خلاصه مطلب

یکی از هیجان‌انگیزترین مقاصد گردشگری، تنگه رغز داراب شیراز است. این تنگه که به عروس تنگه‌های ایران شهرت دارد، از بهترین مقاصد توریستی ایران است. اگر دوست دارید به تنگه رغز سفر کنید، از سیرتاپیاز سفر به تنگه رغز داراب را گفته‌ایم.

اگر دنبال یک مقصد فوق‌العاده برای گذراندن سفری ماجراجویانه و هیجان‌انگیز هستید، هرچه زودتر برای رفتن به عروس تنگه‌های ایران بار سفر ببندید. تنگه رغز از اعجاب‌انگیزترین دره‌های کشور عزیزمان به شمار می‌رود که در استان فارس جای خوش کرده است.

اگر همین حالا فکر رفتن به تنگه رغز را در سر دارید، دست نگه دارید! از آنجایی که این سفر یک گردش کمپینگ معمولی نیست، لازم است با راهنمای کامل سفر به تنگه رغز راهی سفر به دیار فارس شوید. برای آشنایی با تنگه رغز تا پایان با کاغذرنگی همسفر باشید.

تنگه رغز کجاست؟

برای رفتن به تنگه رغز ابتدا باید خودتان را به داراب که به‌ طور تقریبی در 257 کیلومتری از استان فارس قرار دارد، برسانید. داراب از شهرهای پرجاذبه و توریستی استان فارس به شمار می‌رود که در جنوب‌شرقی آن واقع شده است.

مسیر دسترسی به تنگه رغز

اگر می‌خواهید از شیراز به سمت تنگه رغز بروید، باید مسیر جاده فسا که به جاده داراب منتهی می‌شود را طی کنید. بعد از اینکه به شهر فسا رسیدید، ادامه مسیر را به سمت شهر داراب بپیماید. به‌ خاطر داشته باشید، بین مسیر بهتر است جاده فرعی حسن‌آباد را برای رفتن به دره رغز انتخاب کنید. مراتع سرسبز حسن‌آباد بسیار تماشایی و باصفا هستند که بی‌شک خاطرات لذت‌بخشی از این منطقه به یادگار خواهید برد.

در صورتی که قصد دارید از داراب مسیر تنگه رغز را طی کنید، باید به سمت شمال‌غربی داراب (بخش حسن‌آباد) مسافت 35 کیلومتری را با ماشین طی کنید. ادامه‌ی مسیر برای رسیدن به تنگه رغز چیزی حدود 4 تا 5 کیلومتر است که باید پیاده‌روی کنید.

از جاذبه‌هایی نزدیک به تنگه رغز می‌توان به تنگه آب باریک، چشمه نیگی و دره رود شهر اشاره کرد که پیشنهاد می‌کنیم از این جاذبه های طبیعی و بکر دیدن کنید.

تنگه رغز

جاذبه های طبیعی دره رغز

در نقطه‌ای از استان فارس منطقه بکر و تماشایی وجود دارد که هر گردشگری بعد از دیدن عکس‌های مربوط به جاذبه‌های رغز برای رفتن به آنجا بی‌قرار می‌شود. آن نقطه تنگه رغز است، جایی که تا همین 10 سال پیش ناشناخته بود و کسی از این منطقه منحصربه‌فرد و رویایی خبر نداشت.

4 عنصر اصلی آب، کوه، هوای خوب و طبیعت که می‌تواند برای هر گردشگری که تشنه‌ سفرهای مهیج است، فوق‌العاده باشد، بهترین مقصد تنگه رغز است. به نقل از مردم بومی 64 آبشار و 100 حوضچه طبیعی در این منطقه وجود دارد که فقط 14 آبشار برای گردشگران قابل دسترس است.

از جاذبه های طبیعی دره رغز آبشار نگین (ارتفاع 16 و عمق حوضچه 8 متر)، آبشار بوم‌رنگ (ارتفاع 7 و عمق حوضچه 8 متر)، آبشار مسعود (ارتفاع 8 و عمق حوضچه 12 متر)، آبشار فتح (ارتفاع 8 و عمق حوضچه 1ونیم متر)، آبشار گلاب (ارتفاع 11 و عمق حوضچه 7 متر)، آبشار حکمت (ارتفاع 11 و عمق حوضچه 15 متر)، آبشار جام (ارتفاع 9 و عمق حوضچه 6 متر)، آبشار کبوتر (ارتفاع 25 و عمق حوضچه 20 متر)، آبشار آذرخش (ارتفاع آبشار 65 و عمق حوضچه 6 متر)، آبشار دماغه یا فراز (ارتفاع آبشار 12 و عمق حوضچه 2 متر)، آبشار وداع (ارتفاع 46 و عمق حوضچه 7 متر) و آبشار یادگار (ارتفاع آبشار 4 و عمق حوضچه 8 متر) هستند.

چشمه ها و جاذبه ها

چه کسانی می‌توانند به تنگه رغز بروند؟

تنگه رغز داراب یک سفر کمپینگ معمولی نیست که صبح‌تان را با دم کردن چای و جنگل‌گردی آغاز کنید! این سفر گرچه یک دره‌گردی فراموش‌نشدنی و لذت‌بخش است، ولی می‌تواند خطرناک هم باشد. اگر آمادگی جسمانی بالایی دارید و به اصطلاح خودمانی نترس هستید، برای یک مسافرت هیجان‌انگیز به دره رغز آماده شوید.

اما منظور از اینکه گفتیم، چرا این سفر می‌تواند خطرناک باشد، چه بود؟! همان‌طور که در ادامه خواهیم گفت این سفر فقط یک راهپیمایی و کوهپیمایی یا دره‌نوردی ساده نیست. البته گفتنی است کوهپیمایی برای گردشگرانی که عادت به این کار ندارند، کمی خسته‌کننده و طاقت‌فرساست. شما در تنگه رغز باید شجاعت پرش از ارتفاع‌های بلند به درون حوضچه یا پایین آمدن (فرود) از بالا به پایین با استفاده از طناب را داشته باشید.

اگر فکر می‌کنید می‌توانید با یادگیری آموزش‌های لازم بر ترس‌تان غلبه کنید، کاندید رفتن به تنگه رغز هستید، ولی اگر همچنان می‌ترسید، فکر رفتن به تنگه را از سرتان بیرون کنید!

تنگه رغز داراب تور

موقعیت تنگه رغز در گوگل‌مپ

تجهیزات و خوراکی‌های ضروری برای سفر به تنگه رغز

اگر با شرایط عبور و مرور در این منطقه آشنایی ندارید، با تصاویری که ملاحظه می‌کنید به‌ راحتی می‌توانید متوجه شرایط سخت این منطقه شوید. برای رفتن به تنگه رغز باید به وسایل صخره‌نوردی و غواصی مجهز باشید. در حقیقت برای عبور از دره و گذر از میان آبشارها و حوضچه‌های این منطقه به تجهیزات بسیار ضروری و مهم مثل جلیقه نجات، کلاه ایمنی، کفش مناسب، طناب و… نیاز دارید.

راستی! حرف از آب شد؛ اگر از دوست‌داران موج‌سواری روی رودخانه هستید، بی‌شک مطلب رفتینگ در ایران برای شما جذاب خواهد بود.

1. کفش مناسب برای صخره‌نوردی و دره‌نوردی

کفش مهم‌ترین وسیله برای سفرهای کمپینگی کوه‌نوردی یا صخره‌نوردی است؛ به‌خاطر داشته باشید برای کوهپیمایی و صخره‌نوردی به دو جفت کفش نیاز دارید. کفش اول برای پیمودن مسیر کوهپیمایی است که باید همیشه خشک باشد. از کفش دوم باید هنگام صخره نوردی، دره نوردی و عبور از آبشارها استفاده کنید.

کفش‌های مخصوص صخره‌نوردی خاصیت چسبندگی به صخره‌ها را دارند و احتمال افتادن شما را به حداقل می‌رساند.

طبیعت بکر و ناب را بشناسید

2. کوله‌پشتی ضد آب برای نگه‌داری از وسایل

بعضی‌ها تصور می‌کنند استفاده از کوله‌پشتی به‌خاطر سنگینی زیاد برای آن‌ها کاربرد نداشته باشد، ولی این طرز فکر کاملا اشتباه است. در نظر داشته باشید، حتما از کوله‌پشتی‌های ضدآب برای نگه‌داری وسایل و خوراکی استفاده کنید. استفاده از کوله‌های معمولی که ضدآب نیستند، کار شما را واقعا سخت می‌کند؛ زیرا در صورت نفوذ آب به کیف جدا از خیس شدن وسایل داخل کیف، وزن آن بیش‌تر می‌شود.

درون کیف‌های ضدآب به هیچ عنوان آب نفوذ نمی‌کند. بنابراین می‌توانید با خیال آسوده کوله‌پشتی را همراه خودتان به تنگه رغز ببرید. گفتنی است، وسایل غیرضروری با خودتان نبرید، چون باعث سنگین‌تر شدن کیف می‌شود.

تنگه رغز عروس دره های ایران

3. لباس غواصی یا تجهیزات مناسب شنا

استفاده از وت سوت یا همان لباس غواصی از آن نظر در این سفر ضروری است که شما به طور پیوسته در آب هستید و خیس شدن لباس‌هایتان حس ناخوشایندی دارد. علاوه‌براین چنین شرایطی احتمال مریض شدن را بیش‌تر می‌کند. با پوشیدن لباس غواصی در مقابل سرما، نیش برخی موجودات دریایی و سایش مقاومت و ایمنی بالاتری خواهید داشت.

اگر خرید لباس غواصی برای شما مقرون‌به‌صرفه نیست، می‌توانید از لباس‌هایی که بافت آن‌ها بعد از خیس شدن زودتر خشک می‌شود، برای این سفر استفاده کنید.

4. جلیقه نجات

از مهم‌ترین تجهیزات موردنیاز که گردشگران تنگه رغز حتما باید تن کنند، جلیقه نجات است. نحوه بستن جلیقه نجات بسیار مهم است؛ اگر بستن جلیقه نجات برای شما سخت بود، می‌توانید از راهنما کمک بخواهید؛ چون بستن جلیقه به‌تنهای کار آسانی نیست و اگر به درستی هم مورد استفاده قرار نگیرد، به جای آن که باعث ایمنی باشد، به شما صدمه خواهد زد.

دقت کنید جلیقه نجات باید محکم بسته شود، چون با هر پرش به جلیقه نجات فشار وارد می‌شود و در صورت درست بسته نشدن، جلیقه از بدن جدا خواهد شد.

تنگه رغز کجاست

5. هارنس یا صندلی صعود

هارنس یا همان صندلی سنگ‌نوردی یک وسیله حرفه‌ای برای صعود است. اگر می‌خواهید یک پیمایش ایمن را تجربه کنید، باید بدانید در بعضی از قسمت‌ها وجود آن بسیار ضروری خواهد شد. هنگام پایین آمدن از دره (فرود) بایستی به کمک طناب به پایین حرکت کنید. استفاده از صندلی صعود، علاوه‌بر آسان‌تر کردن فرآیند فرود باعث بالا رفتن ایمنی می‌شود.

همچنین نبود هارنس هنگام گرفتن طناب به دست‌ها فشار وارد می‌کند. در این شرایط احتمال اینکه دست‌ها خسته شوند، زیاد است. در این شرایط هم احتمال رها کردن دست‌ها بالا خواهد بود. در نتیجه ممکن است اتفاقات جبران‌ناپذیری رخ دهد.

6. وسایل موردنیاز دره‌نوردی

سفر به تنگه رغز یک سفر کمپینگی پیش پا افتاده نیست، پس به تجهیزات حرفه‌ای برای دره‌نوردی نیاز دارید. یک دقیقه تصور کنید! برای دره‌نوردی و عبور از تنگه رغز و به چه وسایلی احتیاج خواهید داشت؟ در واقع بدون همراه نداشتن گیره و طناب نمی‌توانید این ماجراجویی مهیج را تجربه کنید و در میانه راه متوقف خواهید شد.

استفاده از طناب و گیره به‌ قدری در این سفر مهم و ضروری است که انگار گفته باشیم بدون هوا نمی‌توانید نفس بکشید. این وسایل از تجهیزات ایمنی سفر به حساب می‌آیند. اگر تجربه خرید تجهیزات حرفه‌ای را ندارید، بهتر است از راهنمای سفر یا افرادی که به تنگه رغز رفته‌اند، کمک بگیرید.

تنگه رغز

7. یادگیری نحوه صحیح فرود

مهم‌ترین موضوعی که شاید بعضی از گردشگران تنگه رغز به آن توجه نکنند، یادگیری نحوه صحیح فرود و استفاده از دیگر تجهیزات است. اگر برای اولین بار به تنگه رغز داراب می‌روید، ضروری است همراه با یک راهنمای حرفه‌ای باشید. بعد از اینکه آموزش‌های لازم را به خوبی یاد گرفتید، قدم بعدی قبل از رفتن به تنگه، امتحان نحوه فرود است.

توجه داشته باشید، باید بیش‌تر به‌وسیله طناب از بالا به پایین بروید و در بعضی موارد با شیرجه زدن این کار را انجام می‌دهید. پس نباید از پرش در حوضچه ترس داشته باشید.

8. کلاه ایمنی

استفاده از کلاه ایمنی باعث می‌شود هنگام پرش‌ درون حوضچه‌ها از آسیب و صدمه به سر محافظت شود. دقت کنید، از بستن کلاه ایمنی به خوبی مطمئن شوید، چون اگر ایمن بسته نشود، هنگام شیرجه زدن از سر شما جدا می‌شود که ممکن است به سر صدمه یا آسیب وارد شود.

تنگه رغز در شیراز

9. عینک، بینی‌گیر و گوش‌گیر شنا

کم‌تر کسی به استفاده از عینک، بینی‌گیر و گوش‌گیر در تنگه رغز توجه می‌کند. تقریبا نصف این دره‌نوردی با پرش از ارتفاع و شنا کردن انجام می‌شود؛ پس بهتر است از این تجهیزات برای جلوگیری از فشار به بینی و گوش، ورود آب به بینی، قرمز شدن چشم‌ها، عفونت‌های گوش و مجاری تنفسی استفاده کنید.

10. کاور ضدآب

مگر می‌شود به تنگه رغز استان فارس رفت، ولی عکاسی نکرد! اگر گوشی شما ضدآب است، کار شما برای ثبت تصاویر نفس‌گیر راحت خواهد شد. شاید فکر کنید بدون گوشی‌های ضدآب دیگر نمی‌توانید لحظات هیجان‌انگیر تنگه را عکاسی کنید، ولی اینطور نیست!

در بازار کیف محافظ ضدآب (پلاستیک این محافظ شفاف و نرم است و به‌راحتی می‌توان با لمس گوشی کار کرد و تصاویر منحصربه‌فردی گرفت) برای تلفن‌های همراهی که ضدآب نیستند، ساخته شده که امکان عکاسی بدون ترس از خراب شدن گوشی را فراهم کرده است.

دره رغز شیراز

11. لباس اضافه

به‌دلیل وجود آبشارها و حوضچه‌ها شما دائما خیس می‌شوید. پس از به همراه بردن لباس اضافه غافل نشوید. انتهای مسیر تنگه رغز بن‌بست است، می‌توانید آنجا کمی به تفریح و استراحت بپردازید و بعد دوباره مسیر آمده را برگردید و ورودی تنگه لباس‌هایتان را عوض کنید.

گفتنی است در ابتدای ورودی تنگه رغز داراب استان فارس نگهبان وجود دارد که می‌توانید وسایل غیرضروری مثل لباس را نزد او بگذارید.

12. دستکش کار با طناب کوهنوردی

موقع کوهنوردی، صخره‌نوردی یا زمانی که به‌وسیله طناب قصد فرود به دره دارید، استفاده از دستکش‌های ویژه کوهنوردی در عملکرد و امنیت بیش‌تر شما تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. استفاده نکردن از دستکش، احتمال لیز خوردن طناب از دست‌ها و تاول زدن دست‌ها را افزایش می‌دهد.

13. خرما و خوراکی‌های کم‌حجم

به تنگه بروید، ولی خوراکی با خودتان نبرید! سفرهای کمپینگی آن هم تنگه رغز به‌ خاطر راهپیمایی، کوهپیمایی، صخره نوردی، پرش، شنا کردن و فرود با طناب انرژی زیادی از شما خواهد گرفت. پس برای تجدید قوا و برطرف کردن گرسنگی و ضعف یا خستگی بدن خوردن خرما، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، آجیل و کیک را فراموش نکنید.

دقت کنید نوشیدنی‌ را درون بطری‌های پلاستیکی بریزید، چون بطری‌های شیشه‌ای در اثر ضربه شکسته می‌شوند. برای برطرف کردن تشنگی، نیازی به بردن قمقمه‌ی آب ندارید و می‌توانید از دهانه‌ی ورودی چشمه، آب بخورید. همچنین خوراکی‌های خشک را در ظروف پلاستیکی درب‌دار قرار دهید تا آب داخل آن‌ها نفوذ نکند.

دره رغز تور

تور تنگه رغز داراب

با توجه به توریستی بودن دره رغز تورهای متعددی به مقصد تنگه رغز برگزار می‌شود. این تورها به 2 گروه عمومی و خصوصی تقسیم می‌شوند. تور تنگه رغز معمولا در قالب سفری دو روزه برگزار می‌شود. روز اول ویژه آموزش‌های مرتبط با استفاده از تجهیزات و تست آمادگی جسمانی است.

برای رزرو تور تنگه رغز فقط کافی است به یکی از سایت‌های اینترنتی، موسسه‌های گردشگری، آژانس و دفاتر مسافرتی مراجعه کنید. کاغذرنگی سفر خوش و لذت‌بخشی را برای شما عزیزان آرزو می‌کند.

در آخر یادتان باشد هنگام بازدید از دره رغز در حفظ پاکیزگی این جاذبه گردشگری زیبا کوشا باشید و از ریختن زباله که چیزی جز ضرر رساندن به طبیعت ندارد، دوری کنید.

امیدواریم سفر هیجان‌انگیز امروز ما به تنگه رغز برای شما مفید و جذاب بوده باشد. اگر تجربه رفتن به این نقطه‌ بکر و دیدنی را داشته‌اید، یا فکر می‌کنید نکات مهم دیگر برای سفر به تنگه وجود دارد، آن را با کاربران کاغذرنگی در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید