خلاصه مطلب

یکی از تفریح‌‌‌ها و ورزش‌‌های فضای باز که به صورت تیمی یا انفرادی انجام می‌‌شود، گلف است. هرچند گلف را به یک بازی لوکس می‌شناسند، اما هرکسی می‌توانید با یادگیری قواعد آن، این بازی را تجربه کند.

آیا تا به حال گلف بازی کرده‌اید؟ اگر تجربه این بازی را هم نداشته باشید، احتمالا در فیلم‌های هالیودی به‌وفور دیده‌اید که شخصی در یک زمین سبز با چوب در حال ضربه به یک توپ کوچک است تا آن را روانه سوراخی کند که بالای آن پرچم قرار گرفته است. بازی گلف برای بسیاری از افراد یک سرگرمی و تقویت‌کننده تمرکز محسوب می‌شود. البته بعضی افراد هم از آن به عنوان یک ورزش رقابتی یاد می‌کنند. اغلب مردم فکر می‌کنند گلف یک ورزش سخت با قوانین پیچیده است. اگر شما هم چنین تصوری دارید، در این مطلب با کاغذرنگی همراه شوید تا این بازی را بهتر شناخته و تصورات اشتباه خود را دور بریزید.

تعریف بازی گلف

گلف یکی از بازی‌ها یا ورزش‌های فضای آزاد است که به طور فردی یا تیمی با استفاده از چوب‌های ویژه‌ای انجام می‌شود. در آیین‌نامه بازی گلف گفته شده گلف پرتاب یک توپ از نقطه نخست بازی درون یک سوراخ است. این کار با یک یا چند ضربه و طبق قوانین خاصی انجام می‌شود. همین تعریف ساده کلیات گلف را مشخص می‌کند، اما قوانین بازی باعث اعمال محدودیت‌ها و در نتیجه سخت شدن بازی شده است.

بازی گلف و ویژگی های آن

نگاهی به تاریخچه گلف

این بازی مهیج و جذاب در اسکاتلند متولد شد. در ادامه هم به کشورهای مختلفی راه پیدا کرد. همچنین از چندین قرن پیش در بریتانیا گلف از بازی‌های محبوب خیلی از افراد بود. جالب است بدانید مشهورترین و قدیمی‌ترین زمین گلف جهان در شهر  سنت اندروز در اسکاتلند قرار دارد و نخستین آیین‌نامه رسمی این رشته در شهر ادینبورگ پایتخت همین کشور نوشته شده است.

ویژگی‌های بازی گلف

هربازی تجهیزات و ابزار خاص خود را دارد. گلف هم از این قاعده مستثنی نیست. شما برای انجام گلف به کفش‌های میخ‌دار نیاز دارید تا هنگام ضربه به توپ پای شما نچرخد. لباس گلف هم برای حرکت راحت‌تر بدن از جنس خاصی درست شده است. همچنین شما برای انجام این بازی به یک ساک ویژه بازی گلف نیاز دارید که 14 مدل چوب مختلف در  آن قرار داده شده است. هرکدام از این توپ‌ها برای ضربه‌های گوناگون استفاده می‌شوند. در طراحی این ساک‌ها چرخ‌هایی در نظر گرفته شده تا بازیکن برای حمل ساک سنگین وسایل گلف راحت باشد.

نگاهی به بازی گلف

ظهور گلف در ایران

بعضی از شهرهای ایران زمین‌های برای اجرای این بازی در نظر گرفته‌اند. برای مثال تنها باشگاه ورزشی تهران که امکاناتی برای بازی گلف را دارد، باشگاه انقلاب است. این زمین شش کیلومتر طول داشته و همه سطح آن چمن است، اما به دلیل نبودن نور کافی استفاده از این زمین به ساعات روز محدود می‌شود. همچنین زمین‌های گلف دیگری در اهواز، مسجد سلیمان، آبادان و اصفهان وجود دارد که همگی خاکی هستند. در زمین گلف باشگاه انقلاب مسابقه‌هایی هم برگزار می‌شود که مسابقه‌های پایان فصل، مسابقه‌های جام دیپلماتیک، مسابقه رده جوانان و بزرگسالان، مسابقه‌های قهرمانی باشگاه‌های کشور و مسابقه جام فجر از جمله آن‌ها هستند.

نگاهی به بازی گلف در ایران

آشنایی کلی با اصطلاحات بازی

گلف هم مثل هر بازی دیگر قوانین و اصطلاهات خود را دارد که در این بخش با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 1. به حفره یا سوراخ زمین بازی گلف هول HOLE گفته می‌شود.
 2. چوب بازی گلف هم در اصطلاح کلاب نام دارد.
 3. پایه‌ای که توپ روی آن قرار می‌گیرد، تی Tee نام‌گذاری شده است.
 4. چوبی که از آن برای نخستین و دورترین ضربه استفاده می‌شود، درایور است.
 5. به سطحی که در آن حفره یا هول قرار دارد گرین GREEN می‌گویند.
 6. برای مهیج کردن بازی گلف موانع طبیعی مثل درختان، برکه آب و محوطه ماسه‌ای شکل تعبیه می‌شود که بانکر Banker نام دارند.
 7. ضربه‌ای که به توپ زده می‌شود تا توپ به سوی هول برود، سوئیک swing نام دارد. کسی که این ضربه را بزند، در واقع یک سوئیک انجام داده است.
 8. ضربه‌ای که از محوطه گرین به سمت هول زده می‌شود، پات Putt است. این ضربه چوب مخصوص خود را دارد که پاتر Putter نامیده می‌شود.
 9. تعداد ضربه‌های استاندارد برای فرستادن توپ در هول را پار Par می‌نامند. یک گلف‌باز خوب باید با ضربات کمتر پار، توپ را به درون هول هدایت کند.
 10. بازیکنان بر اساس امتیاز تعادلی سطح‌بندی می‌شوند که به آن هندی کپ Handicap می‌گویند.
کیف مخصوص گلف

آشنایی با زمین و وسایل بازی گلف

زمین گلف حدود 10 تا 14 هزار مترمربع وسعت دارد. هر بازی گلف هم حدودا بین 3 تا 4 ساعت طول می‌کشد. همچنین بد نیست بدانید زمین استاندارد گلف شامل 18 هول است. اما این تنها کلیاتی از زمین گلف است و خود زمین بازی بخش‌ها یا جزییات دیگری هم دارد.

1. گریپ Grip

محوطه‌ای مسطح با چمن کوتاه که اولین ضربه بازی از این محوطه زده می‌شود. در مجموع سه نوع گریپ وجود دارد که عبارت اند از:

 1. OverLaping
 2. InterRlocking
 3. Ten Finger Grip

2. محوطه موانع Hazzards در بازی گلف

این موانع در مسیر هول‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که هریک از مسیرها را به‌طور متفاوتی مشکل و رقابتی کنند. با وجود این موانع شانس پرتاب توپ در سوراخ به مراتب کمتر شده و در نتیجه بازی دشوار و مهیج‌تر اجرا خواهد شد.

گلف و همه چیز درباره آن

3. محوطه عادی زمین The Fair Way

این منطقه تمام مسیر ‌از نقطه شروع تا هول را در برمی‌گیرد. در اطراف مسیر محوطه‌هایی از چمن پرپشت و درو نشده وجود دارد تا بتواند به نحوی هم حد و مرز زمین بازی را مشخص کند و هم احتمال پرتاب توپ به مسیرهای بیراهه را کمتر کند.

4. حفره Hole

قطره سوراخ‌ها 4/5 اینچ (یعنی در حدود 11/43 سانتی‌متر) و عمق آن‌ها حداقل 4 اینچ (در حدود 10/16 سانتی‌متر) است. توپ گلف به راحتی در این حفره‌ها جای خواهد گرفت. البته به شرطی که بازیکن ضربه خوبی داشته باشد.

5. چوب پرچم در بازی گلف

از پرچم برای مشخص کردن دقیق مکان هول استفاده می‌شود تا بازیکن بتواند فاصله مبدا و مقصد را به خوبی تشخیص دهد. معولا رنگ پرچم برای هول‌های یک تا 9 زرد و برای 10 تا 18 قرمز است.

بازی مهیج گلف

6. توپ

توپ گلف از نوعی پلاستیک سخت و مقاوم ساخته شده است. روی سطح توپ هم برای دقت بیشتر در هدف‌گیری و برد شکل‌ها و بافت خاصی در ساخت آن نظر گرفته شده است.

7. تی TEE

تی یا پایه توپ همان پایه کوتاه و کوچکی است که برای اولین ضربه توپ را روی آن قرار می‌دهند. از این پایه برای ضربه بهتر و حساب‌شده‌تر توپ به سمت هر هول استفاده می‌شود که انواع چوبی و پلاستیکی آن در درسترس است.

8. چوب‌های گلف THE GLUBS

در مجموع کی‌توان گفت سه مدل کلاب وجود دارد که چوبی، آهنی و پاتر هستند. هریک از چوب‌ها برحسب اینکه ضربه موردنظر چه خصوصیاتی داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. ست کامل تجهیزات چوب گلف چهار کلاب عدد چوبی، 9 کلاب آهنی و یک کلاب پاتر است.

چوب‌های گلف THE GLUBS

قوانین بازی گلف

گلف قوانین مختلفی دارد که بهضی از آن‌ها را پیش از شروع بازی و برخی دیگر را حین بازی باید رعایت کنید.

قوانین قبل از بازی

 • قبل این‌ که بازی را شروع کنید، حتما کارت اسکور یا امتیازها را بخوانید.
 • کلاب‌هایتان را بشمارید، چون حداکثر 14 کلاب می‌توانید همراه داشته باشید.
 • یک علامت مخصوص روی توپتان بگذارید، زیرا بسیاری از بازیکنان با همان مارک توپ شما بازی‌ می‌کنند، پس اگر نتوانید توپتان را شناسایی کنید، هم توپتان را از دست خواهید داد و هم ممکن است امتیاز شما را فرد دیگری بردارد.
 • در طول بازی نمی‌توانید هیچ ضربه تمرینی داشته باشید.
قوانین بازی گلف

ضربه زدن از روی تی Tee

شما باید تی را در بین دو نشانگر قرار دهید. همچنین می‌توانید آن را به فاصله دو کلاب پشت نشانگر‌ها قرار دهید، اما به هیچ عنوان جلو نشانگرها قرار ندهید.

اگر ضربه که شما می‌زنید، خارج از منطقه بازی باشد، در مچ پلی جریمه‌ای ندارد، اما رقیب شما می‌تواند از شما بخواهد دوباره ضربه بزنید. نوع دیگر گلف به نام استرک پلی قوانین دیگری دارد و در چنین شرایطی شما حتما دو ضربه جریمه دریافت کرده و از منطقه صحیحی بازی را ادامه خواهید داد.

پس از ضربه اول توپ در هرجایی که فرود آمده، شما باید بازی را به سمت هول ادامه دهید. جای توپتان را به هیچ عنوان جابه‌جا نکنید. توپ باید در طول بازی ضربه بخورد و نباید برداشته شود، کلاب شما نباید در منطقه بانکر به زمین یا آب برخورد کند، چراکه در صورت برخورد شما دو ضربه جریمه خواهید شد.

همچنین در نظر داشته باشید در منطقه‌ هازارد اگر کلاب شما یک بار به زمین برخورد کند، جریمه‌ای ندارد؛ زیرا در هازارد نمی‌توانید علف‌های بلند را کنار بزنید.

زمین بازی گلف

سطح‌بندی بازکنان به چه شکل است؟

بازیکنان بر اساس سطح بندی هندی کپ Handicap از صفر (برای یک بازیکن سطح بالا) تا ۵۴ (یک بازیکن تازه کار) سطح‌بندی می‌شوند. هندی کپ یا همان امتیاز تعادلی چیزی است که با وجود آن بازیکن سطوح مختلف با هم رقابت می‌کنند و می‌توانند حریفی هم رده خود داشته باشند. هندی کپ بازیکنان هم با توجه به تعداد ضرباتی که بازیکن در هر ست بازی از پار تجاوز کند، مشخص خواهد شد.

اگر شما هم اطلاعاتی درباره این بازی مهیج دارید که در این مطلب گفته نشده، آن را با کاربران کاغذرنگی به اشتراک بگذارید. همچنین اگر به بازی‌های جذاب و مدرن امروزی علاقه دارید، بازی پینت بال هم می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید