خلاصه مطلب

ناخن‌ها شاید یکی از اعضای بسیار کوچک بدن باشند، اما یکی از بزرگ‌ترین تاثیرات را روی زیبایی دست‌ها می‌گذارند. در این مطلب نکاتی را برای حفظ سلامت وترمیم ناخن‌ها مطرح کرده‌ایم.

از گذشنه تا کنون زیبایی و آراستگی ظاهری در مردم سراسر دنیا اهمیت زیادی داشته است. اغلب افراد به ویژه بانوان هنگامی که دورهمی یا مناسبت‌های مهمی پیش رو دارند، قبل از هر چیزی دغدغه انتخاب لباس و آراستگی ظاهر را دارند. ناخن‌ها هم بخش جزیی اما مهم از چرخه زیبایی محسوب می‌شود که گاهی با شکستگی و گاهی با تغییر شکل مانع کامل شدن زیبایی شماست. در ادامه‌ این مقاله از کاغذرنگی روش‌هایی برای ترمیم ناخن آسیب دیده و دلایل آسیب دیدگی آن را گفته‌ایم.

عواملی که باعث آسیب ناخن می‌شود؟

قبل این‌که بدانید ترمیم ناخن آسیب دیده چگونه است، بهتر است عواملی که باعث این اتفاق می‌شوند را بشناسید و از آن‌ها جلو گیری کنید. عوامل آسیب ناخن‌ها به دو دسته داخلی (مشکلات جسمی) و خارجی (محیط اطراف) تقسیم می‌شوند که در ادامه درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

ترمیم ناخن آسیب دیده

1. شناسایی عوامل آسیب‌زای داخلی برای ترمیم ناخن آسیب دیده

طبق گفته متخصصان پوستی احتمال اینکه ناخن‌های شما به دلیل عوامل داخلی و مشکلات جسمی آسیب ببینند، بسیار کم است؛ اما شناخت این عوامل به شما کمک می‌کند هیچ گاه به این مشکلات دچار نشوید.

از جمله عوامل داخلی که باعث آسیب ناخن‌ها می‌شوند، کمبود ویتامین‌های ضروری در بدن یا ضعف جسمانی است. برای اینکه متوجه شوید دلیل آسیب‌دیدگی ناخن مربوط به داخل بدن است یا نه؛ روش‌های زیادی وجود ندارد؛ اما یک نکته کمک بسیاری به شما می‌کند. فعل و انفعالات بدن که به ناخن‌ها آسیب می‌رسانند، تاثیر زیادی بر ناخن‌های پا دارند. پس شما می‌توانید با بررسی شرایط ناخن‌های پا تا حدودی متوجه دلیل آسیب دیدگی شوید. اگر ناخن‌های پا سالم و بدون شکستگی هستند، پس آسیب ناخن به خاطر عوامل خارجی است که در ادامه روش ترمیم ناخن آسیب دیده را شرح داده‌ایم.

ترمیم ناخن های آسیب دیده

2. بررسی عوامل خارجی آسیب‌زا برای ناخن‌ها

برعکس عوامل داخلی در محیط اطراف عوامل زیادی هستند که بر سلامت ناخن‌های شما تاثیر می‌گذارند. شناخت آن‌ها مطمئنا کمک بسیاری در ترمیم ناخن آسیب دیده می‌کند.

مطمئنا یکی از مهم‌ترین دلایل شکستگی، خراش و آسیب ناخن‌ها برخورد ناخن با اجسام اطراف ماست. دست‌ها اولین قسمت از بدن هستند که با اجسام برخورد می‌کنند و ناخن‌ها هم در راس انگشتان هر دست بیشترین میزان آسیب دیدگی در این برخورد‌ها را دارند. گاهی ممکن است شما اصلا به جسمی دست نزده باشید، اما با شکستگی یا خراش ناخن روبه‌رو شوید. نزدیکی ناخن‌ها به اجسام اطراف باعث می‌شود چنین اتفاقی رخ دهد.

عوامل موثر بر آسیب دیدن ناخن ها

یکی دیگر از عوامل آسیب‌رسان به ناخن، تماس بیش از حد ناخن با مواد شوینده قوی است. اگر جزء افرادی هستید که بدون دستکش به شستشو ظروف می‌پردازید یا بدون محافظ دست، با مایعات خشن و اسیدی مانند سفیدکننده در تماس هستید، منتظر عواقب آن باشید.

در بین بانوان لایه‌برداری یا استفاده از ناخن مصنوعی بسیار رایج است؛ اما بعضی اوقات انجام غیر اصولی همین کار‌ها هم باعث آسیب ناخن‌ها می‌شود.

حالا که دلایل آسیب ناخن را با یکدیگر مرور کردیم، با ما همراه باشید تا روش‌های ترمیم ناخن آسیب دیده را بررسی کنیم.

ترمیم ناخن های آسیب دیده

چگونه می‌توان ترک خوردگی ناخن را با چسب برطرف کرد؟

روش‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید ناخن‌های خود را ترمیم کنید. این‌ کار زمانی که ناخن‌های شما فقط ترک خوردگی داشته و شکستگی نداشته باشند راحت‌تر است. اما ترمیم ناخن آسیب دیده به اطلاعاتی نیاز دارد که در ادامه روش‌های ترمیم ناخن ترک خورده را گفته‌ایم.

1. ترمیم ناخن آسیب دیده با چای کیسه‌ای

در این روش برای ترمیم ناخن آسیب دیده فقط به یک چای کیسه‌ای احتیاج دارید. همچنین ناخن‌های شما باید بدون لایه اضافه مثل مایع براق کننده، ناخن مصنوعی و… باشد. اگر شرایط گفته شده را دارید، پس دست به کار شوید. منگنه بالای چای کیسه‌ای را برداشته و همه محتویات داخل یک تی‌بگ را خالی کنید تا فقط پوسته کاغذی آن باقی بماند. قسمتی از کاغذ روی چای کیسه‌ای به اندازه عرض ناخن و نصف طول ناخن را از آن جدا کنید. کاغذ را روی نیمه بالایی ناخن خود قرار دهید و با کمی چسب ناخن آن را روی ناخن آسیب‌دیده بچسبانید.

حالا با چند حرکت آرام سوهان ناخن بخش اضافه کاغذ چای کیسه‌ای را از بالای ناخن بردارید. با این کار کاغذ چای کیسه‌ای در اندازه و حالت ناخن شما روی بخش آسیب دیده قرار خواهد گرفت. دوباره کمی چسب ناخن یا لاک براق‌کننده روی کاغذ چای کیسه‌ای بزنید تا به خوبی در جای خود محکم شود.

ترمیم ناخن آسیب دیده

با چسباندن کاغذ چای کیسه‌ای روی ناخن آسیب‌دیده آن را از شکستگی و آسیب بیشتر حفظ خواهید کرد. برای زیبایی بیشتر ناخن می‌توانید روی آن یک لاک به رنگ دلخواه بزنید.

ترمیم ناخن آسیب دیده با چای کیسه ای

2. ترمیم ناخن با فرم دهنده ابریشمی

یکی از روش‌های ترمیم ناخن آسیب دیده فرم دهنده ابریشمی است که مانند ترمیم ناخن با چای کیسه است. برای استفاده از این ابزار ابتدا با الکل ناخن را پاک کنید و فرم دهنده ابریشمی را از بالای ناخن به سمت جلو بچسبانید. سپس شکل آن را به تناسب فرم و حالت ناخن خود اصلاح و بخش‌های اضافه را با قیچی جدا کنید. در آخر باید برآمدگی‌های بوجود آمده روی ناخن را با سوهان صاف کرده و برای زیبایی ناخن‌ها لاک بزنید.

ترمیم ناخن های آسیب دیده

3. ترمیم ناخن‌های آسیب دیده با ناخن مصنوعی

ساده‌ترین راه برای ترمیم ناخن آسیب دیده استفاده ار ناخن مصنوعی است. در این روش هم باید زیر ناخن مصنوعی کامل تمیز و بدون برآمدگی باشد. ناخن را با الکل تمیز کرده و بر آمدگی‌ها را با سوهان صاف و شستگی‌های ناخن را کوتاه کنید. سپس با استفاده از چسب مخصوص ناخن، ناخن مصنوعی را روی ناخن شکسته خود بچسبانید.

چگونه ترک‌خوردگی ناخن را بدون چسب برطرف کنید؟

هرچند چسب ناخن بهترین روش برای ترمیم ناخن‌های آسیب دیده است؛ اما اگر شرایط استفاده از آن‌ را ندارید می‌توانید بدون چسب، ناخن‌ها را ترمیم کنید. در ادامه این مطلب دو روش برای ترمیم ناخن آسیب دیده بدون چسب ناخن آورده‌ایم.

1. استفاده از برق ناخن

گاهی آسیب ناخن به اندازه‌ی یک خراش سطحی است. در این صورت به چسب ناخن احتیاجی ندارید. پیشنهاد ما به شما استفاده ار برق ناخن است. برای ترمیم ناخن آسیب دیده ابتدا سطح ناخن را پاک کرده و با برق ناخن، روی آن را بپوشانید. می‌توانید برای زیبایی بیشتر ناخن‌ها بعد از خشک شدن آن‌ها این‌کار را دوباره تکرار کنید.

برق ناخن برای ترمیم ناخن آسیب دیده

2. استفاده از ژل مانیکور ناخن برای ترمیم ناخن آسیب دیده

ژل لایتلس یا ژل مخصوص مانیکور که در خانه هم قابل استفاده است، در ترمیم ناخن موثر است. برای استقاده از ژل مانیکور به یک اسپری فعال کننده مخصوص ناخن نیاز دارید؛ هنگام ترمیم ناخن‌ها سطح آن را به خوبی تمیز کرده و با ژل لایتلس روی ناخن به ویژه قسمت آسیب دیده آن را به طور کامل بپوشانید. سپس اسپری فعال کننده را روی آن زده و پس از چند دقیقه برای استحکام بیشتر ناخن همین کار را یک بار دیگر تکرار کنید.

ترمیم ناخن آسیب دیده

چگونه ناخن خرد شده را ترمیم کنید؟

زمانی‌ که ناخن تکه تکه شده یا یک گوشه از ناخن شکسته است، راهی جز هم سطح کردن قسمت‌های خذف شده و باقی‌مانده ندارید. در این شرایط برای ترمیم ناخن آسیب دیده با سوهان قسمت‌های باقی مانده از ناخن را با هم یکسان کرده و با برق ناخن سطح آن را بپوشانید.

یک ناخن کوتاه اما سالم به مراتب بسیار زیباتر از ناخن‌های بلند اما نصفه‌ و شکسته است. روی ناخن‌های کوتاه اما زیبای خود لاک بزنید تا زیبایی آن بیش از پیش شود.

ترمیم ناخن شکسته

چگونه از آسیب ناخن‌ها جلوگیری کنید؟

فقط کافی است توجه کنید ناخن‌ها از چه قسمتی آسیب پذیر هستند. اگر حین کار و شستشوی ظروف از دستکش استفاده کنید، دیگر ناخن‌ها توسط مواد شوینده آسیب نمی‌بینند. از کار بیش از حد با آب، تماس مستقیم ناخن با مواد شوینده و سمی، برخورد با اجسام تیز و… جلوگیری کنید تا ناخن‌ها در سالم‌ترین حالت خود باقی بمانند.

مراقبت از ناخن با پوشیدن دستکش

اگر متوجه شدید که ناخن‌ها به علت ضعف جسمانی آسیب پذیر شده‌اند، توصیه می‌کنیم از بیوتین به عنوان یک مکمل ویتامینی برای تقویت ناخن‌ها استفاده کنید تا شرایط ناخن هایتان پایدار شود.

حفظ سلامت ناخن‌ها و ترمیم آسیب ناخن به مراقبت و دقت زیادی نیاز دارد. شما باید ضمن دقت، اطلاعاتی را هم درباره ترمیم ناخن آسیب دیده داشته باشید تا به مشکل بر نخورید. برای مراقبت از سلامت پوست، توصیه می‌کنیم مراقبت از پوست را جدی بگیرید. همچنین می‌توانید تجربه‌های خود را برای سلامت بهتر ناخن‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:
نظرات (2)

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید