خلاصه مطلب

رفتینگ ورزشی مهیج است که جز زیرشاخه‌های قایق‌سواری محسوب می‌شود. این ورزش با این که سن کمی دارد، اما توانسته در مدت زمان کمی طرفردارن زیادی پیدا کند. برای آشنایی با این ورزش محبوب و پرطرفدار، این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

درست است که سقوط از ارتفاع در بانجی جامپینگ یا پرواز با پاراگلایدر لحظات بی‌نظیری را برای شما رقم زده و سطح آدرنالین خون شما را بالا می‌برند. اما همیشه هم نباید در آسمان‌ها دنبال تفریحی برای ترشح آدرنالین در خون بود؛ بلکه روی زمین هم می‌توانید چنین تفریحاتی را پیدا کنید. در این مطلب از کاغذرنگی، قرار است درباره هیجانی با موج‌سواری روی رودخانه و رفتینگ در ایران صحبت کنیم. اگر تاکنون رفتینگ را تجربه نکرده‌اید، این مطلب از کاغذرنگی را ازدست ندهید!

رفتینگ در لغت به چه معنا است؟

بهتر است پیش از هرچیز با معنای رفتینگ آشنا شوید. رفتینگ از کلمه رافت (Raft) به معنای قایق کوچک یا معادل ایرانی آن کلک می‌آید. اما واژه رفتینگ به‌معنای گشت‌و‌گذار در مسیر رودخانه است.

رفتینگ در ایران

رفتینگ از کجا آمد و قدمت رفتینگ در ایران چقدر است؟

طبق اطلاعات ویکی‌پدیا این فعالیت به‌عنوان یک ورزش ماجراجویی از سال 1950 میلادی رواج پیدا کرد. با‌این‌حال منابع ایرانی شروع آن را از سال 1960 در گرند کانیون آمریکا می‌دانند. این ورزش در ایران چیزی حدود 11 سال قدمت دارد.

در ایران گروه “ایران رفتینگ” به‌عنوان اولین تیم بین‌المللی رفتینگ ایران به‌سرپرستی کیانوش محرابی با همکاری مرببیان بین‌المللی آغازبه‌کار کرده است. این گروه تورهای متعدد رفتینگ را در چهارمحال‌و‌بختیاری برگزار کرده و بعد از شناسایی قابلیت‌های منطقه‌ای ایران به برگزاری رفتینگ در بخشی از رودخانه هراز پرداختند.

تفریحات هیجان انگیز

آیا می‌توان رفتینگ را به‌صورت انفرادی انجام داد؟

از آن‌جا که رفتینگ یک ورزش حرفه‌ای است، فقط درصورتی می‌توانید آن را انفرادی تجربه کنید که خودتان استاد این‌کار باشید. درغیراین‌صورت رفتینگ به‌صورت انفرادی می‌تواند شما را دچار عواقب جبران‌ناپذیری کند. اگر خودتان تخصص رفتینگ در ایران را نداشته باشید، باید با تورهای رفتینگ آن را تجربه کنید.

رفتینگ در ایران

رفتینگ در ایران چطور انجام می‌شود؟

بعد از اینکه به محل رفتینگ می‌روید، ابتدا باید لوازم ایمنی مثل کلاه و جلیقه را پوشیده و به توصیه‌های ایمنی لیدر گوش کنید. سپس سوار قایق شده و در قسمت آرام رودخانه برانید. در ادامه مسیر رفته‌رفته رودخانه خروشان شده و امواج شدت می‌گیرند؛ اینجا شروع هیجان است!

شما و هم‌گروهی‌های خود به‌کمک پاروها قایق را در مسیر پرخروش رودخانه هدایت می‌کنید. در قسمت‌هایی از مسیر، این امواج هستند که شما را به این‌طرف و آن‌طرف می‌کشند.

سفر روی رودخانه زمانی جذاب‌تر می‌شود که مسیر آن باریک و پرپیچ‌و‌خم شده و از میان شاخه‌های درختان می‌گذرد. این‌جا ترکبی از شور، اشتیاق و دلهره با شما همراه می‌شود. بالاخره آنچه انتظارش را کشیده‌اید در این بخش از مسیر برای شما ممکن خواهد شد.

در این سفر بیشترین هیجان را تجربه می‌کنید. اینجا سطح آدرنالین خون شما بالا آمده و این لحظه جز لذت‌بخش‌ترین لحظات رفتینگ است.

تفریحات گروهی

جالب است بدانید میزان شور و هیجانی که درطول رفتینگ در ایران حس می‌کنید، بسته به سطح رودخانه متغیر است. به‌طورکلی متناسب با موج رودخانه‌های مخصوص رفتینگ عدد یک تا شش را برای سطح‌بندی این رودخانه‌ها درنظر گرفته‌اند؛ عدد یک مربوط به رودخانه‌های کم‌خطر و عدد شش به رودخانه‌های خطرناک نسبت داده می‌شود.

جالب‌تر از همه این است که رودخانه‌هایی با موج سطح شش حتی برای افراد متخصص این رشته هم خطرناک است و هیچ تضمینی برای به‌سلامت برگشتن از آن نیست. برای رفتینگ در ایران بالاترین درجه سختی موج مربوط به رودخانه دز بوده و آن را بین سه تا پنج ارزیابی می‌کنند.

رفتینگ در ایران

در ایران کجا می‌توان به رفتینگ رفت؟

بیشتر رودخانه‌های ایران خوشبختانه برای رفتینگ مناسب است. معروف‌ترین رودخانه‌ها به‌شرح زیر هستند.

رود ارمند

مسیر این رودخانه چیزی حدود 20 کیلیومتر و سطح موج‌های آن بین دو تا چهار ارزیابی شده است. بنابراین این رود یکی از گزینه‌های رفتینگ در ایران است.

تفریحات آبی

زاینده رود

این رودخانه هم مثل ارمند جز رودخانه‌های چهارمحال‌و‌بختیاری محسوب می‌شود. سطح موج‌های این رودخانه را بین سه تا چهار اعلام کرده‌اند.

رفتینگ در ایران

رودخانه هراز

رودخانه هراز در استان مازندران قرار دارد و سطح موج‌های آن در فصول مختلف متغیر است؛ اما به‌طورکلی درجه سختی آن را چهار به‌بالا ارزیابی کرده‌اند.

تفریح در طبیعت

سفیدرود

سفیدرود بین رودخانه‌های معروف برای رفتینگ، رودی آرام شناخته می‌شود و سطح موج‌های آن درجه‌ای بین دو تا سه دارد. این رودخانه برای کایاک‌سواری نیز مناسب است.

رفتینگ در ایران

رودخانه سیروان

این رودخانه در هورامان کردستان جریان دارد و سطح آن بین سه تا چهار است.

رفتینگ در ایران

رود دز

جریان این رودخانه را در استان خوزستان و لرستان می‌بینید. رود دز جز محبوب‌ترین رودخانه‌ها میان علاقه‌مندان به رفتینگ در ایران است. درجه سختی این رودخانه بین سه تا پنج قرار دارد.

تفریح در رودخانه

در مجموع می‌توان گفت رودخانه هراز و دز جز هیجان‌انگیزترین رودخانه‌ها برای رفتینگ در ایران هستند.

رودخانه‌‌های معروف رفتینگ در جهان

اگر به رفتینگ علاقه‌ دارید و به خارج از ایران نیز زیاد سفر می‌کنید، بد نیست به‌برخی از رودخانه‌های معروف رفتینگ در جهان هم سری بزنیم.

رودخانه سان کشی

این رودخانه در نپال قرار دارد و سطح آن پنج است. مسیر این رودخانه از بین تگنه‌های باریک، دره‌ها و جنگل‌های گرمسیری می‌گذرد.

رفتینگ در ایران

رود مگپی

مگپی در کانادا قرار گرفته و شروع مسیر رفتینگ آن از دریاچه مگپی است. مسیر این رودخانه با سطح پنج از آبشارهای متعدد گذر می‌کند.

رفتینگ در ایران

ریو اوپانو

ریو اوپانو با سطح چهار از مسیری زیبا و چشم‌نواز عبور می‌کند؛ مسیری که در طرفین خود شاهد آبشارهای مختلفی خواهید بود. برای بازدید از این رودخانه باید به اکوادور سفر کنید.

رفتینگ در ایران

رود تارا

رودخانه تارا در دومین دره بزرگ و عمیق دنیا جریان داشته و بزرگ‌ترین منبع آب پاک اروپا است. این رودخانه در مونته نگرو و سطح آن بین سه تا پنج قرار دارد.

گردش

رودخانه کلرادو

رود کلرادو در گرند کنیون یا همان مبدا شروع رفتینگ دیده می‌شود. رودخانه کلرادو، در کلرادو، یوتا و آریزونا جریان دارد. مسیر این رود 360 کیلومتر است و رفتینگ را به یک سفر ماجراجویی هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند.

تفریح

هزینه رفتینگ در ایران چه‌قدر است؟

نوبت به مهم‌ترین موضوع، یعنی هزینه موردنیاز برای تجربه رفتینگ در ایران می‌رسد. خوشبختانه تجربه این تفریح هزینه چندانی ندارد و به‌طور تقریبی می‌توان هزینه تور 1.5 تا 2 روزه رفتینگ را چیزی بین 200 تا 500 هزار تومان ارزیابی کرد.

هیجان

نکات پایانی

تقریبا آن‌چه راجع به رفتینگ در ایران لازم بود برای شما بیان کردیم. در آخرین بخش از این مطلب به بیان نکاتی خواهیم پرداخت که برای تجربه بهتر از رفتینگ به شما کمک می‌کنند.

  1. با توجه به اینکه با یک ورزش آبی سروکار دارید؛ حتما لباس اضافه و حوله همراه خود داشته باشید.
  2. اگر عینکی هستید، بهتر است حتما از بند عینک استفاده و آن را روی صورت خود محکم کنید. چون در طول مسیر ممکن است در اثر تکان‌هایی که به قایق وارد می‌شود، عینک شما داخل رودخانه بیفتد.
  3. سعی کنید برای این مسافرت فقط وسایل ضروی را همراه بیاورید.
  4. به‌عنوان نکته آخر هم پیشنهاد کاغذرنگی این است که اگر به‌تازگی قصد تجربه رفتینگ را دارید، در فصل تابستان آن را امتحان کنید. چراکه در فصل تابستان شرایط رودخانه‌ها برای افرادی که به‌طور حرفه‌ای با این ورزش آشنا نیستند، بهتر است.

اگر نجربه‌ای از رفتینگ در ایران دارید، آن را با ما در کاغذرنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید