خلاصه مطلب

اگر می‌خواهید به طبیعت‌گردی بروید، بهتر است قبل سفر فهرست کاملی از وسایل موردنیازتان را دربیاورید. یک سفر خوب از مبدا شروع می‌شود، به شرط آن که بتوانید وسایل موردنیاز را به درستی تشخیص دهید تا به دردسر نیفتید.

هرچند شما می‌توانید هر چقدر می‌خواهید فهرست وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی را طولانی کنید، اما در مجموع تعدادی از آن‌ها بسیار ضروری هستند؛ به طوری که اگر آن‌ها را همراهتان نداشته باشید، ممکن است در طول کمپینگ به دردسر بیفتید. مثلا تصور کنید مسیر را گم کنید یا آب و غذای کافی همراهتان نباشید! قطعا چنین چیزی سفرتان را خراب خواهد کرد.

در ادامه این مطلب از کاغذرنگی ضروری‌ترین وسایل پیک‌نیک را گفته‌ام. البته خودتان باید دقت کنید که نسبت به شرایط سفر، مسیر پیش رو و محل موردنظر، وسایل دیگری هم با خودتان ببرید.

در این مطلب قرار نیست وسایل یک طبیعت‌گردی حرفه‌ای را ببینید؛ بلکه چک‌لیست وسایل یک طبیعت‌گردی تفریحی را مرور می‌کنم تا یک پیک‌نیک به‌یادماندنی را تجربه کنید.

1. آب، اولین چیز در وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی

بدون آب، چه در خانه و چه در طبیعت، نمی‌توانید زمان زیادی دوام بیاورید. پس حداقل یکی دو لیتر آب آشامیدنی با خود ببرید. یادتان باشد اگر قرار است مسافت زیادی را پیاده‌روی کنید، حتما آب زیاد بنوشید تا آب بدنتان کم نشود.

وسایل کمپینگ

با اینکه استفاده از یک قمقمه‌های ویژه طبیعت‌گردی انتخاب بهتری است، اما در صورتی که چنین چیزی ندارید، یک بطری ساده و سبک پلاستیکی بردارید و از بطری‌های شیشه‌ای سنگین استفاده نکنید.

2. وسایل اولیه برای برپایی آتش

یکی از مهم‌ترین ابزاری که باید همراهتان باشد، کبریت ضدآب یا فندک است. حالا چرا ضدآب؟ خدا را چه دیدید، شاید باران بارید و تجهیزات شما خیس شد، آن‌وقت می‌خواهید چه‌کار کنید؟ شما می‌مانید و سوز و کبریت خیسی که روش نمی‌شود!

روشن کردن آتش در طبیعت

حتما ژل آتش‌زا و پارچه‌های آغشته به الکل همراه داشته باشید. توصیه می‌کنم برای روشن‌کردن آتش از بنزین استفاده نکنید، چون‌ بنزین قدرت اشتعال‌زایی بالایی دارد و ممکن است حمل آن برایتان دردسر درست کند.

یادتان باشد وقتی قصد برگشت به خانه را داشتید، آتش را با آب و خاک زیاد خاموش کنید تا بعد از رفتن شما، دوباره شعله‌ور نشود.

3. وسایل و ابزار روشنایی در برنامه‌های شب‌مانی

اگر برنامه پیک‌نیک خود را به شکلی چیده‌اید که تا غروب ادامه دارد یا می‌خواهید شب را هم در دل طبیعت سپری کنید، وسایل روشنایی را هم در فهرست خود اضافه کنید. بهترین توصیه این است که برای طبیعت‌گردی به یک چراغ اکتفا نکنید و یک یا دو چراغ شارژی پر نور همراهتان داشته باشید.

وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی

هدلامپ‌ها یا چراغ‌های شارژی ویژه طبیعت‌گردی که با یک قلاب از بالای چادر آویزان می‌شوند، پیشنهاد خوبی برای این کار هستند. هدلامپ‌ها که روی سر قرار می‌گیرند و محوطه جلوی شما را روشن می‌کنند، برای پیاده‌روی‌های شبانه انتخاب خوبی هستند؛ اما چراغ‌های نوع دیگر حین برپایی کمپ می‌توانند کل محوطه را برای شما روشن کنند.

4. نقشه یا مسیریاب، یکی‌دیگر از وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی

اگر می‌خواهید به منطقه‌ای بروید که تا حالا نرفته‌اید، حتما یک GPS یا نقشه همراهتان داشته باشید. استفاده از نقشه به شما کمک می‌کند همه مسیر را مثل کف دستتان بشناسید. اگر چنین چیزی ندارید، بد نیست حداقل قطب‌نما با خودتان ببرید.

نقشه خوانی و مسیریابی

با وجود نقشه، احتمال گم‌شدن یا به بیراهه رفتن خیلی کمتر است. بنابراین می‌توانید از مسیر سفرتان مطمئن باشید.

5. وسایل حرفه‌ای طبیعت‌گردی

همیشه یک کیسه بزرگ، کلاه ضدآب یا کلاه چتردار در کوله‌پشتیتان داشته باشید تا اگر باران آمد، خیس نشوید. وسایلی مانند گاز پیک‌نیکی، چادر اضطراری، کیسه‌خواب، لباس گرم، غذای آماده یا نیمه‌آماده، و… ازجمله وسایلی هستند که بدون آن‌ها نمی‌توانید به یک طبیعت‌گردی به‌یادماندنی بروید.

تجهیزات بقا در طبیعت

علاوه‌براین اگر شانس یارتان نباشد و در طول کمپ دچار مشکل شدید، یک لیزر یا پرتاب نور زیاد یا سوت می‌تواند جانتان را نجات دهد. شما می‌توانید با استفاده از این وسایل به هم‌تیمی‌های خود پیام دهید و بگویید که در خطر هستید.

6. کیف کمک‌های اولیه، کاربردی‌ترینِ وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی

اگر جعبه کمک‌های اولیه ندارید، خودتان آن را بسازید. در یک کیف کوچک بتادین، گاز استریل، چسب زخم، چسب بخیه، دستمال تمیز، داروی مسکن، باند کشی، پماد آنتی‌بیوتیک و… بگذارید و آن را در دسترس‌ترین قسمت کوله‌پشتی خود قرار دهید.

کیف کمک های اولیه

در شرایط مسدومیت و آسیب جسمی، این وسایل می‌تواند جان شما را تا رسیدن به مکانی امن و بهداشتی حفظ کند. البته اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتما آن را هم در جیب یا کوله‌پشتیتان بگذارید.

7. چاقو یا ابزار چندکاره

افرادی که تجربه رفتن به دل طبیعت را دارند، می‌دانند چاقو یا ابزار چندکاره که چاقو، ناخن‌گیر، دربازکن، پیچ‌گوشتی و… را با هم دارند، یکی از ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی هستند. وجود این وسایل هم می‌تواند بعضی وقت‌ها فرشته نجاتتان باشد.

چاقو شکاری

این ابزار چندکاره درست زمانی به دادتان می‌رسند که حتی فکرش را هم نمی‌کنید!

8. وسایل حافظت در برابر آفتاب

نور مستقیم خورشید برای پوست بسیار مضر است و اگر از وسایل حفاظتی برای کاهش اثر این اشعه استفاده نکنید، ممکن است در طول سفر برایتان مشکلات جدی پوستی پیش بیاید. پس باید کرم ضد آفتاب با SPF بالا، عینک دودی، ماسک و کلاه نقابی یا لبه‌دار همراهتان داشته باشید.

9. لباس و غذای اضافی، ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی

برای شما که می‌خواهید شب را در دل طبیعت بمانید، وجود یک لباس گرم بسیار ضروری است. شاید برای این مورد اهمیت زیادی قائل نباشید، اما زمانی که هوا بسیار سرد شد یا اجاق، گاز نداشت، متوجه اهمیت لباس گرم می‌شوید. آن وقت است که پشت دستتان می‌زنید و می‌گویید کاش یک لباس دیگر داشتم.

لباس مخصوص طبیعت گردی

اصلا چرا راه دوری برویم، فرض کنید پایتان لیز خورد و در آب افتادید. در این شرایط باید لباس گرم اضافه‌تان را استفاده کنید.

علاوه‌براین در کوله‌پشتی مقداری نان خشک، آجیل و دانه‌های روغنی داشته باشید تا در صورتی که غذایتان زودتر از وقتش تمام شد، تا رسیدن به خانه بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

10. کفش‌های مناسب جنگل‌نوردی و پیاده‌روی

پاها در طبیعت‌گردی، اصلی‌ترین وظیفه را برعهده دارند، پس باید از راحت‌ترین و بادوام‌ترین کفش‌های ویژه جنگل‌نوردی استفاده کنید. یک کفش مخصوص از ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز برای طبیعت‌ گردی یا کوه‌نوردی است.

کفش مخصوص طبیعت گردی

این کفش‌ها از نظر وزن گاهی سبک و گاهی هم سنگین هستند؛ اما در مجموع پاها حین پیاده‌روی‌های طولانی خسته نخواهند کرد. تا حد امکان برای تهیه یک کفش مناسب سخاوتمند باشید، چراکه مسیرهای طبیعت‌گردی پر از سنگ‌ و صخره بوده و صعب‌العبور هستند. بنابراین استفاده از کفش‌های نامناسب به پاها آسیب خواهد زد.

11. جوراب‌های سبک اما ضخیم

اگر در طول پیاده‌روی پاهایتان عرق کند یا مرطوب شود، فقط یک جوراب باکیفیت است که می‌تواند از آن حفاظت کند. جوراب‌های مخصوص طبیعت‌گردی تا حد زیادی رطوبت پای شما را از بین می‌برند و نقش کفش اول را برایتان ایفا خواهند کرد.

جوراب مخصوص طبیعت گردی

جوراب‌های پنبه‌ای بدترین جوراب‌ها برای طبیعت‌گردی هستند، زیرا تعریق پا را بیشتر می‌کنند و مدت زیادی طول می‌کشد تا خشک شوند. سعی کنید به کیفیت و دوام جوراب هم مثل کفش اهمیت ویژه‌ای بدهید.

12. لباس‌های نخی، از ضروری‌ترین موسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی

برای طبیعت‌گردی اصلا لباس‌ نخی را انتخاب نکنید، چون‌ به‌سرعت خیس می‌شوند و رطوبت آن‌ها به سختی از بین می‌رود. همین موضوع باعث می‌شود به راحتی سرما بخورید و سفرتان خراب شود. شلوار جین هم به‌دلیل تنگی و محدودسازی حرکات دشمن شما در طبیعت‌گردی است.

مناسب ترین لباس برای کمپینگ

بهترین لباس‌ها، لباس‌هایی هستند که از پلی‌استر یا نایلون ساخته شده‌اند. این لباس‌ها به سختی خیس و رطوبت از آن‌ها به‌سرعت خارج می‌شود. همچنین وزن کمتری هم دارند. لباس‌های این جنس عایق هستند و در آب‌وهوای سرد، بدنتان را گرم نگه می‌دارند.

لباس‌های پشمی هم برای طبیعت‌گردی پیشنهاد خوبی هستند؛ البته احتمالا نتوانید در طول روز از آن‌ها استفاده کنید، اما برای شب‌ها بهترین انتخاب خواهند بود.

13. وسایل مورد نیاز برای طبیعت ‌گردی مناسب سر و گردن

اگر در طبیعت‌گردی سر و گردنتان را نپوشانید، تنفس هوای سرد ریه‌هایتان را اذیت خواهد کرد و سرما باعث سردردهای شدید می‌شوند. علاوه‌براین نداشتن پوشش مناسب برای گردن باعث می‌شود سرما و رطوبت از یقه لباستان به لایه‌های زیری لباس نفوذ کند.

وسایل مورد نیاز برای طبیعت ‌گردی مناسب سر و گردن

پس استفاده از یک کلاه و شال گردن به شما کمک می‌کند هم دمای سر و گردنتان را بهتر حفظ کنید، هم تنفس راحت‌تری داشته باشید و هم سرتان آسیبی نبیند.

14. پوشش مناسب برای دست‌ها

دست‌های شما بعد از پاهایتان پرجنب‌وجوش‌ترین اعضای بدن در طول طبیعت‌گردی هستند. پس مهم است که بیشتر از هر وقت دیگر از آن‌ها در برابر سرما یا گرما، نیش و گزند حشرات موذی، سطوح خشن و… حفاظت کنید.

دستکش مخصوص طبیعت گردی

زمانی که فهرست وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی را می‌نویسید، حتما دستکش‌ها را به آن اضافه کنید. دستکش‌هایی انتخاب کنید که ضخامت خیلی کم یا خیلی زیاد نداشته باشند. یعنی نه آنقدر ضخیم باشند که برای حرکت دست‌ها محدودیت ایجاد کنند و نه آنقدر نازک باشند که قابلیت حفاظت را از دست بدهند.

15. وسایل بهداشتی

کنار وسایل مورد نیاز برای طبیعت‌ گردی و کمک‌های اولیه باید وسایل بهداشتی مثل وسایل شخصی بانوان، مسواک، خمیردندان، شامپو، صابون و… همراه داشته باشید.

وسایل بهداشتی

اگر بهداشت فردی را در طول سفر رعایت نکنید، ممکن است به ویروس‌ها، آلودگی‌ها و بیماری‌های مختلفی دچار شوید که تا ماه‌ها بعد از سفرتان اثرشان بماند.

16. زیرانداز، یکی از ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردی

اگر نخواهید شب در دل طبیعت بمانید و استفاده از چادر را ضروری ندانید؛ اما چه در طبیعت‌گردی روزانه و چه در کمپ شبانه، وجود یک زیرانداز کاملا الزامی است.

در صورت نداشتن زیرانداز ممکن است سنگ، کلوخ، زباله‌های به‌جامانده از سایر طبیعت‌گردها، اجسام تیز و… به شما آسیب بزند.

زیرانداز

یک زیرانداز کارآمد و خوب باید ضدآب و ضخیم باشد و البته سنگینی زیادی نداشته باشد تا بتوانید به راحتی آن را حمل کنید.

طبیعت‌گردی به این همه دردسر می‌ارزد؟

طبیعت‌گردی یکی از بهترین، سالم‌ترین و فلسفی‌ترین تفریحات است که کنار لذت، کمی هم تفکر و خودشناسی به شما هدیه می‌دهد. بنابراین باید گفت طبیعت‌گردی با همه سختی‌ها، حال خوب بسیار زیادی به شما می‌دهد و کاملا ارزشش را دارد.

تجربه شما چه می‌گوید؟ فکر می‌کنید برای طبیعت‌گردی به چه وسایل دیگری نیاز است؟

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید