خلاصه مطلب

هر مویی به تناسب نوع و ویژگی‌های خود به مراقبت متفاوتی نیاز دارد. موهای فر در این بین بیش از سایر مدل‌های مو به مراقبت و نگهداری نیاز دارند. بنابراین اگر موهای فری دارید، تا پایان با این مطلب همراه باشید تا بیشتر با شیوه مراقبت از موهای خود آشنا شوید.

موهای فر به دلیل پیچ‌و‌تاب‌هایی که دارند، بسیار زیبا و منحصربه‌فرد به‌نظر می‌رسند؛ اما موهای فر به‌همان مقدار که دلربا هستند، آسیب‌پذیری زیادی نیز دارند. بنابراین بیش از هر موی دیگری باید از آن‌ها مراقبت کرد. در این مطلب از کاغذرنگی چند راهکار مفید و مهم را در مرافبت از موهای فر معرفی می‌کنیم.

1. استفاده از نرم‌کننده موی فر

از آن‌جاکه موهای فر شکننده و آسیب‌پذیر هستند، پیش از مصرف شامپو به موهای خود نرم‌کننده بزنید. این‌کار علاوه‌بر حفظ نرمی موهای شما، شرایط را برای شامپوزدن بهتر کرده و از درهم پیچیدن موها حین استفاده از شامپو جلوگیری می‌کند. به‌خصوص اگر موهای شما ژولیده و درهم ریخته باشند.

برای نرمی و مراقبت از موهای فر از شامپو نرم‌کننده یا روغن‌های طبیعی مثل روغن زیتون استفاده کنید. برای اینکه همه موهای شما آغشته به نرم‌کننده شوند، بهتر است موهای‌تان را به چند قسمت مساوی تقسیم و به نرم‌کننده یا روغن آغشته کنید. برای جداکردن موهای درهم پیچیده از حرکت آرام انگشتان خود کمک بگیرید.

اجازه دهید نرم‌کننده حدود 20 دقیقه روی موهایتان بماند. اگر موهای شما بلند است، باید با یک کلاه یا حوله آن‌ها را بپوشانید. این‌کار باعث گرم‌شدن مو و بازشدن کوتیکول‌های آن‌ می‌شود. درنتیحه نرم‌کننده به موهای شما بهتر نفوذ می‌کند. شاید بگویید این کار زمان زیادی از من می‌گیرد؛ اما درواقع شما در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید؛ چراکه با این‌کار بعد از شامپوزدن موهای شما راحت‌تر از هم باز می‌شوند.

مراقبت از موهای فر با نرم کننده

2. حذف شامپوی روزانه برای مراقبت از موهای فر

موهای فر به‌اندازه موهای صاف نیاز به شامپو ندارند. شامپوی مکرر می‌تواند باعث کشیدگی رشته‌های مو شده و رطوبت آن‌ها را بگیرد. باوجوداین نرم‌کننده دوست موهای فر شماست. حتی اگر به موهای خود شامپو نزنید، مهم نیست؛ اما برای مراقبت از موهای فر به‌طور مکرر از نرم‌کننده‌های مرغوب و باکیفیت استفاده کنید.

عدم استفاده از شامپوی روزانه

3. انتخاب شامپوی مناسب برای موی فر

فرض کنید تک‌تک رشته‌های موی فر شما پارچه کشمیری هستند. بی‌شک شما برای شست‌وشوی چنین پارچه‌ای از هر نوع ماده شوینده‌ای استفاده نمی‌کنید. بنابراین برای شست‌وشو و مراقبت از موهای فر از شامپوی مخصوص مو فر کمک بگیرید.

حتی اگر به‌ هردلیلی نتوانستید شامپوی مخصوص موهای فر تهیه کنید؛ یک شامپوی ملایم یا مخصوص موهای ضعیف و حاوی نرم‌کننده انتخاب کنید. طوری‌که شامپوی انتخابی شما بدون اینکه رطوبت و روغن‌های طبیعی مو را ازبین ببرد، موها و پوست سرتان را تازه کند.

جالب است بدانید برخی از موفرفری‌ها یک قدم جلوتر رفته و شامپو یا نرم‌کننده موی خود را با آب مقطر رقیق‌تر می‌کنند. این‌کار در نفوذ بهتر شامپو یا نرم‌کننده به رشته‌های مو موثر است.

مراقبت از موهای فر

4. چند دسته کردن مو برای شستشو و شانه

شستن و شامپوزدن موهای فر به روش موهای معمولی می‌تواند فاجعه‌بار باشد. به‌هیچ‌وجه نباید با دست کشیدن بین موها و ماساژ دادن آن‌ها قسمت‌های مختلف موهای خود را شست‌وشو داده یا به شامپو آغشته کنید. این‌کار باعث درهم‌پیچیدن موها شده و به موهای شما آسیب جدی می‌زند.

برای شست‌وشو و مراقبت از موهای فر آن‌ها را به چند قسمت مساوی، مثلا چهار قسمت تقسیم کنید. البته این بستگی به تراکم موهای شما دارد؛ هرچه تراکم موهای شما بیشتر باشد، لازم است دسته‌های بیشتری بسازید.

سپس با کمک انگشتان خود مقداری شامپو بردارید، آن را کف دست خود بمالید و به‌آرامی از ریشه تا نوک موها را به شامپو آغشته کنید. این‌کار را برای همه بخش‌های مو انجام داده و درصورت‌نیاز چندبار انجام دهید. به‌این‌شکل بدون این‌که موهای شما در هم بپیچند، به شامپو آغشته شده و از آسیب آن‌ها نیز جلوگیری کرده‌اید. برای شست‌وشو و آبکشی موها نیز به‌آرامی کف شامپو را از پوست‌سر به‌سمت نوک موها بشویید.

مراقبت از موهای فر

5. شستشوی موی فر با آب سرد

آب گرم می‌تواند فرم و پیچ‌و‌تاب موهای شما را به‌هم بزند. در مقابل، استفاده از آب سرد کوتیکول‌ها را بسته و باعث حفظ رطوبت، درخشندگی و وزنشدن موهای شما می‌شود. پس برای مراقبت از موهای فر بهتر ایت دمای آب را تنظیم کنید.

6. مراقبت از موهای فر با آبرسان‌های قوی

پس از اینکه موهای خود را شامپو زدید، از تقویت‌کننده و آبرسان‌های سنگین متناسب با موهای فر کمک بگیرید. اگر موهای شما خشک هستند، یک فرمول مرطوب‌کننده را انتخاب کنید که حاوی مواد مرطوب‌کننده مانند گلیکول، گلیسیرین یا روغن‌های باکیفیت باشد. اگر موهای ضعیفی دارید، برای بازسازی و ترمیم‌شان به ترکیبی نیاز دارید که پروتئین با اسیدهای آمینه ابریشم یا کراتین داشته باشد.

برای مراقبت از موهای فر و آغشته‌کردن مو به آبرسان قوی لازم است طبق روشی که در مرحله قبل توضیح دادیم، این‌کار را انجام دهید. برای سهولت در آغشته‌کردن موها به آبرسان و توزیع یکنواخت آن می‌توانید از شانه‌های دندانه بزرگ (بین دندانه‌های آن نیز فاصله زیادی وجود دارد) استفاده کنید.

مراقبت از موهای فر

چند نکته مهم

  1. معمولا لازم است نرم‌کننده‌ها و آبرسان‌های قوی بین 10 تا 20 دقیقه روی موهای شما باقی بمانند. این مساله بستگی به شامپوی مورداستفاده شما دارد؛ بنابراین برای اطلاعات بییشتر راهنمای نرم‌کننده را مطالعه کنید.
  2. هیچوقت شستشوی موها را فراموش نکنید. حتی درصورتی‌که نرم‌کننده جذب موهای شما شود و نیازی به شست‌وشوی آن نباشد، شستشوی موها ضروری است؛ چراکه فرمول نرم‌کننده‌ها باعث شکستگی موهای شما خواهد شد.

7.  انتخاب نرم‌کننده مناسب

در موهای فر ارتباط حساسی بین رطوبت و پروتئین وجود دارد؛ طوری‌که اگر اولی زیاد شود، موها بیش‌ازاندازه نرم می‌شوند و اگر دومی بیشتر شود، موهایی خشک و شکننده خواهید داشت. بنابراین همیشه تعادل را حفط کرده و از نرم‌کننده‌ای مطابق نیاز موی خود استفاده کنید.

انتخاب نرم‌کننده مناسب

8. مراقبت از موهای فر با حوله مناسب

حوله‌های معمولی و سنگین باعث خشن‌شدن کوتیکل موها و درنتیجه وز شدن موی فر می‌شوند. بنابراین برای خشک‌ کردن موهای فر از یک حوله ماکروفایبر، یک حوله سبک یا یک پارچه نازک پنبه‌ای استفاده کنید.

به‌یاد داشته باشید نباید موها را زیاد ماساژ دهید. همین که آب موهای شما گرفته شود، کافی است؛ اجازه دهید رطوبت موهای شما با هوای محیط خشک شود. دلیل این امر این است که ماساژ زیادی می‌تواند باعث آسیب موها و گره‌خوردن آن‌ها شود.

مراقبت از موهای فر

9. پشتی ساتن برای خواب

بالشی که برای خوابیدن انتخاب می‌کنید، می‌تواند روی موهای شما تاثیرگذار باشد. به‌عنوان مثال بالش‌های کتانی می‌توانند باعث درهم پیچیدن و وزشدن موهای شما شوند. بنابراین سعی کنید بالشتان از جنس ساتن باشد. اگر بالش ساتن ندارید، هنگام خواب موهای خود را با یک روسری ساتن بپوشانید تا موهای شما سالم و براق باقی بمانند.

پشتی ساتن برای خواب

10. شانه ویژه موی فر

برای شانه موهای خود به‌هیچ‌وجه از برس یا شانه‌های دندانه ریز استفاده نکنید؛ برس یا شانه‌های دندانه ریز باعث شکستگی و وزشدن موهای شما شده و می‌تواند آن‌ها را از ریشه بکند.
برای شانه موهای خود از شانه‌های دندانه پهن با فاصله زیاد از هم کمک بگیرید. به‌یاد داشته باشید هرچه‌قدر دندانه‌های شانه پهن‌تر و فاصله بین آن‌ها زیاد باشد بهتر است. همچنین این نکته را هم درنظر داشته باشید که موهای شما هنگام شانه‌زدن باید مرطوب باشند تا هم شانه‌زدن راحت انجام شود و هم به موهای شما آسیبی نرسد.

مراقبت از موهای فر

11. مراقبت از موهای فر با سری دیسپانسر شسوار

برای مراقبت از موهای فر تا حد ممکن اجاره دهید موهای شما خودبه‌خود خشک شوند؛ چراکه استفاده از سشوار می‌تواند باعث شکستگی موهای شما و آسیب به آن شود. با‌این‌حال اگر به استفاده از سشوار عادت دارید، حرارت آن را روی کم گذاشته و حتما از سری دیسپانسر برای خشک‌کردن موی فر استفاده کنید.

همچنین:

  1. همیشه سشوار را با فاصله مناسب از موهای خود و زاویه 90 درجه نسبت به پوست‌سر خود نگه دارید.
  2. تقریبا زمانی‌که موهای شما نزدیک خشک‌شدن هستند، گرم‌کن سشوار را خاموش و با باد سرد موهای خود را خشک کنید. این‌کار به بسته‌شدن کوتیکول‌ها و حفظ رطوبت مو و درخشش آن کمک می‌کند.
عدم استفاده از سشوار

در این مطلب متوجه شدید مراقبت از موهای فر نیازمند صرف زمان است. بنابراین اگر پیش‌ازاین این‌کار را انجام نمی‌دادید؛ بهتر است از امروز کمی صبر و حوصله به‌خرج دهید تا متوجه تاثیر شگفت‌انگیز آن در زیبایی و درخشش موهای فر خود شوید.

در آخر فراموش نکنید مرافبت از مو و حفاظت از پوست در برابر سرما، موثرترین راهکار برای حفظ زیبایی طبیعی است. اگر سوال یا نظری درباره مراقبت از موهای فر دارید، آن را با کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید