خلاصه مطلب

اغلب افراد فکر می‌کنند، رسیدن به موفقیت دست‌نیافتنی است. باید بگوییم، خواستن توانستن است و اگر عزم‌تان را جزم کنید، هر چیز غیرممکنی، ممکن می‌شود. در این مطلب از کاغذرنگی، 6 قدم برای داشتن ذهن موفقیت محور ارائه کرده‌ایم که اگر روی آن‌ها مسلط شوید، قطعا انسان موفقی خواهید شد.

اکثر ما دوست داریم در کم‌ترین زمان ممکن به موفقیتی چشم‌گیر برسیم، ولی این فکر تقریبا برای هر فردی غیر ممکن است و برای تبدیل به یک کارآفرین موفق باید این ذهنیت را از خود دور کنید. یکی از کلید‌های موفقیت صبوری است. پس اگر می‌خواهید به یک هدف ایده‌آل و اثبات خود به دیگران برسید، باید صبور باشید. در این مقاله 4 قدم برای داشتن ذهن موفقیت محور و رسیدن به قدم‌های موفقیت را در کاغذرنگی گفته‌ایم، در ادامه با ما همراه باشید.

1. پیدا کردن موفقیت در شکست

هنگامی که شکست را در آغوش می‌گیرید، باید بگویید موفقیت در شکست خوردن است و از هر زمین خوردن باید درس و تجربه‌ای گرفت. ذهنیت شما باید به این باور برسد که شکست و باختن زیاد بد نیست و برای به‌دست آوردن هدف مورد نظر راه‌های دیگر را امتحان کنید.

در بدترین حالت می‌توان گفت بازنده شدن در یک مسیر این مفهوم را برای شما دارد که دست‌کم مسیری که انتخاب کرده‌اید، صحیح نیست و باید مسیر دیگری را در پیش بگیرید. همچنین در هر شکست تجارب و یادگیری‌هایی است که در پیروزی نیست!

از نظر آماری اغلب ایده‌های تجاری پس از شکست و کسب تجربه به بار نشسته‌اند. خیلی از کارآفرینان معتقد هستند داشتن کسب‌وکاری موفق نیاز به تجربه‌ای زیاد و شکست‌های متوالی است و شکست خوردن یک فرایند عادی برای این افراد محسوب می‌شود. این موضوعی است که باید همه‌ افراد حرفه‌ای آن را بپذیرند و از این شکست‌ها پلی برای موفقیت بسازند.

قدرت تجسم

2. تعیین ضریب مقاومت برای ایجاد یک ذهن موفق

میزان مقاومت شما در برابر شکست، نشان‌دهنده اندازه احتمال پیروزی و موفقیت شما خواهد بود. پس صبور بودن و دوباره تلاش کردن، شما را در کسب‌وکار پخته‌تر می‌کند. هرچه تعداد شکست‌ها و باخت‌های شما بیشتر باشد و شما مقاومت بیشتری نشان دهید، با تقویت یک ذهن موفق کسب‌وکار شما بزرگ‌تر می‌شود.

در نظر داشته باشید ما تجربه یادگیری و رشد ناشی از شکست‌های گذشته را رد نمی‌کنیم، اما معتقدیم برجسته کردن موفقیت‌های گذشته بسیار سودمندتر است. می‌توان گفت ذهنی با افکار منفی و ضعیف هیچگاه به موفقیت نمی‌رسد، زیرا در تمام مسیر خود را شکست‌خورده می‌داند و ذهن این را باور می‌کند. پس علی‌رغم یادگیری از مراحل مختلف زندگی، روی حس خوب موفقیت‌هایتان تمرکز بیشتری داشته باشید.

قدرت تجسم

3. به چالش کشیدن باورهای ذهنی برای موفقیت

قدم اول برای داشتن یک ذهن موفق این است که خود را مجبور به انجام کار و چالش‌های جدیدی کنید که تاکنون انجام نداده‌اید. به احتمال زیاد با انجام کارهای تکراری و بیهوده در شبانه‌روز به موفقیت نمی‌رسید، چراکه این کارها شما را از کسب تجربه محروم می‌کنند. پس با انجام کار‌های برعکس عادت روزانه می‌توانید این تکنیک را در خود پرورش دهید.

با کمک گرفتن از چند چالش ساده می‌توانید ترکیبی از فعالیت‌های ذهنی و جسمی را شروع کنید. برای مثال یک ساعت زودتر بیدار شدن از خواب، 2 کیلومتر دویدن در طول روز یا درست کردن غذا‌های خانگی می‌تواند در شروع به شما کمک کند. تنها نکته مهم رفتن سراغ فعالیت‌هایی است که تاکنون به آن‌ها نپرداخته‌اید.

برای بهبود شانس موفقیت خود در آینده، باید در طول روز خود را بیشتر با چالش‌های متفاوت و حتی کاری درگیر کنید. این روش یک تکنیک عالی برای تمرین صبور بودن و تحمل شکست است.

قدرت تجسم

4. کنترل جریان فکری و ذهن

یکی از گام‌های مهم برای داشتن ذهن موفق کنترل ذهن است. درست مثل دنبال کردن تمرینات، باید با نگرش ذهنی خود برای تقویت یک ذهن موفق نیز همین کار را انجام دهید. به بالاترین و پایین‌ترین سطح تلاش خود دقت کرده و برای تکرار قدم‌های مثبت تلاش کنید. هر روز 10 دقیقه وقت برای نوشتن فعالیت‌های روزانه در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود جزییات بیشتری از کسب‌وکار خود بفهمید و هنگام بروز مشکل آن را رفع کنید. کارهای روزانه، چالش‌های پیش رو، عملکرد شما حین مواجه شدن با مسائل مختلف و… را ثبت و بررسی کنید.

پس از مدتی باید یک حالت ذهنی مثبت برای خودتان ایجاد کنید، حتی اگر چیزی به ذهن شما نمی‌رسد، از شگفتی‌های آن روز اگرچه کم بنویسید؛ مثل طلوع زیبای خورسید. تنها نکته مهم کنترل جریان فکری به سمت احساسات مثبت است.

ذهن های موفق

5. حرف زدن با خود برای ایجاد ذهن موفق

قدم بعدی برای باور داشتن به ذهن موفق، صحبت کردن و خلوت با خود است. روزی چند دقیقه روبه‌روی آینه بایستید و با خود حرف بزنید. فرض را بر این بگذارید که در سمیناری با حضور افراد زیادی سخنرانی می‌کنید. هنگام صحبت قدم بزنید، زبان بدنتان را کنترل و به زوایای مختلف محیط اطرافتان نگاه کنید؛ این کار باعث افزایش قدرت کلام، اعتماد به نفس و تقویت ذهن شما هنگام سخنرانی در برابر حضار واقعی می‌شود.

فراموش نکنید شما باید موفقیت را تمرین کنید تا بتوانید موفق شوید. بنابراین با تصور یک سخنرانی ایده‌آل در جمعی از افراد، اعتمادبه‌نفس یک فرد موفق را در خود ایجاد کنید.

روش دیگر برای انجام این کار آن است که خود را در مصاحبه کاری موفق با فردی ببینید که می‌خواهد در شرکت شما استخدام شود، حال با او درباره مسائل کاری و حقوق صحبت کنید و با او به توافق برسید. با تکرار این چالش شخصیت خود را در زمینه کاری تقویت و استوار کنید.

داشتن ذهن موفق

6. یک حافظه کوتاه مدت داشته باشید

قدم آخر برای ساخت یک ذهن موفق، ساخت و تقویت یک حافظه‌ کوتاه مدت است. شکست ناگزیر است، هنگامی که شکست می‌خورید از آن برای رشد و تکامل استفاده کنید و از شکست خود شرمگین نشوید. از خرابی‌های گذشته برای موفقیت و دست آورده‌های آینده درس بگیرید. اگر به این موضوع باور ندارید، به کودکان نگاه کنید که چگونه بدون فکر به شکست قبلی و بدون کم‌ترین خجالت دوباره برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کنند.

فراموش نکنید برای رسیدن به موفقیت کنار همه فعالیت‌های جسمی و برنامه‌ریزی‌های کاری، اید ذهنتان را هم آماده کنید. اگر شما هم راهکار یا روشی مناسب برای تقویت ذهن موفق می‌شناسید، آن را با ما درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید