خلاصه مطلب

دسر شارلوت از جمله دسرهای مجلسی با ظاهری فوق‌العاده زیباست که از ترکیب شکلات و انواع توت‌ها درست می‌شود. این دسر فوق‌العاده انتخابی عالی برای میهمانی‌های شماست و سفره شما را حسابی زیبا و رنگارنگ خواهد کرد. در مطلب از کاغذرنگی با آموزش دسر فوق‌العاده شارلوت همراه شما خواهیم بود و آن به‌صورت جزبه‌جز همراه با تصویر به شما آموزش خواهیم داد.

دسر شارلوت یک دسر با ظاهر زیبا و مجلسی است که با ترکیبی از انواع توت‌ها و شکلات درست می‌شود. این دسر به‌خاطر ظاهر زیبایی که دارد یک گزینه عالی برای میهمانی‌ها و مجالس رسمی است. درست کردن دسر شارلوت اصلا سخت نیست و برای درست کردن آن فقط به کمی صبر و حوصله نیاز دارید. بنابراین اگر دوست دارید طرز تهیه دسر شارلوت را یاد گرفته و طعم آن را امتحان کنید، تا پایان این مطلب با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد لازم و وسایل موردنیاز برای درست کردن دسر شارلوت

مواد لازم برای قالب دسر

 • 23 الی 25 عد
  بیسکوییت لیدی فینگر
 • به مقدار لازم
  انواع مختلف توت‌ها (توت سیاه، بلوبری…) برای تزیین دسر
 • به مقدار لازم
  برگ نعنای تازه
 • به مقدار لازم
  برگه روغنی

مواد لازم برای سس بری

 • 10 اونس (300 گرم)
  انواع توت‌ها
 • 70 گرم
  شکر
 • 2 قاشق غذاخوری (30 میلی‌لیتر)
  آبلیمو
 • 2 و نیم قاشق چای‌خوری (7 گرم)
  پودر ژلاتین
 • آب 3 قاشق غذاخوری (45 میلی لیتر)
  آب سرد

مواد لازم برای سس ماسکارپونه

 • 1 پوند (450 گرم)
  پنیر ماسکارپونه
 • 1 و ¾ فنجان (400 گرم)
  خامه فرم گرفته
 • شکر (24 گرم)
  پودر قند

مواد لازم برای سس شکلات

 • 5 اونس (150 گرم)
  شکلات
 • ⅓ لیوان (80 گرم)
  خامه فرم گرفته
 • 1 قاشق چای‌خوری (3 گرم)
  پودر ژلاتین
 • 1 قاشق غذاخوری (15 میلی‌لیتر)
  آب

وسایل مورد نیاز برای درست کردن دسر شارلوت

 • 1 عدد
  قالب کمربندی
 • 1 عدد
  قابلمه
 • به مقدار لازم
  ظرف کوچک و بزرگ
 • 1 عدد
  شیرجوش بزرگ
 • 1 عدد
  شیرجوش کوچک
 • به مقدار لازم
  قاشق
 • 1 عدد
  همزن
 • به مقدار لازم
  ربان

طرز تهیه دسر شارلوت

تهیه این دسر پیچیدگی‌های خودش را دارد و جز با حوصله و وقت گذاشتن نمی‌توانید آن را به خوبی تهیه کنید.

گام اول، درست کردن سس بری

در اولین گام از طرز تهیه دسر شارلوت باید شیوه تهیه سس بری را یاد بگیرید.

1. پختن توت با شکر

در اولین قدم برای طرز تهیه دسر شارلوت توت‌ها را داخل یک شیرجوش بزرگ ریخته و ⅓ فنجان شکر را به آن اضافه کنید. سپس 2 قاشق غذاخوری آبلیمو هم داخل شیرجوش بریزید و آن را روی اجاق گاز قرار دهید.

2. هم زدن مرتب توت‌ها در طرز تهیه دسر شارلوت

شعله اجاق را روی حرارت کم تنظیم کنید و توت‌ها را مرتبا هم بزنید تا کم‌کم له شده و مانند مارمالاد، حالت مایع به‌خود بگیرند. هم زدن را ادامه دهید تا مخلوط توت‌ها شروع به جوشیدن کند.

3. آماده کردن مارمالاد توت

وقتی مایع شروع به جوشیدن کرد، شعله را در کمترین حالت ممکن قرار دهید. هم زدن را مجددا ادامه دهید تا همه توت‌ها به‌خوبی له شده و مایع در حرارت پایین یکدست و جا افتاده شود. توجه داشته باشید برای اینکه مایع خوب جا بیفتد، باید تقریبا 15 دقیقه جوشیده و مرتبا هم زده شود.

4. عبور دادن مارمالاد از صافی

بعد از اینکه مایع صاف و یکدست شد و خوب جا افتاد، آن را از یک صافی عبور داده و داخل یک ظرف بریزید. با این کار ذرات سفت، اضافات و بافت غیر مایع از این مخلوط جدا خواهد شد.

5. آماده کردن ژلاتین

برای کامل شدن سس بری دو و نیم قاشق غذاخوری پودر ژلاتین را همراه 45 میلی‌لیتر آب داخل یک شیرجوش بریزید. شیرجوش را به‌مدت 5 الی 10 دقیقه روی شعله کم اجاق قرار دهید تا پودر ژلاتین و آب به‌خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. برای اینکه ژلاتین و آب بهتر با هم مخلوط شوند، بهتر است حین گرم شدن آن، شیرجوش را روی شعله حرکت داده یا با یک قاشق هم بزنید.

6. اضافه کردن ژلاتین به سس بری

بعد از اینکه ژلاتین آماده شد، آن را به سس بری اضافه کرده و خوب هم بزنید تا مخلوط شوند. ظرف را کنار بگذارید تا سس کاملا سرد شود.

گام دوم، چیدن بیسکوییت‌های لیدی فینگر داخل قالب

در این مرحله از طرز تهیه دسر شارلوت باید کف قالب کمربندی را با یک کاغذ روغنی بپوشانید. یک ردیف بیسکوییت لیدی فینگر به‌صورت خوابیده کف ظرف و یک ردیف به‌صورت ایستاده دورتادور آن بچینید.

گام سوم، درست کردن سس شکلات

پس از آماده شدن سس بری، باید سس شکلات برای طرز تهیه دسر شارلوت را هم آماده کنید.

1. آب کردن شکلات به روش بن‌ماری

شکلات‌ها و خامه فرم گرفته را داخل یک ظرف ریخته و با حرارت غیرمستقیم (روش بن‌ماری) حرارت دهید. یعنی شکلات و خامه را با استفاده از بخار آب گرم کنید تا به‌تدریج آب شوند.

2. یکدست شدن مایع شکلاتی

همزمان با گرم شدن ظرف، شکلات و خامه را هم بزنید تا به‌خوبی با هم ترکیب شوند. این کار را تا جایی ادامه دهید که شکلات‌ها به‌طور کامل آب شده و مایعی به‌رنگ قهوه‌ای به‌دست آید.

3. آماده کردن ژلاتین

مشابه مرحله پنجم درست کردن سس بری، 1 قاشق غذاخوری پودر ژلاتین را همراه 15 میلی‌لیتر آب داخل شیرجوش ریخته و به‌مدت 5 الی 10 دقیقه روی شعله کم اجاق قرار دهید. سپس مایع ژلاتین را به سس شکلات اضافه کرده و خوب هم بزنید تا ترکیب شوند. در آخر ظرف حاوی سس شکلات را کنار بگذارید تا کاملا سرد شود.

گام چهارم، درست کردن سس ماسکارپونه

سومین سسی که در طرز تهیه دسر شارلوت باید آن را آماده کنید، سس ماسکارپونه است. این سس هم مراحل تهیه ساده‌ای دارد.

1. ترکیب پنیر و قند

در طرز تهیه دسر شارلوت به سس ماسکارپونه نیاز دارید. برای تهیه آن باید پنیر ماسکارپونه را داخل یک ظرف ریخته و با کمک یک همزن برقی یا دستی هم بزنید تا کمی نرم و خمیری شود. سپس پودر قند را به پنیر اضافه کرده و مجددا هم بزنید تا پنیر و پودر قند نیز با هم ترکیب شوند.

2. فرم دادن به خامه

بعد از اینکه پنیر ماسکارپونه آماده شد، خامه فرم گرفته را جداگانه داخل یک ظرف ریخته و با همزن خوب هم بزنید تا خامه خودش را گرفته و سفت شود.

3. اضافه کردن خامه فرم گرفته

خامه فرم گرفته را کم‌کم به ظرف حاوی پنیر اضافه کرده و به‌کمک یک قاشق به‌آرامی هم بزنید تا با پنیر ترکیب شود.

نکته مهمی که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید، این است که هنگام هم زدن اصلا عجله نکنید؛ چراکه هم زدن سریع باعث می‌شود خامه تغییر فرم داده و ژلاتینی شود.

گام پنجم، مخلوط سس ماسکارپونه و سس شکلات

در این قدم باید سس‌هایی که آماده کرده‌اید، با هم ترکیب کنید تا سس اصلی تهیه شود.

1. اضافه کردن سس شکلات به نیمی از ماسکارپونه

در این مرحله باید ابتدا سس ماسکارپونه را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس سس شکلات را به نیمی از سس ماسکارپونه اضافه کرده و خوب هم بزنید تا مایه‌ای یکدست درست شود.

2. ریختن سس در قالب

بعد از اینکه سس ماسکارپونه و سس شکلات با هم ترکیب شدند، آن‌ها را داخل قالب ریخته و تعدادی توت‌قرمز یا شاتوت داخل مایع فرو کنید. در آخر هم قالب دسر را برای 10 الی 15 دقیقه داخل یخچال قرار دهید.

گام ششم، مخلوط کردن سس ماسکارپونه و سس بری

حالا نوبت به تهیه سس مربوط به مارسکارپونه و بری است. با این گام مایه اصلی دسر شارلوت کاملا آماده خواهد بود.

1. مخلوط ماسکارپونه با سس بری

برای درست کردن دسر شارلوت باقی‌مانده سس ماسکارپونه را با سس بری مخلوط کرده و خوب هم بزنید تا با هم ترکیب شوند.

2. قرار دادن در یخچال

بعد از اینکه سس ماسکارپونه و سس بری با هم ترکیب شدند، آن‌ها را داخل قالب ریخته و قالب را به‌مدت 5 الی 6 ساعت داخل یخچال قرار دهید؛ حتی اگر فرصت دارید، بهتر است به‌جای 5 الی 6 ساعت یک شب تا صبح دسر را داخل یخچال قرار دهید.

گام هفتم، تزیین دسر

وقتی دسر خوب جا افتاد و مواد خودشان را گرفتند، نوبت به تزیین آن می‌رسد. قالب را از یخچال خارج کرده و روی آن را با انواع توت‌ها و چند برگ نعنای تازه پر کنید. قالب را روی ظرفی که می‌خواهید دسر را در آن سرو کنید، گذاشته و قالب کمربندی را باز کنید. بعد از اینکه قالب را باز کردید برای زیباتر شدن دسر یک ربان دورتادور آن ببندید.

طرز تهیه دسر شارلوت رو مثل آب خوردن یاد بگیر!

شما می‌توانید دسر شارلوت را در اندازه‌های دلخواه برش داده و نوش جان کنید. اگر روش دیگری برای طرز تهیه دسر شارلوت دارید، آن را با ما و مخاطبان کاغذرنگی  نیز درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید