داستان راستان مجموعه دو جلدی از علامه مطهری است. این کتاب چندین داستان کوتاه و آموزنده از احادیث نامه‌ها و… ائمه دارد. یکی از کتاب‌های دوست‌داشتنی و شیرین برای نوجوانان و کودکان که به‌عنوان یک راه خوب در آموزش فنون زندگی دینی و اخلاقی به آن‌ها بسیار موثر است. با کاغذ رنگی همراه باشید تا نویسنده کتاب و سبک نوشته های آن را بهتر بشناسید.

نویسنده کتاب داستان راستان

علامه مطهری از روشنفکران حوزه و دانشگاه بود. مردی که جز علوم حوزوی به دانشگاه و دانشجویان هم علاقه داشت و همیشه دنبال راهی برای شناساندن دین اسلام به آن‌ها بود. مطهری معتقد بود کودکان و نوجوانان نیاز به تربیت دینی صحیح دارند و فقدان این مسئله را در کتب دینی احساس می‌کرد.

از نظر ایشان کتاب‌های احادیث و علوم دینی برای نوجوان سنگین بود و همین باعث شد تا دنبال راهی برای شناساندن بهتر این نکات به آن‌ها باشد. زمانی‌ک ه دست به بازنویسی داستان‌ها و احادیث به عنوان یک کتاب با داستانک‌های آموزنده زد، همه او را ستایش و اغلب از او تمجید می‌کردند.

نقد و بررسی کتاب داستان راستان

معرفی داستان راستان نوشته استاد مطهری

همان‌طور که از نام کتاب هم مشخص است این کتاب درباره افراد نیکخو، نحوه رفتارهای آن‌ها با دیگران و پندهای اخلاقی آنان است. شاید بتوان گفت مطهری این سبک نوشته را از گلستان سعدی، البته نه با نثر مصنوع و مسجع بلکه با نثری ساده و روان یا داستانی الگو برداری کرده است.

جلد اول کتاب در دهه چهل و جلد دوم آن در دهه پنجاه منتشر شد. زمانی‌ که استاد مطهری جلد اول کتاب را منتشر کردند، با استقبال بالا و گرایش مردم به کتاب روبه‌رو شدند. کسی فکرش را هم نمی‌کرد زمانی‌که تمام کتاب داستان‌ها متعلق به افراد چپ‌گرا در سیاست ایران بود، کتاب یک فرد حوزوی و دینی بتواند چنین فروشی داشته باشد.

البته این فروش به نظرات خود علامه نیز وابسته بود. ایشان همیشه به گفت‌وگو با یکدیگر اعتقاد داشت و مورد احترام عموم مردم بودند. جلد اول کتاب با 75 داستان منتشر شد. پس از استقبال بسیار خوب، ایشان به فکر چاپ جلد دوم کتاب افتادند که تاکنون و بعد از گذشت چیزی حدود 50 سال از آن زمان، داستان راستان هنوز فروش مناسب و کاربرد خوبی در تربیت فرزندان  دارد.

اثر کتاب علامه روی مردم

داستانک‌های مطهری تا جایی روی مردم موثر بود که بسیاری از آن‌ها به روایت‌های عامه مردم تبدیل شدند. شاید بیشتر شما داستان روزی که پیامبر وارد مسجد شد و بین دو گروه مشغول در مسجد، گروه تعلیم و تدریس را انتخاب کرد را شنیده باشید. جالب است بدانید اولین بار علامه مطهری این حکایت و حدیث را در غالب یک داستان عامه بیان کردند. از این دست داستانک‌ها در کتاب داستان راستان بسیار زیاد است.

اگر به کتاب‌های این‌چنین با داستان‌های کوتاه علاقه‌مندید، پیشنهاد ما به شما مطالعه کتاب سه تار است. شما می‌توانید پس از مطالعه کتاب داستان راستان نظرات خود را درباره آن با ما به اشتراک بگذارید.