خلاصه مطلب

شیوع ویروس کرونا زندگی را برای همه مردم بسیار سخت کرده است؛ اما با داشتن امید و انگیزه می‌توانید حتی در این اوضاع کرونایی زندگی پربار و با توسعه فردی مناسبی را برای خود بسازید. در این مطلب در مورد زندگی به شیوه کرونایی، برایتان توضیحاتی داده‌ایم.

محققان به‌طور متداول علائم متفاوتی از کرونا پیدا می‌کنند. با این حال بیماری کویید 19 دنیا را فراگرفته و افراد بسیاری را آلوده کرده است. احتمالا زمانی‌ که واکسن این ویروس کشف شود، دوباره به رستوران موردعلاقه خود رفته و با دوستانتان ملاقات می‌کنید، اما باز هم استرس و نگرانی ابتلا به کرونا همراه شماست و شاید نتوانید مانند گذشته از تفریح لذت ببرید. برای مثال اغلب افراد به شستن مکرر دست‌ها و رعایت فاصله عادت کرده‌اند. انجام این کارها دیگر به بخشب از زندگی روزمره تبدیل شده است. پس از تجربه تئاترها و رستوران‌های خالی، تعطیلی مراکز خرید، استادیوم‌های بی‌روح و… به انسان‌هایی دیگر تبدیل شده‌ایم. ویروس کویید 19 نه تنها روی بدن تاثیر دارد، بلکه موجب تغییر شیوه زندگی به سبک زندگی کرونایی شده است. ما در این مطلب از کاغذرنگی مواردی برای زندگی به سبک کرونایی را برای شما شرح خواهیم داد که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانید زندگی بهتری را تجربه کنید.

1. استفاده از تلوزیون آنلاین

سیستم‌های اینترنتی قبل از شیوع ویروس کرونا هم در سراسر دنیا فعالیت داشتند، اما با شرایط کنونی این سیستم‌ها به اصلی‌ترین سرگرمی مردم تبدیل شده‌اند. باتوجه به شیوع بیماری کرونا، امکان تماشای حضوری بازی‌های ورزشی موردعلاقه، رفتن به تئاتر و سینما، تماشای برنامه‌های زنده به صورت حضوری و… غیرممکن شده است. در چنین شرایطی می‌توانید این کارها را در خانه و با استفاده از سیستم‌های آنلاین انجام دهید. هرچند صدای پرشور سایر افراد حین تشویق تیم‌های ورزشی در گوشتان نمی‌پیچد و حس تماشای آنلاین مسابقات ورزشی در خانه با تماشای حضوری فوتبال در استادیوم قابل قیاس نیست، اما در عوض در خانه و با لباس‌های راحتی به تماشای برنامه‌های موردعلاقه خود خواهید پرداخت.

تماشای برنامه های آنلاین در سبک زندگی کرونایی

2. خرید هدفمند در سبک زندگی کرونایی

بی‌شک برای زنده ماندن و دوام آوردن در دوران شیوع کویید 19 باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. بخشی از این تغییرات مربوط به شیوه خرید کردن است. در این روزهای پر تنش و نگرانی، باید ذهنیت خود را درباره این موضوع تغییر دهید. این یک واقعیت است که برای زنده ماندن به جز دو دست لباس، سقف بالای سر و غذای تازه برای خوردن به چیز دیگری نیاز ندارید. این‌ها حداقل‌هایی برای زنده ماندن هستند که باعث می‌شوند بدون هزینه اضافه در این روزها دوام بیاورید.

در دوران قرنطینه بهتر است فقط دنبال تامین موارد ضروری زندگی باشید. به عبارت دیگر از تهیه وسایل غیرضروری خودداری کرده و از چیزهایی که دارید با دقت مراقبت کنید. طبیعتا در چنین شرایطی خرید کفش ورزشی، کیف براق مد روز، لوازم آرایش و از این دست وسایل ضروری نیستند و نباید برای آن‌ها هزینه‌ای پرداخت کرد. با رعایت این نکات پس از اتمام دوران قرنطینه نیز می‌توانید زندگی آرام و دور از تجملات را تجربه کنید. دست کم برای دوراه بحران هزینه‌های سرسام‌آور را کم خواهید کرد.

خرید در دوران کرونا

3. پس‌انداز در سبک زندگی کرونایی

پس‌انداز بخشی از پول‌ و درآمد ماهانه در همه دوران زندگی مسئله‌ مهم و غیرقابل‌انکاری است، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است. باتوجه به این‌که بیماری کویید 19 هنوز هم دست از سرم مردم برنداشته و درحال گرفتن جان انسان‌هاست، اهمیت در نظر گرفتن مقداری پس‌انداز افزایش یافته است. بنابراین شما هم باید مانند خیلی از افراد با کاهش هزینه‌های غیرضروری مقدار پول بیشتری را به‌عنوان پس‌انداز نگه‌‌داری کنید.

با این کار در شرایط احتمالی اخراج از کار، ورشکستگی کسب‌وکار، بیماری و عدم‌توانایی انجام کار و کسب درآمد، هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده، قرنطینه اجباری و… می‌توانید با نگرانی و دغدغه‌های کمتری دوام آورید. همین آرامش‌خاطر بدن را در شرایط باثبات‌تری نگه داشته و احتمال ابتلا به کرونا را کم می‌کند.

سبک زندگی کرونایی

4. تغییر الگوی سفر

به دلیل شیوع بیماری کرونا نحوه برنامه‌ریزی و رفتن به سفر هم تغییر پیدا کرده است. اولین اثر کرونا در سراسر دنیا کاهش میزان سفرهای تفریحی و گردشگری بود. بررسی دقیق در فرودگاه‌ و ترمینال‌ها، کم شدن میزان مسافران و دلایل دیگر باعث افزایش قیمت سفرها شده است. حالا همین تعداد مسافران محدود هم اغلب برای ماموریت‌های کاری سفر می‌کنند به جای وسایلی مانند لوازم آرایش، لباس راحتی کنار ساحل و… وسایلی مانند ماسک، وسایل ضدعفونی‌کننده و دستکش را در اولویت وسایل همراه خود قرار داده‌اند.

سفرهایی با وسایل کمتر، چمدان‌های کوچک‌تر، وسایل غیرضروری کمتر، مدت کوتاه‌تر و… بیش از پیش رواج پیدا کرده است و افراد برای فرار از جاهای شلوغ و پرازدحام به طبیعت‌گردی‌های چندنفره روی آورده‌اند.

سبک زندگی کرونایی

5. گسترش منوهای دیجیتال در دوران کرونا

به دلیل شدت گرفتن بیماری کرونا رستوران‌ها هم فکر چاره‌ای برای بهبود وضعیت خود هستند. این صنف برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری، منوهای دیجیتالی طراحی‌ کرده و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا آن‌ها در تلفن‌همراه خود نوع غذا را انتخاب کنند. کم‌کم همه رستوران‌ها درحال آماده کردن غذا با وسایل پیشرفته و بدون دخالت دست هستند.

زمانی‌که رستوران‌ها با شیوع کویید 19 شروع به ارائه خدمات کردند، اهمیت استفاده از ماسک، روکش مو، روپوش و دستکش توسط پرنسل بسیار افزایش یافت. خیلی از رستوران‌ها هم به جای دیوارهای بین آشپزخانه و سالن از پنجره‌های شفاف استفاده می‌کنند تا مشتریان اطمینان خاطر بیشتری داشته باشند. شما هم باید به سرو غذا به صورت بیرون‌بر، ظروف بهداشتی یک بار مصرف، غذاهای بی‌روح و… عادت کنید تا این دوره را با حس افسردگی و ناراحتی کمتری بگذرانید.

سبک زندگی کرونایی

6. کار در ادارات به سبک زندگی کرونایی

باتوجه به سخت‌گیری‌ها و کاهش رفت‌وآمد مردم، مدیران ادارات در این دوران سعی دارند تنها از 50 درصد نیروها استفاده کنند، این کار می‌تواند تا حد زیادی به جلوگیری از روند شیوع بیماری کمک کند. البته خیلی از سازمان‌ها هم اصرار دارند همه کارمندانتان در اداره حضور داشته باشند، اگر قصد انجام این‌ کار را دارید، باید فاصله حداقل 1 متری و استفاده از ماسک را جدی بگیرید.

خوش‌وبش کردن در زمان استراحت با همکاران، برای پیش ازشیوع ویروس کرونا بود. درحال حاضر انجام آن، کار عاقلانه‌ای نیست. با این حال ممکن است برخی ادرات پس از مشاهده نتایج مثبت قرنطینه به‌صورت غیرحضوری به کار خود ادامه دهند. الآن با شرایط فعلی دورکاری به یک ضرورت غیرابل انکار تبدیل شده است. در نتیجه سعی کنید تا حد امکان با مذاکره یا به هر طریق دیگر شرایط دورکاری را برای خود فراهم کنید.

کرونا و محل کار

7. اهمیت پزشکان برای مقابله با کرونا

شیوع بیماری کویید 19 بیشترین تاثیر را در رعایت نکات بهداشتی داشته است. هرچه بیشتر از زمان شیوع و گسترش این بیماری می‌گذرد، فداکاری‌های کادر درمان بیشتر به چشم می‌خورد و رعایت موارد بهداشتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. علاوه‌براین موارد تقاضا برای تامین وسایل پزشکی نیز افزایش یافته تا این اشخاص بتوانند به افراد بیشتری کمک کنند. تشخیص بیماران مبتلا و مراقبت از راه دور به موضوع مهم تبدیل شده است. این کار برای کاهش آمار مبتلایان و در امان ماندن پزشکان انجام می‌شود، زیرا باعث کاهش رفت‌وآمد بیماران در محیط بیمارستان می‌شود.

بنابراین خودمراقبتی، رعایت نکات بهداشتی، در نظر گرفتن فاصله اجتماعی و… همه‌وهمه به بهبود شرایط و کاهش احتمال ابتلا به کرونا کمک می‌کند.

سبک زندگی کرونایی

8. انزوای بیشتر و دوری از اجتماع

از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تاثیرات سبک زندگی کرونایی دوری انسان‌ها از هم بوده است. ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم که دوری از دیگران باعث افسردگی و ناراحتی ما می‌شود. با شیوع کرونا، کاهش ترددها و دیدارها و افزایش قرنطینه میزان دید و بازدید و تعامل انسان‌ها با هم کم شده است. بنابراین طبیعی است که خیلی از افراد شرایط روحی نامساعدی پیدا کنند.

خواندن کتاب‌های سرگرم‌کننده، تلاش برای یادگیری یک مهارت جدید، تماشای فیلم و سریال، تجربه خلوت با خود و وقت‌گذرانی با سایر افراد خانواده همه‌وهمه در این دوران می‌تواند به کمک شما آمده و به شما در فرار از مشکلات روحی کمک کند.

قرنطینه

در سراسر دنیا، موضوع شیوع ویروس کرونا به یکی از مهمترین مسائل تبدیل شده و ذهن همه مردم را به خود مشغول کرده است. با همه مدارا و رعایت کردن‌ها تا زمانی که یک درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشود، شرایط تغییرات جدی نخواهد داشت و باید موارد احتیاطی رعایت شود، بنابراین بهترین راهکار پذیرفتن سبک زندگی کرونایی و کنار آمدن با شرایط موجود است، چراکه در این صورت احتمال آسیب روحی و جسمی بسیار کمتر خواهد بود. اگر موارد دیگری در این دوره نظر شما را جلب کرده است، می‌توانید آن را با ما و دیگر کاربران کاغذرنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید