کسب موفقیت شغلی، اصلی‌ترین هدف و اولویت زندگی خیلی از افراد است. این موضوع به قدری مهم است که افراد، روش‌های مختلفی را برای رسیدن و کسب آن امتحان می‌کنند. امروزه به‌ دلیل گسترش فضای مجازی، روش‌های سنتی قدیم، تاثیر چندانی ندارد؛ بنابراین طبیعی است که کسب‌وکارها باید با شیوه‌های جدید و به روز فعالیت خود را ادامه دهند تا به موفقیت کاری دست پیدا کنند.

درست است که موفقیت هر بیزینس در گرو استفاده از روش‌های مختلف است، اما نمی‌توان انکار کرد، تعدادی راهکار کلی وجود دارد که با دانستن آن‌ها، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد شد. اگر دنبال روش‌های موفقیت کاری هستید، این مطلب کاغذرنگی را از دست ندهید.

1. روی بهبود خدمات مشتری تمرکز کنید

طبق تحقیقات NewVoiceMedia، چیزی در حدود 51 درصد از مشتریان پس از کسب یک تجربه بد، دیگر سراغ آن سازمان یا سزویس‌دهنده خاص نمی‌روند. یکی‌دیگر از بررسی‌ها نشان داده که برای جبران یک تجربه منفی، نیاز به چندین تجربه مثبت است؛ چراکه احساس بد ناشی از آن تجربه ناخوشایند به همین راحتی‌ها از ذهن مشتریان پاک نخواهد شد.

با توجه به این نکات در نظر داشته باشید مشتریان ثابت مسیر راحت‌تری برای خرید دارند و اهداف راحتی هستند. پس شما باید تمرکزتان را روی مشتریان جدید بگذارید. البته نباید مشتریان قدیمی و ثابت را فراموش کنید. سعی کنید همان‌طور برنامه جذب مشتریان جدید و حفظ و نگهداشت مشتریان قدیمی را به موازات هم پیش ببرید.

در این مسیر عملکرد رقبا را بررسی کرده و المان‌های لازم برای جذب مشتری رابه برنامه کاری و تکنیک‌های جذب مشتری خود اضافه کنید. شاید مجبور باشید برای آموزش کارکنانتان دوره‌هایی را بخرید تا دانش و تخصص بیشتری کسب کنند. البته مطمئن باشید که از این کارها پشیمان نخواهید شد، پس برای سرمایه‌گذاری روی این موضوع تردید نداشته باشید.

تمرکز داشتن روی کار

2. بازایابی دهان‌به‌دهان را دست‌ کم نگیرید

مهم نیست که کسب‌وکارتان در یک شهر کوچک و کم‌جمعیت است یا یک شهر بزرگ و شلوغ. در هر صورت باید بدانید مشتریان فعلی شما و افرادی که از خدمات و محصولاتتان استفاده کرده‌اند، بهترین تبلیغ‌کننده‌ها برای کسب‌وکار شما محسوب می‌شوند. بیشتر خریداران از سایت‌های مختلف، ابتدا نظرات را می‌خوانند و بعد محصول موردنظرشان را تهیه می‌کنند.

پس هرچه روی برندسازی و رضایت مشتریان فعلی تمرکز بیشتری داشته باشید، مسیر شما برای رسیدن به موفقیت کاری هموارتر خواهد شد. نتیجه این عملکرد را تنها در چند ماه خواهید دید. شما با ارائه خدمات خوب، نظارت روی تولید یا فروش، تبلیغات و پشتیبانی قوی می‌توانید بین مردم جایگاه خوبی برای خود فراهم کنید و فیدبک‌های قابل‌توجهی بگیرید.

بازاریابی دهان به دهان

3. بازاریابی، تاثیرگذارترین روش موفقیت کاری را بیاموزید

حتما نباید اجناس خود را با تخفیف بفروشید تا مشتری‌ها به سمت شما بیایند. برخی از روش‌های بازاریابی موثر عبارتند از:

 • تبلیغات مختلف بنر، کلیکی، شبکه‌های اجتماعی و… در زمان و جای مناسب
 • پیوستن به کمپین‌های حرفه‌ای و همکاری با برندهای دیگر
 • چاپ اطلاعیه‌، بنر و آگهی‌های گوناگون برای حراجی‌ها، جشنواره‌ها و دوره‌های تخفیف ویژه
 • برگزاری دوره‌های رایگان مربوط به معرفی، نقد و بررسی محصولات مختلف
 • همکاری با کسب‌وکارهای مکمل برای فروش محصول و خدمات گوناگون
 • عرضه بسته‌بندی‌های خلاقانه یا قرار دادن هدایای کوچک در بسته‌های ارسالی برای مشتریان

این روش‌های به ظاهر ساده که هرکدام هزاران جزییات دارند، تاثیر زیادی روی فروش و توسعه کسب‌وکارتان خواهند داشت. زمانی این موضوع را متوجه می‌شوید که نتیجه آن را ببینید.

روش های بازاریابی

4. کسب‌وکار آنلاین خود را راه‌اندازی کنید

امروزه بسیاری از افراد، بیشتر کارهای روزمره خود را اینترنتی انجام می‌دهند. شما با شروع فعالیت در سطح وب، می‌توانید شانستان را برای دیده شدن افزایش دهید. برای تجارت خود یک وب‌سایت حرفه‌ای طراحی کرده و فعالیتتان را در فضای آنلاین آغاز کنید. تحقیقات نشان داده که حدود 88 درصد افراد، پیش از خرید، در سطح وب دنبال جنس موردنظر می‌گردند. باید وبسایتی داشته باشید که نشان دهد شما در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید و این کسب‌وکار چه زمانی راه‌اندازی شده است.

یک وبسایت تجاری خوب باید شامل بخش‌های زیر باشد:

 • لوگو و هویت بصری
 • خلاصه‌ای از حوزه فعالیت
 • اطلاعات تماس با ما
 • آدرس و نشانی گوگل مپ
 • نظرات و دیدگاه مشتریان
 • منوها و دسته‌بندی‌های گوناگون
 • محتوای متنی و تصویری کافی و مناسب

کنار همه این موارد زیر ساخت فنی مناسب که مانع قطع شدن سایت شود، دسترسی راحت به همه بخش‌های سایت، تجربه کاربری خوب و طراحی کاربردی و… از جمله مواردی هستند که به کیفیت سایت کمک خواهند کرد.

همچنین فعالیت در شبکه‌های اجتماعی کنار داشتن سایت، تاثیر شگفت‌انگیزی روی برندسازی، فعالیت بهتر و ارتباط صمیمی‌تر شما با مشتریانتان خواهد داشت.

کسب و کار آنلاین

5. هزینه‌های اضافه را برای موفقت کاری کاهش دهید

هزینه تجارت، محیط اداری، کارکنان، پیک‌ها و… درحال افزایش هستند و اگر نتوانید آن‌ها را کنترل کنید، بیزینس شما با شکست مواجه خواهد شد. هزینه‌های جاری را مرور کرده و سعی کنید سیستم‌های نوین را جایگزین افراد کنید. استفاده از برنامه‌های حسابداری، کار شما را راحت‌تر می‌کند و باعث می‌شود افراد کمتری را در بخش مالی و حسابداری استخدام کنید.

هزینه‌هایی مانند فضای اداری، بیمه کارکنان، هزینه سرویس و… بسیار زیاد هستند. اگر راه انداختن یک فروشگاه در گذرگاه‌های اصلی برایتان مهم نیست، یک مغازه ارزان‌تر گرفته و در آن‌جا فعالیت کنید. برای تامین کالا، شرکت‌هایی را انتخاب کنید که محصول با کیفیت را با قیمت کمتری می‌فروشند. کاهش هزینه‌های اضافه را همیشه در اولویت کار خود قرار دهید. برای این کار، مطلب مدریت مالی شخصی می‌تواند شما را راهنمایی کند.

مدیریت مالی شخصی

6. سراغ تلفن‌ همراه بروید

بله درست شنیدید، تلفن‌ همراه خود را برداشته و فعالیتتان را در شبکه‌های مجازی شروع کنید. بسیاری از افراد در هر زمان و مکان در حال چک کردن گوشی هستند و هرچه فعالیت شما در صفحات مجازی بیشتر باشد، احتمال دیده شدن و البته موفقیت کاری نیز برای شما افزایش می‌یابد.

یکی از بهترین کارها برای توسعه کسب‌وکار، بازاریابی موبایلی است. تبلیغات پیامکی، تبلیغ در صفحات مجازی، ایمیل مارکتینگ و طراحی اپلیکیشن تاثیر زیادی روی بهبود شغل و کسب‌وکار شما دارد. درگاه‌های معتبر را روی وبسایتتان فعال کنید تا مشتری‌ها بتوانند با خیال راحت و اعتماد کافی از شما خرید کنند.

کسب درامد با تلفن همراه

7. فعالیت آنلاین را شروع کنید

اگر می‌خواهید تا حد قابل توجهی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، باید بیشتر فعالیت‌های خود را به‌ صورت آنلاین انجام دهید. مثلا اگر یک برنامه حسابداری آنلاین داشته باشید، فقط با یک تلفن‌ همراه دسترسی به حساب‌هایتان ممکن می‌شود و آن‌ها را کنترل خواهید کرد. این ساده‌ترین مثال برای فعالیت در فضای ابری است.

نمی‌توان از نقاط ضعف این نوع کار چشم‌پوشی کرد، اما اگر تا امروز این کار را انجام نداده‌اید، یک سرور مجازی بخرید و کم‌کم نرم‌افزارهای خود را آنلاین کنید. البته کنار این کار باید فکر حفظ امنیت فضای مجازی و ابری سازمان خود هم باشید که این مورد خودش یک دغدغه و هزینه دیگر برای شماست.

کسب و کارهای آنلاین

8. برای موفقیت کاری به جذب و حفظ کارمندان حرفه‌ای بپردازید

برای رسیدن به موفقیت شغلی باید بین متقاضیان کار در سازمان، افراد مناسب با شرایط کاریتان را پیدا کنید. پس از این که کارمند مناسب را انتخاب کردید، دوره‌های آموزشی مرتبط و مورد نیاز را برای او برگزار کنید تا بتواند پیشرفت کند. کارکنان تاثیر زیادی روی رشد کسب‌وکار شما خواهند داشت. سعی کنید کارمندان را برای مدت طولانی نگه دارید، زیرا یافتن و تربیت نیروی کار، روند طولانی و گرانی دارد.

برای نگهداری و حفظ کارمندان کافی است شرایط مالی قابل قبول و شرایط محیطی-کاری مناسبی برایشان فراهم کنید. میز و صندلی مناسب، فضای اداری تمیز و نورگیر، تسهیلات کاری، بیمه، پاداش، برنامه‌های تفریحی، وام و… نمونه‌هایی از برنامه‌ها و اقدامات سایر سازمان‌ها برای جذب و حفظ کارمندان است.

کسب موفقیت کاری

9. برنامه کاری سال آینده خود را به روز کنید

هرکس قبل از شروع کار، یک برنامه‌ریزی منظم و دقیق دارد. اگر برنامه‌ای برای کار خود نچیده‌اید، هنوز دیر نشده است. شما می‌توانید از همین الآن یک برنامه منظم برای آینده کسب‌وکارتان رسم کنید. البته در نظر داشته باشید که باید نسبت به تغییر شرایط و نیازهای جامعه، برنامه خود را تغییر دهید. برای این کار می‌توانید از رقبا الگو بگیرید تا از آن‌ها عقب نمانید. داشتن برنامه به روز، موفقیت شغلی شما را تضمین می‌کند.

زمانی را به بررسی وضعیت رقبا اختصاص دهید و سعی کنید یک برنامه کاری حرفه‌ای و کارآمد برای خود تدوین کنید. این موضوع شاید در ابتدا وقت‌گیر به نظر برسد، اما در طولانی مدت سرعت رشد شما را بیشتر خواهد کرد.

تنظیم برنامه کاری

10. بین کار و زندگی شخصی تعادل برقرار کنید

وقت زیادی را در دفتر یا فروشگاهتان سپری نکنید، این کار باعث فراموش شدن خانواده می‌شود و تاثیرات منفی دارد. سلامت روحی، جسمی و حفظ روابط خانوادگی، مهم‌ترین مسائل در زندگی محسوب می‌شوند، پس اجازه ندهید که کار زیادی مانع بهبود آن‌ها شود. یادتان باشد همان‌ قدر که خانواده شما به وجود و همراهی‌تان نیاز دارند، شما هم به آن‌ها نیازمند هستید تا انرژی و انگیزه کافی برای ادامه مسیر را پیدا کنید.

باید خواب کافی داشته باشید، با خانواده وقت بگذرانید، ورزش کنید و… . این کارها باعث می‌شود کسب‌وکارتان در آینده رونق پیدا کند، زیرا ذهنتان خستگی نداشته و در نتیجه خلاق‌تر می‌شود. بنابراین می‌توانید ایده‌های جدیدی را پیاده‌سازی کنید.

حفظ تعادل بین خانواده و کار

امسال بهترین سال کاری شماست

موفقیت شغلی مسئله قطعی نیست. اگر می‌خواهید امسال کسب‌وکارتان رشد کند، مجبور هستید تغییرات لازم را انجام دهید. این کار ممکن است به اندازه شروع یک سرمایه‌گذاری سخت و پر استرس باشد. شما توانسته‌اید بیزینس خود را مدیریت کنید، پس بدون شک امسال می‌توانید یکی از بهترین‌ها در حوزه خود شوید.

در نظر داشته باشید برای اینکه در مسیر کاری خود تغییر ایجاد کنید، اول باید در دیدگاه خود تغییراتی داشته باشید. کسب مهارت نرم برای تعامل موفق با دیگران، هدف‌گذاری صحیح و واقع‌بینانه، مهارت مدیریت و مهارت رهبری تنها بخشی از مواردی هستند که باید روی تقویت آن‌ها در خودتان کار کنید.

موفقیت شغلی

امیدواریم که راهکارهای گفته شده به شما در مسیر رسیدن به موفقیت کاری کمک کند. یادتان باشد همه این موارد تنها یک سرنخ هستند و شما باید درباره تک‌تک آن‌ها به اندازه کافی تخقیق و بررسی داشته باشید. خوشحال می‌شویم، تجربیات خود در مسیر کسب موفقیت شغلی را با ما و دیگر کاربران کاغذ رنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید