خلاصه مطلب

یکی از عواملی که در مطالعه بسیار اهمیت دارد، داشتن مکان مناسب برای مطالعه است. در این مطلب از کاغذ رنگی 10 نکته مهم برای طراحی اتاق مطالعه ایده‌آل و جذاب را برایتان شرح داده‌ایم. اتاق مطالعه لازمه خانه‌هایی است که دغدغه رشد و پیشرفت با مطالعه و درس را دارند پس با کاغذرنگی همراه باشید.

طراحی اتاق مطالعه از آنچه فکر می‌کنید اهمیت بیشتری دارد! مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد مکانی که در آن مطالعه می‌کنید، تاثیر بسیار مهمی روی نحوه یادگیری شما دارد. یکی از نکاتی که بیشتر شناخته شده، سکوت اتاق مطالعه و دوری از سروصداست. البته نکات مهم دیگری نیز در طراحی اتاق مطالعه تاثیر دارند و همه چیز فقط شرایط محیطی نیست. عواملی که به خود شما بستگی خواهد داشت. درادامه با کاغذرنگی همراه باشید تا با 10 نکته مهم برای طراحی یک اتاق مطالعه ایده‌آل با بازدهی بالا آشنا شوید.

1. برای اتاق مطالعه مکان ثابتی را انتخاب کنید

استفاده از محیط کتابخانه‌های عمومی یا مکان‌های مختلف برای مطالعه قدرت تمرکز شما را ازبین می‌برد؛ بنابراین بهترین راه انتخاب یک مکان مشخص است. اگر یک مکان مشخص را برای مطالعه انتخاب کنید، به‌مرور زمان ذهن‌تان به این موضوع عادت خواهد کرد و به‌محض ورود مغزتان آماده یادگیری می‌شود. بهتر است مکان انتخابی شما نزدیکتان باشد (ترجیحا قسمتی از خانه را انتخاب کنید)؛ زیرا دسترسی شما به آن بهتر خواهد بود.

از طرفی مطالعه گاهی می‌تواند استرس‌زا باشد (به‌ویژه هنگام مطالعه برای امتحان!)، بنابراین مکانی را درنظر بگیرید که از لحاظ رنگ و دکوراسیون برای شما جذابیت بیشتری دارد و در طراحی آن از رنگ‌های هیجانی مانند قرمز استفاده نشده باشد.

نکات طراحی اتاق مطالعه

2. محیط موردنظر خود را شبیه‌سازی کنید

هر مطلب را در هرجا که آموخته باشید، امکان یادآوری آن مطلب در همان مکان به مراتب بیشتر است. بنابراین اگر برای هدف خاصی مطالعه می‌کنید (برای مثال آزمون خاصی پیش رو دارید.)، باید فضایی مانند مکان آزمون را برای خود شبیه‌سازی کنید، تا موقع امتحان مطالب را بهتر به‌یاد بیاورید. این بدیهی است که شما نمی‌توانید در آپارتمان خود با یک میز و کمی وسایل ساده مکان موردنظرتان را شبیه‌سازی کنید؛ اما می‌توانید با تنظیم دما، شبیه‌سازی صداها و حتی استفاده از یک صندلی ساده به جای صندلی نرم و راحت و… تا حد زیادی جایی شبیه مکان آزمون بسازید.

شبیه سازی اتاق مطالعه

3. در اتاق مطالعه ریلکس باشید اما نه زیاد

نویسندگان حرفه‌ای و افرادی که در خانه مطالعه می‌کنند، توصیه‌های متفاوتی برای بازدهی بیشتر مطالعه دارند. برخی از افراد معتقد هستند پیش از مطالعه باید لباسی راحت مانند شلوار و تیشرت به‌تن داشت، اما عده‌ای دیگر قبل از نشستن پشت میز مطالعه لباس‌های کامل رسمی می‌پوشند. از آن‌جایی‌که شما قصد دارید از مطالعه لذت ببرید، ترجیحا لباسی بپوشید که در آن به‌اندازه کافی احساس راحتی می‌کنید. البته لباس شما خیلی هم نباید راحت باشد! پیش از شروع به کتاب‌خواندن پیژامه‌تان را عوض کنید تا ذهن شما متوجه شود که زمان خواب نیست؛ بلکه موقع یادگیری است!

طراحی اتاق مطالعه

4. به نور طبیعی محیط توجه کنید

انسان‌ها به‌طور ذاتی عاشق نور طبیعی هستند. هرکس که چند ساعتی را زیر پرتوهای نور پشت‌سر بگذارد، حس تازگی و طراوت را در وجودش احساس خواهد کرد. وجود کمی نور طبیعی در اتاق مطالعه باعث ایجاد گرمی، حس خوب و نشاط در شما می‌شود، این موضوع برای یک اتاق مطالعه ایده‌آل ضروری است!

طراحی اتاق مطالعه با نور طبیعی

5. حین مطالعه به نور نگاه نکنید

نوری که به‌طور مستقیم به چشم شما می‌تابد، بسیار آزاردهنده بوده و مانع یادگیری می‌شود. هنگام مطالعه به مکان قرارگیری لامپ توجه داشته ‌باشید. برای مطالعه به‌شیوه درست، وجود لامپ روشن پشت‌سر شما بسیار موثر است. ما برای میز شما چراغ‌مطالعه‌های قدیمی را پیشنهاد می‌دهیم. پایه آن را روبروی چانه خود قراردهید تا مبنع نور مشخص نباشد و نور به‌شکل مستقیم روی کتاب شما بیفتد. برای زیبایی بیشتر محیط خانه می‌توانید چراغی را انتخاب کنید که با سایر وسایل روی میز در یک طیف رنگی باشد.

نور کافی برای مطالعه

6. در اتاق مطالعه موسیقی گوش دهید

برخی افراد دوست ‌دارند حین مطالعه به موسیقی هم گوش بدهند. برای عده زیادی این کار مانع تمرکز می‌شود و این امری طبیعی است. آهنگ‌ها می‌توانند برای شما حال‌وهوای خوبی فراهم کنند یا شما را به خاطرات دور ببرند! اگر بیش‌ازحد به متن موسیقی توجه کنید، به‌مرور زمان تمرکزتان برای مطالعه کم و کم‌تر می‌شود.

برای اینکه بفهمید گوش‌دادن موسیقی تاثیر مثبت یا منفی روی مطالعه‌تان دارد، برای مدتی هنگام مطالعه آهنگ گوش کنید. با ارزیابی بازدهی‌تان می‌توانید انتخابی درست داشته باشید. به‌طورکلی موسیقی‌های کلاسیک و بی‌کلام تاثیر بهتری روی مطالعه دارند.

موسیقی

7. برای اتاق مطالعه خود گل و گیاه بخرید

محققان ناسا اعلام کرده‌اند گیاهان تاثیر زیادی بر بهبودی هوای محیط اتاق دارند. اگر گیاهی طبیعی در محیط اتاق مطالعه باشد، حسی از آرامش و رهایی را در آن به‌جریان می‌اندازد. بنابراین اگر در اتاق مطالعه خود یک گیاه با شرایط نگهداری آسان داشته ‌باشید، روحیه‌ای شادتر خواهید داشت.

8. تلفن همراه خود را خاموش کنید

حین مطالعه تلفن همراه‌تان را در جیب قرار ندهید و از آن استفاده نکنید. گوشی را خاموش کنید یا در حالت هواپیما بگذارید. هنگام مطالعه، تلفن شما می‌تواند بزرگ‌ترین عامل حواس‌پرتی به‌حساب بیاید. حتی اگر می‌دانید وجود گوشی موبایل یا تلفن خانه موجب برهم زدن تمرکزتان می‌شود، آن‌ را از خودتان دور کنید و با خیال راحت به مطالعه خود ادامه دهید. بنابراین اگر منتظر یک تماس مهم نیستید، هنگام مطالعه از وسایل ارتباطی فاصله بگیرید!

سایلنت کردن گوشی

9. بار معنایی مطالعه را مثبت نگه دارید

از نظر برخی افراد مطالعه، یک کلمه با بار منفی است؛ هرچند به‌هیچ‌وجه نباید این‌گونه باشد و مطالعه فقط کلمه‌ای دیگر برای مفهوم یادگیری محسوب می‌شود. تصاویر افراد یا اشیای موردعلاقه خود یا سخنان تامل‌برانگیز بزرگان را روی دیوارهای اتاق مطالعه نصب‌ کنید. به نظافت محیط مطالعه اهمیت دهید تا زیبایی آن حفظ شود. یکی دیگر از بهترین راه‌های بهبود کیفیت مطالعه، این است که برای خود پاداش درنظر بگیرید. شما می‌توانید پس از اتمام یک کتاب یا رسیدن به‌یک هدف جایزه‌ای برای خود تهیه کنید!

تهیه هدیه برای خود

10. فراموش نکنید که اتاق را ترک کنید

بی‌شک اگر حال شما در اتاق مطالعه دلخواهتان خوب باشد، دوست دارید زمان استراحتتان را هم در آن سپری کنید، دوستانتان را در همین اتاق ببینید یا با عزیزانتان تماس بگیرید. اما به‌یاد داشته باشید که پس از مطالعه اتاق را ترک کنید تا فضای موردنظر در ذهن شما به‌عنوان فضایی برای مطالعه ثبت شود. به‌این‌ترتیب هنگام خروج از آن ذهنتان متوجه می‌شود که باید در جایی دیگر به استراحت بپردازد. در غیر این صورت نمی‌توانید آن طور که لازم است در این اتاق به مطالعه بپردازید و ذهنتان به اندازه کافی بازدهی نخواهد داشت.

تنها با رعایت همین چند راهکار ساده، می‌توانید اتاق مطالعه حرفه‌ای با بازدهی بالایی برای خود تهیه کنید. اگر شما هم نکات دیگری می‌شناسید که می‌تواند بازدهی مطالعه را بالا ببرد، آن را با مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید