خلاصه مطلب

شعر در این سرای بی کسی یکی از اشعار عاشقانه هوشنگ ابتهاج محسوب می‌شود. ما در این مطلب متن شعر در این سرای بی کسی همراه موسیقی این شعر با صدای رضا پیربادیان را برایتان آماده کرده‌ایم. با کاغذرنگی همراه باشید.

هوشنگ ابتهاج متخلص به سایه یکی از محبوب‌ترین شاعران معاصر است. این شاعر متولد 1306 در رشت، از خانواده‌ای بهائی به دنیا آمد که به دلیل نوع گرایش دینی و مذهبی خود، سختی و رنج زیادی را به جان خرید. اولین دفتر شعر امیرهوشنگ ابتهاج که در دوره دبیرستان از او منتشر شد، نخستین نغمه‌ها نام دارد.

جالب است بدانید هوشنگ ابتهاج در جوانی دلباخته دختری ارمنی به نام گالیا شد. خیلی از اشعار عاشقانه ابتهاج از احساس لطیف و عاشقانه او نسبت به این دختر ارمنی الهام گرفته است. یکی از معروف‌ترین اشعار سایه، شعر ارغوان اوست که می‌توانید در کاغذ رنگی آن را بخوانید.

در ادامه شعر «در این سرای بی‌کسی، کسی به در نمی‌زند» را از هوشنگ ابتهاج آورده‌ایم. همچنین می‌توانید پایان شعر، دکلمه آن را از رضا پیربادیان بشنوید.

  • درین سرای بی کسی، کسی به در نمی‌زند
  • به دشتِ پُرملال ما، پرنده پَر نمی‌زند
در این سرای بی‌کسی، کسی به در نمی‌زند، هوشنگ ابتهاج

درین سرای بی کسی، کسی به در نمی‌زند،

به دشتِ پُرملال ما، پرنده پَر نمی‌زند،

یکی ز شب گرفتگان چراغ بر نمی‌کُند،

کسی به کوچه سارِ شب درِ سحر نمی‌زند،

نشسته‌ام در انتظارِ این غبارِ بی سوار،

دریغ کز شبی چنین سپیده سر نمی‌زند،

گذرگهی است پُر ستم که اندر او به غیر غم،

یک صلای آشنا به رهگذر نمی‌زند

دل خراب من دگر خراب‌تر نمی‌شود،

که خنجر غمت از این خراب‌تر نمی‌زند،

چه چشم پاسخ است از این دریچه‌های بسته‌ات؟

برو که هیچ کس ندا به گوش کر نمی‌زند،

نه سایه دارم و نه بر، بیفکنندم و سزاست

اگر نه بر درخت تر کسی تبر نمی‌زند

هوشنگ ابتهاج

در این سرای بی‌کسی رضا پیربادیان

هوشنگ ابتهاج

امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به سایه و ملقب ه.ا. سایه شاعر و پژوهشگر ایرانی است. او زاده رشت و متولد 6 اسفند 1306 است. ابتهاج هم اکنون در آلمان ساکن است و علاوه‌بر ادبیات در زمینه موسیقی ایرانی نیز فعالیت دارد.

سبک شعرهای هوشنگ ابتهاج شعر نو، غزل و مثنوی و شاعری او تاثیر گرفته از حافظ است. از کتاب‌های ابتهاج می‌توان نخستین نغمه‌ها، سیاه مشق 1،2 و 3، شبگیر، چند برگ از یلدا، تا صبح شب یلدا، یادگار خون سرو، تاسیان، بانگ‌ِ نی و سراب را نام برد.
  • تاریخ تولد: 6 اسفند 1306
  • وفات: زنده است
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید