خلاصه مطلب

اغلب مردم نگرانی‌هایی در رابطه با علائم ویروس کرونا در زنان باردار دارند. در این مطلب به برسی علائم ویروس کرونا در زنان باردار پرداخته‌ایم. با خواندن این مطلب درباره نحوه پیشگیری از ویروس کرونا، در زنان باردار بیشتر خواهید دانست.

ماه‌های متوالی از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و هنوز نمی‌توان به طور قطع حرفی از پایان آن زد. بنابراین لازم است کنار صبر و مقابله با آن، سبک زندگی را به شیوه‌ای تغییر داد که کمترین آسیب از این موضوع دامن‌گیر افراد شود. اگر در ماه‌های آخر بارداری هستید، ویروس کرونا می‌تواند برای شما بسیار خطرناک باشد. اگرچه تاکنون تعداد زیادی از خانم‌های باردار به این ویروس آلوده شده‌اند، اما هنوز میزان خطرناک بودن کرونا برای آن‌ها مشخص نیست. علت هم آن است که برخی از زنان علائم کمتری داشتند و برخی دیگر در بیمارستان بستری شدند. بحث کرونا و زنان باردار موضوعی است که در طول مدت شیوع این بیماری توجه خیلی از پزشکان را به خود جلب کرده است. در این مطلب از کاغذرنگی به بررسی نتیجه یک آزمایش مربوط به تاثیرگذاری ویروس کرونا بر شرایط جسمی بانوان باردار پرداخته‌ایم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا از نتیجه این آزمایش مطلع شوید.

کرونا و زنان باردار

مطالعات جدید نشان می‌دهد کووید 19 می‌تواند برای خانم‌های حامله مشکل‌ساز باشد. در بعضی موارد مشاهده شده که زنان باردار مبتلا به این ویروس هیچ‌گونه علائمی ندارند و در شرایط جسمی مناسبی به سر می‌برند. پس از بررسی 77 نفر از زنان باردار مبتلایان به ویروس کرونا که در بیمارستان بستری شدند، نتیجه آن شد که این افراد هیچ‌ئمگونه علائمی نداشتند. این موضوع ثابت کرد که زنان حامله بیشتر از دیگر خانم‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه داشتند، چراکه ابتدا به این بیماری در آن‌ها اغلب بدون علامت است.

یک بیماری بدون علامت باعث می‌شود فرد نداند چه زمانی به مراقبت‌های پزشکی و حتی مصرف دارو نیاز دارد. به همین دلیل ممکن است این بیماری به مادر و جنین آسیب بزند، اما مادر هرگز متوجه آن نباشد.

جنین و کویید 19

شرایط جسمی زنان باردار کرونایی

طی یک آزمایش دانشمندان 11432 نفر از زنان باردار مبتلا به کرونا را مورد بررسی قرار داده‌‌اند. طبق بررسی‌ها شدت بیماری‌های واگیر در دوران بارداری کمتر از سایر بازه‌های زمانی است. با وجود این ویروس کووید 19 می‌تواند روی سیستم دفاعی بدن زنان تاثیر گذاشته و عملکرد آن را مختل کند. براساس مطالعات انجام شده از هر 100 خانم باردار مبتلا به ویروس کرونا 4 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شود. طبق این آزمایش علائمی مانند تب، سرفه یا بدن درد در زنان باردار کمتر مشاهده شد، این مورد بسیار عجیب بود و پزشکان را حیرت‌زده کرد. چراکه این بیماری در مردان با علائم شدیدتری مشاهده شده است.

پزشکان معتقد هستند علائم کرونا در زنان پس از مدت طولانی نمایان می‌شود و همین روند در کودکان نیز وجود دارد. محققان براین باور هستند که زنان و کودکان علائم بیماری کووید 19 را کمتر از مردان دارند و فقط ناقل هستند. همچنین پزشکان می‌گویند کودکان مبتلا به ویروس کرونا و زنان باردار دربرابر این بیماری بدنی مقاوم‌تر دارند، اما این خانم‌ها باید توجه زیادی داشته باشند، زیرا آن‌ها در معرض خطر هستند.

مرگ‌ومیر زنان باردار مبتلا به کرونا

طبق بررسی‌ها میزان فوتی‌های کووید 19 در زنان حامله نسبت به سارس و مرس بسیار کمتر است؛ به‌گونه‌ای که از بین این 11432 نفر فقط 73 نفر فوت کرده‌اند. شدت علائم بیماری کرونا در زنان باردار در سه ماهه اول و سوم بسیار کمتر بوده و هیچ‌گونه گزارشی مبنی‌بر مرگ نوزاد یا مرده‌زایی مادران مبتلا به این بیماری گزارش نشده است. تنها مورد ناراحت‌کننده یک مورد سقط جنین در هفته هشتم بارداری براثر ابتلا به کویید 19 از بمبئی گزارش شده است. تعداد زیادی از مادران مبتلا به این ویروس کودکانی سالم به دنیا آورده‌اند و حال خودشان نیز طبیعی است.

در پایان این تحقیقات پزشکان اعلام کردند که مشاهده علائم کرونا در زنان باردار نیز مانند بقیه افراد به عواملی مانند وزن، سن، پارامترهای حیاتی و… بستگی دارد و می‌تواند در بهبود آن اثربخش باشد. تاخیر در آزمایش و بستری شدن نیز می‌تواند از سرعت روند بهبود بکاهد. شاید بد نباشید که بدانید علائم کرونا در زنان و مردان متفاوت است و همین موضوع می‌تواند اصلی‌ترین دلیل برای تفاوت فوتی‌های خانم‌ها و آقایان باشد.

کرونا و زنان باردار

با توجه به اینکه ویروس کرونا هنوز هم با قدرت سابق در سطح جهان می‌تازاند، اینکه تصمیم‌گیری برای فرزندآوری را به زمان بهتری موکول کنید، انتخاب عاقلانه‌تری است. با وجود این اگر می‌خواهید بارداری و مادر شدن را تجربه کنید، بهتر است در یک محیط ایزوله از خود و جنینتان مواظبت کنید و در طول بارداری فاصله‌گذاری اجتماعی، عدم رفت‌وآمد خانوادگی، عدم ترددهای غیرضروری در سطح شهر و… را به خوبی در نظر داشته باشید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید