خلاصه مطلب

اگر تاکنون از مزیت‌های گیاه خواری بی‌خبر بوده‌اید، حتما این مطلب را مطالعه کنید. فواید گیاه خواری از نظر پزشکی و تاثیر فوق‌العاده آن بر بدن را به صورت جامع بررسی کرده‌ایم، پس با کاغذرنگی همراه باشید.

گیاه خواری یکی از چالش برانگیزترین رژیم‌هاست و طرفداران و مخالفان زیادی دارد. هیچوقت نمی‌توان به‌طور مطلق گفت رژیم گیاهخواری واقعا خوب است یا بد، چون هم برای خوب و هم برای بد بودن آن دلایل زیادی مطرح شده است. با‌این‌حال درباره گیاه خواری حقایق جالبی وجود دارد که نشان می‌دهد گیاهخواری سابقه‌ای طولانی دارد و از گذشته تاکنون مورد بحث بوده است. در ادامه 10 واقعیت جالب درباره گیاهخواری را برای شما آورده‌ایم. اگر دوست دارید اطلاعات جالبی از این رژیم غذایی پرچالش کسب کنید، در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

1. بیشترین افراد با رژیم گیاه خواری در دنیا

گیاه‌خواری به‌ شکل سنتی با مردم هند باستان پیوند داشته است. جالب است بدانید این پیوند همچنان هم باقی است؛ به‌طوری‌که امروزه نیز بیش از 70 درصد جمعیت گیاه‌خواران جهان را هندی‌ها تشکیل می‌دهند. البته به نظر می‌آید این گیاه خواری بیش از آنکه در رژیم غذایی آن‌ها ریشه داشته باشد، در فرهنگ و مذهبشان پررنگ است.

واقعیت های جالب درباره گیاه خواری

2. اولین انجمن گیاه خواری

اولین انجمن گیاهخواری در سال 1847 در انگلستان تشکیل شد. هدف اصلی این انجمن این بود که اعتقاد عامه مبنی بر این‌که «بدون خوردن گوشت زندگی سالم امکان‌پذیر نیست» را برطرف کنند. این انجمن البته فعالیت‌های زیادی هم داشت که به نسبت موفق بود.

گیاهخواری و تبعات آن

3. درجات مختلف گیاه خواری

برای گیاه خواری درجات مختلفی وجود دارد. اکثر گیاه خواران نه تنها از مصرف همه اشکال گوشت پرهیز می‌کنند، بلکه مصرف محصولات حیوانی نظیر عسل را نیز در برنامه غذایی خود ندارند. این موضوع تا جایی ادامه پیدا می‌کند که حتی غذاهایی که ممکن است اثری از محصولات حیوانی در آن‌ها باشد هم مصرف نمی‌کنند. مثل نانی که در کره درست شده است.

رژیم غذایی گیاه خواری

4. میوه‌جویی یا Fruitarianism

Fruitarianism یا میوه‌جویی نوعی گیاه خواری بسیار واقعی و طبیعی است که در آن اعتقاد بر این است غذای انسان باید میوه باشد. در واقع Fruitarianism را می‌توان میوه‌خواری نامید. در این رژیم هدف این است که میوه، آجیل و دانه‌های موردنیاز انسان، بدون آسیب به گیاهان جمع‌آوری شود. به عنوان مثال گلابی در این نوع گیاه‌خواری جای دارد ولی باتوجه به اینکه با برداشت هویج، گیاه از بین می‌رود، این میوه جایگاهی در این نوع از گیاه خواری ندارد.

گیاه خواری و میوه خواری

5. هدف جالب بسیاری از افراد گیاه خوار

بسیاری از گیاه‌خواران برای کاهش فشار تولید گوشت بر محیط، این‌کار را انجام می‌دهند. به گفته ویکی‌پدیا پرورش گیاه و محصولات موردنیاز دام تقریبا به 80 درصد از اراضی کشاورزی و نیمی از منابع آب ایالات متحده آمریکا نیاز دارد.

گیاه خواری

6. مذهب و گیاه خواری

جالب است بدانید برخی افراد به دلایل مذهبی گیاه خواری می‌کنند. از جمله فرقه‌هایی که به‌طور‌جدی از گیاهخواری حمایت می‌کنند، می‌توان جنبش‌های Hare Krishna و Rastafarian را نام برد.

گیاهخواری

7. تحقیقات جالب انگلستان، ضریب هوشی و تمایل انسان به گیاه خواری

تحقیقات انگلستان نشان می‌دهد که ضریب هوشی کودک، احتمال ابتلا به گیاه خواری را در سنین جوانی او پیش‌بینی می‌کند؛ به‌طوری‌که هرچه کودک باهوش‌تر باشد، احتمال این‌که در اوایل بزرگسالی گیاه خوار شود بیشتر است.

گیاه خواری

8. اثرات جالب سبزیجات بر بدن

خوردن سبزیجات نه تنها فواید زیادی برای سلامتی دارد، بلکه اثرات جالبی نیز در بدن شما خواهد گذاشت. تحقیقات نشان می‌دهند اجتناب از گوشت قرمز باعث جذابیت جنسی بوی بدن مردان می‌شود.

گیاه خواری و جذابیت جنسی

9. افراد مشهور گیاه خوار

از جمله افرادی مشهوری که به گیاه خواری روی آوردند، می‌توان به سر پائول مک کارتی (Sir Paul McCartney)، اوزی اوزبورن (Ozzy Osborne)، سیند اوکانر (Sinead O’Connor)، برد پیت (Brad Pitt)، آلبرت انیشتین (Albert Einstein)، هنری فورد (Henry Ford) و لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci) اشاره کرد.

گیاه خواری

درنهایت باید گفت افراد زیادی چه مشهور و چه گمنام، چه از رهبران دنیا و چه از افراد موثر تاریخ به رژیم غذایی گیاهخواری روی آورده‌اند. گیاهخواری مزایا و تبعات مختلفی برای بدن دارد و تصمیم نهایی برای انتخاب چنین رژیمی یک تصمیم شخصی است که به موارد مختلفی بستگی خواهد داشت. اما درمجموع بسیاری از افراد معتقدند مهم‌ترین پاسخ برای سوال چگونه سالم بمانیم؟ گیاهخواری است. اگر شما هم گیاه خوار هستید، نظرتان را درباره این رژیم غذایی با ما در کاغذرنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید