمی و نمایش یک داستان تخیلی ساخته نشده و حاوی پیام‌های اخلاقی بسیاری است. یکی از شاخص‌ترین معناهایی که درطول فیلم سعی شده به‌نمایش گذاشته شود، جنگ حق علیه باطل است. با وجود قدرت بیشتر باطل، همواره حق پیروز میدان است.

سخن پایانی

مجموعه فیلم هری پاتر از آن دسته فیلم‌هایی است که قطعا ارزش یک‌بار دیدن را دارد. بنابراین از تماشای آن پشیمان نخواهید شد؛ تاجایی‌که حتی راغب می‌شوید در فرصتی دیگر دوباره به تماشای آن بنشینید. بنابراین اگر تاکنون این مجموعه فیلم‌ها را ندیده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت این‌کار را انجام دهید.

امیدواریم این مطلب موردپسند شما واقع شده باشد. منتظر نظرات شما در کاغذرنگی خواهیم بود.

اشتراک گذاری:
نظرات (2)

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید