خلاصه مطلب

اسکیت سواری یکی از مهیج‌ترین ورزش‌هایی است که می‌توانید انجام دهید و طرفداران زیادی هم در سطح جهان دارد. اگر یه اسیکت سواری علاقه‌مند هستید، این مطلب اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

اسکیت به ورزشی گفته می‌شود که افراد با استفاده از کفش یا تخته‌ای مخصوص آن را انجام داده و حرکات ورزشی مختلفی را اجرا می‌کنند. این ورزش انواع مختلفی مانند اسکیت نمایشی، اسکیت سرعت، اسکیت رولر و… دارد. اسکیت نیز مانند بیلیارد از تفریحات پرطرفدار و البته کمی هم لوکس محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعات کافی درباره این ورزش کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید. در این مطلب از کاغذرنگی به بررسی تاریخچه و معرفی انواع روش‌های اسکیت سواری می‌پردازیم.

تاریخچه اسکیت سواری در ایران و جهان

کفش اسکیت سال 1763 در بلژیک و توسط فردی به نام ژوزف مرلین در لیست اختراعات ثبت شد. این شخص زمانی که برای اولین بار کفش‌های خود را پوشید، به مهمانی رفت و در آن مهمانی به آینه‌ای گران‌قیمت خورد و آن را شکست. به جز این شخص افراد دیگر هم طرح‌هایی برای کفش اسکیت پیاده‌سازی کرده بودند که بیشتر آن‌ها چرخ‌هایی خطی داشتند. این طرح‌ها کفش‌های تیغ‌دار پاتیناژ را در ذهن تداعی می‌کردند.

سازمان ملل تخمین زده که این ورزش از سال 1991 تا کنون 512 درصد رشد داشته اشت! همچنین اسکیت سواری و شاخه‌های آن را می‌توان در لیست 20 ورزش پرطرفدار جهان قرار داد. سال 1849 لوئیس لگرانج کفش اسکیتی این لاین ساخت تا با استفاده از آن در اپرای فرانسه اسکیت روی یخ را اجرا کند. این نمایش اولین باری بود که کفش‌های این لاین آزمایشی موفقیت‌آمیز را پشت‌سر گذاشتند، اما چون ‌که با پوشیدن این کفش‌ها فرد دیگر نمی‌توانست دور بزند یا ترمز کند، کفش‌های این لاین مورد استقبال قرار نگرفتند. سال 1860 گروهی از افراد برای مسابقات هاکی روی یخ در آمریکا این کفش‌ها را پوشیدند. این‌لاین‌هایی که این گروه استفاده کردند، پوسته محکمی داشت و چرخ‌های آن نیز از آلی اسید کاربنیک ساخته شده بود.

اسکیت سواری

زمانی که تجار ایرانی تعداد زیاد طرفداران اسکیت در سطح جهان را دیدند، به این فکر افتادند که تعدادی از این کفش‌ها را وارد کشور کنند و از زمان به بعد هرروز به تعداد خریداران کفش‌های اسکیت اضافه شد. به دلیل استقبال زیاد  سال 1368 اولین پیست اسکی در تهران افتتاح شد. پس از تاسیس این باشگاه به مرور افراد مختلف دنبال گذراندن دوره‌های آموزشی این ورزش رفتند.

به دلیل استقبال زیاد دومین پیست اسکی کشور هم سال 1369 در پارک ملت راه‌اندازی شد. افتتاح پیست اسکی در پارک ملت باعث شد که افراد حین گشت‌وگذار این ورزش را تماشا کنند و به همین دلیل تعداد علاقه‌مندان این ورزش مهیج افزایش یافت. سال 1374 هیئت اسکیت هم مانند دیگر ورزش‌ها در کشور افتتاح شد و مسابقات اسکیت در رشته‌های مختلف را برگزار کرد. سال 1380 و پس از تلاش‌های بسیار اعضای این هیئت بلاخره تیم ملی اسکیت ایران در باشگاه انقلاب تشکیل شد. این تیم در مسابقات آسیایی سال 2001 تایوان حضور پیدا کرد.

اسکیت سواری

سبک‌های مختلف اسکیت سواری

اسکیت شامل بخش‌های مختلف است. این رشته ورزشی شامل زیرشاخه‌هایی از قبیل اسکیت روی یخ، اسکیت نمایشی، اسکیت سرعت، اسکیت سرعت (مسیر کوتاه)، رولر و هاکی روی یخ می‌شود. در ادامه به معرفی شاخه‌های این ورزش پرطرفدار می‌پردازیم.

1. هاکی روی یخ

هاکی روی یخ یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها در کانادا و آمریکا محسوب می‌شود. هاکی یک بازی تیمی است که روی یخ انجام می‌گیرد. این ورزش در کشورهای سردسیری طرفداران زیادی دارد و این محبوبیت به حدی زیاد است که در کشورهای کانادا و اسکاندیناوی هاکی اصلی‌ترین ورزش محسوب می‌شود. همچنین این ورزش در لیست 4 بازی پرطرفدار آمریکای شمالی قرار دارد و لیگ برتر این رشته نیز برگزار می‌شود. اهالی شهرهایی مانند مینه‌سوتا، دیترویت، شیکاگو، سن‌خوزه، کلمبوس و دنور علاقه زیادی به هاکی روی یخ دارند.

هاکی روی یخ

2. اسکیت روی یخ

این ورزش اسم‌های دیگر مانند پاتیناژ دارد. اسکیت روی یخ به ورزشی گفته می‌شود که ورزشکاران کفش مخصوص پوشیده و روی یخ‌ها سر می‌خورند. کف این کفش‌ها تیغه‌هایی به کار رفته است که باعث می‌شود افراد بتوانند روی یخ‌ حرکت کنند. اسکیت روی یخ یا پاتیناژ کاربردهای مختلفی دارد، به طور مثال اشخاصی آن را سرگرمی می‌دانند یا برخی دیگر این ورزش را به صورت حرفه‌ای ادامه می‌دهند.

اسکیت بازها می‌توانند روی دریاچه‌های یخ‌زده یا محوطه‌های ساخته شده با یخ مصنوعی این ورزش را انجام دهند. برای انواع اسکیت روی یخ می‌توان به پاتیناژ نمایشی، هاکی روی یخ، اسکیت سرعت روی یخ، اسکیت سرعتی مسیر بلند یا کوتاه، نوردیک، باندی و رینگت اشاره کرد.

پاتیناژ روی یخ

3. اسکیت نمایشی از رشته‌های ورزش اسکیت سواری

ورزشکاران در مسابقات اسکیت نمایشی می‌توانند به‌صورت تک‌، دو و چند نفره به رقابت با دیگر تیم‌ها بپردازند. در این ورزش اسکیت سواران باید حرکات نمایشی، پرش و حرکات شگفت‌انگیز دیگری را روی یخ انجام دهند. اسکیت نمایشی یکی از اصلی‌ترین رشته‌های المپیک زمستانه به شمار می‌رود. بد نیست بدانید که اتحادیه جهانی اسکیت وظیفه برگزاری و آموزش داوران برای این ورزش را برعهده دارد. مسابقات این رشته در سه سطح مقدماتی، پایه و حرفه‌ای برگزار می‌شود.

اسکیت بردینگ

4. اسکیت رولر

پالیزه یا رول‌اسکیت رواج بیشتری ببین عموم مردم جامعه دارد و یکی از ورزش‌های تفریحی پرطرفدار محسوب می‌شود. افرادی برای تردد در مسیرهای کوتاه از این کفش‌ها استفاده می‌کنند. معمولا برای این ورزش از یک جفت کفش استفاده می‌شود که کف آن چهار چرخ تعبیه شده است. کفش‌های مخصوص این ورزش در دو سبک پالیزه کواد و این لاین به فروش می‌رسد.

در قرن هجدهم میلادی این کفش‌ها توسط مخترعی بی‌نام‌ونشان در انگلستان طراحی شد. برای ساخت کفش‌های رول‌اسکیت از روی اسکیت روی یخ طراحی شد و برای حرکت در مسیرهای خشک مورد استفاده قرار گرفت. این ورزش هم سبک‌های مختلفی از قبیل رول‌اسکیت هنری، رقص، نمایشی، اسکیت سرعت این لاین و اسکیت هماهنگ دارد.

اسکیت رولر

5. اسکیت بریدنگ

اسکیت سواری یک ورزش هیجان‌انگیز است. ورزشکار باید با استفاده از یک برد حرکات نمایشی انجام دهد. اسکیت بردینگ را می‌توان یک فعالیت هنری، ورزش یا حتی شغل در نظر گرفت. این ورزش توسط تعدادی از اسکیت‌بازان و به مرور شکل گرفته است. طی یک گزارش در سال 2009 مشخص شد که ورزشکاران اسکیت‌بردینگ سالانه حدود 4.8 میلیارد دلار درآمد دارند.

تقریبا 80 هزار نفر در سطح جهان در این رشته فعالیت می‌کنند. سال 2016 بود که اعلام شد این ورزش در المپیک 2020 ژاپن خواهد بود. از حدود 50 سال گذشته تاکنون تعداد قابل‌توجهی فضای مناسب برای اسکیت‌بازها ساخته شده است.

اسکیت بردینگ

6. اسکیت سرعت

این ورزش شامل رقابتی می‌شود که شرکت‌کنندگان در آن، باید یک مسیر مشخص شده را با کفش‌های اسکیت طی کنند. این ورزش رشته‌های مختلفی دارد که براساس مسافت دسته‌بندی می‌شوند. به‌طور مثال اگر شرکت‌کنندگان در مسیری کوتاه رقابت می‌کنند، باید گفت که اسکیت سرعت مسیر کوتاه صورت گرفته است.

اسکیت سرعت

اسکیت سواری یکی از هیجان‌انگیزترین و مفرح‌ترین ورزش‌هاست که به قول خیلی افراد هم فال است و هم تماشا که می‌تواند لحظات شادی را برایتان رقم بزند. گر اطلاعات بیشتری درباره این ورزش می‌دانید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید