خلاصه مطلب

آیا تا به‌حال به فکرتان رسیده که چه نقاشی‌هایی برای کودکان مناسب است؟
در این مطلب 9 ایده نقاشی مناسب کودکان را برایتان شرح داده‌ایم. با آموزش دادن این نقاشی‌ها به کودکانتان، خلاقیت و مهارت آن‌ها را پرورش دهید.

آموزش کودک دلبندتان یکی از دغدغه‌های همیشگی شما والدین است. چراکه در سنین کودکی در عین حواسپرتی و عدم تمرکز کودکان هوش سرشاری دارند. بنابراین به‌خوبی آموزش‌های مختلف را یاد می‌گیرند. اگر شما هم دنبال راهی برای پرورش خلاقیت و آموزش کودکانتان هستید، بهترین انتخاب برای شما نقاشی است.

کودکان با نقاشی هم لحظات خوشی را می‌گذرانند، هم مهارت‌های مختلف را در خود تقویت می‌کنند. برای مثال کودک شما با نقاشی خلاق‌تر خواهد شد.

همچنین می‌تواند اندام مختلف خود مانند دست، پا و… را بهتر حرکت دهد. رنگ‌ها را شناخته و با نقاشی چیزهای مختلفی یاد خواهد گرفت. همه این‌ها نشان می‌دهد نقاشی برای کودکان نه‌تنها یک تفریح، بلکه نوعی آموش است. به‌همین دلیل در این مطلب از کاغذ رنگی ایده‌های نقاشی های خلاقانه برای کودکان را ارائه کرده‌ایم. اگر شما هم دنبال راهی برای آموزش به کودکتان هستید، این مطلب ویژه شماست.

1. با پا نقاشی بکشید

کودکان به‌طورمعمول از کار‌های خلاقانه و دردسرساز خوششان می‌آید. بی‌شک شما هم بارها آن‌ها را حین خراب‌کاری در اتاق‌های مختلف خانه پیدا کرده‌اید. حالا که آن‌ها عاشق دردسر هستند، شما این دردسر را به آن‌ها هدیه بدهید. اولین پیشنهاد نقاشی های خلاقانه برای کودکان نقاشی با پا است. شما می‌توانید چند سینی یا ظرف مسطح را برای این کار انتخاب کنید.

ظرف‌ها باید طوری باشند که کودکتان بتوانند به‌راحتی پاهایش را در آن‌ها بگذارد. رنگ‌ها را در ظروف بریزید. حالا وقت آن است که کودکتان پاهای خود را در رنگ قرار داده و روی صفحه سفید راه برود.

حس لمس رنگ‌ها و نقاشی با پا برای کودکتان بسیار عالی خواهد بود. شما می‌توانید پوستر نقاشی پای او را به عنوان یادگاری نگه دارید.

نقاشی های خلاقانه برای کودکان

2. نقاشی روی سنگ‌ها را امتحان کنید

همه ما به‌طور ذاتی عاشق عناصر طبیعی هستیم. بنابراین باوجود هرچیز طبیعی یادگیری بهتری داریم. شاید دسترسی به خاک، درخت و دریا چندان برایتان ممکن نباشد. اما می‌توانید چند سنگ کوچک و بزرگ برای فرزندتان فراهم کنید.

برای ایده‌های جدید نقاشی های خلاقانه برای کودکان می‌توانید نقاشی روی سنگ را امتحان کنید. شما می‌توانید بعضی آموزش‌ها مانند یادگیری نام حیوانات، فصل‌ها، اعداد، میوه‌ها و… را از همین روش با کودکتان پیش ببرید.

نقاشی روی سنگ

3. آبرنگ و مداد شمعی را ترکیب کنید

یکی از روش‌های نقاشی های خلاقانه برای کودکان ترکیب آبرنگ و مداد شمعی برای نقاشی است. این سبک در نقاشی و ترسیم طرح‌های برجسته و ظریف انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود.

شما می‌توانید با مدادشمعی‌ها روی نقاشی‌های آبرنگ طراحی زیبا و برجسته‌ای انجام دهید. به‌عنوان مثال می‌توانید روی برگ‌های آبرنگی را با مداد شمعی رگه‌های برجسته بکشید.

نقاشی های خلاقانه برای کودکان

4. درخت دکمه‌ای بسازید

شاید نقاشی یک درخت با چند برگ ساده برای کودک شما جذاب باشد، اما بدون شک یک درخت دکمه‌ای شگفت‌انگیز است. برای داشتن یک درخت دکمه‌ای کافی است دکمه‌های قدیمی که گوشه‌وکنار خانه نگه داشته‌اید را جمع‌آوری کنید. این ایده از نقاشی های خلاقانه برای کودکان بسیار الهام‌بخش خواهد بود.

شما باید به جای برگ روی شاخه‌های درخت را با دکمه پر کنید. برای این کار می‌توانید از دکمه‌های همرنگ و هم اندازه استفاده کنید. البته پیشنهاد من به‌کارگیری دکمه‌های رنگارنگ با اندازه‌های مختلف است. به‌این‌ترتیب درخت بامزه‌تری خواهید داشت.

ساخت درخت دکمه ای

5. چتر رنگی درست کنید

بچه‌ها عاشق به نمایش گذاشتن کارهای هنری خود هستند. یک روش ساده برای نشان دادن هنر فرزندتان نقاشی روی چتر است. به طور معول کودکان علاقه‌ای به استفاده از وسایل ساده ندارند. یعنی لوازم رنگی و پرزرق‌وبرق برای کودکان جذابیت بیشتری دارند. بنابراین شما می‌توانید چتری با رنگ موردعلاقه فرزندتان برای او بخرید.

به او اجازه دهید روی زمینه ساده چتر را با نقاشی خودش طراحی کند. در آخر شما یک چتر منحصربه‌فرد خواهید داشت که مانند آن در هیچ جای دنیا وجود ندارد. شما باید به کودکتان اجازه دهید از این چتر استفاده کند تا اعتمادبه‌نفسش خدشه‌دار نشود.

چتر رنگی درست کنید

6. یک لباس خاص برای پدر طراحی کنید

یکی از زیباترین رابطه‌ها علاقه بین پدر و فرزند است. شما می‌توانید به این رابطه جنبه آموزشی هم بدهید. یعنی به همین بهانه  نقاشی های خلاقانه برای کودکان را به سوی نقاشی با انگشت و آموزش آن به کودکتان ببرید.

پیشنهاد ما برای شما ساخت یک تی شرت با طراحی ویژه کودکتان است. انجام این‌کار یک ویژگی‌ منحصربه‌فرد دارد و آن آزادی فرزندتان در طراحی است. چراکه هرطرحی به ذهن او می‌رسد، هدیه‌ای شگفت‌انگیز برای پدر او است.

رنگ کردن لباس

7. عروسک چوبی درست کنید

عروسک اسباب‌بازی مشترک بین همه کودکان است. شما می‌توانید با استفاده از وسایل ساده موجود در خانه به کودکتان کمک کنید عروسک خود را بسازد. تکه‌های چوب، کاموا، مداد رنگی، آبرنگ، چسب، خرده پارچه و… تنها وسایلی هستند که به آن‌ها نیاز دارید.

به کودکتان اجازه دهید برای عروسک خود صورت بکشد. درآخر به او اجازه دهید عروسکش را با خود به همه جا ببرد. این روش در رشد مهارت‌ها و خلاقیت کودکتان تاثیرگذار خواهد بود.

نقاشی های خلاقانه برای کودکان

8. در نقاشی های خلاقانه برای کودکان بازی دوز دریایی بسازید

دوز، یک بازی فکری قدیمی و ساده است. شما با کمی خلاقیت فرصت یادگیری بعضی آداب و رسم‌ورسوم سنتی و قدیمی را برای کودک خود فراهم می‌کنید. همانطور که می‌دانید دوز به چند مهره و یک صفحه نیاز دارد. چند صدف و طرح‌هایی مانند کوسه، ماهی یا هشت‌پا ایده‌های خوبی برای مهره‌های بازی دوز با تم دریا خواهند بود. شما می‌توانید برای بازهای دیگر مانند منچ هم از همین روش استفاده کنید.

نقاشی های خلاقانه برای کودکان

کودکتان می‌تواند با کارهای هنری مختلف خلاقیت خود را رشد دهد. دراین حالت شما باید کم‌کم به فکر این باشید که با کاردستی‌های کودکتان چه کنید؟ شما می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان یک مجموعه هنری نگهداری کنید.

پس از چند سال هم روزهای کودکی را برای فرزندتان تداعی کنید. شاید هم بخواهید از کاردستی‌های او برای دکور خانه استفاده کنید. اما درهرصورت به فرزند خود افتخار کنید و برای هنر‌ او  احترام قائل شوید. اگر دنبال ایده‌های جدید برای نقاشی با کودکتان هستید، نقاشی رنگ کمان با اسفنج را هم امتحان کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید